Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, apouxereis said:

Σε αλλαγή απο Gas Control σε Βenefit μετρά η υπογραφή του συμβολαίου για την ημερομηνία έναρξης του νέου προγράμματος?

Έτσι ισχυρίζονται οι υπάλληλοι. Στην πράξη όπως το βλέπω θα αλλάξει προγραμμα στην επόμενη καταμέτρηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, marmagia είπε

Έτσι ισχυρίζονται οι υπάλληλοι. Στην πράξη όπως το βλέπω θα αλλάξει προγραμμα στην επόμενη καταμέτρηση 

 εαν ισχυει αυτο θα κάνω παρτυ, καθώς εχω gas control που ληγει συντομα με 0.05 και η καταμετρηση γίνεται με ραντεβου καθως δεν υπαρχει προσβαση. εαν χασουν ημερομηνια ερχονται μετα απο 2 μηνες, εχει ξανασυμβει

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cyberguy είπε

 εαν ισχυει αυτο θα κάνω παρτυ, καθώς εχω gas control με 0.05 και η καταμετρηση γίνεται με ραντεβου καθως δεν υπαρχει προσβαση. εαν χασουν ημερομηνια ερχονται μετα απο 2 μηνες, εχει ξανασυμβει

με τη χαοτική κατάσταση που επικρατεί παντελώς άγνωστο τι θα κάνουν , μόνο όταν(όποτε)  δεις λογαριασμό θα φανεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις γιατι εχουν διαφορες στην ιστορικοτητα ττφ δεν εινα ιδιο το ττφ σε ολους ?

https://www.dei.gr/media/axkjucy2/istorikes-times-ttf-final-design.pdf

https://energy.elin.gr/media/fnynh4q2/pinakas_istorikon_timon_ttf.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nikosbt είπε

ξερει κανεις γιατι εχουν διαφορες στην ιστορικοτητα ττφ δεν εινα ιδιο το ττφ σε ολους ?

https://www.dei.gr/media/axkjucy2/istorikes-times-ttf-final-design.pdf

https://energy.elin.gr/media/fnynh4q2/pinakas_istorikon_timon_ttf.pdf

Πιθανολογώ ότι κάποιος μετράει μόνο τις εργάσιμες μέρες πχ 22 διαπραγματεύσεις / 22 μέρες και ο άλλος χρησιμοποιεί τον μέσο όρο των 22 ημερών για να συμπληρώσει τις υπόλοιπες 8 μέρες και μετά και διαιρεί διά 30;

Κανονικά πρέπει να απαντήσε η ΡΑΕ ποιες τιμές ισχύουν... σωθήκαμε. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανε κανείς την διαδικασία αλλαγής απο gascontrol σε gasbenefit τηλεφωνικά;

Εγώ μόλις τώρα ζήτησα την αλλαγή και αφού μου πήρε όλα τα στοιχεία απο την αρχή μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο που θα μου έρθει ένα mail για την επιβεβαίωση που θα με οδηγήσει στην υπόλοιπη διαδικασία.

Έτσι έγινε και σε εσάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tsigpan είπε

 

Το 0,125 αναμφίβολα είναι βαρύ τιμολογιακά, τί σας κάνει όμως όλους εσας που μεταφέρεστε στο benefit , να προεξοφλείτε ότι τα τιμολόγια θα μείνουν χαμηλά? Η ερώτηση ανάγεται στο γεγονός αν αξίζει να επωφεληθούμε το φθηνό όπως φαίνεται τιμολόγιο του Φεβρουαρίου και να μπαίνουμε πάλι σε σκέψεις ρήτρας σπασίματος συμβολαίων αν τα πράγματα αλλάξουν εκ νεου.

Επεξ/σία από S90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, S90 είπε

Το 0,125 αναμφίβολα είναι βαρύ τιμολογιακά, τί σας κάνει όμως όλους εσας που μεταφέρεστε στο benefit , να προεξοφλείτε ότι τα τιμολόγια θα μείνουν χαμηλά? Η ερώτηση ανάγεται στο γεγονός αν αξίζει να επωφεληθούμε το φθηνό όπως φαίνεται τιμολόγιο του Φεβρουαρίου και να μπαίνουμε πάλι σε σκέψεις ρήτρας σπασίματος συμβολαίων αν τα πράγματα αλλάξουν εκ νεου.

σιγουρα εχεις δικιο απ την αλλη εγω σκεφτομαι οκ αντε και μαρτιος ισως και λιγο απριλης μετα μονο νερο οποτε οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     

Στις 17/1/2023 στις 10:04 ΠΜ, Drake27 είπε

.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. ¨εστω ότι σε ακίνητο η ιδιοκτησία είναι 50% στο σύζυγο και 50 % στη σύζυγο. Το άεριο έργεται στο όνομα του σύζυγου (και μιλάμε για ΔΕΗ) με σύμβαση gas control που έχει υπογραφεί τον Οκτώβριο του 2022. Μπορεί η σύζυγος να μεταφέρει στο όνομά της την εκπροσώπηση σε άλλη εταιρεία  δίχως λογαριασμό και δίχως για το σύζυγο να ενεργοποιηθεί η ρήτρα αποχώρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, toraford είπε

     

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. ¨εστω ότι σε ακίνητο η ιδιοκτησία είναι 50% στο σύζυγο και 50 % στη σύζυγο. Το άεριο έργεται στο όνομα του σύζυγου (και μιλάμε για ΔΕΗ) με σύμβαση gas control που έχει υπογραφεί τον Οκτώβριο του 2022. Μπορεί η σύζυγος να μεταφέρει στο όνομά της την εκπροσώπηση σε άλλη εταιρεία  δίχως λογαριασμό και δίχως για το σύζυγο να ενεργοποιηθεί η ρήτρα αποχώρησης;

όχι φυσικά

αντί για άλλο ΑΦΜ , αν προτιμάς συτό που υπήρχε και θες να πας αλλού δοκίμασε στο λινκ που έχω ποστάρει στις 10 προηγούμενες σελίδες να πάρεις βεβαίωση μη οφειλών

Βέβαια για πιο γρήγορα κατάστημα με ραντεβού , αν δε σας δώσουν πάρτε γραπτώς τους λόγους για καταγγελία στη Γενική Γραμματεία , αν δε σας δώσουν τίποτα , αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα τους ειδικούς όρους του gas home της elin, μήπως υπάρχει ανώτερο όριο στις κιλοβατώρες με τη τιμή που αναφέρουν; 

Διότι παλιότερα αν θυμάμαι καλά είχαν τρία προγράμματα βάση των κατανάλωσεων. 

Δεν ισχύει πλέον αυτό ή κάτι μου διαφεύγει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mule206 είπε

Επειδή διάβασα τους ειδικούς όρους του gas home της elin, μήπως υπάρχει ανώτερο όριο στις κιλοβατώρες με τη τιμή που αναφέρουν; 

Διότι παλιότερα αν θυμάμαι καλά είχαν τρία προγράμματα βάση των κατανάλωσεων. 

Δεν ισχύει πλέον αυτό ή κάτι μου διαφεύγει; 

Δεν υπήρχε ποτέ όριο. Είχε τρία προγράμματα με διαφορετικά πάγια και περιθώρια κέρδους και έγραφε ποιο συμφέρει ανάλογα με την κατανάλωση που έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...