Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, korakios είπε

πάπαλα η επιδότηση για Φεβρουάριο , εκτός αν βγήκε κάτι πρόσφατο και μου ξέφυγε

( 0,0505 θα ήταν αν ίσχυε )

 

Υπαρχει link που να αναφερει οτι δεν υπαρχει επιδοτηση για το φεβρουαριο;;;;;

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, aenaos15 είπε

Υπαρχει link που να αναφερει οτι δεν υπαρχει επιδοτηση για το φςβρουαριο;;;;;

όχι , της ΔΕΠΑ ποτέ δεν υπήρχε τίποτα γραπτό , μόνο ανακοινώσεις κάθε μήνα , αυτή τη φορά δεν αναφέρανε τίποτα για αέριο

Αν βάλουν ΤΕΜ (100% βέβαια και αυτό θα το λέγανε) , θα φανεί οταν βγει ΦΕΚ για το μήνα Φεβρουάριο (περίπου αρχές Μαρτίου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Ο TTF για Μάρτιο ποια τιμή παίρνει? Θέλω να πώ βάση ποιων TTF (ποιας χρονικής περιόδου το μέσον όρο) λαμβάνει? Βάση του μέσου όρου των ημερήσιων τιμών ttf Φεβρουαρίου? Αν είναι έτσι νομίζω θα πάει χαμηλά για Μάρτιο. Προσπαθώ να κάνω μια εκτίμηση για να είμαι σίγουρος οτι προχωράω σωστά με την αλλαγή απο control σε benefit. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. Ο TTF για Μάρτιο ποια τιμή παίρνει? Θέλω να πώ βάση ποιων TTF (ποιας χρονικής περιόδου το μέσον όρο) λαμβάνει? Βάση του μέσου όρου των ημερήσιων τιμών ttf Φεβρουαρίου? Αν είναι έτσι νομίζω θα πάει χαμηλά για Μάρτιο. Προσπαθώ να κάνω μια εκτίμηση για να είμαι σίγουρος οτι προχωράω σωστά με την αλλαγή απο control σε benefit. Ευχαριστώ!!!

καμία πρόβλεψη δεν υπάρχει , οποιαδήποτε εξέλιξη διεθνή ή και καιρική , αλλάζουν την επόμενη μέρα οι τιμολογήσεις .Τώρα κοιτάς τις ημερήσιες του Φεβρουαρίο και απο τα μέσα προς τέλος του μήνα μπορείς να βεβαιωθείς για τιμές Μαρτίου

Μέχρι τότε μπορεί και να αλλάξει το μοντέλο μιας και το TTF δεν αντιπροσωπεύει το πραγματικό κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

καμία πρόβλεψη δεν υπάρχει , οποιαδήποτε εξέλιξη διεθνή ή και καιρική , αλλάζουν την επόμενη μέρα οι τιμολογήσεις .Τώρα κοιτάς τις ημερήσιες του Φεβρουαρίο και απο τα μέσα προς τέλος του μήνα μπορείς να βεβαιωθείς για τιμές Μαρτίου

Μέχρι τότε μπορεί και να αλλάξει το μοντέλο μιας και το TTF δεν αντιπροσωπεύει το πραγματικό κόστος

αφού δεν μπορείς να το προβλέψεις εσύ Κοράκιε τότε δεν μπορεί κανείς! 😄ευχαριστώ. Θα προχωρήσω και ελπίζοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

αφού δεν μπορείς να το προβλέψεις εσύ Κοράκιε τότε δεν μπορεί κανείς! 😄

ποτέ δεν ήμουν καλός στις προβλέψεις , ο καθένας κινείται όπως νομίζει , απλά εδώ ενημερωνόμαστε για παγίδες σε προγράμματα , ποιότητα υπηρεσιών παρόχων και τα συγκρίνουμε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2023 στις 1:57 ΠΜ, marmagia είπε

Εγώ τον έχω. Δεν πλήρωσα τίποτα τον τοποθέτησαν από μόνοι τους. Ωστόσο σε μια δευτερη παροχή στο ίδιο σπίτι που είχε πολύ παλιό μετρητή και ήρθαν και τον άλλαξαν μεταγενέστερα δεν έβαλαν έξυπνο μετρητή. Ούτε στον απέναντι μου που έβαλε αεριο μετά από μένα. Εάν δεν έχεις έξυπνο μετρητή και θες μπορείς να το αιτηθείς και να σου πουν εάν γίνεται, τουλάχιστον έτσι κάνει η ΕΔΑ αττικης 

Καλημέρα,εσυ μπορείς να δεις τις κιλοβατώρες κάθε μήνα;αλλιώς πως ενημερώνεσαι;παίρνεις τηλέφωνο στην εδα;ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα με πήραν από την εδα για ενημέρωση του ψηφιακού μετρητή.Ένας είναι είπαν.Γίνεται αίτηση,υπογράφεις κ καταβάλλεις το ποσο των 108,70€ κ κατόπιν κλείνουν ραντεβού σε 4-5 μέρες για την τοποθέτηση η οποία είναι ολιγόωρη,αλλάζουν τον μετρητή.Μπορείς να βλέπεις τις κιλοβατώρες ανα πάσα στιγμή  πατώντας ένα πορτοκαλι κουμπί.οι μετρήσεις στέλνονται ανα μήνα αυτόματα κ συνεννοεισαι με τον πάροχο αν θέλεις μηνιαίο η δίμηνο λογαριασμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι κατάλαβα δηλαδή το σταθερό της ΔΕΗ στο 0,125 €/kWh θεωρείται ακριβό τώρα και δεν παίρνει τις επιδοτήσεις? 

γιατί βλέπω αναφέρετε κάτι τιμές για το benefit 0,05 €/kWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή έκανα τηλεφωνική αίτηση για αλλαγή απο control σε benefit στη ΔΕΗ. την ίδια ημέρα μου έστειλαν email με το συμβόλαιο. Χτες που βρήκα χρόνο έστειλα τα δικαιολογητικά που ζήτησαν. Σήμερα πρωί μου έστειλαν email οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία ελέγχου των δικαιολογητικών. Και τώρα στο ebill δείχνει GasBenefit! Απίστευτη ταχύτητα απο ΔΕΗ, δεν το περίμενα για τηλεφωνική αίτηση. Αντε να γλυτώσουμε κανα $$ τώρα που έχει πολύ κρύο και το καίμε. Το θέμα είναι πως θα επιμερίσουν την κατανάλωση στο διάστημα που είχα το control και απο 6/2/2023 που θα ΄έχω το benefit, Μέτρηση η ΕΔΑ είχε πάρει 5/1/2023. Σίγουρα θα χάσουμε καθώς μάλλον θα το επιμερίσουν ισομερώς στις ημέρες αλλά την περισσότερη κατανάλωση θα την έχω τωρα με benefit που έχει κρύα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Παρασκευή έκανα τηλεφωνική αίτηση για αλλαγή απο control σε benefit στη ΔΕΗ. την ίδια ημέρα μου έστειλαν email με το συμβόλαιο. Χτες που βρήκα χρόνο έστειλα τα δικαιολογητικά που ζήτησαν. Σήμερα πρωί μου έστειλαν email οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία ελέγχου των δικαιολογητικών. Και τώρα στο ebill δείχνει GasBenefit! Απίστευτη ταχύτητα απο ΔΕΗ, δεν το περίμενα για τηλεφωνική αίτηση. Αντε να γλυτώσουμε κανα $$ τώρα που έχει πολύ κρύο και το καίμε. Το θέμα είναι πως θα επιμερίσουν την κατανάλωση στο διάστημα που είχα το control και απο 6/2/2023 που θα ΄έχω το benefit, Μέτρηση η ΕΔΑ είχε πάρει 5/1/2023. Σίγουρα θα χάσουμε καθώς μάλλον θα το επιμερίσουν ισομερώς στις ημέρες αλλά την περισσότερη κατανάλωση θα την έχω τωρα με benefit που έχει κρύα.

απο τη στιγμή που δεν έγινε μετάβαση σε αορίστου αλλά νέο συμβόλαιο θα τους έστελνα και φωτό απο το μετρητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που δεν έγινε μετάβαση σε αορίστου αλλά νέο συμβόλαιο θα τους έστελνα και φωτό απο το μετρητή

λες να στείλω τώρα εκ των υστέρων, με ημερομηνία επάνω στη φώτο? ή δεν θα την υπολογίσουν λες? Το πιο πιθανόν να μην τις υπολογίζουν, αφού η διαδικασία τους δεν προβλέπει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που δεν έγινε μετάβαση σε αορίστου αλλά νέο συμβόλαιο θα τους έστελνα και φωτό απο το μετρητή

Κοράκιε έφυγες από ΔΕΗ αεριο; Που πηγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

λες να στείλω τώρα εκ των υστέρων, με ημερομηνία επάνω στη φώτο? ή δεν θα την υπολογίσουν λες? Το πιο πιθανόν να μην τις υπολογίζουν, αφού η διαδικασία τους δεν προβλέπει κάτι τέτοιο.

προβλέπεται η τιμολόγηση να αλλάξει στην επόμενη καταμέτρηση , αυτό υπέγραψες

η ΔΕΗ κλασσικά κάνει τα δικά της και επειδή είναι μπάχαλο εκμεταλλεύσου το , στείλε φωτό ,δε χάνεις τίποτα

Μόλις τώρα, billyst είπε

Κοράκιε έφυγες από ΔΕΗ αεριο; Που πηγές;

είπα να πάω στη ΦΑ αλλά με έκαψε ο @ekrepali , θα τον κυνηγάω με βρεγμένη πετσέτα αυτόν και το chat 😂

υπέγραψα στη elin τελικά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

προβλέπεται η τιμολόγηση να αλλάξει στην επόμενη καταμέτρηση , αυτό υπέγραψες

η ΔΕΗ κλασσικά κάνει τα δικά της και επειδή είναι μπάχαλο εκμεταλλεύσου το , στείλε φωτό ,δε χάνεις τίποτα

δηλαδή εννοείς οτι μέχρι αρχές Μαρτίου που η ΕΔΑ προβλέπεται να κάνει την νέα καταμέτρηση θα τιμολογηθώ με την τιμή του gas control 0,125? αν είναι έτσι τι τρέχαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...