Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Trapper είπε

ΔΕΗ control κι εγώ και σκέφτομαι να το γυρίσω σε Benefit. Η απορία μου είναι η εξής: αφού η μειωμένη τιμή λόγω TTF θα είναι από τον Φεβρουάριο, δεν είναι καλύτερα η αλλαγή προγράμματος να γίνει 1η Φεβρουαρίου; 

αν δεχόταν μετρήσεις θα είχε κάποιο νόημα , τώρα η σύμβαση αναφέρει 30 μέρες περιθώριο της εταιρίας να επεξεργαστεί το αίτημα και η τιμολόγηση ξεκινά με την επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση

βάλε το οτι υπάλληλοι λένε ότι τους κατέβει , συν την κλασσική μη έκδοση λογαριασμών , πιστεύω είναι αδύνατον να πάρεις απάντηση το τι θα ισχύσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, μου ήρθε λογαριασμός για το τρίμηνο Οκτ-Νοε-Δεκ και φαίνεται κανονικά μια κατανάλωση σε kwh ανά μήνα.. Το θέμα είναι ότι τι σπίτι το οποίο αφορά ο λογαριασμός, έκλεισε στα μέσα Νοέμβρη, το άφησα και δεν μπήκε κανείς άλλος. 

Επομένως , η κατανάλωση για το υπόλοιπο μισό Νοέμβρη και όσο Δεκέμβρη χρεώνει, από που προκύπτει; 

Είμαι στη ΖΕΝΙΘ, η μηνιαία κατανάλωση προκύπτει με επιμερισμό; Ή κάπως κάνουν τηλεμέτρηση; Φαντάζομαι αποκλείεται να περνάνε κάθε μήνα να δούνε τιμή στην ένδειξη της παροχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, janus5555 είπε

καλημέρα, μου ήρθε λογαριασμός για το τρίμηνο Οκτ-Νοε-Δεκ και φαίνεται κανονικά μια κατανάλωση σε kwh ανά μήνα.. Το θέμα είναι ότι τι σπίτι το οποίο αφορά ο λογαριασμός, έκλεισε στα μέσα Νοέμβρη, το άφησα και δεν μπήκε κανείς άλλος. 

Επομένως , η κατανάλωση για το υπόλοιπο μισό Νοέμβρη και όσο Δεκέμβρη χρεώνει, από που προκύπτει; 

Είμαι στη ΖΕΝΙΘ, η μηνιαία κατανάλωση προκύπτει με επιμερισμό; Ή κάπως κάνουν τηλεμέτρηση; Φαντάζομαι αποκλείεται να περνάνε κάθε μήνα να δούνε τιμή στην ένδειξη της παροχής...

Κάνε αναζήτηση 'καμπυλη'.

Πάει βάσει ιστορικού της περιοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, berk4 said:

Το πότε είναι η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση για τον καθένα μπορούμε να το μάθουμε από την ΕΔΑ;

λογικά αυτή τη περίοδο στην αττικη ανα δυο μήνες δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, S90 είπε

H 24μηνη δέσμευση δεν σε τρομάζει σε τόσο ρευστό τοπίο ?

24μηνη δέσμευση με δώρο 50 ευρώ.

Το πολύ πολύ να χάσει το δώρο και να δώσει πίσω 60 ευρω στο 6μηνο για να σπάσει το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλε και μενα η ΔΕΗ την απάντηση κονσέρβα στο myrae. Επειδή θέλω να αποχωρήσω άμεσα για ελιν,θα επικοινωνήσω μαζί τους για το αν δέχονται την αίτηση σύμβασης από τον Σεπτέμβριο ως αποδεικτικό(δεν έχω κανέναν λογαριασμό στο όνομα μου). Σε περίπτωση που επιμένουν για τελευταίο λογαριασμό, αφού δεν υπάρχει τι μπορώ να κάνω; Καταγγελία σε ΣΤΚ? 

Γνωρίζω για την υποχρέωση τους για λογαριασμό κάθε τετράμηνο, αλλά πως θα εξασφαλιστεί ότι δεν θα πληρώσω την ρητρα αποχώρησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makis225 είπε

Μου έστειλε και μενα η ΔΕΗ την απάντηση κονσέρβα στο myrae. Επειδή θέλω να αποχωρήσω άμεσα για ελιν,θα επικοινωνήσω μαζί τους για το αν δέχονται την αίτηση σύμβασης από τον Σεπτέμβριο ως αποδεικτικό(δεν έχω κανέναν λογαριασμό στο όνομα μου). Σε περίπτωση που επιμένουν για τελευταίο λογαριασμό, αφού δεν υπάρχει τι μπορώ να κάνω; Καταγγελία σε ΣΤΚ? 

Γνωρίζω για την υποχρέωση τους για λογαριασμό κάθε τετράμηνο, αλλά πως θα εξασφαλιστεί ότι δεν θα πληρώσω την ρητρα αποχώρησης? 

ενημέρωσε μας σε παρακαλώ αν δέχονται την αίτηση σύμβασης ως αποδεικτικό ή αν σου προτείνουν κάποιον άλλον τρόπο επειδή δεν έχουμε λογιαριασμό απο ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, S90 είπε

H 24μηνη δέσμευση δεν σε τρομάζει σε τόσο ρευστό τοπίο ?

Είναι θέμα και το 24μηνο βέβαια, το οποίο στις παρούσες συνθήκες μοιάζει με αιωνιότητα. Από την άλλη στην τελική φεύγεις έστω με 60€ επιβάρυνση (αν δε βγάλεις και το 50ρικο της προωθητικής ενέργειας μπορείς τυπικά να πεις ότι θα σου βγει 10€ επιβάρυνση) φεύγοντας στην αρχή της επόμενης χειμερινής σεζόν. Εμένα πιο πολύ πάντως με όλα αυτά τα κυμαινόμενα με απασχολεί πώς θα γίνεται η χρέωση. Μέχρι τώρα με τα σταθερά δεν με απασχολούσε. Αλλά τώρα που μας τελειώσανε και στο αέριο, το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα. Ο αναλογικός επιμερισμός της κατανάλωσης όμως μπορεί να είναι τρομερά άδικος. Και άντε τώρα να βγάλεις άκρη. Οι καταναλώσεις όμως και οι διαφορές στην τιμή μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερες από το ρεύμα για να πεις οκ, δεν βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το off topic. 

Ξέρετε γιατί δεν με αφήνει να καταχωρήσω την ένδειξη του μετρητή στην ΕΔΑ. Βρήκα στην είσοδο της πολυκατοικίας ειδοποίηση ότι δεν είχαν πρόσβαση και δεν μπορούσαν να πάρουν την μέτρηση. Προσπάθησα χθες online αλλά δεν με άφηνε επειδή η τιμή που καταχωρώ είναι μεγάλη. Πήρα τηλέφωνο για να γίνει καταχώρηση τηλεφωνικά. Ούτε τηλεφωνικά μπορούσαν να το κάνουν γιατί του βγάζει το ίδιο σφάλμα. Στην ερώτηση μου τι κάνουμε τώρα μου είπαν να δοκιμάσω άλλη μέρα. Σήμερα έκανα πάλι δοκιμή και βγάζει το ίδιο σφάλμα. Οτι να ναι..... Για έχουν βάλει περιορισμούς στην καταχώρηση???

Online Καταχώρηση Μέτρησης.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, tempo είπε

δεν ξέρω πραγματικά πως να προχωρήσω....την πιθανότητα να πάμε σε elin ή nrg (που δεν έχουν χρονική δέσμευση και λογικές τιμές) χωρίς λογαριασμό απο την ΔΕΗ την ξεχνάμε;

Θα μας δεχθούν χωρίς τελευταίο λογαριασμό (που δεν ξέρουμε πότε θα βγεί) απο την ΔΕΗ;

 

Ποιο είναι το όφελος να φύγει κάποιος από gas control της ΔΕΗ με 0,125 και να πάει Ελίν ή NRG?

Βάζοντας 2.000 Kw με 80 TTF η διαφορά είναι €80 όσο δηλαδή είναι το ΤΠΑ (τέλος πρόωρης αποχώρισης) δεν βλέπω κανένα όφελος.  

Επεξ/σία από walex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, walex είπε

Ποιο είναι το όφελος να φύγει κάποιος από gas control της ΔΕΗ με 0,125 και να πάει Ελίν ή NRG?

απαλλάσσεται απο τη ΔΕΗ , αξία ανεκτίμητη 😛

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι κάνατε αλλαγή προγράμματος στην ΔΕΗ στο χαρτί της επανεκτύπωσης της σύμβασης τι ημερομηνία και τι αρχική ένδειξη σας δείχνει; Ενώ το χαρτί με τους ειδικούς όρους έχει σωστή ημερομηνία στο χαρτί της επανεκτύπωσης έχει την αρχική ημερομηνία και καταμέτρηση κυβικών κι σκέφτομαι μην μπλέξουν τα μπούτια τους και χρεώσουν από τον Σεπτέμβριο με benefit αντί control. Μου είπαν 3 διαφορετικά άτομα ότι είναι θέμα επανεκτύπωσης αφού οι ειδικοί όροι έχουν σωστή ημερομηνία αλλά κλασσικά δε τους παιρνω πολύ στα σοβαρά 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...