Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, με βάση το χθεσινό μου ποστ και την απάντηση που πήρα ότι παίζει το 30%  να είναι παραπλανητικό και την 24μηνη δέσμευση, λέω να αλλάξω παροχο και να μεταβώ κάπου χωρίς δέσμευση με βάση το excel.

έχω καταλήξει σε κάποια από τα παρακάτω: ηρων gas home/flex - ελιν gas on home - nrg prime ή adapt - volton gas home free.

η αλήθεια είναι όμως ότι έχω μπερδευτεί με τις χρεώσεις και δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα να καταλήξω....! κάθε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, ekrepali said:

Για πλάκα το είπαν... κανείς δεν έχει λάβει λογαριασμό.

 

Αν υποθέσουμε ότι ο Φλέβαρης θα κλείσει με ΤΤF 66,

με το παλιό benefit θα χρεωθείς (66+40) * 0.7 = 74

με το καινούργιο benefit θα χρεωθείς (66*1.03)+4 = 72

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Αυτό βέβαια που με προβληματίζει είναι ότι σε μένα είχανε πει (και μάλιστα top υπάλληλος) πως όταν γίνεται αυτόματη ανανέωση παίρνεις το πρόγραμμα που είναι εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο (το παλιό benefit εν προκειμένω) αλλά χωρίς τα δώρα, τις εκπτώσεις και φυσικά τη δέσμευση. Οπότε έχω μια μικρή αμφιβολία εάν θα έχεις 30% έκπτωση... πρέπει να το ρωτήσεις γραπτώς (το θέμα είναι ότι στα email δεν απαντάνε).

Άλλη λύση για σιγουριά είναι να υπογράψεις το καινούργιο benefit (θα έχεις όμως 2 χρόνια δέσμευση) ή να φύγεις και να πας Ελίν (ελάχιστα ακριβότερο εκτός κι αν βάλεις double) ή Φυσικό Αέριο (περίπου ίδιες τιμές με ΔΕΗ αλλά χωρίς διαφάνεια πώς προκύπτει ο υπολογισμός των χρεώσεων τους).

Εμένα μου απαντήσανε γραπτά ότι μετά την λήξη μπαίνω σε αοριστου gasbenefit και μου έδωσαν και το λινκ ώστε να δω ταχα μου το προγραμμα το οποίο προφανώς αναφέρει τον κλασικό τρόπο υπολογισμού . Για την έκπτωση 50€ εννοείται ότι δεν ηα την πάρουμε η φόρμουλα υπολογισμού όμως του προγράμματος είναι συγκεκριμένη και δεν αφήνει καμία άλλη επιλογή και στους ορους του ώστε μα πει κανείς ότι το πληρώνεις κάτι έξτρα γιατί τυχόν έκπτωση αποτελεί κάποιο μπόνους πιστότητας η κάτι τέτοιο 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Καλημέρα σας, με βάση το χθεσινό μου ποστ και την απάντηση που πήρα ότι παίζει το 30%  να είναι παραπλανητικό και την 24μηνη δέσμευση, λέω να αλλάξω παροχο και να μεταβώ κάπου χωρίς δέσμευση με βάση το excel.

Μάθε πρώτα τι παίζει με τη περίπτωση σου. Γιατί αν με κάποιο τρόπο κατάφεραν να σου περάσουν το παλιό benefit με όλα τα προνόμια χωρίς την υπογραφή σου και όντως έχεις 30% έκπτωση, τότε θα έχεις και 2 χρόνια δέσμευση. Που σημαίνει ότι θα χρεωθείς ρήτρα αποχώρησης αν φύγεις κι άντε μετά να βγάλεις άκρη. Πάρε τηλ και ρώτα... έχεις 30% έκπτωση ναι ή όχι; Είσαι με δέσμευση 24 μήνες ή αορίστου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μάθε πρώτα τι παίζει με τη περίπτωση σου. Γιατί αν με κάποιο τρόπο κατάφεραν να σου περάσουν το παλιό benefit με όλα τα προνόμια χωρίς την υπογραφή σου και όντως έχεις 30% έκπτωση, τότε θα έχεις και 2 χρόνια δέσμευση. Που σημαίνει ότι θα χρεωθείς ρήτρα αποχώρησης αν φύγεις κι άντε μετά να βγάλεις άκρη. Πάρε τηλ και ρώτα... έχεις 30% έκπτωση ναι ή όχι; Είσαι με δέσμευση 24 μήνες ή αορίστου;

24 μήνες δέσμευση μου είπαν! Εγώ αύριο θα πάρω τηλ να τους ζητήσω διακοπή συμβολαίου καθώς έληξε το 2021 κ θέλω να πάω σε άλλη εταιρία. 

Οποτε για αυτό έριξε μια ματια στο excel κ είδα ποιοι δεν έχουν δέσμευση! Απλά δεν ξέρω να υπολογίσω στο περίπου που αξίζει να πάω 

Επεξ/σία από Karanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

24 μήνες δέσμευση μου είπαν! Εγώ αύριο θα πάρω τηλ να τους ζητήσω διακοπή συμβολαίου καθώς έληξε το 2021 κ θέλω να πάω σε άλλη εταιρία.

όχι μην το κάνεις γιατί διακοπή συμβολαίου = διακοπή παροχής

απλά κάνεις αίτηση αλλού και ο νέος πάροχος θα κάνει τις διαδικασίες , δλδ να φαίνεται οτι η παροχή σου εκπροσωπείται

7 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Οποτε για αυτό έριξε μια ματια στο excel κ είδα ποιοι δεν έχουν δέσμευση! Απλά δεν ξέρω να υπολογίσω στο περίπου που αξίζει να πάω 

το TTF μεταβάλλεται οπότε πρέπει να μαντέψεις τιμές

τα kw που καις (όχι κυβικά) , πάνω κάτω τα βλέπεις στους λογαριασμούς σου

αν έχεις συγκεκριμένη απορία εννοείται ρωτάς

10 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

24 μήνες δέσμευση μου είπαν! Εγώ αύριο θα πάρω τηλ να τους ζητήσω διακοπή συμβολαίου καθώς έληξε το 2021 κ θέλω να πάω σε άλλη εταιρία. 

περίμενε όμως , το 30% θα το έχεις ή όχι ? αν θες θύμισέ μου και τι πάγιο είχε και τον τύπο υπολογισμού του παλιού benefit ωστε να σου πω τι να βάλεις στο excel για σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

περίμενε όμως , το 30% θα το έχεις ή όχι ? αν θες θύμισέ μου και τι πάγιο είχε και τον τύπο υπολογισμού του παλιού benefit ωστε να σου πω τι να βάλεις στο excel για σύγκριση

τιμή 0,04 ttf, πάγιο 5 ευρώ και -30% σε όλους τους λογαριασμούς για 24 μήνες δέσμευση.

αυτά μου είπε στο τηλ! Κ ότι θα γίνει μετάβαση αυτόματα λόγο ότι ειχα μείνει λόγο λάθος δικού τους στο παλιό σταθερό gold προγραμμα! Κ τους λέω από την στιγμή που έχει λήξει το συμβόλαιο μου κ δεν υπογράφω το νέο δεν μπορείτε να με δεσμευσετε, θα κοιτάξω τι με συμφέρει κ θα άποφασισω που θα πάω ή αν θα μείνω σε εσάς..  

επειδή έχω πάρει απόφαση να φύγω γιατί πλέον η ΔΕΗ είναι ότι να ναι, έχω να λέω λογαριασμό από τον προηγούμενο Μάιο... θέλω να δω σε ποιους από αυτούς που ανέφερα συμφέρει κ αξίζει να πάω 

Επεξ/σία από Karanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

περίμενε όμως , το 30% θα το έχεις ή όχι ? αν θες θύμισέ μου και τι πάγιο είχε και τον τύπο υπολογισμού του παλιού benefit ωστε να σου πω

(TTF+0,04)-30% και πάγιο 5 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

τιμή 0,04 ttf, πάγιο 5 ευρώ και -30% σε όλους τους λογαριασμούς για 24 μήνες δέσμευση.

αυτά μου είπε στο τηλ! Κ ότι θα γίνει μετάβαση αυτόματα λόγο ότι ειχα μείνει λόγο λάθος δικού τους στο παλιό σταθερό gold προγραμμα! Κ τους λέω από την στιγμή που έχει λήξει το συμβόλαιο μου κ δεν υπογράφω το νέο δεν μπορείτε να με δεσμευσετε, θα κοιτάξω τι με συμφέρει κ θα άποφασισω που θα πάω ή αν θα μείνω σε εσάς..

οκ , βάλε στο κελί C25 της γραμμής "το πρόγραμμά σας"

=(($B$28/1000)+0,04))*0,7

και στο D25

=5*12

και βλέπεις ο ίδιος

Υπόψιν οτι η μη έκδοση λογαριασμών θα σε επηρεάσει για το επίδομα θέρμανσης (υπάρχει άλλο νήμα)

Επεξ/σία από korakios
λινκ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

 

Υπόψιν οτι η μη έκδοση λογαριασμών θα σε επηρεάσει για το επίδομα θέρμανσης (υπάρχει άλλο νήμα)

Αυτο με το επίδομα θέρμανσης το έχω απλά αφήσει.. οποτε έπαιρνα τηλ την δεη όλο τα μασαγανε... έχω ένα μωρό κ πραγματικά δεν έχω το χρόνο για να κυνηγήσω την ΔΕΗ! Τώρα έσκασε αυτό με το προγραμμα μου κ για αυτό είπα να ζητήσω εδώ λίγο βοήθεια με τους παρόχους που βλέπω ότι τα έχετε ψάξει αρκετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Karanikolis είπε

Τώρα έσκασε αυτό με το προγραμμα μου κ για αυτό είπα να ζητήσω εδώ λίγο βοήθεια με τους παρόχους που βλέπω ότι τα έχετε ψάξει αρκετά 

οκ, αλλά γιατί δεν κατεβάζεις το excel , να το συμπληρώσεις και να ποστάρεις ότι απορία έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

οκ, αλλά γιατί δεν κατεβάζεις το excel , να το συμπληρώσεις και να ποστάρεις ότι απορία έχεις ?

Το έχω κατεβάσει κ θα το κάνω! Απλά αυτή τη στιγμή δεν είμαι σπίτι, σε 2 ωρίτσες θα γυρίσω κ θα το βάλω να δω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέτω μία ίσως αφελή ερώτηση για το υπερχρήσιμο excel του Κοράκιου, ως προς τον υπολογισμό των τιμών. Είναι ενσωματωμένες στη τελική τιμή (της στήλης Ε) και οι λοιπές χρεώσεις των λογαριασμών (χρεώσεις ενέργειας μεταφοράς, διανομής, ΦΠΑ κτλ); Ή είναι αμιγώς η χρέωση προμήθειας και το όποιο πάγιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

24 μήνες δέσμευση μου είπαν! Εγώ αύριο θα πάρω τηλ να τους ζητήσω διακοπή συμβολαίου καθώς έληξε το 2021 κ θέλω να πάω σε άλλη εταιρία. 

 

Άμα ζητήσεις διακοπή συμβολαίου θα σου κόψουν το αέριο. 👍 Κι αν έχεις δέσμευση θα πληρώσεις και ρήτρα. 👍👍

Σου είπα τι να κάνεις, το γράφω τελευταία φορά. Βεβαιώσου κατά προτίμηση γραπτώς τι ισχύει. Έχεις έκτπωση 30% ναι ή όχι; Έχεις δέσμευση ναι ή όχι; Άμα έχεις όντως 30% έκπτωση και 2 χρόνια δέσμευση... ε κάτσε στα αυγά σου. Αν όχι, σήκω φύγε. Μη μου πεις πάλι "μου είπαν στο τηλέφωνο...".

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Stavros82t είπε

Θέτω μία ίσως αφελή ερώτηση για το υπερχρήσιμο excel του Κοράκιου, ως προς τον υπολογισμό των τιμών. Είναι ενσωματωμένες στη τελική τιμή (της στήλης Ε) και οι λοιπές χρεώσεις των λογαριασμών (χρεώσεις ενέργειας μεταφοράς, διανομής, ΦΠΑ κτλ); Ή είναι αμιγώς η χρέωση προμήθειας και το όποιο πάγιο; 

καθαρά χρέωση προμήθειας συν πάγιο συν ΦΠΑ 6% χωρίς τυχών επιδοτήσεις

ουσιαστικά για σύγκριση προγραμμάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Σου είπα τι να κάνεις, το γράφω τελευταία φορά. Βεβαιώσου κατά προτίμηση γραπτώς τι ισχύει. Έχεις έκτπωση 30% ναι ή όχι; Έχεις δέσμευση ναι ή όχι; Άμα έχεις όντως 30% έκπτωση και 2 χρόνια δέσμευση... ε κάτσε στα αυγά σου. Αν όχι, σήκω φύγε. Μη μου πεις πάλι "μου είπαν στο τηλέφωνο...".

 

Ευχαριστώ για την απάντηση κ τις πληροφορίες σου! Ανέφερα χθες Σάββατο που με κάλεσαν τι μου είπαν τηλεφωνικά, αύριο Δευτέρα θα τα επιβεβαιώσω ξανά κ θα το ζητήσω γραπτώς στο μέιλ μου! 

Χθες μου είπες ότι το παλιό benefit με το τωρινό είναι ίδια χρέωση στην ουσία! Οποτε να μείνω εκεί οπως μου λες τώρα; αν όντως ισχύουν τα λεγόμενα τους που θα τα διασταυρωσω αύριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...