Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, S90 είπε

ΑΠο τη στιγμη που υπάρχει πέναλτι 80 ευρω......και στο 6μηνο υπαρχει το ιδιο πεναλτι στο benefit, ειναι μονοδρομος η μεταφορά για όσους ειναι στο gascontrol.

Σήμερα τηλέφωνο ΔΕΗ για αλλαγή σε benefit. Μου είπε η τιμή του για δεκέμβριο και ιανουάριο είναι ίδια στα 0.127! (?). Τελικά τι ισχύει?

https://www.dei.gr/media/axkjucy2/istorikes-times-ttf-final-design.pdf

Πόσο είναι σήμερα η τιμή του? Επίσης δεν έχουν μέτρηση ακόμα. Αν γίνει η αλλαγή, πώς θα ξέρουν την μέτρηση που έγινε?

Επίσης πότε ανακοινώνεται η τιμή για φλεβάρη?

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

😁 θα ενημερώσω όταν κάνω , το σκέφτομαι και για kinder έκπληξη στη ΦΑ

έχει καταργηθεί , σε benefit αορίστου υποτίθεται οτι θα μπεις

(υποτίθεται οτι 1 μήνα πριν τη ληξη έπρεπε να είχες ειδοποίηση και να σε ενημερώσουν για τα διαθέσιμα προγράμματα)

 

Screenshot 2023-01-26 100737.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, ea6gka said:

 

Screenshot 2023-01-26 100737.jpg

Ναι τι; home gas control δεν υπάρχει πλέον, θα περάσεις σε benefit όταν λήξει. Εάν έχει ήδη λήξει μην δίνεις σημασία στο ερείπιο που λέγεται my dei. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Ναι τι; home gas control δεν υπάρχει πλέον, θα περάσεις σε benefit όταν λήξει. Εάν έχει ήδη λήξει μην δίνεις σημασία στο ερείπιο που λέγεται my dei. 

ναι οκ απλα δειχνω οτι ακομα στο "συστημα" δεν φαινεται καμμια αλλαγη. Φυσικα σωθηκε το screenshot και οταν ερθει ο λογαριασμος θα επιληφθω αναλογως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doll είπε

Σήμερα τηλέφωνο ΔΕΗ για αλλαγή σε benefit. Μου είπε η τιμή

τηλ και το τι σου λένε μην το λαμβάνεις υπόψιν , κάνε (TTF/1000)*1,03+0,004

για Φεβ θα κλείσει σε λίγες μέρες , ~66 περίπου μέχρι στιγμής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, doll είπε

Σήμερα τηλέφωνο ΔΕΗ για αλλαγή σε benefit. Μου είπε η τιμή του για δεκέμβριο και ιανουάριο είναι ίδια στα 0.127! (?). Τελικά τι ισχύει?

https://www.dei.gr/media/axkjucy2/istorikes-times-ttf-final-design.pdf

Πόσο είναι σήμερα η τιμή του? Επίσης δεν έχουν μέτρηση ακόμα. Αν γίνει η αλλαγή, πώς θα ξέρουν την μέτρηση που έγινε?

Επίσης πότε ανακοινώνεται η τιμή για φλεβάρη?

Ναι ειναι σχεδον ίδια. Την αλλαγη την κανουμε για την πτωση του TTF τον Φεβρουάριο που θα ανακοινωθει σε λίγες μερες και όλα δειχνουν ότι θα πέσει η τιμή. Ετσι κ αλλιώς 2 μηνες χειμώνας εμεινε, να επωφεληθουμε θελουμε κ μετα το σπάσιμο εξακολουθει να ειναι 80 ευρω για πριν το  εξαμηνο που θα ειναι λιγότερο μιαςθα το δουμε τον επομενο χειμωνα. Την μέτρηση την βγαζουν  αναλογικα από ότι γνωρίζω.

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στους αναγνώστες του νήματος.

Σας παρακολουθώ αρκετο καιρό και ήρθε η ώρα να γραψω και εγω. 

Αφορα τον πεθερο μου που πριν 2 χρόνια βαλαμε στο διαμέρισμα του (90τμ, πανω/κατω/δεξια/αριστερά εχει άλλα διαμερισματα) λεβητα φυσικού αεριου.  

Καει προς το παρόν φιάλες υγραερίου των 25kg καθως μεχρι και πριν 1 μήνα δεν υπηρχε δικτυο στην περιοχη.. Έκαιγε 18-20 φιάλες την σεζον (3 μηνες το πολυ στην ουσια, Δεκ/Ιαν/Φεβ) και τους υπόλοιπους μήνες (Νοέμβριος /Μάρτιος) κλιματιστικό. 

Η περιοχη λοιπόν αεριοδοτηθηκε πριν κανα μηνα και μολις χθες ολοκληρώθηκε η εσωτερική εγκατάσταση. Πρέπει λοιπόν να βρουμε παροχο αρχικα και μετα να γίνει η αυτοψία και να ξεκινήσουμε.. 

Απο το excel δεν ειχα σαφή εικονα αλλα μαλλον βλεπω ότι η Δεη ειναι ο παροχος που θα επιλεξω. Υπολογισα ότι με τις 18-20 φιάλες καίει γυρω στα 6500-7000kw. Στο excel εβαλα 8000kw περίπου. 

Ηθελα να ρωτησω εάν πρεπει να κινηθώ αμεσα για την ολη διαδικασια ή αν θα προτείνατε απο την εμπειρία που εχετε να περιμενω Μαρτιο/Απριλιο αφενός μήπως βγουν καποια αλλα προγράμματα (ισως και σταθερα) και αφετέρου να ολοκληρωσω την παρουσα σεζον με υγραεριο καθως ειναι στην μέση και η επιδότηση θέρμανσης που έχει ηδη προκαταβληθει απο τον Δεκέμβρη. Θεωρείτε ότι η διαδικασία με παροχο, αυτοψια κτλ θα τρέξει γρηγορα; Μιλαμε για  επαρχιακη πολη της Β. Ελλάδας. 

Επισης στο συμβόλαιο αναφερει οτι εχω 1 ετος περιθωριο για να συνδεθω με το δικτυο για να μην πληρωσω τα τελη συνδεσης (1000ε) τα οποια επιδοτει μεχρι το 2025 η Περιφέρεια Αν Μακεδονίας-Θρακης

Αρα το δίλημμα ειναι, περιμένουμε για καλύτερα/ευνοϊκότερα προγράμματα (και στο εντωμεταξύ δεν γραφουν παγια/δεσμεύσεις κτλ) ή κινουμαστε αμεσα για να προλαβω οτι (καλο ή κακό) υπαρχει τωρα, πετυχαίνοντας σαφως  καλυτερες τιμες σε σχέση με τις φιαλες που καίω τώρα (μεχρι αυτη την στιγμη εχω καψει οχτώ) 😎και επισης να ξεκινησει η διαδικασία συνδεσης με το δικτυο αφου δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και οι χρόνοι ειναι ασαφής (πχ να ξερω οτι η αιτηση στον παροχο θα κανει 1 βδομάδα, και η αυτοψια θα ολοκληρωθεί πχ σε 10  εργασιμες) 

 

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για την αναγνωση

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για την αναγνωση

ομολογώ οτι το διάβασα πρόχειρα τελείως , διάβασε για ΔΕΗ τι παίζει σε οποιαδήποτε σελίδα πίσω

Επίσης προτίμησε εταιρία χωρίς δέσμευση και βλέπεις , το benefit δεν είναι και καμιά τρελή ευκαιρία , βέβαια άγνωστο το μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, S90 είπε

Ναι ειναι σχεδον ίδια. Την αλλαγη την κανουμε για την πτωση του TTF τον Φεβρουάριο που θα ανακοινωθει σε λίγες μερες και όλα δειχνουν ότι θα πέσει η τιμή. Ετσι κ αλλιώς 2 μηνες χειμώνας εμεινε, να επωφεληθουμε θελουμε κ μετα το σπάσιμο εξακολουθει να ειναι 80 ευρω για πριν το  εξαμηνο που θα ειναι λιγότερο μιαςθα το δουμε τον επομενο χειμωνα. Την μέτρηση την βγαζουν  αναλογικα από ότι γνωρίζω.

Πήγα σε κατάστημα για αλλαγή σε benefit. Τι νομίζετε ότι μονολόγησε ο υπάλληλος όταν έμαθε το σκοπό της επίσκεψής μου; " Αμάν αυτό το αέριο" . Ο νοών νοείτω.

Επίσης μου έδωσαν και υπέγραψα αίτηση όχι σύμβαση (πρωτόκολλο πάντως πήρα). Μου είπαν ότι θα στείλουν τη σύμβαση με email.

Ήταν πάντως εξυπηρετικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά, σε κανέναν που να είναι ζενίθ και να του ήρθε λογαριασμό του έβαλαν τελικά έκπτωση ΔΕΠΑ? 

είδα πρόσφατα στο star , βάλανε κανονικά . Μάλλον επειδή ήταν σχετικά νέοι πελάτες γιατί πριν κανα διμηνο+ που είδα σε άλλον δεν είχαν βάλει . Δλδ δεν έχει σχέση το πρόγραμμα...

  τελικά αμφισβήτηση έκανες ? αν ναι απάντησαν ? το προχώρησες στο myrae ?

αν ναι κάνε και στον ΣτΚ παράλληλα και στο δίμηνο απο το αρχικό αίτημα στο myrae , κάνε αίτημα διαμεσολάβησης  στο info της ΡΑΕ (ίσως να έχει βγάλει τη σύσταση ο ΣτΚ μέχρι τότε να την επισυνάψεις )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Προχτές ολοκληρώθηκε η αυτοψία από την ΕΔΑ σε καινούργια εγκατάσταση. Επειδή έχω να έρθω σε επαφή με σπίτι που καίει φυσικό αέριο από το 2015 (από τότε ζώ σε σπίτι με πετρέλαιο) και δεν γνωρίζω τι καταναλώσεις θα έχω και λοιπές παραμέτρους, με βάση τα παρακάτω κριτήρια ποια εταιρεία-πρόγραμμα θα ήταν προτιμότερη;

1.  Δεν θέλω δέσμευση τώρα στην αρχή ώστε να δω τι γίνεται και τι θα καταναλώνω. Για το μέλλον βλέπουμε.

2. Θέλω οπωσδήποτε να έχω όποια επιδότηση κυκλοφορεί, του κράτους, της ΔΕΠΑ δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει.

3. Η έως τώρα εντιμότητα της εταιρείας θα εκτιμηθεί. Δεν μ αρέσουν τα σήμερα λέω άσπρο και αύριο μαύρο ούτε έχω το χρόνο και τη διάθεση να τους κυνηγάω στη ΡΑΕ και στο συνήγορο του καταναλωτή κάθε 3 και λίγο.

4. Η τιμή ας μην είναι η χαμηλότερη όλων αλλά τουλάχιστον από τις χαμηλότερες. Ας βγαίνει που λέει ο λόγος 5 ευρώ ακριβότερος το μήνα ο λογαριασμός αρκεί να πληρούνται οι πάνω παράμετροι.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...