Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με απάντηση από τη ΖΕΝΙΘ στο ερώτημα μου στο MyRAE περί "μη απόδοσης της έκπτωσης ΔΕΠΑ".

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΕ (ZENITH)

15 Φεβ 2023 12:57:25

Αξιότιμε κύριε ..., σε απάντηση του συνόλου των αιτημάτων σας με α/α 14.270 & α/α 14.271 αλλά και εν συνεχεία των εντύπων αμφισβήτησης λογαριασμού, τα οποία προωθήσατε από τη δηλωμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ... στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Εταιρείας [email protected] & [email protected] στις 27.01.2023 και 30.01.2023 αντίστοιχα, να σας γνωστοποιήσουμε τα εξής. Η ειδική επιδότηση της ΔΕΠΑ δίνεται κανονικά σε όλους τους Οικιακούς Καταναλωτές με κυμαινόμενα τιμολόγια, σύμφωνα με τις γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. Δεν αποδίδεται στα σταθερά πακέτα σύμφωνα με τις γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ, όπου αναφέρεται ότι θα επιδοτηθούν οι καταναλώσεις οικιακών καταναλωτών για τις οποίες εφαρμόζεται κυμαινόμενο τιμολόγιο διαμόρφωσης των ανταγωνιστικών χρεώσεων προμήθειας. Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.

Με εκτίμηση, ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε. Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη

Πως κινούμαι από εδώ και πέρα; Να ζητήσω αυτες τις "περιβόητες" γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ;

ναι και κάνε καταγγελία και στο ΣτΚ , αποφεύγοντας να αναφέρεις το myrae , γράψε σε "απάντηση της εταιρίας μετά απο αμφισβήτησης κτλ κτλ , παρακαλώ να πιστωθεί το χρηματικό ποσό εκτός αν η εταιρία αποδείξει οτι υπάρχουν οι γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ "

_________________________________

Αν υπάρχει όντως οδηγία της ΔΕΠΑ μιλάμε για μεγάλο αγγούρι και δε νομίζω να βγει άκρη , θα τρέχουμε με ΥΠΕΝ που σαν .......... δεν το ανέφεραν ποτέ . Για ΔΕΗ δεν ανησυχώ, μέχρι να κάνει διόρθωση θα παρέλθει η 2ετία  😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σας βοηθαει καθολου, τουλαχιστον για να αναγκαστουν να δωσουν τα εγγραφα της ΔΕΠΑ, η "επισημη" ανακοινωση της ΔΕΠΑ ελεγε "για ολους τους οικιακους καταναλωτες" δεν υπηρχε διαχωρισμος σταθερων/κυμαινομενων

 

"Η επιδότηση από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας αφορά στο σύνολο της κατανάλωσης και θα καλύπτει το 50% της αύξησης στην τιμή του φυσικού αερίου για όλους τους οικιακούς καταναλωτές, ανεξαρτήτως εισοδήματος, μεγέθους κατοικίας ή παρόχου."

https://depa.gr/orizontia-epidotisi-90-e-mwh-se-700-000-oikiakous-katanalotes-fysikou-aeriou-apo-ti-depa-eborias/

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkaragki είπε

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με απάντηση από τη ΖΕΝΙΘ στο ερώτημα μου στο MyRAE περί "μη απόδοσης της έκπτωσης ΔΕΠΑ".

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΕ (ZENITH)

15 Φεβ 2023 12:57:25

Αξιότιμε κύριε ..., σε απάντηση του συνόλου των αιτημάτων σας με α/α 14.270 & α/α 14.271 αλλά και εν συνεχεία των εντύπων αμφισβήτησης λογαριασμού, τα οποία προωθήσατε από τη δηλωμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ... στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Εταιρείας [email protected] & [email protected] στις 27.01.2023 και 30.01.2023 αντίστοιχα, να σας γνωστοποιήσουμε τα εξής. Η ειδική επιδότηση της ΔΕΠΑ δίνεται κανονικά σε όλους τους Οικιακούς Καταναλωτές με κυμαινόμενα τιμολόγια, σύμφωνα με τις γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. Δεν αποδίδεται στα σταθερά πακέτα σύμφωνα με τις γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ, όπου αναφέρεται ότι θα επιδοτηθούν οι καταναλώσεις οικιακών καταναλωτών για τις οποίες εφαρμόζεται κυμαινόμενο τιμολόγιο διαμόρφωσης των ανταγωνιστικών χρεώσεων προμήθειας. Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.

Με εκτίμηση, ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε. Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη

Πως κινούμαι από εδώ και πέρα; Να ζητήσω αυτες τις "περιβόητες" γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ;

Και έχω στην ίδια μοίρα με εσένα. Έχω στείλει αίτημα από Δεκέμβριο σε ΡΑΕ για πίστωση των επιδοτήσεων ΔΕΠΑ και η μόνη απάντηση που έλαβα ήταν πως θα ενημερωθεί το αρμόδιο τμήμα της ζενίθ. 

Δε πειράζει... Αυτοί θα χάσουν. Τη προηγούμενη εβδομάδα προχώρησα σε αίτηση για κυμαινόμενο στην Ελίν... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλαξε το προγραμμα μου σε gas benefit (ειχε ληξει το δεη gas control απο 29/12/22 και μεχρι τωρα εγραφε gas control στο ebill) 

Αν δεν κανω πολυ λαθος πρεπει να τιμολογούμαι απο 29/12 μεχρι σημερα απο 0,15 € μεχρι 0,07 € ? (αναλογα τους μήνες)

λογικα για να αλλαξει πρεπει να εγινε καταμέτρηση και να πηρε τις μετρησεις η ΔΕΗ . 

Ελπιζουμε σε ανασταση του συστηματος της ΔΕΗ μπας και δουμε λογ/σμο !

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2023 στις 6:42 ΜΜ, ekrepali είπε

Εναλλακτικά αν θες να κάτσεις ΔΕΗ, δε κάνεις τίποτα και πας αυτόματα στο Benefit αορίστου

Προτιμώ να φύγω απο ΔΕΗ myHome gasControl  (ληγει 25 Μαρτίου) αλλά μήπως υπάρχει κάτι πού ισως χάνω αλλάζοντας πάροχο ?

Δέχομαι και απαντήσεις καλαμπούρια πχ  οτι χάνω το τσάμπα !!! αφου δεν βγάζουν λογαριασμούς !!! εχω πληρώσει μέχρι Ιούνιο 2022.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gtkminsomnia είπε

Προτιμώ να φύγω απο ΔΕΗ myHome gasControl  (ληγει 25 Μαρτίου) αλλά μήπως υπάρχει κάτι πού ισως χάνω αλλάζοντας πάροχο ?

Δέχομαι και απαντήσεις καλαμπούρια πχ  οτι χάνω το τσάμπα !!! αφου δεν βγάζουν λογαριασμούς !!! εχω πληρώσει μέχρι Ιούνιο 2022.

 

Χάνεις την ευνοϊκή τιμή του 0.05... δε συμφέρει να φύγεις.

Κοίτα τη μέτρηση κυβικών που γράφει ο τελευταίος λογαριασμός, δες τα κυβικά που γράφει τώρα ο μετρητής. Κάνε αφαίρεση.

Πολλαπλασίασε το αποτέλεσμα * 11.5 για να βγάλεις κιλοβατώρες.

Μετά κάνεις κιλοβατώρες * 0.05 για τη προμήθεια και

κιλοβατώρες * 0.02 για τις ρυθμιζόμενες.

Να ξέρεις πόσα είναι να πληρώσεις μέχρι τώρα στο περίπου... κανονικά θα πρέπει να πάρεις και επιδοτήσεις.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kkaragki είπε

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με απάντηση από τη ΖΕΝΙΘ στο ερώτημα μου στο MyRAE περί "μη απόδοσης της έκπτωσης ΔΕΠΑ".

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΕ (ZENITH)

15 Φεβ 2023 12:57:25

Αξιότιμε κύριε ..., σε απάντηση του συνόλου των αιτημάτων σας με α/α 14.270 & α/α 14.271 αλλά και εν συνεχεία των εντύπων αμφισβήτησης λογαριασμού, τα οποία προωθήσατε από τη δηλωμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ... στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Εταιρείας [email protected] & [email protected] στις 27.01.2023 και 30.01.2023 αντίστοιχα, να σας γνωστοποιήσουμε τα εξής. Η ειδική επιδότηση της ΔΕΠΑ δίνεται κανονικά σε όλους τους Οικιακούς Καταναλωτές με κυμαινόμενα τιμολόγια, σύμφωνα με τις γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. Δεν αποδίδεται στα σταθερά πακέτα σύμφωνα με τις γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ, όπου αναφέρεται ότι θα επιδοτηθούν οι καταναλώσεις οικιακών καταναλωτών για τις οποίες εφαρμόζεται κυμαινόμενο τιμολόγιο διαμόρφωσης των ανταγωνιστικών χρεώσεων προμήθειας. Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.

Με εκτίμηση, ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε. Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη

Πως κινούμαι από εδώ και πέρα; Να ζητήσω αυτες τις "περιβόητες" γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ;

Μια ακομα εκδοχή από  την αγαπητή ζενίθ… Το εξελίσσουν συνεχώς τα παιδια. Εύγε. Αξιοτιμη ζενιθ, ποτέ ξανά.. Εμενα με ξαναζαλισαν στα τηλεφωνα, αλλά δε σηκωσα ποτέ κι έπεσε φραγη. Μου ηρθαν οδηγιες απο Στκ για να ξεκινησουν διαδικασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

αλλαξε το προγραμμα μου σε gas benefit (ειχε ληξει το δεη gas control απο 29/12/22 και μεχρι τωρα εγραφε gas control στο ebill) 

Αν δεν κανω πολυ λαθος πρεπει να τιμολογούμαι απο 29/12 μεχρι σημερα απο 0,15 € μεχρι 0,07 € ? (αναλογα τους μήνες)

λογικα για να αλλαξει πρεπει να εγινε καταμέτρηση και να πηρε τις μετρησεις η ΔΕΗ . 

Ελπιζουμε σε ανασταση του συστηματος της ΔΕΗ μπας και δουμε λογ/σμο !

Μπηκα κ ειδα, κ εγω το ιδιο. Ενω τελειωνε 9/11/2022 τωρα ληγει 8/11/2023(αρα 1 χρονο συμβολαιο;). Η τιμή λέει ειναι 3% πανω του ttf + 0.004 (και 5ε παγιο τον μηνα οπως κ στο control). Αφου 3 μηνες μετα καταλαβαν οτι εληξε το προηγουμενο συμβολαιο ισως θελει ακομη 3 μηνες να βγαλουν λογαριασμο μεχρι τον νοεμβριο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Χάνεις την ευνοϊκή τιμή του 0.05... δε συμφέρει να φύγεις.

Μα θα φύγω 2-3 μέρες πριν λήξει η σύμβασή μου (με 0.05ε/kwh)  στο τέλος Μαρτίου, που θα με πάνε στο Benefit αορίστου ... χωρίς 0.05 ...

Επεξ/σία από gtkminsomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gtkminsomnia είπε

Μα θα φύγω 2-3 μέρες πριν λήξει η σύμβασή μου (με 0.05ε/kwh)  στο τέλος Μαρτίου, που θα με πάνε στο Benefit αορίστου ... χωρίς 0.05 ...

Εε ναι, αυτό είπα... μέχρι το Μάρτιο αράζεις. Μπορεί μέχρι τότε να έχει βγει και κάνα καλύτερο κυμαινόμενο από αυτά που είναι διαθέσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τον Μάρτιο αν συνεχίσει η κατηφόρα ευελπιστώ να βγάλουν κάνα συμφέρον πρόγραμμα είτε κυμαινόμενο με έκπτωση σαν το παλιό benefit είτε σαν το gas control με το 0,05.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μαθαμε κατι ειναι οτι πρεπει να κλειδωνουμε χαμηλες τιμες

Βεβαια και το 0.125 χαμηλο φαινοταν οταν το TTF εχει περασει τα 300

Επεξ/σία από vagos789
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, citiz είπε

Μετα τον Μάρτιο αν συνεχίσει η κατηφόρα ευελπιστώ να βγάλουν κάνα συμφέρον πρόγραμμα είτε κυμαινόμενο με έκπτωση σαν το παλιό benefit είτε σαν το gas control με το 0,05.

αν γίνει κάτι τέτοιο θα αρχίσουμε όλοι εμείς που αλλάξαμε απο gas control 0,125 σε benefit να πληρώνουμε 80αρια ρήτρα αποχώρησης για να κλειδώσουμε σταθερό! 😁

Σε δουλειά να είμαστε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

αν γίνει κάτι τέτοιο θα αρχίσουμε όλοι εμείς που αλλάξαμε απο gas control 0,125 σε benefit να πληρώνουμε 80αρια ρήτρα αποχώρησης για να κλειδώσουμε σταθερό! 😁

Σε δουλειά να είμαστε!!!

Και τι είναι 80€;

500kWh του control είναι! 😛 😛 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...