Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστειλα και στο metering (για την ένδειξη στις 3/1) γιατί στο cust τόσες μέρες δε μου απαντάνε. Και επι τη ευκαιρία τους είπα ότι είναι ανενεργό το contractgas της ΔΕΗ, κι ότι αν στέλνουν εκεί τις ενδείξεις τότε η ΔΕΗ δεν τις λαμβάνει. Άντε να παίξω και μεσάζοντας να τους απανασυνδέσω... τι άλλο θα κάνω θεέ μου. 😄

Πριν λίγο εν τω μεταξύ κάθησα κι έγραψα ένα αναλυτικό αρχείο word... με όλο το ιστορικό επικοινωνίας με ΔΕΗ, ΡΑΕ, ΥΠΕΝ σχετικά με τη μη έκδοση λογαριασμών. Ξεκινάω δηλαδή ότι στις 5/12 άνοιξα αίτημα στο MyRAE (φώτο) και πήρα τη τάδε απάντηση στις 7/12 απ'την εκπρόσωπο τάδε (φωτογραφία απάντησης κλπ). Έχω συμπεριλάβει όλα τα μηνύματα που έλαβα ψευδείς, ασαφείς απαντήσεις, τα μηνύματα στα οποία δε μου απάντησαν, το email που έστειλα υπόψιν του προϊσταμένου του τμήματος τιμολόγησης και δε πήρα απάντηση, το αίτημα διαμεσολάβησης στη ΡΑΕ και τον αρ. πρωτοκόλλου, την αναφορά στο ΥΠΕΝ και την κοινοποίηση τους σε ΡΑΕ και ΔΕΗ. Μέχρι στιγμής έφτασα στις 14 σελίδες (!)... κι ακόμα εκκρεμεί η καταμέτρηση στις 3/1, η απάντηση απ'την "αρμόδια" υπάλληλο που ανέλαβε τη κοινοποίηση του ΥΠΕΝ, η μελλοντική μου αναφορά μου στη ΡΑΕ που δε πρόκειται να διαμεσολαβήσει εντός 2μήνου, η αμφισβήτηση για τη ρήτρα αποχώρησης, η πιθανή αμφισβήτηση για  τις επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ κλπ...

Το γράφω ώστε να το στείλω μελλοντικά στον ΣτΚ (αν θα το δεχτούνε σ'αυτή τη μορφή). Διαφορετικά πώς αλλιώς να το στείλω... αφού η αίτηση τους περιέχει μόνο 7 πεδία για συννημένα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2023 στις 1:34 ΜΜ, ekrepali είπε

Στο MyRAE άνοιξε αίτημα ναι. Συνήγορο όχι ακόμα γιατί μπορούν να προκύψουν κι άλλα θέματα στη πορεία.

Όταν σου απαντήσει η ΔΕΗ στο Myrae, στείλε μετά στο YΠΕΝ σχετικά με τη μη έκδοση λογαριασμών και το πρόβλημα με το επίδομα θέρμανσης. [email protected] (Υπόψιν τμήματος οργάνωσης και εποπτείας φυσικού αερίου). Στη δική μου περίπτωση μετά από καμιά 20ριά μέρες το ΥΠΕΝ διαβίβασε την αναφορά στη ΡΑΕ, στο πρόεδρο της ΡΑΕ (Δαγούμα), στη ΔΕΗ, στο πρόεδρο της ΔΕΗ (Στάσση) και σε άλλα 2 εσωτερικά email.

Σημερινή απάντηση απο δεη μέσω myrae
Γενικά απαντούν ότι ναναι
Επίσης έχω και τις καταμετρήσεις από εδα
Οπότε πάω για   ΥΠΕΝ

@ekrepali το στέλνουμε και κάπου ακόμη ή μόνο > [email protected]  ??  σε κάποια ανάρτηση γράφεις αναλυτικά αλλά δεν μπορώ να την βρω τώρα

 

 

untitled1.jpg.d9d02392e5815d7308f231dceda26bc2.jpg

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έστειλα και στο metering (για την ένδειξη στις 3/1) γιατί στο cust τόσες μέρες δε μου απαντάνε. Και επι τη ευκαιρία τους είπα ότι είναι ανενεργό το contractgas της ΔΕΗ, κι ότι αν στέλνουν εκεί τις ενδείξεις τότε η ΔΕΗ δεν τις λαμβάνει. Άντε να παίξω και μεσάζοντας να τους απανασυνδέσω... τι άλλο θα κάνω θεέ μου. 😄

Πριν λίγο εν τω μεταξύ κάθησα κι έγραψα ένα αναλυτικό αρχείο word... με όλο το ιστορικό επικοινωνίας με ΔΕΗ, ΡΑΕ, ΥΠΕΝ σχετικά με τη μη έκδοση λογαριασμών. Ξεκινάω δηλαδή ότι στις 5/12 άνοιξα αίτημα στο MyRAE (φώτο) και πήρα τη τάδε απάντηση στις 7/12 απ'την εκπρόσωπο τάδε (φωτογραφία απάντησης κλπ). Έχω συμπεριλάβει όλα τα μηνύματα που έλαβα ψευδείς, ασαφείς απαντήσεις, τα μηνύματα στα οποία δε μου απάντησαν, το email που έστειλα υπόψιν του προϊσταμένου του τμήματος τιμολόγησης και δε πήρα απάντηση, το αίτημα διαμεσολάβησης στη ΡΑΕ και τον αρ. πρωτοκόλλου, την αναφορά στο ΥΠΕΝ και την κοινοποίηση τους σε ΡΑΕ και ΔΕΗ. Μέχρι στιγμής έφτασα στις 14 σελίδες (!)... κι ακόμα εκκρεμεί η καταμέτρηση στις 3/1, η απάντηση απ'την "αρμόδια" υπάλληλο που ανέλαβε τη κοινοποίηση του ΥΠΕΝ, η μελλοντική μου αναφορά μου στη ΡΑΕ που δε πρόκειται να διαμεσολαβήσει εντός 2μήνου, η αμφισβήτηση για τη ρήτρα αποχώρησης, η πιθανή αμφισβήτηση για  τις επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ κλπ...

Το γράφω ώστε να το στείλω μελλοντικά στον ΣτΚ (αν θα το δεχτούνε σ'αυτή τη μορφή). Διαφορετικά πώς αλλιώς να το στείλω... αφού η αίτηση τους περιέχει μόνο 7 πεδία για συννημένα.

 

Αυτό το αρχείο word (εξαιρώντας τα προσωπικά δεδομένα) πρέπει να ανεβεί όπως το excel by @korakios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Αυτό το αρχείο word (εξαιρώντας τα προσωπικά δεδομένα) πρέπει να ανεβεί όπως το excel by @korakios

το αρχείο που λέει ο ekrepali είναι προσωπικό με την έννοια περιγράφει τις κινήσεις που έκανε ο ίδιος

εννοείται διαφορετικό ιστορικό θα έχει ο καθένας , ανάλογα με το πως θα κινηθεί , δεν νομίζω να έχει νόημα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, vali είπε

Στην οικοδομή που μένει φίλος , έχουν κοινόχρηστό λέβητα αερίου. Για κακή τους τύχη πηγαν πέρσι στη ΔΕΗ. Όπως είναι "λογικό", λογαριασμό δεν έχουν πάρει, ένας ενοικιαστής τέλος της βδομάδας φεύγει και δεν έχουν ιδέα τι θα γίνει και πως θα πληρωθούν στο τέλος οι λογαριασμοί.

- Θα κοιτάξει πόσες θερμίδες έχει γράψει ο μετρητής συγκριτικά με το τελεταίο λογαριασμό.

- Θα πολλαπλασιάσει τις θερμίδες επί 11.6 για να τις μετατρέψει σε κιλοβατώρες.

- Θα πολλαπλασιάσει τις κιλοβατώρες επί τη τιμή προμήθειας που έχετε υπογράψει. (Α)

- Θα πολλαπλασιάσει τις κιλοβατώρες επί 0.02 για να υπολογίσει στο περίπου τις ρυθμιζόμενες (Β)

- Θα προσθέσει Α+Β για να βρει το τελικό κόστος.

- Θα εκδώσει κοινόχρηστα "Αποθεματικό για καθυστερούμενους λογαριασμούς αερίου" και θα βγάλει χαρτί στο πίνακα ανακοινώσεων πως όταν εκδωθούν οι λογαριασμοί θα γίνουν οι ανάλογες χρεωπιστώσεις ανα διαμέρισμα.

- Θα γράψει στο GOV μια υπεύθυνη δήλωση σχετικά με τη παραπάνω ανακοίνωση και θα τη κοινοποιήσει στο ΑΦΜ του ενοικιαστή (θα πάει στη θυρίδα του), ώστε να μη μπορεί μελλοντικά να κάνει τη πάπια.

Για περισσότερες ιδέες άνοιξε άλλο θέμα ή ρώτα σε κάποιο υπάρχον θέμα που αφορά κοινόχρηστα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πραγματικά πως να προχωρήσω....την πιθανότητα να πάμε σε elin ή nrg (που δεν έχουν χρονική δέσμευση και λογικές τιμές) χωρίς λογαριασμό απο την ΔΕΗ την ξεχνάμε;

Θα μας δεχθούν χωρίς τελευταίο λογαριασμό (που δεν ξέρουμε πότε θα βγεί) απο την ΔΕΗ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tempo είπε

δεν ξέρω πραγματικά πως να προχωρήσω....την πιθανότητα να πάμε σε elin ή nrg (που δεν έχουν χρονική δέσμευση και λογικές τιμές) χωρίς λογαριασμό απο την ΔΕΗ την ξεχνάμε;

Θα μας δεχθούν χωρίς τελευταίο λογαριασμό (που δεν ξέρουμε πότε θα βγεί) απο την ΔΕΗ;

 

οπως τα βλεπω τις ιδιες τιμες πανω κατω εχουν στο αεριο και η δεη καλο το βεννεφιτ προς ωρας εγω αυριο παω να γυρισω το control σε bennefit και βλεπουμε, πιστευω οτι και αυτο με λογαριασμους καποια στιγμη θα τελειωσει.. απ την αλλη τη δεη την εμπιστευομαι πιο πολυ απο αλλους παροχους σε θεματα χρεωσεων και συνεπειας σε αυτα που δινει και λεει, οι περισοτεροι αποδειχτηκαν παπατζες και μας ξεσκισαν.. οταν ηρθε η ωρα.. βαση αυτου θα παραμεινω δεη και βλεπουμε (σιγουρα και το θεμα λογαριασμων ειναι ενα θεμα.. πιστευω θα τελειωσει καποια στιγμη)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tempo είπε

δεν ξέρω πραγματικά πως να προχωρήσω....την πιθανότητα να πάμε σε elin ή nrg (που δεν έχουν χρονική δέσμευση και λογικές τιμές) χωρίς λογαριασμό απο την ΔΕΗ την ξεχνάμε;

Θα μας δεχθούν χωρίς τελευταίο λογαριασμό (που δεν ξέρουμε πότε θα βγεί) απο την ΔΕΗ;

αν δεν έχεις καθόλου λογαριασμό η μόνη λύση είναι σε άλλο ΑΦΜ που να έχει σχέση με το ακίνητο ή ανοίγεις αίτημα περι βεβαίωσης μη οφειλών μέσω της σελίδας της ΔΕΗ και όποτε και αν

υπάρχει και η περίπτωση να δεχτεί κάποιος πάροχος με υπεύθυνη δήλωση οτι δε χρωστάς

αλλά μια λες χωρίς λογαριασμό και μετά λες τελευταίο λογαριασμό , αν έχεις παλιό τότε κάνεις μια προσπάθεια πρώτα και μετά το ψάχνεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosbt είπε

οπως τα βλεπω τις ιδιες τιμες πανω κατω εχουν στο αεριο και η δεη καλο το βεννεφιτ προς ωρας εγω αυριο παω να γυρισω το control σε bennefit και βλεπουμε, πιστευω οτι και αυτο με λογαριασμους καποια στιγμη θα τελειωσει.. απ την αλλη τη δεη την εμπιστευομαι πιο πολυ απο αλλους παροχους σε θεματα χρεωσεων και συνεπειας σε αυτα που δινει και λεει, οι περισοτεροι αποδειχτηκαν παπατζες και μας ξεσκισαν.. οταν ηρθε η ωρα.. βαση αυτου θα παραμεινω δεη και βλεπουμε (σιγουρα και το θεμα λογαριασμων ειναι ενα θεμα.. πιστευω θα τελειωσει καποια στιγμη)

H 24μηνη δέσμευση δεν σε τρομάζει σε τόσο ρευστό τοπίο ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, S90 said:

H 24μηνη δέσμευση δεν σε τρομάζει σε τόσο ρευστό τοπίο ?

Και τι άλλο μπορεί να κάνει από την στιγμή που δεν υπάρχουν πλέον σταθερά συμβόλαια?

Τουλάχιστον στο Benefit δεν χρεώνουν ότι να 'ναι "TTFa".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Thresh said:

Και τι άλλο μπορεί να κάνει από την στιγμή που δεν υπάρχουν πλέον σταθερά συμβόλαια?

Τουλάχιστον στο Benefit δεν χρεώνουν ότι να 'ναι "TTFa".

Και περαν αυτού τα 20-80€ δε είναι τραγικό κόστος ρήτρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios ζητω την συνδρομη σου. Με ρωταει φιλη για σπιτι στην Θεσσαλονικη, και επειδη δεν εχω ιδεα για ΦΑ, δεν ξερω αν την βοηθησω. Αυτα της εδωσαν σε ΗΡΩΝ. Να προχωρησει?

Πως υπολογιζεται το κοστος του ΦΑ, για να μην ρωταω κιολας συνεχεια. Ειδα τι σημαινουν τα ttf/?προμηθεια? και οτι μαλλον το προγραμμα που κοιταω αφορα την γραμμη 23 στο excel σου, αλλα δεν ξερω τι ειναι το ΤΤΦα

No description available.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@korakios ζητω την συνδρομη σου. Με ρωταει φιλη για σπιτι στην Θεσσαλονικη, και επειδη δεν εχω ιδεα για ΦΑ, δεν ξερω αν την βοηθησω. Αυτα της εδωσαν σε ΗΡΩΝ. Να προχωρησει?

Πως υπολογιζεται το κοστος του ΦΑ, για να μην ρωταω κιολας συνεχεια. Ειδα τι σημαινουν τα ttf/?προμηθεια? και οτι μαλλον το προγραμμα που κοιταω αφορα την γραμμη 23 στο excel σου, αλλα δεν ξερω τι ειναι το ΤΤΦα

No description available.

καταρχάς είναι double και για ρεύμα αυτό που της επέλεξαν , δεν ξέρω αν το ήθελε

απο Ηρών

"H Τρέχουσα Τιμή Φυσικού αερίου (TTΦα), όπως αυτή προκύπτει από το κόστος προμήθειας αγοράς φυσικού αερίου και τα συμπληρωματικά κόστη εμπορίας και Διαχείρισης φυσικού αερίου "

κοινώς χρεώνουμε όσα μας λείπουν , μπορώ και εγώ να διαφημίσω 99% έκπτωση προμήθειας αλλά να είμαι ακριβότερος 😂

Η τιμή που προκύπτει στο excel είναι απο το ιστορικό τιμών του απλού και όχι του double

Για Ιανουάριο ακόμα δεν έχουν δημοσιεύσει , σε ερώτηση πριν λιγες μέρες είπαν "σύντομα" 😁

Έτσι κι αλλιώς αέριο δεν είναι να καίει κάποιος ακόμα μόνο για ζεστό νερό και θέρμανση με AC (inverter αξιοπρεπές) , απο Φεβρουάριο κάπως θα πέσουν οι τιμές , τουλάχιστον να περιμένει (αν παει για double) ,21 του μηνός να βγάλει τιμές στο ρεύμα και ίσως μέχρι τότε βγει και το ΤΤΦα του Ηρών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Έτσι κι αλλιώς αέριο δεν είναι να καίει κάποιος ακόμα μόνο για ζεστό νερό και θέρμανση με AC (inverter αξιοπρεπές) , απο Φεβρουάριο κάπως θα πέσουν οι τιμές , τουλάχιστον να περιμένει (αν παει για double) ,21 του μηνός να βγάλει τιμές στο ρεύμα και ίσως μέχρι τότε βγει και το ΤΤΦα του Ηρών 

Γενικα τι θα προτεινες? Εγω την συμβουλεψα ΔΕΗ για ρευμα (μιας και την θεωρω πιο safe επιλογη συνολικα), και ΦΑ κατι χωρις δεσμευση 24μηνου.

Καμια γνωμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Καμια γνωμη? 

Elin Home (όχι comfort έχει μεγάλο πάγιο , εκτός αν θα έχει κακώς μεγάλες καταναλώσεις)  ή NRG

συμπλήρωσε και το excel να δεις τι παίζει , πάρε καταναλώσεις σε kw που έχει και για TTF παίξε με 50 έως 80 (καθαρά υποκειμενική πρόβλεψη επόμενου μήνα)

δεν ξέρω αν του Ηρών θα είναι ακριβότερο ή φθηνότερο , το ΤΤΦα είναι άγνωστο , αν τουλάχιστον το δημοσίευε τέλη του προηγούμενου μήνα όπως έκανε τελευταία (παλαιότερα με τις αυξήσεις δε δημοσίευε για μήνες και μαθαίναμε απο μέλη τις τιμές) , κάτι θα γινόταν ...

Επίσης η Φυσικό Αέριο έχει καλές τιμές (όχι το extra) χωρίς δέσμευση , αλλά και εκεί είναι άγνωστη η προμήθεια

για ρεύμα σου απαντάω στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΗ control κι εγώ και σκέφτομαι να το γυρίσω σε Benefit. Η απορία μου είναι η εξής: αφού η μειωμένη τιμή λόγω TTF θα είναι από τον Φεβρουάριο, δεν είναι καλύτερα η αλλαγή προγράμματος να γίνει 1η Φεβρουαρίου; 

Ή το προχωράμε από τώρα ώστε να είναι έτοιμο τέλος του μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...