Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας.

Επειδη εχω χασει την μπαλα με το φυσικο αεριο και ο τελευταιος λογαριασμος μας γονατισε, βαλαμε δοσεις.

Εχω Ζενιθ Gas home easy με 0,031 με την εκπτωση αλλα και ρητρα αναπροσαρμογης.

Για να μην κανω ερωτησεις που εχουν απαντηθει απειρες φορες, συνοπτικα αν ειναι ανταγωνιστικο το προγραμμα στο οποιο ειμαι, και που να στραφω,σε ποια εταιρια .

Εχω τρια μικρα παιδια και το χρησιμοποιω αρκετα.

Ευχαριστω και συγνωμη.

Επεξ/σία από costasbab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο ebanking της τράπεζας για να το πληρώσω το αέριο ΔΕΗ πως το ψάχνω? Με τι ονομασία σας το βγάζει? Βλέπω έχει επιλογές ΔΕΗ και ΔΕΗ φυσικό αέριο. Το 2ο προφανώς σωστά? Στη Eurobank. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάποιος στο ebill λογαριασμου αεριου που να εμγανιζει pdf? Εστω και παλιο;

Θελω το link για να το προσαρμωσω οπως και στο ρευμα μπας και τον κατεβασουμε σημερα που βγηκε απλα σαν καταχωρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Στο ebanking της τράπεζας για να το πληρώσω το αέριο ΔΕΗ πως το ψάχνω? Με τι ονομασία σας το βγάζει? Βλέπω έχει επιλογές ΔΕΗ και ΔΕΗ φυσικό αέριο. Το 2ο προφανώς σωστά? Στη Eurobank. Ευχαριστώ!

μην βιάζεσαι, θα έχει γίνει μπάχαλο στις χρεώσεις. Περίμενε το pdf

3 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Εχει κάποιος στο ebill λογαριασμου αεριου που να εμγανιζει pdf? Εστω και παλιο;

Θελω το link για να το προσαρμωσω οπως και στο ρευμα μπας και τον κατεβασουμε σημερα που βγηκε απλα σαν καταχωρηση.. 

καλή ιδέα, ενημέρωσε εαν έχεις επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, costasbab είπε

Καλημερα σας.

Επειδη εχω χασει την μπαλα με το φυσικο αεριο και ο τελευταιος λογαριασμος μας γονατισε, βαλαμε δοσεις.

Εχω Ζενιθ Gas home easy με 0,031 με την εκπτωση αλλα και ρητρα αναπροσαρμογης.

Για να μην κανω ερωτησεις που εχουν απαντηθει απειρες φορες, συνοπτικα αν ειναι ανταγωνιστικο το προγραμμα στο οποιο ειμαι, και που να στραφω,σε ποια εταιρια .

Εχω τρια μικρα παιδια και το χρησιμοποιω αρκετα.

Ευχαριστω και συγνωμη.

Από τους λογαριασμούς του τελευταίου έτους, φτιάξε ένα πινάκα με τα ποσά της ρήτρας αναπροσαρμογής ανα μήνα και θα έχεις λάβει την απάντηση σου αν είναι ανταγωνιστικό. Κάλο θα είναι να την μεταφέρεις και σε εμάς το συμπέρασμα σου.

Επεξ/σία από anti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Εμένα μου φαίνονται λάθος τα ποσά.... Έχω το σταθερό με 0,05, έκανα *0.07 χοντρικα και πάλι είναι 100 ευρώ διαφορά. Χωρίς να μας βάλανε καθόλου εκπτώσεις. Που τουλάχιστον για Απρίλιο, Μάιο έπρεπε να έχει 

Άντε να δούμε..

Τώρα θα στέλνουμε για αμφισβητήσεις .....

Επεξ/σία από Makaron1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έβαλαν αυξημένα ποσά ή χωρίς καμία επιδότηση για να μην πεταχτούν εκτός επιδόματος τα άτομα που δικαιούνται;

* Εντάξει το πήγα πολύ παραπέρα για την ΔΕΗ που έχουμε συνηθίσει , ζητώ συγγνώμη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Μήπως έβαλαν αυξημένα ποσά ή χωρίς καμία επιδότηση για να μην πεταχτούν εκτός επιδόματος τα άτομα που δικαιούνται;

* Εντάξει το πήγα πολύ παραπέρα για την ΔΕΗ που έχουμε συνηθίσει , ζητώ συγγνώμη :P

Εννοείται, τόσο προνοητικοί είναι .... Μεταξύ του να μπερδεψανε χρεωσεις, συμβόλαια κτλ και του να το κάνανε για να μας βοηθήσουν, η απάντηση ειναι ξεκάθαρα ότι ...κάνανε πατάτα

Πρέπει να βγει το pdf  για να μπορέσουμε να το δηλώσουμε στο επίδομα θέρμανσης ,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και κάποιες μέρες. 
Αν και φαντάζομαι την απάντηση: Υπάρχει κάποιος στην Zenith με σταθερό τιμολόγιο (εχουμε στην πολυκατοικία GasCentralFix) που να έλαβε τις επιδοτήσεις ΔΕΠΑ για Νοέμβριο 2022-Ιανουάριο 2023;
Εχω ήδη αλλάξει πάροχο από 3/2 (πήγα στο Φυσικό Αεριο Ελλάδος) αλλα η Ζενιθ ούτε μου έχει απαντήσει γραπτώς σε αίτημα μου ούτε έχει στείλει λογαριασμό τελικό (μπας και βάλει τις εκπτώσεις). 
Σε περίπτωση που δικαιούμαστε την έκπτωση (οσοι έχουν σταθερά τιμολόγια) και δεν την βάλουν τι κάνουμε? Αμφισβήτηση λογαριασμού - πληρώνοντας τα υπόλοιπα αφαιρούμενης της εκπτωσης? Πως θα το χειριζόσαστε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

45 ευρώ λέει ο λογαριασμός που μόλις εμφανίστηκε. Τι 45 ευρώ ρε; Να υποθέσω ότι έχει μπει και το 50ρικο του benefit. Μπορεί και όχι. Προχωράμε.

Άκου 45 ευρώ, με απασχολούν για 45 ευρώ... 

εδιτ: Περίοδος κατανάλωσης 17/09/2022-14/11/2022. Μόνο το ζεστό νερό, δηλαδή.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ενταξει παιδια, δε χρειαζεται να βαλετε ολοι το λογαριασμο σας. Εχει καμια σημασια αν  ο Α εχει λογαριασμο 48 ευρω ο Β 128 και ο Γ 412?

Βασικά, τίποτα δεν έχει πια σημασία. Όλα είναι μάταια. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, anti είπε
    Ιστορικό επιδοτήσεων (για όλα τα προγράμματα= και για τα σταθερά)  
       
  ΔΕΠΑ ΤΕΜ Σύνολο
10/21 0,011 0 0,011
11/21 0,015 0 0,015
12/21 0,034 0 0,034
1/22 0,02 0,02 0,04
2/22 0,02 0,02 0,04
3/22 0,02 0,02 0,04
4/22 0,03 0,04 0,07
5/22 0 0,02 0,02
6/22 0 0,02 0,02
Ιουλ-22     0
Αυγ-22     0
Σεπ-22     0
10/22 0,09 0 0,09
11/22 0,025 0 0,025
12/22 0,015 0 0,015
01/23 0,02 0 0,02
02/23 0 0 0

Οριζόντια επιδότηση 90 €_MWh σε 700.000 οικιακούς καταναλωτές φυσικού αερίου από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας - ΔΕΠΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ Α.Ε.pdf 632.79 kB · 9 downloads

Από που έκανες copy-paste τον πίνακα;

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Στο ebanking της τράπεζας για να το πληρώσω το αέριο ΔΕΗ πως το ψάχνω? Με τι ονομασία σας το βγάζει? Βλέπω έχει επιλογές ΔΕΗ και ΔΕΗ φυσικό αέριο. Το 2ο προφανώς σωστά? Στη Eurobank. Ευχαριστώ!

Γιατι δε κάνεις πληρωμή με κάρτα στο ebill που δεν έχει προμήθεια;

1 ώρα πριν, VirusX2gr είπε

Εχει κάποιος στο ebill λογαριασμου αεριου που να εμγανιζει pdf? Εστω και παλιο;

Θελω το link για να το προσαρμωσω οπως και στο ρευμα μπας και τον κατεβασουμε σημερα που βγηκε απλα σαν καταχωρηση.. 

Διαφέρει το link από πελάτη σε πελάτη... διότι περιλαμβάνει το κωδικό συμβολαίου (εκεί που έχω τα xxxxxxxxxxx)

O κωδικός συμβολαίου αναγράφεται στην αρχική σελίδα, στη καρτέλα αερίου πάνω απ'τη διεύθυνση.

https://mydei.dei.gr/umbraco/surface/accountsurface/getbill?ca=xxxxxxxxxxxxx&dt=20230217&currentPageId=17177

Πάντως εμένα δε μου το εμφανίζει ακόμα. Θέλει 1-2 μέρες να συγχρονιστεί.

---

Λογικά το επόμενο δίμηνο θα τιμολογηθεί τον άλλο μήνα. Να λήξει πρώτα δηλαδή αυτός ο λογαριασμός και μετά.

edit: Με μια πρώτη ματιά μου έχουν χρεώσει 70 ευρώ παραπάνω, εκ των οποίων 40 ευρώ πιθανώς λείπουν απ'την ΔΕΠΑ Οκτώβρη, τα υπόλοιπα 30 δεν έχω ιδέα... ίσως έγινε καμιά μαλακία με τις αναλογίες κατανάλωσης.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Από που έκανες copy-paste τον πίνακα;

Από το Excel του korakios καρτέλα Φυσικό αέριο (στο κάτω μέρος)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...