Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tsaltinho είπε

μπορει να εχει ξαναειπωθει και ζητω την επιεικια σας...

Απο ποιο site μπορω να παρακολουθω καθημερινα την πορεια του TTF ?

για να μη ρωτάς κάθε φορά κατέβασε το excel (καρφιτσωμένη ανάρτηση) και δες τα λινκ

στο Β31 είναι οι καθημερινές

στο C31 επιλέγεις EEX EGIX DAY&MONTH και κοιτάς διάγραμμα TTF Month που διαμορφώνεται ο μήνας απο το μέσο όρο των καθημερινών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά τις τελευταίες ημέρες να πάω στο benefit. Παρόλο που έχω μέτρια σχετικά κατανάλωση αυτή την στιγμή η διαφορά είναι στα 5,5 λεπτά ανά kWh, (μεγάλη διαφορά), και τις τελευταίες ημέρες λόγω κρύου έχω αυξήσει τους ρυθμούς κατανάλωσής. Φαντάζομαι η αλλαγή στη χρέωση μετράει από την ημερομηνία που κανείς το νέο συμβόλαιο σε benefit, σωστά? Τι δικαιολογητικά ζητάνε να έχεις μαζί, μόνο ταυτότητα? Φυσικά αν κάνω αλλαγή τώρα μόνο στο κατάστημα, δεν ξαναμπλεκω με τηλεφωνική αίτηση. Δες σας φοβίζει μήπως γίνει ξανά μια μεγάλη αύξηση στο TTF?

Αληθεια, είναι κανείς εδώ που έχει παραμείνει στο gas control ή μόνο εγώ ειμαι?

Πήγα πριν από μιάμιση ώρα στο κατάστημα της Τσιμισκή και έκανα την αλλαγή από GasControl σε GasBenefit. Είχα κλείσει κι ένα ραντεβού χθες το βράδυ αλλά δεν είναι απαραίτητο καθώς στην αναμονή ήταν 2 άτομα και τα γραφεία που εξυπηρετούσαν αρκετά.

Το μόνο που χρειαζόταν ήταν η αστυνομική ταυτότητα και να αναφέρω το ΑΦΜ μου. Υπογράφηκε νέο διετές συμβόλαιο που ανέφερε και την έκπτωση των 50€. 

Στην πλατφόρμα mydei ήδη φαίνεται ότι έχω περάσει στο GasBenefit. Κάτι θετικό γιατί θα απαιτηθεί χρήση θέρμανσης για έναν έως και δυο μήνες στο χειρότερο σενάριο. 

Οι πιθανότητες για νέο πρόγραμμα με σταθερή τιμή στο επόμενο διάστημα, είναι λίγες όπως και να βελτιωθεί η τιμολόγηση του GasBenefit.

Αυτή είναι η ΔΕΗ με τα καλά της και τα κακά της. Η φάση είναι κυρίως "stand with DEI or not". Η επιλογή είναι δική σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αλλαγή σε gas benefit απο control σήμερα τηλεφωνικά. Μου έστειλαν σήμερα το μεσημέρι το νέο συμβόλαιο, τους όροφυς και οδηγίες για να κάνω την υπεύθυνη δήλωση αποδοχής του συμβολαίου μέσω gov.gr την οποία μαζί με έντυπο-αποδεικτικό ΑΦΜ και αντίγραφο ταυτότητας θα πρέπει να τα κάνω reply στο mail τους. Σε μια βδομάδα περίπου λένε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία μετάβασης και αφού στείλω αυτά. Μου έκανε εντύπωση οτι ενώ στο email έγραφε οτι θα πρέπει στα αρχεία pdf (στο συμβόλαιο δηλαδή) να βάλω το AΦΜ ως password για να ανοίξουν, τελικά δεν χρειάζεται, ανοίγουν χωρίς να ζητάνε κωδικό. ενώ το αρχείο pdf του συμβολαίου gas control ζητούσε. Επίσης στους όρους του προγράμματος που έλαβα στο email αναφέρει οτι και οι υφιστάμενοι πελάτες λαμβάνουν το δώρο 50Ε + μηδενική εγγύηση.

Ελπίζω να βγει σε καλό και να μην ανέβει το επόμενο διάστημα το ttf πολύ. Μέχρι και Απρίλιο με ενδιαφέρει, μετά ως και Οκτώβριο δεν θα κάχω αέριο, έχω ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Σε μια βδομάδα περίπου λένε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία μετάβασης και αφού στείλω αυτά.

Ελπίζω να βγει σε καλό και να μην ανέβει το επόμενο διάστημα το ttf πολύ.

Τι κάθεσαι και μπλέκεις με τόσο χρονοβόρες διαδικασίες... θα τιμολογηθείς το 1/3 του Φλεβάρη με 0.125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Τελευταία μέτρηση έγινε στις 9/1 επόμενη μέτρηση θα γίνει στις 1 έως 10 Μαρτίου.

η ερώτηση μου είναι που ξέρουν πόσα κυβικά έχω τον Ιανουάριο και πόσα κυβικά τον Φεβρουάριο?

από την στιγμή που η τιμή Ιανουαρίου είναι μεγαλύτερη του Φεβρουαρίου. Εγώ κατανάλωσα 120 κυβικά από 9  Ιανουάριου έως 31 Ιανουαρίου τον Φεβρουάριο που θα έχει πιο πολύ κρύο μπορεί να φτάσω τα 300 κυβικά. Πώς θα το ξέρουν αυτό για να τιμολογισουνε ανάλογα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κάνατε τηλεφωνικά την μετάβαση από control σε benefit πόσο καιρό σας πήρε από την ημέρα του τηλεφωνήματος μέχρι να γίνει η μετάβαση στο σύστημα? Θα ήθελα να έχω πάει σε κατάστημα να το κανω, αλλά υπάρχει δυσκολία να φύγω από την εργασία αυτό το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kirmike είπε

η ερώτηση μου είναι που ξέρουν πόσα κυβικά έχω τον Ιανουάριο και πόσα κυβικά τον Φεβρουάριο?

 

Πάει βάσει καμπύλης (ιστορικού κατανάλωσης) στη περιοχή σου, πχ αυτό που ανέβασε συμφορουμήτης νομίζω είναι από Θεσ/νίκη.

Spoiler

676149675_.jpg.378a08a1fbd77e54fc3d5bf1c7d74c63.jpg

 

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

Όσοι κάνατε τηλεφωνικά την μετάβαση από control σε benefit πόσο καιρό σας πήρε από την ημέρα του τηλεφωνήματος μέχρι να γίνει η μετάβαση στο σύστημα? Θα ήθελα να έχω πάει σε κατάστημα να το κανω, αλλά υπάρχει δυσκολία να φύγω από την εργασία αυτό το διάστημα.

Επί τόπου έγινε η αλλαγή και εμφανίστηκε άμεσα στο ebill τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα.

Τελευταία μέτρηση έγινε στις 9/1 επόμενη μέτρηση θα γίνει στις 1 έως 10 Μαρτίου.

η ερώτηση μου είναι που ξέρουν πόσα κυβικά έχω τον Ιανουάριο και πόσα κυβικά τον Φεβρουάριο?

από την στιγμή που η τιμή Ιανουαρίου είναι μεγαλύτερη του Φεβρουαρίου. Εγώ κατανάλωσα 120 κυβικά από 9  Ιανουάριου έως 31 Ιανουαρίου τον Φεβρουάριο που θα έχει πιο πολύ κρύο μπορεί να φτάσω τα 300 κυβικά. Πώς θα το ξέρουν αυτό για να τιμολογισουνε ανάλογα?

δεν το ξέρουν , απλά θα σπάσουν τα κυβικά ανάλογα με τα στοιχεία διακίνησης όγκου αερίου απο την ΕΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν το ξέρουν , απλά θα σπάσουν τα κυβικά ανάλογα με τα στοιχεία διακίνησης όγκου αερίου απο την ΕΔΑ

Αυτό όμως δεν είναι σωστή τιμολόγηση. Υπάρχει τρόπος να δίνουμε μέτρηση κάθε μήνα στην ΕΔΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Αυτό όμως δεν είναι σωστή τιμολόγηση. Υπάρχει τρόπος να δίνουμε μέτρηση κάθε μήνα στην ΕΔΑ?

Σωστή και με το νόμο.

Αν έχεις ηλεκτρονικό μετρητή που να στέλνει μηνιαίες ενδείξεις, τιμολογείσαι βάσει πραγματικής κατανάλωσης.

Αν έχεις αναλογικό μετρητή, πας βάσει καμπύλης... διότι η καταχώρηση μετρήσεων στην ΕΔΑ λειτουργεί μόνο τις περιόδους όπου γίνονται και οι προγραμματισμένες καταμετρήσεις. Ουσιαστικά δίνεται η δυνατότητα στους καταναλωτές να δίνουν ένδειξη αν για κάποιο λόγο δεν είχε προσβαση ο τεχνικός.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σωστή και με το νόμο.

Αν έχεις ηλεκτρονικό μετρητή που να στέλνει μηνιαίες ενδείξεις, τιμολογείσαι βάσει πραγματικής κατανάλωσης.

Αν έχεις αναλογικό μετρητή, πας βάσει καμπύλης... διότι η καταχώρηση μετρήσεων στην ΕΔΑ λειτουργεί μόνο τις περιόδους όπου γίνονται και οι προγραμματισμένες καταμετρήσεις. Ουσιαστικά δίνεται η δυνατότητα στους καταναλωτές να δίνουν ένδειξη αν για κάποιο λόγο δεν είχε προσβαση ο τεχνικός.

 

Εμένα για παράδειγμα είναι ο μετρητής μου στο μπαλκόνι μου. Άρα μπορώ να δώσω χαμηλή μέτρηση τον Μάρτιο και μετά να το ισοφάρισω στην επόμενη που θα γίνει τον Μάιο. Με συμφέρει αφού θα έχει πιο χαμηλό TTF.   Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Εμένα για παράδειγμα είναι ο μετρητής μου στο μπαλκόνι μου. Άρα μπορώ να δώσω χαμηλή μέτρηση τον Μάρτιο και μετά να το ισοφάρισω στην επόμενη που θα γίνει τον Μάιο. Με συμφέρει αφού θα έχει πιο χαμηλό TTF.   Σωστά?

εαν ειναι στο μπαλκονι σου παιζεις μπαλα οπως θελεις, μικρη καταναλωση τους ακριβους μήνες και μεγάλη τους φτηνούς. Το κάνει και ένας φιλος απο το χωριό, ειδικα΄με το 0.05 εκαψε για 2 χρονια αεριο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...