Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Σωστές είναι οι χρεώσεις... υποτίθεται πληρώνεις χαμηλή τιμή προμήθειας στο FX και μετά μπαίνει η χρέωση ΔΑΦΑ (ρήτρα αναπροσαρμογής). Οι τιμές στο αέριο είχαν ανέβει πάρα πολύ από το καλοκαίρι... γι'αυτό οι περισσότεροι δε κάψαμε καλοριφέρ, ή το κάναμε με ρέγουλα. Πάντως από Φλεβάρη θα είναι καλύτερα τα πράγματα... θα πέσουν οι τιμές στο μισό.

Πιστεύεις έπρεπε να ήμουν στο πρόγραμμα flex? Πέρυσι το είχα flex και το άλλαξα σε FX. Δεν ξέρω τι να κάνω...να πάω σε άλλη εταιρεία? Και αν ναι που να πάω?

Screenshot_2023-01-23-12-33-55-901_gr.heron.myheron.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Πιστεύεις έπρεπε να ήμουν στο πρόγραμμα flex? Πέρυσι το είχα flex και το άλλαξα σε FX. Δεν ξέρω τι να κάνω...να πάω σε άλλη εταιρεία? Και αν ναι που να πάω?

Screenshot_2023-01-23-12-33-55-901_gr.heron.myheron.jpg

Κάτσε εκεί που είσαι. Το fx δεν υπάρχει πλέον και είναι πολύ καλό πρόγραμμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

7 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Πιστεύεις έπρεπε να ήμουν στο πρόγραμμα flex? Πέρυσι το είχα flex και το άλλαξα σε FX. Δεν ξέρω τι να κάνω...να πάω σε άλλη εταιρεία? Και αν ναι που να πάω?

 

To Flex βγαίνει λίγο ακριβότερο βάσει ιστορικού, επίσης δε ξέρουμε πού ακριβώς βασίζεται η τιμή του... μπορεί να χρεώσουν όσο γουστάρουν.

Το FX είναι πιο "ξεκάθαρο" ως προς τη χρέωση καθώς βασίζεται στο χρηματιστηριακό TTF το οποίοο πήρε τον κατήφορο τον τελευταίο μήνα οπότε θα είναι φτηνός ο Φεβρουάριος. Κάτσε εκεί που είσαι .

 

4.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Να ρωτήσω γιατί το έγραψα σε άλλο νήμα (μπερδεύτηκα) αέριο δίνουμε συνολικές  μονάδες κάθε 2ημηνο.Πως υπολογίζουν τι καίμε κάθε μήνα αφού το ttf αλλάζει;;πως υπολογίζουν κ βάζουν ποσο καίμε κάθε μήνα;στην τύχη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλημέρα 

Να ρωτήσω γιατί το έγραψα σε άλλο νήμα (μπερδεύτηκα) αέριο δίνουμε συνολικές  μονάδες κάθε 2ημηνο.Πως υπολογίζουν τι καίμε κάθε μήνα αφού το ttf αλλάζει;;πως υπολογίζουν κ βάζουν ποσο καίμε κάθε μήνα;στην τύχη;;

βάσει γενικού όγκου κατανάλωσης απο ΕΔΑ

21 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Πιστεύεις έπρεπε να ήμουν στο πρόγραμμα flex? Πέρυσι το είχα flex και το άλλαξα σε FX.

αν σου πασάραν απο τηλέφωνο σταθερή τιμή στο FX αξίζει να κάνεις μια καταγγελία , τζάμπα είναι

57 λεπτά πριν, makis225 είπε

Γραπτώς σε αίτημα που τους είχα στείλει. 

κάνε μια καταγγελία για αθέμιτες πρακτικές (εγκλωβισμός μη δυνατότητα αλλαγής σε άλλο πάροχο ) στη Γενική Γραμματεία καταναλωτή (δεν έχει αρμοδιότητα για επίλυση διαφορών , περισσότερο για πρόστιμο και μπας και το σπρώξει εσωτερικά στο ΥΠΕΝ)

ψάξε λινκ του ekrepali για αίτημα διαμεσολάβησης της ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

βάσει γενικού όγκου κατανάλωσης απο ΕΔΑ

αν σου πασάραν απο τηλέφωνο σταθερή τιμή στο FX αξίζει να κάνεις μια καταγγελία , τζάμπα είναι

κάνε μια καταγγελία για αθέμιτες πρακτικές (εγκλωβισμός μη δυνατότητα αλλαγής σε άλλο πάροχο ) στη Γενική Γραμματεία καταναλωτή (δεν έχει αρμοδιότητα για επίλυση διαφορών , περισσότερο για πρόστιμο και μπας και το σπρώξει εσωτερικά στο ΥΠΕΝ)

ψάξε λινκ του ekrepali για αίτημα διαμεσολάβησης της ΡΑΕ

Θα το κάνω εννοείται αλλά δεν παύει να μη μπορείς να αλλάξεις εταιρία. Μακάρι όλα τα μακάρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, makis225 είπε

Θα το κάνω εννοείται αλλά δεν παύει να μη μπορείς να αλλάξεις εταιρία. Μακάρι όλα τα μακάρι 

μήπως παίζει άλλο ΑΦΜ που να έχει σχέση με το ακίνητο ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους ασχοληθούν.

Μετέβηκα μέσα Σεπτεμβρίου από Ζενίθ σε ΔΕΗ σε gas control (12.5c/kwh). Ακόμα δεν έχει έρθει λογαριασμός και δεν μπορώ να εγγραφώ ηλεκτρονικά στη ΔΕΗ να δω λογαριασμούς κτλ Τηλεφώνησα μέσα Δεκεμβρίου και μου έδωσαν τον κωδικό εταίρου, ηλεκτρονική εγγραφή δεν μπορώ ακόμα να κάνω. Η Εξυπηρέτηση Πελατών απάντησε ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου. Η Ζενίθ έχει τερματίσει τις υπηρεσίες της (έλαβα εκκαθαριστικό) στο τέλος Σεπτεμβρίου.

Θεωρητικά πρέπει να βγει ο πρώτος λογαριασμός αλλά από την άλλη γιατί να μην μπορώ εγγραφώ;  Δεν καίγομαι να πάρω λογαριασμό (ας έρθει όσα έρθει ο λογαριασμός, γίνεται μικρή χρήση ούτως ή άλλως) αλλά είναι αναμενόμενο 4 μήνες μετά να μην μπορώ να ενεργοποιήσω τον ηλεκτρονικό λογαριασμό μου; Συνέβη και σε άλλους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Συνέβη και σε άλλους;

1η φορά το ακούω 😁

πέρα απο την πλάκα όποια σελίδα και να διαβάσεις γράφονται για τα χάλια της , "φυσιολογικό" (για ΔΕΗ) είναι

Δε φαίνεσαι καν στο σύστημά τους μιας και έχει διαλυθεί γιαυτό και δε μπορείς να κάνεις εγγραφή

σκέψου για αίτημα μετάβασης στο benefit μιας και πέφοτν οι τιμές , εκτός αν θεωρείς οτι θα ανέβουν , λεπτομέρειες στις προηγούμενες σελίδες

________________

Πάντως με τα περιστατικά που δε φαίνονται καν οι πελάτες δείχνει οτι δεν έχουν μόνο πρόβλημα με τις καταμετρήσεις , πρέπει να χάσανε όλη τη βάση δεδομένων

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Γεια σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους ασχοληθούν.

Μετέβηκα μέσα Σεπτεμβρίου από Ζενίθ σε ΔΕΗ σε gas control (12.5c/kwh). Ακόμα δεν έχει έρθει λογαριασμός και δεν μπορώ να εγγραφώ ηλεκτρονικά στη ΔΕΗ να δω λογαριασμούς κτλ Τηλεφώνησα μέσα Δεκεμβρίου και μου έδωσαν τον κωδικό εταίρου, ηλεκτρονική εγγραφή δεν μπορώ ακόμα να κάνω. Η Εξυπηρέτηση Πελατών απάντησε ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου. Η Ζενίθ έχει τερματίσει τις υπηρεσίες της (έλαβα εκκαθαριστικό) στο τέλος Σεπτεμβρίου.

Θεωρητικά πρέπει να βγει ο πρώτος λογαριασμός αλλά από την άλλη γιατί να μην μπορώ εγγραφώ;  Δεν καίγομαι να πάρω λογαριασμό (ας έρθει όσα έρθει ο λογαριασμός, γίνεται μικρή χρήση ούτως ή άλλως) αλλά είναι αναμενόμενο 4 μήνες μετά να μην μπορώ να ενεργοποιήσω τον ηλεκτρονικό λογαριασμό μου; Συνέβη και σε άλλους;

 

και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα (με αίτηση για gashomecontrol τον Αυγουστο) αλλά κάποια στιγμή με τον κωδικό εταίρου μπόρεσα να κάνω εγγραφή (χωρίς φυσικά να έχω λάβει ακόμη λογαριασμό).

Τώρα έκανα αίτηση τηλεφωνικά για gasbenefit αλλά βλέπω ότι δεν προχωράει το θέμα....έχω στείλει τα απαραίτητα χαρτιά την περασμένη Πέμπτη (αν έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ας μου πει πόσο χρόνο θέλει η αλλαγή προγράμματος για να μην το ψάχνω κάθε τόσο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

 

Θεωρητικά πρέπει να βγει ο πρώτος λογαριασμός αλλά από την άλλη γιατί να μην μπορώ εγγραφώ; 

 

Αν η αλλαγή έγινε από 1/10 και μετά, δεν έχει λάβει ακόμα η ΔΕΗ την ένδειξη απ'την ΕΔΑ λόγω "κλασικής περίπτωσης βλάβης" και δε φαίνεσαι ακόμα ότι είσαι πελάτης τους.

4 λεπτά πριν, tempo είπε

 

Τώρα έκανα αίτηση τηλεφωνικά για gasbenefit

Τηλεφωνικώς; Καλό πάσχα. 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Τηλεφωνικώς; Καλό πάσχα. 👍

...πριν απο λίγο έλαβα email "ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος του φακέλου με τα έγγραφα που μας αποστείλλατε" και βλέπω τώρα στο MyΔΕΗ ότι έχει αλλάξει το ενεργό συμβόλαιο μου απο gascontrol σε gasbenefit!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tempo είπε

...πριν απο λίγο έλαβα email "ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος του φακέλου με τα έγγραφα που μας αποστείλλατε" και βλέπω τώρα στο MyΔΕΗ ότι έχει αλλάξει το ενεργό συμβόλαιο μου απο gascontrol σε gasbenefit!!!

έτσι! όποιος κράζει θαυμάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

________________

Πάντως με τα περιστατικά που δε φαίνονται καν οι πελάτες δείχνει οτι δεν έχουν μόνο πρόβλημα με τις καταμετρήσεις , πρέπει να χάσανε όλη τη βάση δεδομένων

Πάντως σε 8 μήνες που η ΔΕΗ "αναβαθμίζεται" θα μπορούσε να έχει βάλει 10 υπαλλήλους να γυρίσουν ΟΛΗ την Ελλάδα και να έχουν βγάλει και λογαριασμούς κάθε δίμηνο με το χέρι. χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...