Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

δηλαδή εννοείς οτι μέχρι αρχές Μαρτίου που η ΕΔΑ προβλέπεται να κάνει την νέα καταμέτρηση θα τιμολογηθώ με την τιμή του gas control 0,125?

έτσι προβλέπει το συμβόλαιο

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

αν είναι έτσι τι τρέχαμε?

αφού σας είπαν οι υπάλληλοι οτι θα σπάσει αναλογικά 😁, άγνωστο τι θα κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι προβλέπει το συμβόλαιο

αφού σας είπαν οι υπάλληλοι οτι θα σπάσει αναλογικά 😁, άγνωστο τι θα κάνουν

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν οτι θα γίνει αναλογικός καταμερισμός στα 2 προγράμματα. Με ΔΕΗ και ΕΔΑ που μίλησα δεν προβλέπεται διαδικασία να στείλω κάποια φώτο του μετρητή ή να ρθούν να κάνουν μια εμβόλιμη καταμέτρηση για τον σκοπό αυτό. Μόνο σε αλλαγή παρόχου γίνεται μου είπε η ΕΔΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν οτι θα γίνει αναλογικός καταμερισμός στα 2 προγράμματα.

απλά να τονίσω οτι άλλα λέει το συμβόλαιο στην περίπτωση που δε γίνει αναλογικός καταμερισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησα και για το θέμα των λογαριασμών......η αναβάθμιση του συστήματος καλά κρατεί!!

1 λεπτό πριν, korakios είπε

απλά να τονίσω οτι άλλα λέει το συμβόλαιο στην περίπτωση που δε γίνει αναλογικός καταμερισμός

αν δεν γίνει αναλογικός καταμερισμός, θα φάμε καλά τώρα που έχει κρύα....μέχρι αρχές Μαρτίου που θα περάσει η ΕΔΑ ξανά. Μετά θα ανέβει η θερμοκρασία τι να το κάνουμε για 1 μήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, korakios είπε

καμία πρόβλεψη δεν υπάρχει , οποιαδήποτε εξέλιξη διεθνή ή και καιρική , αλλάζουν την επόμενη μέρα οι τιμολογήσεις .Τώρα κοιτάς τις ημερήσιες του Φεβρουαρίο και απο τα μέσα προς τέλος του μήνα μπορείς να βεβαιωθείς για τιμές Μαρτίου

Μέχρι τότε μπορεί και να αλλάξει το μοντέλο μιας και το TTF δεν αντιπροσωπεύει το πραγματικό κόστος

Η τιμολόγηση του φυσικού αερίου στην Ελλάδα γίνεται ex ante. Δηλαδή τον Φεβρουάριο τιμολογούμαστε με τον μέσο όρο TTF Ιανουαρίου βάση του δείκτη ICIS HEREN. Ένα σχετικό άρθρο (βλέπε 2η παράγραφο): https://www.capital.gr/oikonomia/3630090/sunexizei-na-einai-i-pio-akribi-stin-europi-i-elliniki-agora-ilektrismou

Η τιμή TTF Φεβρουαρίου που έχω από μεγάλο πάροχο για τη βιομηχανία που εργάζομαι είναι 61,944€/MWh. Εκτιμώ ότι αυτή θα είναι η τιμή TTF και για τα οικιακά τον Φεβρουάριο.

Τρέχουσες τιμές TTF και futures: Dutch TTF Gas Futures | ICE Στη στήλη contract βλέπουμε τις τιμές που κλείνονται συμβόλαια με συγκεκριμένο όγκο για παράδοση σε συγκεκριμένη περίοδο. Είναι μια ένδειξη της τάσης μελλοντικών τιμών. Φυσικά τα futures αλλάζουν μέρα με τη μέρα βάση πολλών παραμέτρων όπως για παράδειγμα αν κοιμήθηκε καλά ο Putin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, isidorosss είπε

Η τιμή TTF Φεβρουαρίου που έχω από μεγάλο πάροχο για τη βιομηχανία που εργάζομαι είναι 61,944€/MWh. Εκτιμώ ότι αυτή θα είναι η τιμή TTF και για τα οικιακά τον Φεβρουάριο.

ήδη έχει κλείσει η τιμή 30/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

έτσι προβλέπει το συμβόλαιο

αφού σας είπαν οι υπάλληλοι οτι θα σπάσει αναλογικά 😁, άγνωστο τι θα κάνουν

Τοτε αρκετα βασισμενο να μην ανοιξεις για καταμετρηση μεχρι τον μαρτιο αν εχεις 0.05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nermain είπε

Τοτε αρκετα βασισμενο να μην ανοιξεις για καταμετρηση μεχρι τον μαρτιο αν εχεις 0.05

σε μετατροπή αορίστου δεν αναφέρεται κάτι , μόνο αν αιτηθείς μετάβαση σε άλλο πρόγραμμα γράφει

και παραμένει το οτι η ΔΕΗ θα κάνει τα δικά της απο ότι φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, marina8282 είπε

Καλημέρα με πήραν από την εδα για ενημέρωση του ψηφιακού μετρητή.Ένας είναι είπαν.Γίνεται αίτηση,υπογράφεις κ καταβάλλεις το ποσο των 108,70€ κ κατόπιν κλείνουν ραντεβού σε 4-5 μέρες για την τοποθέτηση η οποία είναι ολιγόωρη,αλλάζουν τον μετρητή.Μπορείς να βλέπεις τις κιλοβατώρες ανα πάσα στιγμή  πατώντας ένα πορτοκαλι κουμπί.οι μετρήσεις στέλνονται ανα μήνα αυτόματα κ συνεννοεισαι με τον πάροχο αν θέλεις μηνιαίο η δίμηνο λογαριασμό.

Επειδή έχω ψηθεί πολύ με τον ψηφιακό μετρητή να φανταστώ καλύτερα η αίτηση να γίνει απευθείας στην Μοναστηριού και όχι ηλεκτρονικά γιατί απο ηλεκτρονική εξυπηρέτηση είναι να τους κλαίνε και οι ρέγγες εκεί στην ΕΔΑ. Τώρα αυτό με τον μηνιαίο λόγμο θα ήταν τέλεια αν δεν ήμουν στην ΔΕΗ που έχουν ετήσιο λόγμο αυτοί...

Σκέφτεσαι να το κάνεις ; Λέω να πάω Τετάρτη πρωί αν είναι να κάνω την αίτηση, να πληρώσω επί τόπου και να τελειώνω με το "άγχος" του μέσου όρου της κατανάλωσης ιδίως τους καλοκαιρινούς-φθινοπωρινους μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο ηλεκτρονικός μετρητής πως στέλνει τα data? Με sim?

Μπαίνει και σε wi-fi? Το να είχαμε αναλυτικές μετρήσεις κατανάλωσης θα ήταν πολύ χρήσιμο ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

 

είπα να πάω στη ΦΑ αλλά με έκαψε ο @ekrepali , θα τον κυνηγάω με βρεγμένη πετσέτα αυτόν και το chat 😂

υπέγραψα στη elin τελικά

Mπορούσες αν ήθελες να ξανακάνεις αίτηση... μόνο 25 λεπτά υπόθεση είναι. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, greg4 said:

Αυτος ο ηλεκτρονικός μετρητής πως στέλνει τα data? Με sim?

Μπαίνει και σε wi-fi? Το να είχαμε αναλυτικές μετρήσεις κατανάλωσης θα ήταν πολύ χρήσιμο ^^

έχει κάρτα sim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Επειδή έχω ψηθεί πολύ με τον ψηφιακό μετρητή να φανταστώ καλύτερα η αίτηση να γίνει απευθείας στην Μοναστηριού και όχι ηλεκτρονικά γιατί απο ηλεκτρονική εξυπηρέτηση είναι να τους κλαίνε και οι ρέγγες εκεί στην ΕΔΑ. Τώρα αυτό με τον μηνιαίο λόγμο θα ήταν τέλεια αν δεν ήμουν στην ΔΕΗ που έχουν ετήσιο λόγμο αυτοί...

Σκέφτεσαι να το κάνεις ; Λέω να πάω Τετάρτη πρωί αν είναι να κάνω την αίτηση, να πληρώσω επί τόπου και να τελειώνω με το "άγχος" του μέσου όρου της κατανάλωσης ιδίως τους καλοκαιρινούς-φθινοπωρινους μήνες.

Καλησπέρα,εγώ έστειλα χθες μειλ κ σήμερα με κάλεσαν!Κ τον προηγούμενο μήνα που ήθελα να κλείσω άμεσα ραντεβού για καταμέτρηση με εξυπηρέτησαν την επόμενη μέρα!Προσωπικα η εξυπηρέτηση της Εδα στα θέματα μου ήταν άψογη…Ναι θα το κάνω για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου κ να χρεώνομαι ακριβώς ότι καίω συν ότι δν θα ερχόνται εστω μια φορα το χρόνο για καταμετρηση.Βέβαια από την άλλη,θα χάσουμε το προνόμιο να δινουμε όσες κιλοβατορες θελουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μόλις βάλουν σε όλη την εικράτεια smart μετρητές ,θα μας φορέσουν και ένα τέλος τηλεμέτρησης.Γιατι ποιος θα πληρώνει τα συμβόλαια για τα simάκια στους παρόχους.

Επεξ/σία από thrileo1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thrileo1983 είπε

και μόλις βάλουν σε όλη την εικράτεια smart μετρητές ,θα μας φορέσουν και ένα τέλος τηλεμέτρησης.Γιατι ποιος θα πληρώνει τα συμβόλαια για τα simάκια στους παρόχους.

Χμμμ υποτίθεται αυτό συμπεριλαμβάνεται στο ποσο των 108,70€; γιατί δν είναι κ λίγα χρήματα …Ποσο να κοστίζει μια sim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...