Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, nikosbt είπε

λοιπον ακουγα ενα ραδιοφωνο στο αμαξι του alpha radio 989 και κει στελνει κοσμος καταγγελιες και αυτοι το ψαχνουν και βγαζουν καποιον υπευθυνο και το κοιτανε εχουν το viber 6947989989 μπας να στειλουμε ολοι κει να το ψαξουν ?

Βγήκε κάποιος υπεύθυνος να μιλήσει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλημέρα,ναι πετάνε το μπαλάκι στην Εδα η οποία κανονικά έχει δώσει τις μετρήσεις (έχω λάβει μειλ τους με όλες τις μετρήσεις κ ποτε δόθηκαν στη ΔΕΗ ) Εδώ κ παρά πολύ καιρό λένε δικαιολογίες.Ας ελπίσουμε μέχρι 16 Μαΐου να τους εκδοσουν γιατί χάνουμε το επίδομα θέρμανσης.

έχω και εγώ μαιλ με τις μετρήσεις ΕΔΑ ΘΕΣΣ, οι οποίες γίνονται στην ώρα τους. Μου είχαν πει και εμένα απο την ΔΕΗ οτι δεν έχουν λάβει μέτρηση. Παραμύθια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Βγήκε κάποιος υπεύθυνος να μιλήσει;;;;

ειπα να στειλουμε καταγγελειες για να βγαλουν καποιον να μιλησει, για αλλο θεμα που ακουγα εβγαλαν, οποτε και γω τωρα θα στειλω κα ιλεω μηπως να στειλουμε πολλοι για να σηκωσουν το θεμα

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Help. Η πρώτη φορά που έχω ατομικό λεβητακι και έχω μπερδευτεί λίγο με την κατανάλωση.

Ο μετρητής τον Οκτώβριο έγραφε 02586 (χωρίς τα κόκκινα). Σήμερα γράφει 02872.

Δηλαδή κατανάλωση αυτούς τους 4 μηνες στα 286.

Τι μονάδα μέτρησης όμως ειναι αυτά τα 286 στο ρολοι (γράφει μπροστά ενα m3)? Πώς το υπολογίζω ώστε να δω κόστος? Είναι πολύ? Είναι λίγο? 

Και γενικά τι μέσο όρο κατανάλωσης έχει ένα σπίτι 80-100 τετραγωνικών? Για να είμαι σε μια "φυσιολογική" κλίμακα τι κατανάλωση πρέπει να έχω?

Επίσης έχουν μετρήσει μια φορά τον Δεκέμβριο αλλά λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί γιατί είμαι στη ΔΕΗ.

 

Επεξ/σία από RPDimitris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

My home gas control  0.05  έληξε  31/12/2022

δεν εκανα καμια κινηση  

μεχρι χθες στο mydei φαινοταν ως  My home gas control

σήμερα άλλαξε  σε my home gas benefit 

Ημερομηνία λήξης 31/12/2023

Επεξ/σία από rose from hell
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, RPDimitris είπε

Help. Η πρώτη φορά που έχω ατομικό λεβητακι και έχω μπερδευτεί λίγο με την κατανάλωση.

Ο μετρητής τον Οκτώβριο έγραφε 02586 (χωρίς τα κόκκινα). Σήμερα γράφει 02872.

Δηλαδή κατανάλωση αυτούς τους 4 μηνες στα 286.

Τι μονάδα μέτρησης όμως ειναι αυτά τα 286 στο ρολοι (γράφει μπροστά ενα m3)? Πώς το υπολογίζω ώστε να δω κόστος? Είναι πολύ? Είναι λίγο? 

Και γενικά τι μέσο όρο κατανάλωσης έχει ένα σπίτι 80-100 τετραγωνικών? Για να είμαι σε μια "φυσιολογική" κλίμακα τι κατανάλωση πρέπει να έχω?

Επίσης έχουν μετρήσει μια φορά τον Δεκέμβριο αλλά λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί γιατί είμαι στη ΔΕΗ.

 

κυβικά μέτρα είναι. 1m3 = 11,5kwh

1kwh π.χ στην ΔΕΗ αυτό τον μήνα έχει περίπου 0,07E. πάει με τον TTF. Αρα για αυτό τον μήνα 1m3 έχει περίπου 0,805 ευρώ. Μόνο η προμήθεια. Δεν έχει μέσα η τιμή ούτε ΦΠΑ, ούτε πάγιο, ούτε ρυθμιζόμενες χρεώσεις (δίκτυο διανομής κτλ). Αυτά μπαίνουν extra.

εγώ απο 1/9/2023 έχω κάψει 148 m3 (άλλα έχω και ενεργειακό τζάκι που συνεισφέρει κάπως στην θέρμανση του σαλονιού κυρίως. Σπίτι 70 m2

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

κυβικά μέτρα είναι. 1m3 = 11,5kwh

1kwh π.χ στην ΔΕΗ αυτό τον μήνα έχει περίπου 0,07E. πάει με τον TTF. Αρα για αυτό τον μήνα 1m3 έχει περίπου 0,805 ευρώ. Μόνο η προμήθεια. Δεν έχει μέσα η τιμή ούτε ΦΠΑ, ούτε πάγιο, ούτε ρυθμιζόμενες χρεώσεις (δίκτυο διανομής κτλ). Αυτά μπαίνουν extra.

εγώ απο 1/9/2023 έχω κάψει 148 m3 (άλλα έχω και ενεργειακό τζάκι που συνεισφέρει κάπως στην θέρμανση του σαλονιού κυρίως. Σπίτι 70 m2

Σε ποιό πρόγραμμα είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι κανατε την μεταβαση απο control σε benefit , σε ποσες μερες φανηκε στο συστημα μετα την αποστολη των εγγραφων ? 

Εννοειται πως αν τους ρωτησεις κανουν το παγονι ...δλδ παιζει να φας το 0,125 κανα 2μηνο και να στο αλλαξουν μετα οταν πιασουν οι ζεστες...<_<

 

 

 

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, rose from hell είπε

My home gas control  0.05  έληξε  31/12/2022

δεν εκανα καμια κινηση  

μεχρι χθες στο mydei φαινοταν ως  My home gas control

σήμερα άλλαξε  σε my home gas benefit 

Ημερομηνία λήξης 31/12/2023

ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο και σε μενα. Τυχαινει να ειχαμε κανει συμβαση ακριβως την ιδια μερα απο οτι φαινεται 31/12, και ειχα μπει και γω χτες, και ναι μολις σημερα το αλλαξαν ακριβως οπως αναφερεις. Λογικα ελαβαν τις νεες μετρησεις γι'αυτο, σε μενα θεωρητικα μετρησαν στις 10/2.

Αυτο ηξεραν να το διορθωσουν, να μας βγαλουν ενα λογαριασμο εδω και 8-10 μηνες δε ξερουν. Και εδω εχουν/με αγχος αν θα εχει βγει σε 3 μηνες απο τωρα για να μη χασουμε και το επιδομα. Τι ζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όλο αυτό μου κάνει για αρπαχτη και τίποτα άλλο.

Απλά δε θα τους εμπιστευτει ξανά κανείς.

Πόσο βλάκες είναι; Δεν τους νοιάζει τι φήμη δημιουργούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, petrox21 είπε

ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο και σε μενα. Τυχαινει να ειχαμε κανει συμβαση ακριβως την ιδια μερα απο οτι φαινεται 31/12, και ειχα μπει και γω χτες, και ναι μολις σημερα το αλλαξαν ακριβως οπως αναφερεις. Λογικα ελαβαν τις νεες μετρησεις γι'αυτο, σε μενα θεωρητικα μετρησαν στις 10/2.

Αυτο ηξεραν να το διορθωσουν, να μας βγαλουν ενα λογαριασμο εδω και 8-10 μηνες δε ξερουν. Και εδω εχουν/με αγχος αν θα εχει βγει σε 3 μηνες απο τωρα για να μη χασουμε και το επιδομα. Τι ζουμε

Εμενα σε δυο παροχες στις οποιες εληξε το gas control, στην πρωτη τελη Δεκεμβρη και στην δευτερη αρχες Ιανουαριου, το ενα εχει γινει Benefit και το αλλο εχει μεινει GasControl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mellodos είπε

Οσοι κανατε την μεταβαση απο control σε benefit , σε ποσες μερες φανηκε στο συστημα μετα την αποστολη των εγγραφων ? 

Εννοειται πως αν τους ρωτησεις κανουν το παγονι ...δλδ παιζει να φας το 0,125 κανα 2μηνο και να στο αλλαξουν μετα οταν πιασουν οι ζεστες...<_<

 

 

 

43 λεπτά πριν, spocky είπε

Εμενα σε δυο παροχες στις οποιες εληξε το gas control, στην πρωτη τελη Δεκεμβρη και στην δευτερη αρχες Ιανουαριου, το ενα εχει γινει Benefit και το αλλο εχει μεινει GasControl.

σε μια ημέρα, μετά την αποστολή των εγγράφων μέσω email.

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

Σε ποιό πρόγραμμα είναι αυτό;

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gasbenefit/

Ενέργεια (€/kWh)
1,03 x Τιμή TTF* +0,004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, spocky είπε

Εμενα σε δυο παροχες στις οποιες εληξε το gas control, στην πρωτη τελη Δεκεμβρη και στην δευτερη αρχες Ιανουαριου, το ενα εχει γινει Benefit και το αλλο εχει μεινει GasControl.

Eίναι αναλόγως αν ανέλαβε την ανανέωση η καθαρίστρια ή ο σεκιουριτάς.

 

2 ώρες πριν, RPDimitris είπε

Help. Η πρώτη φορά που έχω ατομικό λεβητακι και έχω μπερδευτεί λίγο με την κατανάλωση.

Ο μετρητής τον Οκτώβριο έγραφε 02586 (χωρίς τα κόκκινα). Σήμερα γράφει 02872.

Δηλαδή κατανάλωση αυτούς τους 4 μηνες στα 286.

Τι μονάδα μέτρησης όμως ειναι αυτά τα 286 στο ρολοι (γράφει μπροστά ενα m3)? Πώς το υπολογίζω ώστε να δω κόστος? Είναι πολύ? Είναι λίγο? 

Και γενικά τι μέσο όρο κατανάλωσης έχει ένα σπίτι 80-100 τετραγωνικών? Για να είμαι σε μια "φυσιολογική" κλίμακα τι κατανάλωση πρέπει να έχω?

Επίσης έχουν μετρήσει μια φορά τον Δεκέμβριο αλλά λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί γιατί είμαι στη ΔΕΗ.

 

Όλα μαζί, περίμενε κάνα 450άρι... απο δώ και πέρα οι τιμές "μειώθηκαν" στο μισό.

Τι πρόγραμμα υπέγραψες; Αν είσαι στο gas control τότε πληρώνεις το Φεβρουάριο και απ'ότι φαίνεται και το Μάρτιο διπλά λεφτά από τα κυμαινόμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με απάντηση από τη ΖΕΝΙΘ στο ερώτημα μου στο MyRAE περί "μη απόδοσης της έκπτωσης ΔΕΠΑ".

Spoiler

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΕ (ZENITH)

15 Φεβ 2023 12:57:25

Αξιότιμε κύριε ..., σε απάντηση του συνόλου των αιτημάτων σας με α/α 14.270 & α/α 14.271 αλλά και εν συνεχεία των εντύπων αμφισβήτησης λογαριασμού, τα οποία προωθήσατε από τη δηλωμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ... στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Εταιρείας [email protected] & [email protected] στις 27.01.2023 και 30.01.2023 αντίστοιχα, να σας γνωστοποιήσουμε τα εξής. Η ειδική επιδότηση της ΔΕΠΑ δίνεται κανονικά σε όλους τους Οικιακούς Καταναλωτές με κυμαινόμενα τιμολόγια, σύμφωνα με τις γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. Δεν αποδίδεται στα σταθερά πακέτα σύμφωνα με τις γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ, όπου αναφέρεται ότι θα επιδοτηθούν οι καταναλώσεις οικιακών καταναλωτών για τις οποίες εφαρμόζεται κυμαινόμενο τιμολόγιο διαμόρφωσης των ανταγωνιστικών χρεώσεων προμήθειας. Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.

Με εκτίμηση, ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε. Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη

Πως κινούμαι από εδώ και πέρα; Να ζητήσω αυτες τις "περιβόητες" γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με απάντηση από τη ΖΕΝΙΘ στο ερώτημα μου στο MyRAE περί "μη απόδοσης της έκπτωσης ΔΕΠΑ".

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΕ (ZENITH)

15 Φεβ 2023 12:57:25

Αξιότιμε κύριε ..., σε απάντηση του συνόλου των αιτημάτων σας με α/α 14.270 & α/α 14.271 αλλά και εν συνεχεία των εντύπων αμφισβήτησης λογαριασμού, τα οποία προωθήσατε από τη δηλωμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ... στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Εταιρείας [email protected] & [email protected] στις 27.01.2023 και 30.01.2023 αντίστοιχα, να σας γνωστοποιήσουμε τα εξής. Η ειδική επιδότηση της ΔΕΠΑ δίνεται κανονικά σε όλους τους Οικιακούς Καταναλωτές με κυμαινόμενα τιμολόγια, σύμφωνα με τις γραπτές οδηγίες της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. Δεν αποδίδεται στα σταθερά πακέτα σύμφωνα με τις γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ, όπου αναφέρεται ότι θα επιδοτηθούν οι καταναλώσεις οικιακών καταναλωτών για τις οποίες εφαρμόζεται κυμαινόμενο τιμολόγιο διαμόρφωσης των ανταγωνιστικών χρεώσεων προμήθειας. Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.

Με εκτίμηση, ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε. Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη

Πως κινούμαι από εδώ και πέρα; Να ζητήσω αυτες τις "περιβόητες" γραπτές υποδείξεις της ΔΕΠΑ;

ναι ζήτα να δεις αν έχουν τέτοια αποδεικτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...