Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

 

κοίτα , φεύγει email με την υπαναχώρηση όπου και του αναφέρω το λόγο , τώρα αν μου απαντήσει γραπτώς οτι άλλες τιμές θα παίζουν , οκ , θα τονε πιστέψω και θα σεβαστώ την προσκοπικήν τιμήν , αν με πάρει τηλ , θα καταλάβω πριν το σηκώσω 😁

Ξέχνα το, δε πρόκειται να το δουν το email εγκαίρως. Mόνο αν τους πάρεις τηλ και τους πάρεις απ'το χεράκι να ακυρώσουν τη τάδε αίτηση κι ότι έστειλες υπαναχώρηση τη τάδε ώρα, θα ξεμπλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ξέχνα το, δε πρόκειται να το δουν το email εγκαίρως. Mόνο αν τους πάρεις τηλ και τους πάρεις απ'το χεράκι να ακυρώσουν τη τάδε αίτηση κι ότι έστειλες υπαναχώρηση τη τάδε ώρα, θα ξεμπλέξεις.

22 λεπτά τηλεφώνου μου αρκεί για ένα χρόνο , θα μιλήσω στο chat αύριο αν την πήραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

22 λεπτά τηλεφώνου μου αρκεί για ένα χρόνο , θα μιλήσω στο chat αύριο αν την πήραν

To chat είναι διακοσμητικό για απλή ενημέρωση... δε νομίζω να έχουν πρόσβαση στο τμήμα συμβολαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα κοψατε τον καφε και θα ξεκινησατε matcha για να γραφετε 5 σελιδες μεσα σε 2 ωρες.:P

Τον kor τον κοβω για μελισσοχορτο και matcha μαζι ανακατεμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To chat είναι διακοσμητικό για απλή ενημέρωση... δε νομίζω να έχουν πρόσβαση στο τμήμα συμβολαίων.

δεν πειράζει , θα σας λέω τις τιμές για τη ΦΑ μελλοντικά , καλά είναι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Από 1/9/2022 έχω κάψει 108m3 θέρμανση+ ζεστό νερό. Ειμαι.στο gas control 0,125€/kwh και το συμβόλαιο λήγει τέλος Αυγούστου. Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου με αυτή την κατανάλωση και δεδομένου ότι από αρχές Μαρτίου και μετά θα κάψω μόνο για θέρμανση και λόγο για.ζεστο νερό καθώς κατά βάση θα έχω από τον ηλιακό θερμοσίφωνα. Θα φεύγατε από το gas control να πάτε σε , benefit με 24μηνη δέσμευση ή θα περιμένατε να λήξει.το control και να πάτε σε αορίστου benefit? Ευχαριστώ!!

Ειμαι στη ίδια περίπτωση και εχω κλείσει ραντεβού την Τριτη, για να αλλάξω σε benefit.

Σε περίπτωση που κάποια στιγμή αλλάξω γνώμη και πάω κάπου άλλου, την οποία χασούρα θα εχω επειδή θα φυγώ πριν τους 24 μήνες, θα την μειώσω με τα 50€ που θα μου δώσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Μαλλον θα κοψατε τον καφε και θα ξεκινησατε matcha για να γραφετε 5 σελιδες μεσα σε 2 ωρες.:P

Τον kor τον κοβω για μελισσοχορτο και matcha μαζι ανακατεμενα.

σε ένα απογευμα έκανα αίτηση 22 λεπτών συν email μαζεύοντας τα δικαιολογητικά και ποστ εδώ καπάκια μαζί με υπαναχώρηση , την άκουσα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, enterhere είπε

Ειμαι στη ίδια περίπτωση και εχω κλείσει ραντεβού την Τριτη, για να αλλάξω σε benefit.

Σε περίπτωση που κάποια στιγμή αλλάξω γνώμη και πάω κάπου άλλου, την οποία χασούρα θα εχω επειδή θα φυγώ πριν τους 24 μήνες, θα την μειώσω με τα 50€ που θα μου δώσουν 

Άλλαξα επίσης με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό.

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

σε ένα απογευμα έκανα αίτηση 22 λεπτών συν email μαζεύοντας τα δικαιολογητικά και ποστ εδώ καπάκια μαζί με υπαναχώρηση , την άκουσα 😁

Επρεπε να μεινεις στην ΔΕΗ ν'ανατιναχτουμε ολοι μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Επρεπε να μεινεις στην ΔΕΗ ν'ανατιναχτουμε ολοι μαζι.

όχι ευχαριστώ , στην τελική προτιμώ τη ΦΑ (και οποιαδήποτε άλλη εταιρία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

δε χάνεις και τίποτα , αλλά άνοιξε καπάκια καταγγελία μέσω του ΣτΚ , ωστε όταν βγάλει επώνυμη σύσταση λόγω τυχών άρνησης της Ζενιθ να το επισυνάψεις σε μελλοντικά αιτήματα διαμεσολάβησης της κοιμισμένης ΡΑΕ

Αν κατευθείαν σου πουν απο ΣτΚ να απευθυνθείς στη ΡΑΕ , ζήτα ευγενικά να το προχωρήσουν για να βγει σύσταση (αν δε συμμορφωθεί η Ζενίθ) και να την επισυνάψεις στην πλατφόρμα (μην αναφέρεις οτι τρέχει αίτημα εκεί)

σύμβαση με ΕΔΑ ????????????????

 

7 ώρες πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

δε χρειάστηκε γιατί στη ΡΑΕ έγραψα οτι έχω ήδη της μετρήσεις επομένως να μην φανούν γελοίοι γράφοντας οτι δεν έχουν μετρήσεις 😁 (σε κόσμιο επίπεδο)

περίμενα οτι θα το γράφανε , αλλά τα μισά περίπου που είχα γράψει τα διαβάσανε

Έστειλα Ελίν και βλέπουμε ....

όχι , πόσος καιρός πέρασε απο τότε που έστειλες ?

_________________________

μπήκε και το gas On Time της NRG  στο excel , μικρές διαφορές απο τη στιμγή που η έκπτωση 40% είναι στην προμήθεια

Τη Δευτερα έστειλα..

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

στο [email protected]

@korakios

Εμένα δε μου ζήτησαν τέτοιο πράγμα. Νομίζω το ζητάνε αν δεν έχεις πρόσφατο λογαριασμό ή βεβαίωση εκπροσώπησης. Δε σου απάντησε ακόμα η ΕΔΑ απ'το metering?

Ε τους εστειλα την αδεια χρήσης απο Εδα. Ειχα προσφατο λογαριασμο απο ζενιθ. Γρηγορα εγινε η διαδικασία, στα μέιλ απαντουσε σε δυο λεπτα και με πήρε αμέσως τηλ. Θετικες οι πρωτες εντυπωσεις. Ίδωμεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, saris41 είπε

Τη Δευτερα έστειλα..

πολύ νωρίς είναι , απο προσωπική εμπειρία αργεί ο πάροχος να απαντήσει ,όχι ο ΣτΚ  , σε 10 εργάσιμες ή πάρε τηλ ή στείλε email , τουλάχιστον με μένα ήταν πάρα πολύ συνεννοήσιμοι και ξέραν (πριν ξεσπάσει το τσουνάμι με το ρεύμα) τι παίζει . Το μόνο που μπορείς να πιέσεις είναι να μην περιμένουν το προβλεπόμενο (δε θυμάμαι) χρόνο απάντησης και να βγάλουν επώνυμη σύσταση και να το πας μέσω ΡΑΕ . Βέβαια πιο αποτελεσματικό είναι να απαντήσει η Ζενίθ , άρα μάθε αρ.πρωτοκόλλου και στείλτο με email "παραπόνου" στην εταιρία να απαντήσει εκεί μπας και βγει άκρη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, enterhere είπε

Ειμαι στη ίδια περίπτωση και εχω κλείσει ραντεβού την Τριτη, για να αλλάξω σε benefit.

Σε περίπτωση που κάποια στιγμή αλλάξω γνώμη και πάω κάπου άλλου, την οποία χασούρα θα εχω επειδή θα φυγώ πριν τους 24 μήνες, θα την μειώσω με τα 50€ που θα μου δώσουν 

Το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά τις τελευταίες ημέρες να πάω στο benefit. Παρόλο που έχω μέτρια σχετικά κατανάλωση αυτή την στιγμή η διαφορά είναι στα 5,5 λεπτά ανά kWh, (μεγάλη διαφορά), και τις τελευταίες ημέρες λόγω κρύου έχω αυξήσει τους ρυθμούς κατανάλωσής. Φαντάζομαι η αλλαγή στη χρέωση μετράει από την ημερομηνία που κανείς το νέο συμβόλαιο σε benefit, σωστά? Τι δικαιολογητικά ζητάνε να έχεις μαζί, μόνο ταυτότητα? Φυσικά αν κάνω αλλαγή τώρα μόνο στο κατάστημα, δεν ξαναμπλεκω με τηλεφωνική αίτηση. Δες σας φοβίζει μήπως γίνει ξανά μια μεγάλη αύξηση στο TTF?

Αληθεια, είναι κανείς εδώ που έχει παραμείνει στο gas control ή μόνο εγώ ειμαι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

Δες σας φοβίζει μήπως γίνει ξανά μια μεγάλη αύξηση στο TTF?

Αληθεια, είναι κανείς εδώ που έχει παραμείνει στο gas control ή μόνο εγώ ειμαι?

φοβίζει μόνο όσους δεν έχουν AC και στηρίζονται στο αέριο , με 0,125 λίγοι καίνε για θέρμανση αναγκαστικά , όσοι πλήρωναν παλιά 300-400€ τη σεζόν , τώρα πληρώνουν 1500+ € κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

φοβίζει μόνο όσους δεν έχουν AC και στηρίζονται στο αέριο , με 0,125 λίγοι καίνε για θέρμανση αναγκαστικά , όσοι πλήρωναν παλιά 300-400€ τη σεζόν , τώρα πληρώνουν 1500+ € κοκ

Δεν έχω a/c και δεν το θέλω για θέρμανση. Έχω ενεργειακό τζάκι για το σαλονι αλλά δενμπορει να ζεστάνει το σπίτι όλο παρόλο που το σπίτι είναι μικρό γιατί είναι στο σαλόνι, οπότε αναγκαστικά καταναλώνω και αέριο. Τώρα είναι στα 110m3 κατανάλωση και υπολογίζω να πάω κάπου στα 250m3 με αυτούς τους ρυθμούς, μπορεί και παραπάνω ως το τέλος αρχές Απρίλιου. Όποτε ειμαι σε μεγάλο δίλημμα αν πάω σε benefit και κάτι γίνει και αυξηθεί το TTF αρκετά, αν και δεν πιστεύω να έχουμε τέτοια εξέλιξη. Όλοι λέγαν θα ανέβει ξανά, αλά συνέχεια πέφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...