Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, nikosbt είπε

εγω στις 19:00 πηγα και το κανα και τωρα μπηκα ebiil εχει αλαξει σε gasbennefit

Τώρα είδα  στο e-bill έγινε και σε εμένα η αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή γράφονται διάφορα για τη ΔΕΗ , ειρωνικά τα περισσότερα να υπενθυμίσω πως ελάχιστους μήνες πριν οι συντριπτικη πλειοψηφία εδώ , έτρεχε πανικόβλητη στα προγράμματα της , εκλιπαρώντας μάλιστα, φεύγοντας αλαλλάζοντας , από  τις ιδιωτικές εταιρείες ,ναι αυτές που βγάζουμε λογαριασμούς άμεσα .

Ανεβάζω εδώ δήλωση του γνωστού κ Ευάγγελου Μυτιληναίου για το Φ.Α στις 30/11/2022 , δηλώνοντας ότι δεν έχω καμία σχέση με τη ΔΕΗ,πλην των προγραμμάτων της.

Τη συνέχιση της ρευστής κατάστασης και της μεταβλητότητας στην αγορά ενέργειας βλέπει ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος τηςMytilineosτουλάχιστον και το 2023.

Ο κ. Ευάγγελος Μυτιληναίος στο περιθώριο της χθεσινής εκδήλωσης της εταιρείας στα Άσπρα Σπίτια συνομίλησε με τους δημοσιογράφους για την ενεργειακή κρίση. Κλήθηκε να εκτιμήσει την πορεία των τιμών του φυσικού αερίουTTF. Υπενθύμισε την πρόβλεψη που είχε κάνει λίγες εβδομάδες πριν στον «Κύκλο Ιδεών», όπου είχε πειπως η τιμή του φυσικού αερίου θα υποχωρήσει ακόμη και στα 100 ευρώ/MWhστο τέλος του χρόνου, λόγω της επάρκειας και μεγάλης προσφοράς του καυσίμου.

 

Ωστόσο, όπως συμπλήρωσε χθες αυτά τα επίπεδα των τιμών δεν αναμένεται να διατηρηθούν τους επόμενους μήνες: «Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις μεγάλων διεθνών χρηματοοικονομικών οίκων την Άνοιξη οι τιμές θα ανέβουν ξανά. Θα έχει προηγηθεί ένας χειμώνας με αυξημένη ζήτηση αερίου. Και μετά το τέλος του οι χώρες θα πρέπει να εφοδιαστούν και να γεμίσουν τις αποθήκες τους για το 2023».

 

Φυσικά αυτό δεν αποτελεί προτροπή για τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 λεπτά πριν, libera είπε

Ανεβάζω εδώ δήλωση του γνωστού κ Ευάγγελου Μυτιληναίου

τι να δηλώσει κάποιος που δεν ξέρει να τιμολογήσει ΦΑ (ρήτρα αναπροσαρμογής στο TTF) και δεν έχουν στη μηχανογράφηση στο ρεύμα έστω άτομα απο πρακτική ΙΕΚ να φαίνονται οι χρεώσεις ....

6 λεπτά πριν, libera είπε

Πάντως επειδή γράφονται διάφορα για τη ΔΕΗ , ειρωνικά τα περισσότερα να υπενθυμίσω πως ελάχιστους μήνες πριν οι συντριπτικη πλειοψηφία εδώ , έτρεχε πανικόβλητη στα προγράμματα της , εκλιπαρώντας μάλιστα, φεύγοντας αλαλλάζοντας , από  τις ιδιωτικές εταιρείες ,ναι αυτές που βγάζουμε λογαριασμούς άμεσα .

και η ΔΕΗ ιδιωτική είναι....

Επίσης δεν έχει νόημα το 0,125 , θα είχε μόνο αν ξέφευγαν στα 0,20 όπως τον Οκτώβριο που η ΔΕΠΑ έδινε 0,09 επιδότηση , το αν θα ξαναπαίξει το σενάριο άγνωστο και ο καθένας κάνει ότι νομίζει :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, libera είπε

Πάντως επειδή γράφονται διάφορα για τη ΔΕΗ , ειρωνικά τα περισσότερα να υπενθυμίσω πως ελάχιστους μήνες πριν οι συντριπτικη πλειοψηφία εδώ , έτρεχε πανικόβλητη στα προγράμματα της , εκλιπαρώντας μάλιστα, φεύγοντας αλαλλάζοντας , από  τις ιδιωτικές εταιρείες ,ναι αυτές που βγάζουμε λογαριασμούς άμεσα .

Ανεβάζω εδώ δήλωση του γνωστού κ Ευάγγελου Μυτιληναίου για το Φ.Α στις 30/11/2022 , δηλώνοντας ότι δεν έχω καμία σχέση με τη ΔΕΗ,πλην των προγραμμάτων της.

Τη συνέχιση της ρευστής κατάστασης και της μεταβλητότητας στην αγορά ενέργειας βλέπει ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος τηςMytilineosτουλάχιστον και το 2023.

Ο κ. Ευάγγελος Μυτιληναίος στο περιθώριο της χθεσινής εκδήλωσης της εταιρείας στα Άσπρα Σπίτια συνομίλησε με τους δημοσιογράφους για την ενεργειακή κρίση. Κλήθηκε να εκτιμήσει την πορεία των τιμών του φυσικού αερίουTTF. Υπενθύμισε την πρόβλεψη που είχε κάνει λίγες εβδομάδες πριν στον «Κύκλο Ιδεών», όπου είχε πειπως η τιμή του φυσικού αερίου θα υποχωρήσει ακόμη και στα 100 ευρώ/MWhστο τέλος του χρόνου, λόγω της επάρκειας και μεγάλης προσφοράς του καυσίμου.

 

Ωστόσο, όπως συμπλήρωσε χθες αυτά τα επίπεδα των τιμών δεν αναμένεται να διατηρηθούν τους επόμενους μήνες: «Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις μεγάλων διεθνών χρηματοοικονομικών οίκων την Άνοιξη οι τιμές θα ανέβουν ξανά. Θα έχει προηγηθεί ένας χειμώνας με αυξημένη ζήτηση αερίου. Και μετά το τέλος του οι χώρες θα πρέπει να εφοδιαστούν και να γεμίσουν τις αποθήκες τους για το 2023».

 

Φυσικά αυτό δεν αποτελεί προτροπή για τιποτα

Πάντως σε οποιαδήποτε τιμή πάνω από 80 και αν είναι δεν έχει νόημα είτε είναι 125 είτε 200. Αφου δεν μπορείς να το κάψεις τι σε νοιάζει πόσο έχει. Το gas control το κάναμε μπας και ανέβαινε πάρα πολύ και έδινε επιδότηση για να ριξει το 0.125.  Όσον αφορά τα υπόλοιπα για ΔΕΗ συμφωνώ απόλυτα παρά τις παθογένειες της σε σχέση με τους άλλους είναι για μένα η πιο αξιόπιστη σε περίπτωση που στραβώσουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gkaram είπε

Όσον αφορά τα υπόλοιπα για ΔΕΗ συμφωνώ απόλυτα παρά τις παθογένειες της σε σχέση με τους άλλους είναι για μένα η πιο αξιόπιστη σε περίπτωση που στραβώσουν τα πράγματα.

δε νομίζω να διαφωνεί κανένας , σε ρεύμα και αέριο είναι η μοναδική εταιρία που δεν έσπασε μονομερώς το συμβόλαιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gkaram είπε

Πάντως σε οποιαδήποτε τιμή πάνω από 80 και αν είναι δεν έχει νόημα είτε είναι 125 είτε 200. Αφου δεν μπορείς να το κάψεις τι σε νοιάζει πόσο έχει. Το gas control το κάναμε μπας και ανέβαινε πάρα πολύ και έδινε επιδότηση για να ριξει το 0.125.  Όσον αφορά τα υπόλοιπα για ΔΕΗ συμφωνώ απόλυτα παρά τις παθογένειες της σε σχέση με τους άλλους είναι για μένα η πιο αξιόπιστη σε περίπτωση που στραβώσουν τα πράγματα.

Το να λέμε δεν καις αέριο με 0,125€/kwh δεν ισχύει. Κάποιοι αναγκαστικά καίμε. Στο.σπιτι έχω και το παιδί μου όποτε θα πρέπει να έχω ζεστό σπίτι. Απλά έχω και ενεργειακό τζάκι όποτε δουλεύω και αυτό επικουρικά για το σαλόνι. Το χρησιμοποιώ και για ζεστό νερό το αέριο. Έχω κάψει από 1/9/2022 82 κυβικά αέριο. Έχω gas control. Αναγκαστικά θα πρέπει όμως να το καψω 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Το να λέμε δεν καις αέριο με 0,125€/kwh δεν ισχύει. Κάποιοι αναγκαστικά καίμε. Στο.σπιτι έχω και το παιδί μου όποτε θα πρέπει να έχω ζεστό σπίτι. Απλά έχω και ενεργειακό τζάκι όποτε δουλεύω και αυτό επικουρικά για το σαλόνι. Το χρησιμοποιώ και για ζεστό νερό το αέριο. Έχω κάψει από 1/9/2022 82 κυβικά αέριο. Έχω gas control. Αναγκαστικά θα πρέπει όμως να το καψω 

 

12 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Το να λέμε δεν καις αέριο με 0,125€/kwh δεν ισχύει. Κάποιοι αναγκαστικά καίμε. Στο.σπιτι έχω και το παιδί μου όποτε θα πρέπει να έχω ζεστό σπίτι. Απλά έχω και ενεργειακό τζάκι όποτε δουλεύω και αυτό επικουρικά για το σαλόνι. Το χρησιμοποιώ και για ζεστό νερό το αέριο. Έχω κάψει από 1/9/2022 82 κυβικά αέριο. Έχω gas control. Αναγκαστικά θα πρέπει όμως να το καψω 

 

Τα ίδια λέμε.  Σε αυτή την τιμή ολοι επικουρικά το έχουμε μαζί με κάτι αλλο και πιο πολύ για ζεστό νερό. 82 κυβικά απο Σεπτέμβριο περίπου έκαψα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikosbt είπε

εγω στις 19:00 πηγα και το κανα και τωρα μπηκα ebiil εχει αλαξει σε gasbennefit

 

3 ώρες πριν, tsigpan είπε

Τώρα είδα  στο e-bill έγινε και σε εμένα η αλλαγή.

Οσοι κάνατε αλλαγή σε bennefit σε κατάστημα, κάντε έναν έλεγχο    αν σας φόρτωσαν και την "Επείγουσα τεχνική βοήθεια"

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_20230118_115355.png

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Από Σεπτέμβρη έχω κάψει 400..... Είμαι με ΔΕΗ@0.125 

Ξέρω θα πονέσει αλλά δεν έχω άλλη πηγή θέρμανσης 

Γύρω στα 700 ευρώ είναι να πληρώσεις μέχρι στιγμής (μείον τις επιδοτήσεις αν μπουν σωστά και δε τρέχουμε με αμφισβητήσεις). Aν δεν έχεις κρατήσει λεφτά στην άκρη, πρόσεχε μη ξεφύγεις η κατάσταση. Κι εννοείται το Φλεβάρη αλλαγή σε κυμαινόμενο και κάνουμε το σταυρό μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ekrepali said:

Γύρω στα 700 ευρώ είναι να πληρώσεις μέχρι στιγμής (μείον τις επιδοτήσεις αν μπουν σωστά και δε τρέχουμε με αμφισβητήσεις). Aν δεν έχεις κρατήσει λεφτά στην άκρη, πρόσεχε μη ξεφύγεις η κατάσταση. Κι εννοείται το Φλεβάρη αλλαγή σε κυμαινόμενο και κάνουμε το σταυρό μας.

 

Δυστυχώς δε μπορώ να κατεβάσω τον θερμοστάτη κάτω από 21, θα παγώσουν τα μωρά. 

Προσπαθώ να κάνω τα κουμάντα μου για να βγαίνει ο μήνας.

 

Ευτυχώς κάνει ζεστές αυτές τις ημέρες και δεν ανάβει πολύ 

Βέβαια με την πτώση της θερμοκρασίας που έρχεται, βλέπω να καίει πολλές ώρες την ημέρα. Πολλές απώλειες το σπίτι (δεν είναι δικό μου οπότε δε μπορώ να κάνω κάτι, ούτε με συμφέρει να επενδύσω σε κλιματιστικά)

 

Τι να κάνουμε, θα βγει ο χειμώνας. 2-3 μήνες εμειναν

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω από πέρυσι  το πρόγραμμα FX της Ήρων στο αέριο.Τώρα υπάρχει μόνο το flex.Ποιες είναι οι διάφορες και αξίζει να αλλάξω πρόγραμμα α τώρα μέσα στον χειμώνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teot είπε

 

Οσοι κάνατε αλλαγή σε bennefit σε κατάστημα, κάντε έναν έλεγχο    αν σας φόρτωσαν και την "Επείγουσα τεχνική βοήθεια"

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_20230118_115355.png

με ρωτησε και μενα και ειπα οχι δε το θελω... και τωρα το βλεπω και γω στο αεριο τι κανουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gascontrol δεν είναι με 0,05€/kwh? γιατί γράφετε 0,125€ παραπάνω;;

Έκανα την αίτησή μου κυριολεκτικά την τελευταία μέρα που ίσχυε, 31/10 αν δεν κάνω λάθος και επειδή την έκανε η μητέρα μου, δεν κράτησε τπτ από έγγραφα για τιμές κτλ, μόνο το προ-συμφωνητικό ότι μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή θα αρχίσει η τροφοδοσία υπο τη ΔΕΗ@gascontrol.

Ακόμα δεν έχει έρθει λογαριασμός, αναρωτιέμαι τί θα δω τελικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...