Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Δεν έχω a/c και δεν το θέλω για θέρμανση. Έχω ενεργειακό τζάκι για το σαλονι αλλά δενμπορει να ζεστάνει το σπίτι όλο παρόλο που το σπίτι είναι μικρό γιατί είναι στο σαλόνι, οπότε αναγκαστικά καταναλώνω και αέριο. Τώρα είναι στα 110m3 κατανάλωση και υπολογίζω να πάω κάπου στα 250m3 με αυτούς τους ρυθμούς, μπορεί και παραπάνω ως το τέλος αρχές Απρίλιου. Όποτε ειμαι σε μεγάλο δίλημμα αν πάω σε benefit και κάτι γίνει και αυξηθεί το TTF αρκετά, αν και δεν πιστεύω να έχουμε τέτοια εξέλιξη. Όλοι λέγαν θα ανέβει ξανά, αλά συνέχεια πέφτει.

oftopic απλά να καταλαβαίνουμε και το τι μας γίνεται , το πέταξα σπόντα σε άλλο θέμα

και να πατώσει , στη μπανανία για άσχετους λόγους θα παραμένει ακριβό ακόμα και αν υπάρχει περίσσευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλλαγή από gascontrol σε benefit γίνεται και τηλεφωνικά. 
Θα το προχωρήσω αύριο, καθώς δεν είχα πρόχειρα κάποια στοιχεία που ζητήσανε. Και μάλιστα ανέφερε η κοπέλα ότι γίνεται άμεσα η αλλαγη άρα ο Φλεβάρης θα μας βγει "φτηνος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d_gkal είπε

Αλλαγή από gascontrol σε benefit γίνεται και τηλεφωνικά. 
Θα το προχωρήσω αύριο, καθώς δεν είχα πρόχειρα κάποια στοιχεία που ζητήσανε. Και μάλιστα ανέφερε η κοπέλα ότι γίνεται άμεσα η αλλαγη άρα ο Φλεβάρης θα μας βγει "φτηνος"

Καλημέρα. Τι στοιχεία δεν ειχες? Αν κάνεις την αλλαγή τηλεφωνικά, λαμβάνεις στο email το νέο συμβόλαιο? Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι ρήτρα αποχώρησης έχει το gas benefit? Αν και δεν σκοπεύω να φύγω εύκολα από την ΔΕΗ παρόλο το μπάχσλο με τους λογαριασμούς γιατί δεν τους εμπιστεύομαι τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, tzitzikas2 said:

Καλημέρα. Τι στοιχεία δεν ειχες? Αν κάνεις την αλλαγή τηλεφωνικά, λαμβάνεις στο email το νέο συμβόλαιο? Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι ρήτρα αποχώρησης έχει το gas benefit? Αν και δεν σκοπεύω να φύγω εύκολα από την ΔΕΗ παρόλο το μπάχσλο με τους λογαριασμούς γιατί δεν τους εμπιστεύομαι τους άλλους.

Δεν έχει ρητρα αποχώρησης απλά ανανεώνεται το συμβόλαιο για 24 μήνες (αν το σπάσεις πριν το 24μηνο πληρώνεις 80€, 12μηνο 60€, 6μηνο 40€, 2ή4μηνο 20€-αυτα δε τα θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπως έτσι ήταν)

Είναι ενοικιαστης και χρειάζονται στοιχεία του ιδιοκτήτη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Δεν έχει ρητρα αποχώρησης απλά ανανεώνεται το συμβόλαιο για 24 μήνες (αν το σπάσεις πριν το 24μηνο πληρώνεις 80€, 12μηνο 60€, 6μηνο 40€, 2ή4μηνο 20€-αυτα δε τα θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπως έτσι ήταν)

Είναι ενοικιαστης και χρειάζονται στοιχεία του ιδιοκτήτη 

Εγώ ιδιοκτήτης είμαι άρα δεν θα χρειαστεί κάτι. Σκέφτομαι να το προχωρήσω σήμερα τηλεφωνικά. Τηλεφωνικά απλά δηλώνεις ότι θες να κάνεις αλλαγή σε benefit ή πρέπει να κάνεις καμιά υπεύθυνη δήλωση στο gov περί αποδοχής του νέου συμβολαίου και να την στείλεις σε αυτούς? Αν έχει τέτοια διαδικασία μάλλον θα πάω από κατάστημα. Αν απλά το δηλώνεις και καταγράφεται δεν θα αω σε κατάστημα. Όσοι το κάνατε τηλεφωνικά λάβατε με mail το νέο συμβόλαιο? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερε κατι για υπευθυνη δήλωση. 
Ρώτησα αν γίνεται ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΆ ή θα χρειαστεί να πάω σε κατάστημα και απάντησαν "δε χρειάζεται να πάτε σε κατάστημα" 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειναι υπερβολη η μεταβαση απο το control στο benefit για 1.5-2 μηνες σοβαρου χειμωνα ακομα? 24 μηνες δεσμευση στη δεη, ΣΤΗ ΔΕΗ, που αν δουμε και στο ρευμα, αφου τελειωσε το πανηγυρι με τα φθηνα enter και Online εγινε απο τους πιο ακριβους παροχους,ισως δουμε και το ιδιο στο αεριο. ουσιαστικα η ρητρα αποχωρησης απο το benefit ειναι τα λεφτα που θα γλιτωνε καποιος αυτους τους δυο μηνες.

+την ταλαιπωρια+ την πιθανοτητα να χρεωσουν ρητρα αποχωρησης απο το control(τηλεφωνικα λενε οχι αλλα για την δεη μιλαμε). 

Επεξ/σία από Manolo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

δεν ειναι υπερβολη η μεταβαση απο το control στο benefit για 1.5-2 μηνες σοβαρου χειμωνα ακομα? 24 μηνες δεσμευση στη δεη, ΣΤΗ ΔΕΗ, που αν δουμε και στο ρευμα, αφου τελειωσε το πανηγυρι με τα φθηνα enter και Online εγινε απο τους πιο ακριβους παροχους,ισως δουμε και το ιδιο στο αεριο. ουσιαστικα η ρητρα αποχωρησης απο το benefit ειναι τα λεφτα που θα γλιτωνε καποιος αυτους τους δυο μηνες.

+την ταλαιπωρια+ την πιθανοτητα να χρεωσουν ρητρα αποχωρησης απο το control(τηλεφωνικα λενε οχι αλλα για την δεη μιλαμε). 

Η ΔΕΗ βέβαια δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής στο αέριο

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Η ΔΕΗ βέβαια δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής στο αέριο

η δεη μια χαρα μας φροντισε, περσι τη βγαλαμε τζαμπα και πηραμε και επιστρεφομενα.απο εδω και περα λεω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

δεν ειναι υπερβολη η μεταβαση απο το control στο benefit για 1.5-2 μηνες σοβαρου χειμωνα ακομα? 24 μηνες δεσμευση στη δεη, ΣΤΗ ΔΕΗ, που αν δουμε και στο ρευμα, αφου τελειωσε το πανηγυρι με τα φθηνα enter και Online εγινε απο τους πιο ακριβους παροχους,ισως δουμε και το ιδιο στο αεριο. ουσιαστικα η ρητρα αποχωρησης απο το benefit ειναι τα λεφτα που θα γλιτωνε καποιος αυτους τους δυο μηνες.

+την ταλαιπωρια+ την πιθανοτητα να χρεωσουν ρητρα αποχωρησης απο το control(τηλεφωνικα λενε οχι αλλα για την δεη μιλαμε). 

Συμφωνώ αν και εξαρτάται και πόσο καίει ο καθένας ίσως, Μπορεί και το benefit να το σπάσεις με πέναλτι.

Επίσης η ΔΕΗ επιμένει ότι σε αλλαγή του προγράμματος ΔΕΝ δίνει τα 50 ευρώ ως προωθητική ενέργεια, διότι δεν είναι νέο πρόγραμμα ή δεν έχει λήξη το παλιό.

Δεν ξέρω αλλά το σκέφτομαι ξανά για το αν αλλάξω.

Το ttf έχει τελικά μέγιστη τιμή που μπορεί να πάρει από την Ε.Ε. για το 2023?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη TTF που ανακοινωσε η ΔΕΗ για τον φεβρουαριο 2023 ειναι : 0,064539 ?????

Και πανω στη τιμη αυτη υπολογιζουμε με βαση τον τυπο : TTF*1.03+0.004   ??????

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Η τιμη TTF που ανακοινωσε η ΔΕΗ για τον φεβρουαριο 2023 ειναι : 0,064539 ?????

Και πανω στη τιμη αυτη υπολογιζουμε με βαση τον τυπο : TTF*1.03+0.004   ??????

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, doll είπε

Συμφωνώ αν και εξαρτάται και πόσο καίει ο καθένας ίσως, Μπορεί και το benefit να το σπάσεις με πέναλτι.

Επίσης η ΔΕΗ επιμένει ότι σε αλλαγή του προγράμματος ΔΕΝ δίνει τα 50 ευρώ ως προωθητική ενέργεια, διότι δεν είναι νέο πρόγραμμα ή δεν έχει λήξη το παλιό.

Δεν ξέρω αλλά το σκέφτομαι ξανά για το αν αλλάξω.

Το ttf έχει τελικά μέγιστη τιμή που μπορεί να πάρει από την Ε.Ε. για το 2023?

Εγώ πάντως πήρα και προφορικά αλλά και πάνω στο συμβόλαιο γραμμένο το 50αρι στον πρώτο λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makis225 είπε

Εγώ πάντως πήρα και προφορικά αλλά και πάνω στο συμβόλαιο γραμμένο το 50αρι στον πρώτο λογαριασμό. 

το θεμα ειναι αν θα δεις πρωτο λογαριασμο..για να δεις και το 50αρι...😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nikosbt είπε

το θεμα ειναι αν θα δεις πρωτο λογαριασμο..για να δεις και το 50αρι...😅😅

Αυτό έπαψε να με απασχολεί γιατί το έχω μόνο για ζεστό νερό φέτος το αέριο, γι' αυτό και πήγα από το control στο benefit. Αν όμως το χρειαζομουν για επιδόματα θέρμανσης κλπ θα το σκεφτόμουν διπλά και τριπλά να μείνω στη ΔΕΗ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...