Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, marina8282 είπε

σε πόσες μέρες απαντάνε απο την ypen?Στειλανε μειλ;Ο πάροχος τι σου είπε;

20 μέρες περίπου. Ο πάροχος δεν έχει νόημα τι μου είπε... σε 20 μέρες μπορεί να σου απαντήσουν κάτι άλλο ή και να έχει λυθεί το πρόβλημα έκδοσης λογαριασμών. Όταν έρθει η ώρα ο καθένας γράφει τι απαντηση πήρε και αναλόγως απαντάτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

20 μέρες περίπου. Ο πάροχος δεν έχει νόημα τι μου είπε... σε 20 μέρες μπορεί να σου απαντήσουν κάτι άλλο ή και να έχει λυθεί το πρόβλημα έκδοσης λογαριασμών. Όταν έρθει η ώρα ο καθένας γράφει τι απαντηση πήρε και αναλόγως απαντάτε.

Εύχομαι να λυθεί επιτέλους το θέμα έκδοσης…Κάποιος μήπως έλαβε πρόσφατα λογαριασμό?ακουστηκε ότι άρχισαν να εκδίδουν (δν το πιστεύω )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, όποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει θα με βοηθούσε πάρα πολύ! 

είμαι στην ΔΕΗ αέριο και είχα ξεμείνει στο παλιό σταθερό gold από το 2020 με σταθερή μονάδα 0,028 με 12μηνη σύμβαση. το συμβόλαιο είχε λήξει και όσο δεν με ενοχλούσαν δεν έλεγα τίποτα αφού 2,5 χρόνια ερχόντουσαν λογαριασμοί στο ίδιο πρόγραμμα που με συμφερε! τώρα με πήρανε χαμπάρι :P  με τις αλλαγές στα συστήματα τους και με κάλεσαν για να μου πουν ότι ήταν λάθος του συστήματος που είχα μείνει εκεί και ότι θα μεταφερθώ αυτόματα στο παλιό benefit που ίσχυε μέχρι τέλος του οκτωβρη που μας πέρασε! με τιμή 0,04 ttf, πάγιο 5 ευρώ και -30% σε όλους τους λογαριασμούς για 24 μήνες.

αξίζει να μείνω εκεί ή να ψαχτώ για άλλον παροχο για καλύτερες τιμές στους λογαριασμούς? επίσης μου είπε οι πλέον πουθενά δεν δίνουν σταθερή μονάδα, ισχύει? και επέμενε ότι είναι πάρα πολύ κάλο το πρόγραμμα σε σχέση με τους υπολοίπους..  πείτε μια γνώμη ρε παιδιά γιατί δεν έχω ιδέα τι να κάνω!

αξίζει το παλιό benefit με αυτά που μου δίνουν ή να κοιτάξω κάπου αλλού και σε ποιον λέτε? ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθούν! :)

Επεξ/σία από Karanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marina8282 είπε

Εύχομαι να λυθεί επιτέλους το θέμα έκδοσης…Κάποιος μήπως έλαβε πρόσφατα λογαριασμό?ακουστηκε ότι άρχισαν να εκδίδουν (δν το πιστεύω )  

Για πλάκα το είπαν... κανείς δεν έχει λάβει λογαριασμό.

 

3 ώρες πριν, Karanikolis είπε

με τις αλλαγές στα συστήματα τους και με κάλεσαν για να μου πουν ότι ήταν λάθος του συστήματος που είχα μείνει εκεί και ότι θα μεταφερθώ αυτόματα στο παλιό benefit που ίσχυε μέχρι τέλος του οκτωβρη που μας πέρασε! με τιμή 0,04 ttf, πάγιο 5 ευρώ και -30% σε όλους τους λογαριασμούς για 24 μήνες.

αξίζει να μείνω εκεί ή να ψαχτώ για άλλον παροχο για καλύτερες τιμές στους λογαριασμούς? επίσης μου είπε οι πλέον πουθενά δεν δίνουν σταθερή μονάδα, ισχύει? και επέμενε ότι είναι πάρα πολύ κάλο το πρόγραμμα σε σχέση με τους υπολοίπους..  πείτε μια γνώμη ρε παιδιά γιατί δεν έχω ιδέα τι να κάνω!

αξίζει το παλιό benefit με αυτά που μου δίνουν ή να κοιτάξω κάπου αλλού και σε ποιον λέτε? ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθούν! :)

Αν υποθέσουμε ότι ο Φλέβαρης θα κλείσει με ΤΤF 66,

με το παλιό benefit θα χρεωθείς (66+40) * 0.7 = 74

με το καινούργιο benefit θα χρεωθείς (66*1.03)+4 = 72

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Αυτό βέβαια που με προβληματίζει είναι ότι σε μένα είχανε πει (και μάλιστα top υπάλληλος) πως όταν γίνεται αυτόματη ανανέωση παίρνεις το πρόγραμμα που είναι εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο (το παλιό benefit εν προκειμένω) αλλά χωρίς τα δώρα, τις εκπτώσεις και φυσικά τη δέσμευση. Οπότε έχω μια μικρή αμφιβολία εάν θα έχεις 30% έκπτωση... πρέπει να το ρωτήσεις γραπτώς (το θέμα είναι ότι στα email δεν απαντάνε).

Άλλη λύση για σιγουριά είναι να υπογράψεις το καινούργιο benefit (θα έχεις όμως 2 χρόνια δέσμευση) ή να φύγεις και να πας Ελίν (ελάχιστα ακριβότερο εκτός κι αν βάλεις double) ή Φυσικό Αέριο (περίπου ίδιες τιμές με ΔΕΗ αλλά χωρίς διαφάνεια πώς προκύπτει ο υπολογισμός των χρεώσεων τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Αν υποθέσουμε ότι ο Φλέβαρης θα κλείσει με ΤΤF 66,

με το παλιό benefit θα χρεωθείς (66+40) * 0.7 = 74

με το καινούργιο benefit θα χρεωθείς (66*1.03)+4 = 72

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Αυτό βέβαια που με προβληματίζει είναι ότι σε μένα είχανε πει (και μάλιστα top υπάλληλος) πως όταν γίνεται αυτόματη ανανέωση παίρνεις το πρόγραμμα που είναι εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο (το παλιό benefit εν προκειμένω) αλλά χωρίς τα δώρα, τις εκπτώσεις και φυσικά τη δέσμευση. Οπότε έχω μια μικρή αμφιβολία εάν θα έχεις 30% έκπτωση... πρέπει να το ρωτήσεις γραπτώς (το θέμα είναι ότι στα email δεν απαντάνε).

Άλλη λύση για σιγουριά είναι να υπογράψεις το καινούργιο benefit (θα έχεις όμως 2 χρόνια δέσμευση) ή να φύγεις και να πας Ελίν (ελάχιστα ακριβότερο εκτός κι αν βάλεις double) ή Φυσικό Αέριο (περίπου ίδιες τιμές με ΔΕΗ αλλά χωρίς διαφάνεια πώς προκύπτει ο υπολογισμός των χρεώσεων τους).

Οποτε στην ουσία το παλιό benefit με το τωρινό δεν έχει καμία διαφορά..! Το μόνο που κερδίζω είναι αν όντως ισχύει το 30% κ εννοείται θα το ζητήσω γραπτώς στο συμβόλαιο! 

Για ελιν που λες βλέπω το gas on home, αξίζει περισσότερο να μεταβώ εκεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Οποτε στην ουσία το παλιό benefit με το τωρινό δεν έχει καμία διαφορά..! Το μόνο που κερδίζω είναι αν όντως ισχύει το 30% κ εννοείται θα το ζητήσω γραπτώς στο συμβόλαιο! 

Για ελιν που λες βλέπω το gas on home, αξίζει περισσότερο να μεταβώ εκεί;;

Οι υπολογισμοί μου περιλαμβάνουν το 30% (είναι το 0.7)

με το παλιό benefit θα χρεωθείς (66+40) * 0.7 = 74.

Χωρίς το 30% θα πληρώσεις 106, γι'αυτό σου είπα να βεβαιωθείς ότι όντως έχεις 30% έκπτωση. Σου ξαναλέω πως είχα ρωτήσει ίσως τον πιο αρμόδιο υπάλληλο γι'αυτό το θέμα και ήταν ξεκάθαρος, πως στην αυτόματη ανανέωση δεν έχεις bonus, έκπτωση, δέσμευση.

Στην Ελίν (το απλό gas home) με ΤΤF 66, θα πληρώσεις 77. Αν βάλεις double με ρεύμα, θα πληρώσεις 72.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οι υπολογισμοί μου περιλαμβάνουν το 30% (είναι το 0.7)

με το παλιό benefit θα χρεωθείς (66+40) * 0.7 = 74.

Χωρίς το 30% θα πληρώσεις 106, γι'αυτό σου είπα να βεβαιωθείς ότι όντως έχεις 30% έκπτωση. Σου ξαναλέω πως είχα ρωτήσει ίσως τον πιο αρμόδιο υπάλληλο γι'αυτό το θέμα και ήταν ξεκάθαρος, πως στην αυτόματη ανανέωση δεν έχεις bonus, έκπτωση, δέσμευση.

Στην Ελίν (το απλό gas home) με ΤΤF 66, θα πληρώσεις 77. Αν βάλεις double με ρεύμα, θα πληρώσεις 72.

 

Α οκ τώρα το κατάλαβα τον υπολογισμό! Όποτε αν δεν έχει 30% τον ήπια!! 

Οποτε η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι να πάω ελιν gas on home? Ρεύμα δεν αλλάζω, όπου πάω θα είναι μόνο για το αέριο..

πως μπορώ να κάνω τον υπολογισμό που κανείς για να βλέπω την χρέωση που έχεις βγάλει; Για να δω στους παρόχους περίπου ποιος συμφέρει.. δηλαδή το 66 είναι το ttf του μήνα, το 40 τι είναι; Κ το 0.7; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Karanikolis είπε

Α οκ τώρα το κατάλαβα τον υπολογισμό! Όποτε αν δεν έχει 30% τον ήπια!! 

Οποτε η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι να πάω ελιν gas on home? Ρεύμα δεν αλλάζω, όπου πάω θα είναι μόνο για το αέριο..

πως μπορώ να κάνω τον υπολογισμό που κανείς για να βλέπω την χρέωση που έχεις βγάλει; Για να δω στους παρόχους περίπου ποιος συμφέρει.. δηλαδή το 66 είναι το ttf του μήνα, το 40 τι είναι; Κ το 0.7; 

Πάνω - πάνω άνοιξε το excel του κοράκιου, κάνε download, πήγαινε στη καρτέλα αερίου, βάλε ΤΤF 66 και τη κατανάλωση σου για να δεις τα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Γιατί βλέποντας τους υπολογισμούς του @ekrepali αναρωτιέμαι αν η έκπτωση του 30% είναι στο συνολικό TTF+0,04 ή είναι μόνο στο 0,04;

Το'χουμε δει στη πράξη, είναι στο σύνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μείνει κανείς όπως εγώ στο gas control 0,125? Σκέφτομαι να περιμένω ως τον Αύγουστο να λήξει το συμβόλαιο και να πάω έτσι σε gas benefit χωρίς δέσμευση 24 μηνών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

έχει μείνει κανείς όπως εγώ στο gas control 0,125? Σκέφτομαι να περιμένω ως τον Αύγουστο να λήξει το συμβόλαιο και να πάω έτσι σε gas benefit χωρίς δέσμευση 24 μηνών...

αν με την αλλαγή παίρνεις το 50ρικο (άλλοι λένε το παίρνεις άλλοι όχι) τότε δεν αξίζει με τίποτα η παραμονή στο gascontrol (φυσικά δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί Μάρτιος, Απρίλιος κλπ) ειδικά αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις τον Φεβρουάριο. Το 50ρικο αν θέλεις μετά το χρησιμοποιείς για την αποδέσμευση μετά το 6μηνο.

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το σκέφτομαι. Αυτή τη στιγμή το τελευταίο που θέλω είναι να μπλέξω με 24μηνη δέσμευση στη ΔΕΗ. Όμως είναι μεγάλη η διαφορά.

Αλλαγή από control σε benefit γίνεται μέσω email;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

έχει μείνει κανείς όπως εγώ στο gas control 0,125? Σκέφτομαι να περιμένω ως τον Αύγουστο να λήξει το συμβόλαιο και να πάω έτσι σε gas benefit χωρίς δέσμευση 24 μηνών...

Εγω φιλε μου ειμαι στην ιδια φαση με εσενα κ μαλιστα με 2 παροχες!!! Εγκλωβισμενος!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...