Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, thrileo1983 said:

και μόλις βάλουν σε όλη την εικράτεια smart μετρητές ,θα μας φορέσουν και ένα τέλος τηλεμέτρησης.Γιατι ποιος θα πληρώνει τα συμβόλαια για τα simάκια στους παρόχους.

ενώ τώρα οι μισθοί των καταμετρητών είναι δωρεάν; ή μήπως εισπράττουν λίγα σε τέλη που δεν βγαίνουν για να πληρώσουν 0,69 ευρώ ανα μήνα;

Spoiler

"Για την εκτίμηση του κόστους που σχετίζεται με την απομακρυσμένη επικοινωνία των έξυπνων μετρητών με το Head-End System, γίνεται η παραδοχή ότι καθ’ όλη τη διάρκεια του ορίζοντα μελέτης, η επικοινωνία θα πραγματοποιείται μέσω της τεχνολογίας GSM/GPRS. Η σχετική δαπάνη ανέρχεται σε €0,69/μήνα23."

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/12/1.eda-attikis_cba-for-smart-meters_study-report_vfinal_19122022_gr.pdf

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ σήμερα "πήδηξα" από το σταθερό 0,125 στο κυμαινόμενο της ΔΕΗ, έδωσα και την φώτο του μετρητή στην υπάλληλο το εκτύπωσε και το επισύναψε, τώρα ΑΑΑΑΝ ΟΟΟΟΟΟΤΑΝ και ΕΕΕΕΦΟΣΟΝ κάποια στιγμή, εκδοθεί λογαριασμός τότε θα δούμε τι θα γίνει, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του γιατί δεν εκδίδουν λογαριασμούς και μετά σου λέει είναι ιδιωτική εταιρεία η ΔΕΗ. Ποίος ιδιώτης θα σου παρέχει έστω ένα γλειφιτζούρι αν δεν είχε εξασφαλίσει πρώτα τον τρόπο να στο χρεώσει για να το πληρωθεί; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpavlidi είπε

και εγώ σήμερα "πήδηξα" από το σταθερό 0,125 στο κυμαινόμενο της ΔΕΗ, έδωσα και την φώτο του μετρητή στην υπάλληλο το εκτύπωσε και το επισύναψε, τώρα ΑΑΑΑΝ ΟΟΟΟΟΟΤΑΝ και ΕΕΕΕΦΟΣΟΝ κάποια στιγμή, εκδοθεί λογαριασμός τότε θα δούμε τι θα γίνει, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του γιατί δεν εκδίδουν λογαριασμούς και μετά σου λέει είναι ιδιωτική εταιρεία η ΔΕΗ. Ποίος ιδιώτης θα σου παρέχει έστω ένα γλειφιτζούρι αν δεν είχε εξασφαλίσει πρώτα τον τρόπο να στο χρεώσει για να το πληρωθεί; 

Σου είπαν ότι η ένδειξη που τους έδωσες με φωτό θα ληφθεί υπόψιν? Ή απλά την έδωσες και ότι γίνει? Γιατί σε εμένα είπαν ότι στην ΕΔΑ θα πρέπει να την στείλω. Η ΕΔΑ δεν δέχεται τέτοια διαδικασία μου είπαν που τους κάλεσα.

Στην περίπτωση επιμερισμου των ημερών με τα δύο προγράμματα ναι μεν από σήμερα που έγινε η αλλαγή θα χρεωθώ με τιμές benefit Φεβρουαρίου, αλλά από την άλλη αρκετά ;πο τα κυβικά που καίω ;πο δω και πέρα θα μεταφερθούν με τον επιμερισμό στο προηγούμενο διάστημα και έτσι αυτά θα τα χρεωθώ με τιμές control 0,125. Διότι τώρα λόγω κρύου καίω αρκετά περισσότερο από πριν. Έτσι το κέρδος για τον Φεβρουάριο δεν θα είναι κάτι φοβερό πιστεύω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ο μετρητής ρεύμα πως παίρνει, φαντάζομαι μπαταρία και καμια φτερωτή μέσα στον μηχανισμό που θα φορτίζει την μπαταρία με την κίνηση του αερίου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, cyberguy said:

Αραγε ο μετρητής ρεύμα πως παίρνει, φαντάζομαι μπαταρία και καμια φτερωτή μέσα στον μηχανισμό που θα φορτίζει την μπαταρία με την κίνηση του αερίου :D

Spoiler

Έχει μπαταρία που κρατάει για 7 χρόνια και στέλνει απομακρυσμένα ενδειξη 2 μήνες πριν εξαντληθεί ώστε να την αλλάξουν επιτόπια συνεργεία. 

Απάντησα πιο πάνω. Πιστεύω όμως ότι είμαστε εκτός θέματος όποτε ας το κρατήσουμε αυστηρά στην συζήτηση για παρόχους αερίου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Σου είπαν ότι η ένδειξη που τους έδωσες με φωτό θα ληφθεί υπόψιν? Ή απλά την έδωσες και ότι γίνει? Γιατί σε εμένα είπαν ότι στην ΕΔΑ θα πρέπει να την στείλω. Η ΕΔΑ δεν δέχεται τέτοια διαδικασία μου είπαν που τους κάλεσα.

Στην περίπτωση επιμερισμου των ημερών με τα δύο προγράμματα ναι μεν από σήμερα που έγινε η αλλαγή θα χρεωθώ με τιμές benefit Φεβρουαρίου, αλλά από την άλλη αρκετά ;πο τα κυβικά που καίω ;πο δω και πέρα θα μεταφερθούν με τον επιμερισμό στο προηγούμενο διάστημα και έτσι αυτά θα τα χρεωθώ με τιμές control 0,125. Διότι τώρα λόγω κρύου καίω αρκετά περισσότερο από πριν. Έτσι το κέρδος για τον Φεβρουάριο δεν θα είναι κάτι φοβερό πιστεύω.

 

 

Δε ξέρει και αυτή σίγουρα, αλλά αυτό που ξέρει είναι πως όταν αλλάζεις πάροχο έρχεται 100% για μέτρηση η ΕΔΑ αν όχι μάλλον δεν έρχεται. Την μέτρηση την επισύναψε με το σκεπτικό ότι να, τόσο ήταν αυτήν την ημέρα, για αυτό λέω αν όταν και εφόσον βγει ο λογαριασμός θα μάθουμε τι και πως θα το χρεώσουν. Έπειτα όπως καταλαβαίνεις αυτό που προφορικά σου λέει μια υπάλληλος δεν έχει καμία αξία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπηδησα κι εγω απο το σταθερο της ΔΕΗ 

Ολα εγιναν με τηλεφωνο αρχικα και μετα email

Το συμβολαιο ληγει σε δυο χρονια απο την αρχικη επικοινωνια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι λήγει σημερα και δεν εκανα τιποτα απολυτως!!!!

ΔΕΗ ειχα το "my home gas control" .....

Ελπιζω να μην μείνω απο θερμανση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Εγω παλι λήγει σημερα και δεν εκανα τιποτα απολυτως!!!!

ΔΕΗ ειχα το "my home gas control" .....

Ελπιζω να μην μείνω απο θερμανση....

δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. μένεις εκεί και βλέπεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Εγω παλι λήγει σημερα και δεν εκανα τιποτα απολυτως!!!!

ΔΕΗ ειχα το "my home gas control" .....

Ελπιζω να μην μείνω απο θερμανση....

Εμένα έχει λήξει από 20 Δεκέμβρη. Δεν έκανα τίποτα και λέει ότι ακόμα είμαι στο gascontrol. Έχουν χάσει την μπάλα εντελώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

H αναβάθμιση θα καθυστερήσει λόγω Barbara... πάγωσαν τα Windows 95.

Σε 1μιση μήνα κλείνω ένα χρόνο χωρίς λογαριασμό. Τζάμπα αέριο θέλατε. Το έχετε χάρη στην ΔΕΗ😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Σε 1μιση μήνα κλείνω ένα χρόνο χωρίς λογαριασμό. Τζάμπα αέριο θέλατε. Το έχετε χάρη στην ΔΕΗ😜

ετοιμάσου όταν είναι έτοιμο το περίφημο αναβαθμισμένο "σύστημα" να δουλεύεις αποκλειστικά για να ξεχρεώνεις την ΔΕΗ 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Σε 1μιση μήνα κλείνω ένα χρόνο χωρίς λογαριασμό. Τζάμπα αέριο θέλατε. Το έχετε χάρη στην ΔΕΗ😜

τζαμπα ειναι κατι που δε πληρωνεις. Καταλαβαινεις οτι λογαριασμοι θα βγουν, και μαλλον μαζεμενοι, και θα τρεχεις να τους πληρωνεις, ετσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι φέτος με τη ΔΕΗ αεριο.καις το χειμώνα και έχεις όλο το καλοκαίρι να το ξοφλήσεις.το χειμώνα έχουμε πιο πολλά έξοδα ρεύματα κλπ.ενω το καλοκαίρι που έχουμε λιγότερα έξοδα θα έχουμε λεφτά να ξεπληρώσουμε το αέριο...

Επεξ/σία από PCEXPERT2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...