Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, myst77 είπε

ρε παιδια,

δεν έχει σχέση με πάροχους και τα προγράμματά τους , καλύτερα κάνε edit και πόσταρε εκεί

κάπου πέτυχα και ένα νήμα με λέβητες , ίσως να έχει θέμα ο δικός σου , συνέχεια σε κάποιο άλλο νήμα

Επεξ/σία από korakios
λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tempo είπε

αν με την αλλαγή παίρνεις το 50ρικο (άλλοι λένε το παίρνεις άλλοι όχι) τότε δεν αξίζει με τίποτα η παραμονή στο gascontrol (φυσικά δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί Μάρτιος, Απρίλιος κλπ) ειδικά αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις τον Φεβρουάριο. Το 50ρικο αν θέλεις μετά το χρησιμοποιείς για την αποδέσμευση μετά το 6μηνο.

από 1/9/2022 ώς σήμερα 29/1/2023 και κάνοντας χρήση καθημερινά ζεστό νερό με το αέριο + θέρμανση είμαι στα 96m3 ήτοι 1056kwh * 0,125Ε/kwh = περίπου 132 ευρώ καθαρά χωρίς τις πρόσθετες χρεώσεις ΕΔΑ, ΦΠΑ κτλ που θα φουσκώσουν τον λογαριασμό (δεν ξέρω πόσο θα φουσκώσει). Θεωρώ οτι δεν είναι πάρα πολλά (βοηθάει ο καλός καιρός φέτος και το ενεργειακό τζάκι που έχω στο σαλόνι), οπότε είμαι σκεπτικός στο να άφηνα το gas control. 2 μήνες ακόμα μένουν για φουλ θέρμανση. Μετά για ΖΝΧ έχω ηλιακό ο οποίος απο αρχές Μαρτίου και μετά σχεδόν κάθε μέρα μου δίνει ζεστό νερό. Οταν θα λήξει Αυγουστο το 12μηνο gas control θα με μεταφέρει στο benefit χωρίς δέσμευση. έτσι το σκέφτομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

από 1/9/2022 ώς σήμερα 29/1/2023 και κάνοντας χρήση καθημερινά ζεστό νερό με το αέριο + θέρμανση είμαι στα 96m3 ήτοι 1056kwh * 0,125Ε/kwh = περίπου 132 ευρώ καθαρά χωρίς τις πρόσθετες χρεώσεις ΕΔΑ, ΦΠΑ κτλ που θα φουσκώσουν τον λογαριασμό (δεν ξέρω πόσο θα φουσκώσει). Θεωρώ οτι δεν είναι πάρα πολλά (βοηθάει ο καλός καιρός φέτος και το ενεργειακό τζάκι που έχω στο σαλόνι), οπότε είμαι σκεπτικός στο να άφηνα το gas control. 2 μήνες ακόμα μένουν για φουλ θέρμανση. Μετά για ΖΝΧ έχω ηλιακό ο οποίος απο αρχές Μαρτίου και μετά σχεδόν κάθε μέρα μου δίνει ζεστό νερό. Οταν θα λήξει Αυγουστο το 12μηνο gas control θα με μεταφέρει στο benefit χωρίς δέσμευση. έτσι το σκέφτομαι..

εγω ιδιες ημερομηνιες και θερμανση στους 20 ολη μερα 223m3 ως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Karanikolis είπε

ξανά κ θα το ζητήσω γραπτώς στο μέιλ μου! 

Χθες μου είπες ότι το παλιό benefit με το τωρινό είναι ίδια χρέωση στην ουσία! Οποτε να μείνω εκεί οπως μου λες τώρα; αν όντως ισχύουν τα λεγόμενα τους που θα τα διασταυρωσω αύριο;

Δε πρόκειται να το διασταυρώσεις αύριο, γιατί δε πρόκειται να απαντήσουν στο mail μέσα σε μια μέρα... μπορεί και να μη το δουν ποτέ.

Καλύτερα άνοιξε αίτημα στο MyRAE με αιτιολογία 'Άλλο'  και ρώτα αν ισχύει η έκπτωση 30% κι αν έχεις δέσμευση. Εκεί θα πάρεις απάντηση πιστεύω σε 2-3 μέρες.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marmagia είπε

Εμένα μου απαντήσανε γραπτά ότι μετά την λήξη μπαίνω σε αοριστου gasbenefit και μου έδωσαν και το λινκ ώστε να δω ταχα μου το προγραμμα το οποίο προφανώς αναφέρει τον κλασικό τρόπο υπολογισμού . Για την έκπτωση 50€ εννοείται ότι δεν ηα την πάρουμε η φόρμουλα υπολογισμού όμως του προγράμματος είναι συγκεκριμένη και δεν αφήνει καμία άλλη επιλογή και στους ορους του ώστε μα πει κανείς ότι το πληρώνεις κάτι έξτρα γιατί τυχόν έκπτωση αποτελεί κάποιο μπόνους πιστότητας η κάτι τέτοιο 

Θα ηθελες σε παρακαλω πολυ να κοινοποιησεις την απαντηση που σου εδωσαν γιατι σε μενα μιλησαν για 24 μηνες συμβολαιο με ρητρα προωρης αποχωρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aenaos15 είπε

Θα ηθελες σε παρακαλω πολυ να κοινοποιησεις την απαντηση που σου εδωσαν γιατι σε μενα μιλησαν για 24 μηνες συμβολαιο με ρητρα προωρης αποχωρησης.

δε χρησιμεύει κάπου η γραπτή απάντηση που αφορά 3ο πρόσωπο , αν δε σου δώσουνε απάντηση στα email ή μέσω της φόρμας άνοιξε αίτημα στο myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

δε χρησιμεύει κάπου η γραπτή απάντηση που αφορά 3ο πρόσωπο , αν δε σου δώσουνε απάντηση στα email ή μέσω της φόρμας άνοιξε αίτημα στο myrae

Τι εννοεις δεν χρησιμευει ;;;;

Σε ορισμενους πελατες δεν κανουν συμβολαιο 24 μηνων και σε αλλους κανουν ;;;;

Αυτο λες;;;

Απο τη στιγμη που λενε στο site τους πεντακαθαρα οτι ισχυει 24 μηνες συμβολαιο , τι σημαινει αοριστου που λεει ο φιλος marmagia ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Απο τη στιγμη που λενε στο site τους πεντακαθαρα οτι ισχυει 24 μηνες συμβολαιο , τι σημαινει αοριστου που λεει ο φιλος marmagia ????

άλλο ανανέωση και άλλο νέο συμβόλαιο , μην τα μπλέκεις

Το συμβόλαιο που υπέγραψα προβλέπει :

5.3 Ο Προμηθευτής οφείλει να ενημερώσει με ατομική ειδοποίηση, έγγραφη ή ηλεκτρονική τον Πελάτη για την επικείμενη ημερομηνίας λήξης της σύμβασης 30 ημέρες πριν από τη λήξη της καθώς και για το δικαίωμα του Πελάτη για αλλαγή Προμηθευτή.

Αν ο Πελάτης δεν δηλώσει διαφορετικά εγγράφως, η σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα σε ετήσια βάση σύμφωνα με το εκάστοτε ισχύον βασικό τιμολόγιο του προμηθευτή της κατηγορίας του Πελάτη.

 

Εδώ έχουμε 3 θέματα :

1. Προϋπόθεση (edit αυτόματης) ανανέωσης είναι η ατομική ειδοποίηση

2. Το ισχύον βασικό τιμολόγιο απο τη στιγμή που δεν είναι αναρτημένο ,είναι το τρέχων benefit

3. Η ανανέωση σε ετήσια βάση , σημαίνει χρονική διάρκεια ισχύς 12 μηνών , δεν υπονοεί ρήτρα αποχώρησης

 

Τώρα δες το δικό σου συμβόλαιο μήπως είχαν κάποια αλλαγή

13 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Σε ορισμενους πελατες δεν κανουν συμβολαιο 24 μηνων και σε αλλους κανουν ;;;;

Αυτο λες;;;

αν θες 24μηνο , πας σε κατάστημα της ΔΕΗ και υπογράφεις νέα σύμβαση , αν θες αορίστου το αφήνεις όπως έχει να ανανεωθεί αυτόματα , αυτό λέω :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλο ανανέωση και άλλο νέο συμβόλαιο , μην τα μπλέκεις

Το συμβόλαιο που υπέγραψα προβλέπει :

5.3 Ο Προμηθευτής οφείλει να ενημερώσει με ατομική ειδοποίηση, έγγραφη ή ηλεκτρονική τον Πελάτη για την επικείμενη ημερομηνίας λήξης της σύμβασης 30 ημέρες πριν από τη λήξη της καθώς και για το δικαίωμα του Πελάτη για αλλαγή Προμηθευτή.

Αν ο Πελάτης δεν δηλώσει διαφορετικά εγγράφως, η σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα σε ετήσια βάση σύμφωνα με το εκάστοτε ισχύον βασικό τιμολόγιο του προμηθευτή της κατηγορίας του Πελάτη.

 

Εδώ έχουμε 3 θέματα :

1. Προϋπόθεση (edit αυτόματης) ανανέωσης είναι η ατομική ειδοποίηση

2. Το ισχύον βασικό τιμολόγιο απο τη στιγμή που δεν είναι αναρτημένο ,είναι το τρέχων benefit

3. Η ανανέωση σε ετήσια βάση , σημαίνει χρονική διάρκεια ισχύς 12 μηνών , δεν υπονοεί ρήτρα αποχώρησης

 

Τώρα δες το δικό σου συμβόλαιο μήπως είχαν κάποια αλλαγή

αν θες 24μηνο , πας σε κατάστημα της ΔΕΗ και υπογράφεις νέα σύμβαση , αν θες αορίστου το αφήνεις όπως έχει να ανανεωθεί αυτόματα , αυτό λέω :)

Αρα το αφηνω ετσι και δεν κανω τιποτα.

Το συμβολαιο μου ληγει στις 7/2/2023 και δεν εχει ερθει καμια επιστολη απο τη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Αρα το αφηνω ετσι και δεν κανω τιποτα.

Το συμβολαιο μου ληγει στις 7/2/2023 και δεν εχει ερθει καμια επιστολη απο τη ΔΕΗ.

ναι , αλλά επειδή η ΔΕΗ δεν υπάρχει κυριολεκτικά , πάρε μια γραπτή ενημέρωση για να μην τρέχεις αργότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα της μετάβασης συμβολαίου μου! Από το παλιό σταθερό gold της ΔΕΗ που είχα, με περνάνε αυτόματα στο προηγούμενο benefit που ίσχυε μέχρι τον περασμένο Οκτώβρη με αορίστου σύμβαση, ttf + 0,04 τιμή και 30% έκπτωση σε κάθε λογαριασμό. Τα επιβεβαίωσα αρκετές φορές τα παραπάνω και αναμενω το συμβόλαιο κανονικά στο μειλ μου! Αξίζει να μείνω εκεί ή να κοιτάξω σε κάποια άλλη εταιρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Επανέρχομαι στο θέμα της μετάβασης συμβολαίου μου! Από το παλιό σταθερό gold της ΔΕΗ που είχα, με περνάνε αυτόματα στο προηγούμενο benefit που ίσχυε μέχρι τον περασμένο Οκτώβρη με αορίστου σύμβαση, ttf + 0,04 τιμή και 30% έκπτωση σε κάθε λογαριασμό. Τα επιβεβαίωσα αρκετές φορές τα παραπάνω και αναμενω το συμβόλαιο κανονικά στο μειλ μου! Αξίζει να μείνω εκεί ή να κοιτάξω σε κάποια άλλη εταιρία; 

Κατεβασε το excelaki φιλε μου κ δες το....Πλεον κανεις δεν μπορει να σου πει τι να κανεις,ουτε στο αεριο ,ουτε στο ρευμα γτ οι τιμες αλλαζουν καθε μηνα.....το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αποφυγεις καποιες εταιρειες που οι χρεωσεις ειναι λιγο περιεργες!! Η ΔΕΗ αν εξαιρεσεις το θεμα της μη εκδοσης λογαριασμων ειναι σχετικα τιμια κ τηρει τους ορους της!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...