Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Είναι συγγενικού προσώπου όπου χρηζω ως βοηθητικός με τη βοήθεια σας

έκανα edit πριν , Ιανουάριο του 2022 εννοούσα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, aggelosn said:

Επειδή διάβασα στις τελευταίες σελίδες για μετρητή αερίου με τηλεμέτρηση, το έχει κάποιος από εσάς ; Ψάχνοντας στην σελίδα της ΕΔΑ Θεσσαλονίκης που με ενδιαφέρει αναφέρει:

Υπηρεσία (δ) Εγκατάσταση εξοπλισμού τηλεμέτρησης σε υφιστάμενα Σημεία Παράδοσης, κατόπιν αιτήματος του Χρήστη Διανομής ή του Τελικού Πελάτη:

Τύπος Μετρητή:G4

Κόστος 87,66 €

Αν είναι αυτό το κόστος δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό για αυτό που προσφέρει ιδίως για όσους ο μετρητής τους είναι προσβάσιμος 12μήνες τον χρόνο.

 

 

Εγώ τον έχω. Δεν πλήρωσα τίποτα τον τοποθέτησαν από μόνοι τους. Ωστόσο σε μια δευτερη παροχή στο ίδιο σπίτι που είχε πολύ παλιό μετρητή και ήρθαν και τον άλλαξαν μεταγενέστερα δεν έβαλαν έξυπνο μετρητή. Ούτε στον απέναντι μου που έβαλε αεριο μετά από μένα. Εάν δεν έχεις έξυπνο μετρητή και θες μπορείς να το αιτηθείς και να σου πουν εάν γίνεται, τουλάχιστον έτσι κάνει η ΕΔΑ αττικης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, aggelosn είπε

Επειδή διάβασα στις τελευταίες σελίδες για μετρητή αερίου με τηλεμέτρηση, το έχει κάποιος από εσάς ; Ψάχνοντας στην σελίδα της ΕΔΑ Θεσσαλονίκης που με ενδιαφέρει αναφέρει:

Υπηρεσία (δ) Εγκατάσταση εξοπλισμού τηλεμέτρησης σε υφιστάμενα Σημεία Παράδοσης, κατόπιν αιτήματος του Χρήστη Διανομής ή του Τελικού Πελάτη:

Τύπος Μετρητή:G4

Κόστος 87,66 €

Αν είναι αυτό το κόστος δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό για αυτό που προσφέρει ιδίως για όσους ο μετρητής τους είναι προσβάσιμος 12μήνες τον χρόνο.

 

 

Καλημέρα με ενδιαφέρει κ μένα να βάλω ψηφιακό μετρητή.Είμαι θεσσαλονικη οπως κ εσυ αν κατάλαβα καλά όπου εδω όλοι είναι με αναλογικό….θα καλέσω αύριο να μάθω λεπτομεριες.Αν μάθεις κ εσυ,γραψε για ενημέρωση.

6 ώρες πριν, marmagia είπε

Εγώ τον έχω. Δεν πλήρωσα τίποτα τον τοποθέτησαν από μόνοι τους. Ωστόσο σε μια δευτερη παροχή στο ίδιο σπίτι που είχε πολύ παλιό μετρητή και ήρθαν και τον άλλαξαν μεταγενέστερα δεν έβαλαν έξυπνο μετρητή. Ούτε στον απέναντι μου που έβαλε αεριο μετά από μένα. Εάν δεν έχεις έξυπνο μετρητή και θες μπορείς να το αιτηθείς και να σου πουν εάν γίνεται, τουλάχιστον έτσι κάνει η ΕΔΑ αττικης 

Καλημέρα,θεσσαλονικη είσαι;τον έξυπνο μετρητή που τον τοποθέτησαν;Αν έχεις τον αναλογικό στο μπαλόνι θα υπάρχει πρόβλημα;

Επεξ/σία από marina8282
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με τα όσα γράφουν εδώ υπάρχουν δυο επιλογές για μετρητή με την ίδια χρέωση εγκατάστασης (87,66€).

Η «εγκατάσταση ευφυούς συστήματος μέτρησης» και η «εγκατάσταση εξοπλισμού τηλεμέτρησης». 

Όποιος γνωρίζει τις διαφορές τους ή έχει προχωρήσει με κάτι από αυτά, ας το αναφέρει στο topic. 

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

Σύμφωνα με τα όσα γράφουν εδώ υπάρχουν δυο επιλογές για μετρητή με την ίδια χρέωση εγκατάστασης (87,66€).

Η «εγκατάσταση ευφυούς συστήματος μέτρησης» και η «εγκατάσταση εξοπλισμού τηλεμέτρησης». 

Όποιος γνωρίζει τις διαφορές τους ή έχει προχωρήσει με κάτι από αυτά, ας το αναφέρει στο topic. 

Δεν έχω ιδέα, πάντως δε θα ρίσκαρα να βάλω ευφυές σύστημα μέτρησης γιατί άμα χαζέψει και γράφει ό,τι να'ναι άντε βγάλε άκρη μετά. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψάχνω μια λύση που να με απαλλάξει από το εβδομαδιαίο ανέβασμα στην ταράτσα, που έχω τον μετρητή

Kρατάω log με τις εβδομαδιαίες καταναλώσεις για στατιστικά και πειραματισμούς. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

αν τα υπολόγισα σωστά γύρω στα 0,0658

καλημέρα. Αυτή είναι η τιμή που θα χρεωθούν οι καταναλώσεις για τον μήνα Φεβρουάριο 2023 με το benefit? Επειδή έχω κάνει αίτηση για αλλαγή σε benefit με ενδιαφέρει, ώστε αν είναι αυτή η τιμή, ακόμα και αν ανέβει το ttf το Μαρτιο να προχωρήσω να τους στείλω τα δικαιολογητικα. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

Εγώ ψάχνω μια λύση που να με απαλλάξει από το εβδομαδιαίο ανέβασμα στην ταράτσα, που έχω τον μετρητή

Kρατάω log με τις εβδομαδιαίες καταναλώσεις για στατιστικά και πειραματισμούς. 😂

wifi camera. εαν δεν εχεις ρευμα εχει καποιες που ειναι με μπαταρια και αντεχουν κανα μηνα σε εξωτερικο χωρο με motion activation. εσυ που θα την εχεις activate on demand θα σου αντεξει μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πρόταση @cyberguy αλλά δεν ψήνομαι για τέτοιο project. 

Αν δεν βρεθεί smart λύση από την εταιρεία, θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα σκαλοπάτια. Θα μου μείνει και η αεροβική άσκηση 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Εγώ ψάχνω μια λύση που να με απαλλάξει από το εβδομαδιαίο ανέβασμα στην ταράτσα, που έχω τον μετρητή

Kρατάω log με τις εβδομαδιαίες καταναλώσεις για στατιστικά και πειραματισμούς. 😂

Έψαχνα μια λύση για το ίδιο πρόβλημα και μόλις ανακάλυψα ότι ο μπορείς να διαβάσεις με ένα esp32 την κατανάλωση απευθέιας από τον μετρητή: https://github.com/zibous/ha-gasmeter και συζήτηση

 Το σημαντικό είναι ο elster IN-Z61 pulse transmitter, δεν γνωρίζω αν είναι συνηθισμένος, ο δικός μου (Αττική, από το 2012) τον έχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giorgosxax είπε

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η τωρινή τιμή/kwh για το gas home flex της ελπεντισον?

0,054*0,6 η τιμή που σου πλασάρανε , συν ρήτρα αναπροσαρμογής

(TTF-15)/1000

το TTF για Φεβ είναι 65 περίπου , για Ιαν ήταν 119

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

0,054*0,6 η τιμή που σου πλασάρανε , συν ρήτρα αναπροσαρμογής

(TTF-15)/1000

το TTF για Φεβ είναι 65 περίπου , για Ιαν ήταν 119

Μήπως ξέρεις κ για την nrg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Μήπως ξέρεις κ για την nrg?

της NRG είναι στο excel , βάλε τις παραπάνω τιμές TTF και θα σου βγάλει ,

απλά ανέφερα το προηγούμενο πρόγραμμα γιατί έχει καταργηθεί και το έχω βγάλει απο το excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, marina8282 said:

Καλημέρα με ενδιαφέρει κ μένα να βάλω ψηφιακό μετρητή.Είμαι θεσσαλονικη οπως κ εσυ αν κατάλαβα καλά όπου εδω όλοι είναι με αναλογικό….θα καλέσω αύριο να μάθω λεπτομεριες.Αν μάθεις κ εσυ,γραψε για ενημέρωση.

Καλημέρα,θεσσαλονικη είσαι;τον έξυπνο μετρητή που τον τοποθέτησαν;Αν έχεις τον αναλογικό στο μπαλόνι θα υπάρχει πρόβλημα;

Δεν είμαι Θεσσαλονίκη.. δε ξέρω αν γίνεται η όχι τους στέλνεις μειλ με ταυτότητα ΗΚΑΣΠ κλπ και απαντάει το τεχνικό τμήμα αν γίνεται 

5 hours ago, stelakis1914 said:

Σύμφωνα με τα όσα γράφουν εδώ υπάρχουν δυο επιλογές για μετρητή με την ίδια χρέωση εγκατάστασης (87,66€).

Η «εγκατάσταση ευφυούς συστήματος μέτρησης» και η «εγκατάσταση εξοπλισμού τηλεμέτρησης». 

Όποιος γνωρίζει τις διαφορές τους ή έχει προχωρήσει με κάτι από αυτά, ας το αναφέρει στο topic. 

Η διαφορά είναι ότι το σύστημα τηλεμετρησης προσαρτάται σε παλιότερο μετρητή ώστε να στέλνει μετρήσεις. Στα ευφυή συστήματα μέτρησης είναι ήδη ενσωματωμένος ο εξοπλισμός 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...