Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kirileman είπε

Το ίδιο, μπήκα και έχει ήδη ενεργοποιηθεί. Θα πάρουμε και το 50ρικο;

Ασφαλως και θα το παρεις!!!

Μαζι με 24μηνο συμβολαιο!!!

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις μίλησα με ελλιν δεν θα παίζω εγώ με την ΔΕΗ . Αν τ φτιάξουν την ξανά προτιμάμε λόγω του ότι τηρούν τους όρους .Ετσι και αλλιώς από Μάιο μέχρι τώρα 272 κυβικά έχω καψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2023 στις 1:35 ΜΜ, ekrepali είπε

Είσαι αορίστου είτε στο control με 0.125 είτε στο benefit. Άνοιξε αίτημα στο myRAE και πάρε γραπτή απάντηση... αν είσαι αορίστου benefit τότε ΟΚ. Αν είσαι στο gas control με 0.125, τότε είτε υπογράφεις benefit και λούζεσαι άλλα 2 χρόνια δέσμευση είτε πας Ελίν.

Ευχαριστώ πολυ!
Τελικα ειμαι στο Benefit, ακόμη δεν ήρθε λογαριασμός απο τον Ιούλιο εντωμεταξύ θα μας τρελάνουν.

Btw πως μπορω να υπολογισω στο περιπου ποσο θα ειναι το TTF για τον καθε μηνα;

Βλεπω στο site της Protergia για Ιανουαριο 2023 119,365 φαντάζομαι ειναι 1.03 x 0.119365 + 0.004 =  0,12694595 λίγο πανω απο το σταθερό. Μπορω να δω ποσο περιπου θα παιξει ο Φεβρουάριος κάπως;

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Ευχαριστώ πολυ!
Τελικα ειμαι στο Benefit, ακόμη δεν ήρθε λογαριασμός απο τον Ιούλιο εντωμεταξύ θα μας τρελάνουν.

Btw πως μπορω να υπολογισω στο περιπου ποσο θα ειναι το TTF για τον καθε μηνα;

Βλεπω στο site της Protergia για Ιανουαριο 2023 119,365 φαντάζομαι ειναι 1.03 x 0.119365 + 0.004 =  0,12694595 λίγο πανω απο το σταθερό. Μπορω να δω ποσο περιπου θα παιξει ο Φεβρουάριος κάπως;

0.064 δεη φεβρουαριος ttf 1.03*0.064+0.004=0.0699

Επεξ/σία από nikosbt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Ευχαριστώ πολυ!
Τελικα ειμαι στο Benefit, ακόμη δεν ήρθε λογαριασμός απο τον Ιούλιο εντωμεταξύ θα μας τρελάνουν.

Btw πως μπορω να υπολογισω στο περιπου ποσο θα ειναι το TTF για τον καθε μηνα;

Βλεπω στο site της Protergia για Ιανουαριο 2023 119,365 φαντάζομαι ειναι 1.03 x 0.119365 + 0.004 =  0,12694595 λίγο πανω απο το σταθερό. Μπορω να δω ποσο περιπου θα παιξει ο Φεβρουάριος κάπως;

βάλε 0,065 με την προϋπόθεση οτι δε θα βαρέσουν ρήτρα αναπροσαρμογής πάνω στο TTF αλλιώς και για Ιανουάριο και για Φεβρουάριο θα είσαι αρκετά πιο πάνω

στο excel χαμηλά έχω τιμές μηνός σε €/Kw (αλλιώς για σύγκριση προγραμμάτων πρέπει να μπε σε €/Mw ,δλδ 65 )

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Ασφαλως και θα το παρεις!!!

Μαζι με 24μηνο συμβολαιο!!!

Κυμαινόμενο με δέσμευση; Καινούριο φρούτο είναι αυτό;

Edit: 80 ευρώ ρήτρα αποχώρησης στο 6μηνο και 60 στο 12 μηνο; Για τέτοια ποσά μιλάμε; Σε παρακαλώ. :P

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κυμαινόμενο με δέσμευση; Καινούριο φρούτο είναι αυτό;

δυστυχώς έτσι ήταν και παλιότερα σε κάποια προγράμματα

7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Edit: 80 ευρώ ρήτρα αποχώρησης στο 6μηνο και 60 στο 12 μηνο; Για τέτοια ποσά μιλάμε; Σε παρακαλώ. :P

δες αν είναι συν ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ειναι κανεις φυσικο αεριο Δεη? Σας εχουν ερθει λογαριασμοι?

Μου ηρθε ενας τον 12/22 για τον 6/22 και ετσι οπως μου ειπαν συντομα θα ερθει ενας για τον 10/22 οποτε το επίδομα θερμανσης παπαλα.

Στις 28 Φεβρουαρίου 2023 πρόκειται να καταβληθεί το επίδομα θέρμανσης στους δικαιούχους για το σύνολο των αγορών που έχουν τιμολογηθεί έως τις 31 Ιανουαρίου 2023. Προαπαιτούμενο είναι να έχουν υποβληθεί έως και τις 15 Φεβρουαρίου 2023, όλα τα σχετικά παραστατικά στην πλατφόρμα myΘέρμανση, μέσω της εφαρμογής «ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΥ». Εκεί καταχωρούνται τα έγγραφα για όλα τα είδη καυσίμων θέρμανσης, εκτός του πετρελαίου θέρμανσης.

Επεξ/σία από don_prassos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

δυστυχώς έτσι ήταν και παλιότερα σε κάποια προγράμματα

δες αν είναι συν ΦΠΑ

Είναι μικρά τα ποσά, δεν ασχολούμαι. 50 ευρώ το δώρο, 0 εγγύηση, τι άλλο θέλουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, don_prassos είπε

Καλησπερα ειναι κανεις φυσικο αεριο Δεη? Σας εχουν ερθει λογαριασμοι?

σε όλους , έχουμε πρόβλημα πλέον γιατί σκάει φορτηγό του ταχυδρομείου και δεν προλαβαίνουμε με καρότσια και φτυάρια  ,παραπονούνται γείτονες ,τροχαία κτλ κτλ  άσε που έχει γεμίσει το inbox απο τα email

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Είναι μικρά τα ποσά, δεν ασχολούμαι. 50 ευρώ το δώρο, 0 εγγύηση, τι άλλο θέλουμε;

κάποιοι θέλουν λογαριασμούς , πολύ περίεργοι άνθρωποι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κάποιοι θέλουν λογαριασμούς , πολύ περίεργοι άνθρωποι 😁

Γιατί είστε πλεμπαίοι και περιμένετε το επίδομα, γι' αυτό. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, don_prassos είπε

Μου ηρθε ενας τον 12/22 για τον 6/22 και ετσι οπως μου ειπαν συντομα θα ερθει ενας για τον 10/22 οποτε το επίδομα θερμανσης παπαλα.

Στις 28 Φεβρουαρίου 2023 πρόκειται να καταβληθεί το επίδομα θέρμανσης στους δικαιούχους για το σύνολο των αγορών που έχουν τιμολογηθεί έως τις 31 Ιανουαρίου 2023. Προαπαιτούμενο είναι να έχουν υποβληθεί έως και τις 15 Φεβρουαρίου 2023, όλα τα σχετικά παραστατικά στην πλατφόρμα myΘέρμανση, μέσω της εφαρμογής «ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΥ». Εκεί καταχωρούνται τα έγγραφα για όλα τα είδη καυσίμων θέρμανσης, εκτός του πετρελαίου θέρμανσης.

για επίδομα είναι θέμα , αλλά υπάρχει νήμα εκεί

διάβασε πίσω , κάνε αίτημα στο myrae ,

Ζήτα αποζημίωση όπως προβλέπει ο Κώδικας Προμήθειας Αερίου , το 

Αναφορά σε κείμενο

 

Άρθρο 18 ,

Περιεχόμενο Σύμβασης Προμήθειας
ιε) Καθορισμό των συνεπειών σε περίπτωση πλημμελούς εκπλήρωσης της Σύμβασης από τον Προμηθευτή, όσον αφορά το επίπεδο ποιότητας υπηρεσιών συμπεριλαμβανομένης της εσφαλμένης ή καθυστερημένης χρέωσης με ευθύνη του Προμηθευτή, ιδίως με τη μορφή ποινικών ρητρών, αποζημιώσεων και διακανονισμών επιστροφών.

 

το οποίο παράνομα δεν περιέχεται στη σύμβαση προμήθειας, αφήνοντας ένα γενικό και αόριστο στη σύμβαση :

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 24: Τελικές διατάξεις
23.3 Κάθε ζήτημα που δεν ρυθμίζεται ρητά από την παρούσα Σύμβαση, θα ρυθμίζεται όπως ορίζουν οι Κώδικες που διέπουν την αγορά φυσικού αερίου, όπως εκάστοτε ισχύουν, καθώς και η λοιπή ισχύουσα σχετική νομοθεσία.

_____________

πάρε μπανάνα απάντηση της ΔΕΗ και κάνε αίτημα διαμεσολάβησης στο info της ΡΑΕ ζητώντας να εφαρμοστεί το 

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 29
Ειδικές Ρυθμίσεις Σύμβασης Προμήθειας
6. Τυχόν ποινική ρήτρα που καταπίπτει υπέρ του Πελάτη σε περίπτωση μη τήρησης του επιπέδου ποιότητας υπηρεσιών Προμήθειας Φυσικού Αερίου κατά τα προβλεπόμενα στην οικεία Σύμβαση Προμήθειας, καταβάλλεται αυτόματα ως πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.

με ποσό της ζημιάς του χαμένου επιδόματος και μετά απο λίγες μέρες στείλε στη Γενική Γραμματεία καταναλωτή  αναφέροντας οτι η ΡΑΕ τονε παίζει γιατί εκεί θα σε στείλει και ζητάς επιβολή προστίμου .

Τέλος ,αφού δε θα γίνει τίποτα , αναφορά στο ΥΠΕΝ για τη φαρσοκωμωδία που παίζεται (αναφέροντας ΔΕΗ, ΡΑΕ , Γενική Γραμματεία)

Αν δεν έχεις θέμα  με την όλη κατάσταση , άραξε , θα βγάλουν κάποια στιγμή 😛

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

για επίδομα είναι θέμα , αλλά υπάρχει νήμα εκεί

διάβασε πίσω , κάνε αίτημα στο myrae ,

Ζήτα αποζημίωση όπως προβλέπει ο Κώδικας Προμήθειας Αερίου , το 

το οποίο παράνομα δεν περιέχεται στη σύμβαση προμήθειας, αφήνοντας ένα γενικό και αόριστο στη σύμβαση :

_____________

πάρε μπανάνα απάντηση της ΔΕΗ και κάνε αίτημα διαμεσολάβησης στο info της ΡΑΕ ζητώντας να εφαρμοστεί το 

με ποσό της ζημιάς του χαμένου επιδόματος και μετά απο λίγες μέρες στείλε στη Γενική Γραμματεία καταναλωτή  αναφέροντας οτι η ΡΑΕ τονε παίζει γιατί εκεί θα σε στείλει και ζητάς επιβολή προστίμου .

Τέλος ,αφού δε θα γίνει τίποτα , αναφορά στο ΥΠΕΝ για τη φαρσοκωμωδία που παίζεται (αναφέροντας ΔΕΗ, ΡΑΕ , Γενική Γραμματεία)

Αν δεν έχεις θέμα  με την όλη κατάσταση , άραξε , θα βγάλουν κάποια στιγμή 😛

Σε ευχαριστω πολυ!!!

παω να δω τι λενε και στο αλλο νημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε λογαριασμός έναντι από Ελίν . Η σύνδεση έγινε 16 Δεκ. . Ήρθε έναντι μέχρι 31 Δεκ . Με πρώτη ματιά δε βλέπω κάτι περίεργο . Η τιμή κιλοβατώρας όπως συμφωνήσαμε μπήκε και η έκπτωση ΔΕΠΑ και η έκπτωση προμηθειας . Στις αρχές του άλλου μήνα λογικά θα έρθει και ο εκαθαριστικος ελπίζω χωρίς εκπλήξεις. Μου έκανε εντύπωση πάντως που παρόλο που μου είχαν πει για εγγύηση δεν είδα να υπάρχει στο λογαριασμό. Ίσως έρθει στον εκαθαριστικο θα δείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makisman1973 είπε

Μου έκανε εντύπωση πάντως που παρόλο που μου είχαν πει για εγγύηση δεν είδα να υπάρχει στο λογαριασμό. Ίσως έρθει στον εκαθαριστικο θα δείξει. 

H εγγύηση μπαίνει στο 2ο λογαριασμό. Αν ενεργοποιήσεις τώρα πάγια εντολή θα μείνει μηδενική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...