Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, korakios είπε

της Ελίν δε νομίζω να είχαν ποτέ δέσμευση , αλλά για ένα διάστημα είχαν ρήτρα πάνω στο TTF (φαντάζομαι θα το είχες προσέξει)

Όταν αναφέρεις ρήτρα εννοείς το +0,034 το οποίο το γνώριζα ή αναφέρεσαι σε κάτι άλλο? Όσο για το άμα έχεις να προτείνεις κάποιον πάροχο με βάση αυτά που λέω, υπάρχει κάτι? Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Όταν αναφέρεις ρήτρα εννοείς το +0,034 το οποίο το γνώριζα ή αναφέρεσαι σε κάτι άλλο?

το 0,034 είναι προμήθεια , εννοώ άλλο , κάποιοι πάροχοι βάζανε επιπλέον ρήτρα όταν το TTF ξέφευγε

5 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Όσο για το άμα έχεις να προτείνεις κάποιον πάροχο με βάση αυτά που λέω, υπάρχει κάτι? Σε ευχαριστώ.

διάβασε προτεινόμενη ανάρτηση , κατέβασε το excel της προτεινόμενης ανάρτησης , παίξε με τιμές TTF 60-80

(θα δεις και ένα καταργημένο της Προτέργια και θα δεις πόσο πήγαινε με ρήτρα πάνω στο TTF...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είμαστε ακόμα στο gas control με 0,125 και με βάση το excel βλέπω ότι η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι αυτή του benefit αποφεύγοντας έτσι και τη ρήτρα αποχώρησης των 80 €. η τιμή του benefit είναι ανταγωνιστική συγκρίνοντας με τους άλλους παρόχους. Το break even point είναι TTF 120. Παρακαλώ την γνώμη σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, walex είπε

Για όσους είμαστε ακόμα στο gas control με 0,125 και με βάση το excel βλέπω ότι η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι αυτή του benefit αποφεύγοντας έτσι και τη ρήτρα αποχώρησης των 80 €. η τιμή του benefit είναι ανταγωνιστική συγκρίνοντας με τους άλλους παρόχους. Το break even point είναι TTF 120. Παρακαλώ την γνώμη σας.

Αν η αλλαγή προγράμματος έχει άμεση ισχύ, ναι συμφέρει.

Αν η αλλαγή λάβει ισχύ απ'την επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση πχ Μάρτιο, τότε θα πληρώσεις τουλάχιστον ένα 50ράκι παραπάνω το Φλεβάρη στο control

Αν φύγεις και χρεωθείς 100 ευρώ ρήτρα, παίρνεις 50 απ'το επίδομα θέρμανσης. Και μετά αμφισβητείς τα 100 ευρώ της ρήτρας για μη σωστή εκτέλεση της σύμβασης (καθυστερημένοι λογαριασμοί).

Αν σκοπεύεις να τους κυνηγήσεις, τότε φεύγεις. Αν δεν έχεις όρεξη να βρεις το δίκιο σου, τότε πας Benefit και περιμένεις να δεις πώς θα σε χρεώσουν (γιατί αν ρωτήσεις 10 υπαλλήλους θα σου πούνε 10 διαφορετικά πράγματα)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αν η αλλαγή προγράμματος έχει άμεση ισχύ, ναι συμφέρει.

Αν η αλλαγή λάβει ισχύ απ'την επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση πχ Μάρτιο, τότε θα πληρώσεις τουλάχιστον ένα 50ράκι παραπάνω το Φλεβάρη στο control

Αν φύγεις και χρεωθείς 100 ευρώ ρήτρα, παίρνεις 50 απ'το επίδομα θέρμανσης. Και μετά αμφισβητείς τα 100 ευρώ της ρήτρας για μη σωστή εκτέλεση της σύμβασης (καθυστερημένοι λογαριασμοί).

Αν σκοπεύεις να τους κυνηγήσεις, τότε φεύγεις. Αν δεν έχεις όρεξη να βρεις το δίκιο σου, τότε πας Benefit και περιμένεις να δεις πώς θα σε χρεώσουν (γιατί αν ρωτήσεις 10 υπαλλήλους θα σου πούνε 10 διαφορετικά πράγματα)

 

  υπάρχει κάποιο website που κάνει πρόβλεψη τιμών  TTF για το 2023?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 λεπτά πριν, walex είπε

  υπάρχει κάποιο website που κάνει πρόβλεψη τιμών  TTF για το 2023?

https://www.oroskopos.gr/

https://www.astrology.gr/

τα πρώτα τυχαία site που βρήκα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πειτε μου κατι..οταν κανεις πρωτη συνδεση, (επειδη επικειται!) σου ερχεται πρωτος λογαριασμος κατι σαν εναντι μεγαλο παγιο; κατι τετοιο μου λεγε τωρα αυτος που μου εφερε τις μπουκαλες..😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, energy52 said:

Ρε παιδια πειτε μου κατι..οταν κανεις πρωτη συνδεση, (επειδη επικειται!) σου ερχεται πρωτος λογαριασμος κατι σαν εναντι μεγαλο παγιο; κατι τετοιο μου λεγε τωρα αυτος που μου εφερε τις μπουκαλες..😄

Οχι εκτός και αν σου χρεώσουν εγγύηση 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απάντηση από την ΔΕΗ για την βεβαίωση μη οφειλών ότι δεν γίνεται να μου εκδοσουν από την στιγμή που έχω ενεργή παροχή στην εταιρία. Και επίσημα όμηροι της ΔΕΗ όσοι δεν έχουμε λογαριασμό στα χέρια μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, makis225 είπε

Λοιπόν απάντηση από την ΔΕΗ για την βεβαίωση μη οφειλών ότι δεν γίνεται να μου εκδοσουν από την στιγμή που έχω ενεργή παροχή στην εταιρία. Και επίσημα όμηροι της ΔΕΗ όσοι δεν έχουμε λογαριασμό στα χέρια μας. 

Γραπτώς ή προφορικώς στο είπανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

9 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε αν είναι λογικές αυτές οι χρεώσεις.

Μου ήρθε λογαριασμός στον Ήρων 534€. 

Τι είναι αυτό γιατί τόσο πολύ?

 

Spoiler

Screenshot_2023-01-23-12-33-07-201_gr.heron.myheron.jpg

 

Σωστές είναι οι χρεώσεις... υποτίθεται πληρώνεις χαμηλή τιμή προμήθειας στο FX και μετά μπαίνει η χρέωση ΔΑΦΑ (ρήτρα αναπροσαρμογής). Οι τιμές στο αέριο είχαν ανέβει πάρα πολύ από το καλοκαίρι... γι'αυτό οι περισσότεροι δε κάψαμε καλοριφέρ, ή το κάναμε με ρέγουλα. Πάντως από Φλεβάρη θα είναι καλύτερα τα πράγματα... θα πέσουν οι τιμές στο μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...