Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Δεν ισχύει πλέον αυτό ή κάτι μου διαφεύγει; 

δε θυμάμαι να υπήρχε όριο , στη Φυσικό Αέριο στο extra υπάρχει

9 λεπτά πριν, Larsen είπε

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματικό πρόγραμμα αερίου (θέρμανση καταστήματος). Πρόκειται για νέα σύνδεση. Καμιά πρόταση;

επαγγελματικά δε γνωρίζω αλλά συνήθως προγράμματα οικιακά που είναι ανταγωνιστικά , είναι και για επαγγελματικά (με άλλες χρεώσεις) , άρα τσέκαρε το excel και μετά δες το αντίστοιχο επαγγελματικό της κάθε εταιρίας

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ.. Είχα την εντύπωση πως πήγαιναν βάση κατανάλωσεων αλλά για να το λέτε εσείς προφανώς θυμάμαι λάθος. 

Anyway έιμαι σε σκέψεις να τη κάνω από ζενίθ αλλά δε ξέρω αν αξίζει μιας και το 0.085 θεωρείται ακόμα "καλο" για την εποχή. Να βάζανε και τις επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ οκ να έλεγα μένω αλλά από τη στιγμή που δεν τις εφαρμόζουν πιο το νόημα να παραμείνω μιας και τα κυμαινόμενα θα παίζουν(?) πλέον χαμηλότερα μαζι με τις οποίες επιδοτήσεις βέβαια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι που άλλαξαν από Gas Control σε Benefit είδαν άμεσα την αλλαγή στο ebill σημαίνει άραγε ότι αρχίζει άμεσα και η χρέωση με τις τιμές του νέου προγράμματος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, berk4 είπε

Το ότι κάποιοι που άλλαξαν από Gas Control σε Benefit είδαν άμεσα την αλλαγή στο ebill σημαίνει άραγε ότι αρχίζει άμεσα και η χρέωση με τις τιμές του νέου προγράμματος;

 

πιστευω του χρονου που θα βγουν λογαριασμοι θα το μαθουμε..🤣🤣🤣

η λογικη παντως λεει οτι απο τη μερα που υπεγραψες απο κει και μετα χρεωνει με το benefit

Επεξ/σία από nikosbt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι από περιέργεια αν ξέρει κάποιος να μου πει εμπειρικά τι γίνεται γιατί ξεκάθαρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν σε αυτό το μπακάλικο. Έχω το εξής πρόβλημα. Στην ΔΕΗ έχω δυο παροχές αερίου στο ίδιο ακίνητο, ενεργές και οι 2. Την μια την βλέπω στο ebill την άλλη όχι. Μου είπαν λοιπόν ότι έχει βγει νέος κωδικός εταίρου στην μια που δεν βλέπω παρότι όλα τα στοιχεία είναι κοινά μεταξύ όλων των παροχών μου. Επίσης αυτή την παροχή δεν την βλέπουν καν ενεργή ενώ η αλλαγή παρόχου έχει ολοκληρωθεί από 10/10 με την τελική μέτρηση της ΕΔΑ. Μου λέει ένας από το τμήμα ebill κάνε την διαγραφή του λογαριασμου και ξανά άνοιξε αλλά δεν με ψήνει αυτό που ακούω υπό την έννοια ότι εάν στο σύστημα τους φαίνεται μη ολοκληρωμένη η αίτηση τότε και πάλι δεν θα το βλέπω συν ότι αυξάνω το ρίσκο να στραβώσει και κάτι άλλο.

εχω στείλει μειλ, έχω πάρει τηλ, έχω πάει σε κατάστημα, έχω στείλει στο myrae παντού η ίδια κασέτα ότι δεν είναι ενεργή η παροχή και όταν ενεργοποιηθεί θα διορθωθούν όλα. Τους λέω μάλιστα χιουμοριστικά, την παροχή την είχε η γιαγια πρόλαβε ζεστάθηκε από το 2010, πέθανε, έλιωσε και εσείς ακόμα δεν την βλέπετε ενεργή; ξέρω η λύση για όλα είναι η αλλαγή παρόχου αλλά δεν μου πάει λογικά να δώσω 80€ πέναλτι συν ότι οι τιμές είναι υψηλότερες άλλου 🤷🏻‍♀️ εντωμεταξυ όταν έκανα την αλλαγή από control σε benefit σε αυτή τη παροχή υπέγραψα κανονικά τους νέους ειδικούς ορους με σωστή ημερομηνία (προφανώς έχω κρατημένους και τους αρχικούς του Σεπτέμβριου που έδειχναν gas control) όμως στην επανεκτύπωση την στοιχείων της σύμβασης σαν αρχική καταμέτρηση λέει την καταμέτρηση του Σεπτεμβρίου και όχι την σημερινή. Παρότι λοιπόν μπορώ να αποδείξω το προγραμμα που ειχα από Σεπτέμβριο ως τωρα και όλοι σκίζουν τα εσώρουχα και τους ότι έτσι εμφανίζεται γιατί είναι επανεκτύπωση σύμβασης κάτι μου λέει ότι θα χρεώσουν τα πάντα με τιμή benefit και θα τρέχουμε με αμφισβητήσεις 

εχει κανείς καμία άλλη ιδέα πως μπορεί να κινηθεί το πραγμα μπας και επιτέλους φτιάξει το θέμα με αυτή τη παροχή; 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Έτσι από περιέργεια αν ξέρει κάποιος να μου πει εμπειρικά τι γίνεται γιατί ξεκάθαρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν σε αυτό το μπακάλικο. Έχω το εξής πρόβλημα. Στην ΔΕΗ έχω δυο παροχές αερίου στο ίδιο ακίνητο, ενεργές και οι 2. Την μια την βλέπω στο ebill την άλλη όχι. Μου είπαν λοιπόν ότι έχει βγει νέος κωδικός εταίρου στην μια που δεν βλέπω παρότι όλα τα στοιχεία είναι κοινά μεταξύ όλων των παροχών μου. Επίσης αυτή την παροχή δεν την βλέπουν καν ενεργή ενώ η αλλαγή παρόχου έχει ολοκληρωθεί από 10/10 με την τελική μέτρηση της ΕΔΑ. Μου λέει ένας από το τμήμα ebill κάνε την διαγραφή του λογαριασμου και ξανά άνοιξε αλλά δεν με ψήνει αυτό που ακούω υπό την έννοια ότι εάν στο σύστημα τους φαίνεται μη ολοκληρωμένη η αίτηση τότε και πάλι δεν θα το βλέπω συν ότι αυξάνω το ρίσκο να στραβώσει και κάτι άλλο.

εχω στείλει μειλ, έχω πάρει τηλ, έχω πάει σε κατάστημα, έχω στείλει στο myrae παντού η ίδια κασέτα ότι δεν είναι ενεργή η παροχή και όταν ενεργοποιηθεί θα διορθωθούν όλα. Τους λέω μάλιστα χιουμοριστικά, την παροχή την είχε η γιαγια πρόλαβε ζεστάθηκε από το 2010, πέθανε, έλιωσε και εσείς ακόμα δεν την βλέπετε ενεργή; ξέρω η λύση για όλα είναι η αλλαγή παρόχου αλλά δεν μου πάει λογικά να δώσω 80€ πέναλτι συν ότι οι τιμές είναι υψηλότερες άλλου 🤷🏻‍♀️ εντωμεταξυ όταν έκανα την αλλαγή από control σε benefit σε αυτή τη παροχή υπέγραψα κανονικά τους νέους ειδικούς ορους με σωστή ημερομηνία (προφανώς έχω κρατημένους και τους αρχικούς του Σεπτέμβριου που έδειχναν gas control) όμως στην επανεκτύπωση την στοιχείων της σύμβασης σαν αρχική καταμέτρηση λέει την καταμέτρηση του Σεπτεμβρίου και όχι την σημερινή. Παρότι λοιπόν μπορώ να αποδείξω το προγραμμα που ειχα από Σεπτέμβριο ως τωρα και όλοι σκίζουν τα εσώρουχα και τους ότι έτσι εμφανίζεται γιατί είναι επανεκτύπωση σύμβασης κάτι μου λέει ότι θα χρεώσουν τα πάντα με τιμή benefit και θα τρέχουμε με αμφισβητήσεις 

εχει κανείς καμία άλλη ιδέα πως μπορεί να κινηθεί το πραγμα μπας και επιτέλους φτιάξει το θέμα με αυτή τη παροχή; 

καποιος εκανε delete και ξανα απ την αρχη και εμφανιστηκε εγω εκανα αιτημα μεσω ραε για το ebill και μου το φτιαξαν.. για το αλλο θεμα και μενα στη νεα συμβαση δειχνει την ημερομηνια που εκανα το gascontrol μετρηση σε μενα τιποτε.. δεν εχουν βαλει ουτε την αρχικη.. εμενα στο καταστημα ειπαν οτι το benefit μετραει απο χτες που το αλλαξα τωρα μονο οταν παρουμε λογαριασμους θα φανει τι παιζει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

Επίσης αυτή την παροχή δεν την βλέπουν καν ενεργή ενώ η αλλαγή παρόχου έχει ολοκληρωθεί από 10/10 με την τελική μέτρηση της ΕΔΑ.

😂🤣

10 λεπτά πριν, marmagia είπε

έχω στείλει στο myrae παντού η ίδια κασέτα ότι δεν είναι ενεργή η παροχή και όταν ενεργοποιηθεί θα διορθωθούν όλα.

δε δοκιμάζεις αίτημα διαμεσολάβησης στο info της ΡΑΕ μπας και πάρουν μπρος?

κάπου έχει λινκ ο @ekrepali

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

όχι φυσικά

αντί για άλλο ΑΦΜ , αν προτιμάς συτό που υπήρχε και θες να πας αλλού δοκίμασε στο λινκ που έχω ποστάρει στις 10 προηγούμενες σελίδες να πάρεις βεβαίωση μη οφειλών

Βέβαια για πιο γρήγορα κατάστημα με ραντεβού , αν δε σας δώσουν πάρτε γραπτώς τους λόγους για καταγγελία στη Γενική Γραμματεία , αν δε σας δώσουν τίποτα , αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος

ευχαριστώ για την απάντηση.

Το "όχι φυσικά¨αναφερόταν στην ενεργοποίηση της ρήτρας; ότι δηλαδή ΔΕΝ θα ενργοποιηθεί η ρήτρα αποχώρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, toraford είπε

Το "όχι φυσικά¨αναφερόταν στην ενεργοποίηση της ρήτρας; ότι δηλαδή ΔΕΝ θα ενργοποιηθεί η ρήτρα αποχώρησης;

εννοείται οτι θα εφαρμόσει ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εννοείται οτι θα εφαρμόσει ρήτρα

αφού θα "περάσει " σε  άλλο ΑΦΜ  η σύνδεση γιατί να εφαρμοσθεί η ρήτρα; Αν δηλαδή πωλούσα ή νοίκιαζα το σπίτι μου σε άλλον και ήθελα ο νέος κάτοικος να αλλάξει εκπροσώπηση θα έπρεπε να πληρώσω εγώ ρήτρα; Δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό (βέβαια δεν διαφωνώ ότι μπορεί να ισχύει όπως το λες κοράκιε). είναι σαν να επεμβάινουν στην ελευθερία των συναλλαγών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, marmagia είπε

Επίσης αυτή την παροχή δεν την βλέπουν καν ενεργή ενώ η αλλαγή παρόχου έχει ολοκληρωθεί από 10/10 με την τελική μέτρηση της ΕΔΑ.

 

Από πρόσφατη ενημέρωση που έχω... λόγω της αναβάθμισης του συστήματος τους υπήρχε πρόβλημα στη διαβίβαση των δεδομένων καταμετρήσεων απ'την ΕΔΑ προς τη ΔΕΗ... κι έχουν λάβει καταμετρήσεις μέχρι το Σεπτέμβριο. Τις επόμενες μέρες θα λάβουν τις καταμετρήσεις για τη περίοδο Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου. Συνεπώς αν η αλλαγή παρόχου έγινε τον Οκτώβριο με καταμέτρηση της ΕΔΑ, η αλλαγή έχει ολοκληρωθεί... αλλά η ΔΕΗ δε βλέπει ακόμα τη μέτρηση οπότε γι'αυτό δε φαίνεται ενεργή η παροχή.

Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, toraford είπε

αφού θα "περάσει " σε  άλλο ΑΦΜ  η σύνδεση γιατί να εφαρμοσθεί η ρήτρα; Αν δηλαδή πωλούσα ή νοίκιαζα το σπίτι μου σε άλλον και ήθελα ο νέος κάτοικος να αλλάξει εκπροσώπηση θα έπρεπε να πληρώσω εγώ ρήτρα;

ναι , έχεις συμβόλαιο στο όνομά σου και το σπας (για άσχετους λόγους), ανά ΑΦΜ πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

παιδιά εμείς  που είχαμε gas control 0.05 και δεν κάναμε συμβόλαιο γιατί λέει ακόμη gas control?   😆 

όταν θα έρθει ο λογαριασμός θα καταλάβεις τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...