Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, marmagia είπε

Γίνεται. Το έκανα εγώ. Από κατάστημα θέλαν τα χαρτιά είτε με κούριερ είτε ηλεκτρονικά, όποτε πήρα τον πάκο και πηγα στο κατάστημα. Γνωστοποίηση ΑΦΜ Ε9 λογαριασμό δεν πηγα δεν έχω ακόμα και καλού κακού βγάλε μια φωτό τον μετρητή και φωτοτυπία ταυτότητας 

Οπότε σου επιβεβαίωσαν και εσένα ότι γίνεται χωρίς πληρωμή κάποιας ρήτρας;

Επίσης ξέρουμε σε τι χρονικό διάστημα γίνεται η μετάβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 minutes ago, tempo said:

μας εξηγείς λίγο την διαδικασία;

Επίσης μήπως γνωρίζεις, το 24μηνο δέσμευσης αρχίζει απο την στιγμή της αλλαγής ή μετράει κανονικά και ο χρόνος που έχεις ήδη στο gascontrol;

...και κάτι ακόμη, το 50ρικο το παίρνουμε εμείς που θα πάμε απο gascontrol σε benefit;

Απ´οτι μου είπαν ξεκινάει νέο 24μηνο και δεν παίρνουμε τα 50€ αλλά ως γνωστόν με την ΔΕΗ κανείς δεν μπορεί να ξέρει. 

4 minutes ago, berk4 said:

Οπότε σου επιβεβαίωσαν και εσένα ότι γίνεται χωρίς πληρωμή κάποιας ρήτρας;

Επίσης ξέρουμε σε τι χρονικό διάστημα γίνεται η μετάβαση;

Εκ παραδρομής έγραψα περί κούριερ και καταστήματος το διόρθωσα τηλεφωνικά ήθελα να πω. Να είμαι ειλικρινής δεν ρώτησα σε ποσό καιρό γίνεται η μετάβαση μου επιβεβαίωσαν όμως ότι δεν υφίσταται κάποια ρήτρα από τη στιγμή που αλλάζω προγραμμα αλλά δεν αλλάζω (προφανώς) εταιρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Απ´οτι μου είπαν ξεκινάει νέο 24μηνο και δεν παίρνουμε τα 50€ αλλά ως γνωστόν με την ΔΕΗ κανείς δεν μπορεί να ξέρει. 

 

Eμένα μου είχανε πει με υπογραφή σύμβασης benefit ισχύει 24μηνο και 50 bonus (δε ξέρω τι γίνεται με τη ρήτρα του control)... ενώ αν λήξει το control και δεν υπογράψεις benefit πας αορίστου benefit χωρίς 50άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosbt είπε

εχω gascontrol στη δεη για να κανω μεταβαση στο bennefit τι χαρτια χρειαζετε αν παω σε καταστημα?

Τίποτα... με την ταυτότητα και ένα λογαριασμό πήγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekrepali said:

Eμένα μου είχανε πει με υπογραφή σύμβασης benefit ισχύει 24μηνο και 50 bonus (δε ξέρω τι γίνεται με τη ρήτρα του control)... ενώ αν λήξει το control και δεν υπογράψεις benefit πας αορίστου benefit χωρίς 50άρικο.

Κλασσικη ΔΕΗ, μπλέκουν τα μπουτακια τους.

να σου πω την αλήθεια εγώ το σκέφτηκα ως εξής: η τιμή της ΔΕΗ δεν είναι εξωφρενική σε σχέση με τον ανταγωνισμό, δεν ήθελα συνεπως να μπω στην διαδικασία να πληρώσω την ρήτρα εφόσον η τιμή της κιλοβατώρας δεν έχει και καμία τρομερή διαφορά (και πες με κολλημένη αλλά δεν με "έψηναν" ιδιαίτερα εταιρίες του στυλ εφα ενώ αντίστοιχα η ελιν αν πας στο απλό και όχι στο comfort έβγαινε ακριβότερο) , λογαριασμό από δαύτους δεν έχω και αν γκρίνιαζα αρκετά ηα δέχονταν υπεύθυνη δήλωση αλλά δεν αξίζει τον κόπο. Εννοείται ότι μου την σπάει που δεν εκδίδουν λογαριασμούς αλλά επίδομα θέρμανσης δεν παίρνω όποτε με χαλάει μόνο το γεγονός ότι μου χαλάει τον προγραμματισμό και σου έρχεται κάθε 5μηνο ο λογαριασμός κυριολεκτικά πανταχουσα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Πήρα και την Ελίν για το duall και μου είπαν ότι έρχεται γύρω στα 0,12 το αέριο τελική...

όχι τον άλλο μήνα

35 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αυτόματα δεν πάει στο υπάρχον πρόγραμμα και γίνεται αορίστου?

αυτόματα , στα άλλα μέλη δεν έχει λήξει , απλά θέλουν για τους δικούς τους λόγους να παραμείνουν ΔΕΗ και να το γυρίσουν στο benefit  με ένα αίτημα

________________

όσοι κάνετε μετάβαση πάρτε γραπτώς αν οι 24μήνες ισχύουν απο την αρχή ή όχι

____________________________________________________________

απο Ελίν δέχτηκαν παλιό λογαριασμό Μαΐου ευτυχώς . Φυσικά απο ΔΕΗ περίμενω να κλείσουν οι 10 εργάσιμες για myrae και αν δε δίνουν εκεί βεβαίωση μη οφειλών φεύγει καταγγελία σε ΥΠΕΝ για αθέμιτες πρακτικές

Για τη μη εφαρμογή ρήτρας αποχώρησης το σκέφτομαι με ΣτΚ αρχικά και μετά myrae

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, korakios said:

όχι τον άλλο μήνα

αυτόματα , στα άλλα μέλη δεν έχει λήξει , απλά θέλουν για τους δικούς τους λόγους να παραμείνουν ΔΕΗ και να το γυρίσουν στο benefit  με ένα αίτημα

________________

όσοι κάνετε μετάβαση πάρτε γραπτώς αν οι 24μήνες ισχύουν απο την αρχή ή όχι

____________________________________________________________

απο Ελίν δέχτηκαν παλιό λογαριασμό Μαΐου ευτυχώς . Φυσικά απο ΔΕΗ περίμενω να κλείσουν οι 10 εργάσιμες για myrae και αν δε δίνουν εκεί βεβαίωση μη οφειλών φεύγει καταγγελία σε ΥΠΕΝ για αθέμιτες πρακτικές

Για τη μη εφαρμογή ρήτρας αποχώρησης το σκέφτομαι με ΣτΚ αρχικά και μετά myrae

Elin σε ποιο πηγες; Το comfort; Ξέρουμε το εάν είναι τυπικοι με την έκδοση λογαριασμών κλπ; Λήγει η δευτερη παροχή που έχω κε 0,05 στις 9/2 και εκεί εφόσον δεν έχω ρήτρα αποχώρησης κλο το σκεφτομαι 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

3) Όσο για τις παλιές επιδοτήσεις ΔΕΠΑ μπορεί να αφορούν μόνο κυμαινόμενα και να έχει κάνει λάθος η ΔΕΗ στο site λέγοντας πως ισχύει σε όλα τα τιμολόγια, οπότε θα τρέχουμε για αμφισβητήσεις.

Και ο ΗΡΩΝ δείχνει επιδότηση για σταθερά:

 

Screenshot_2023-01-16-19-28-30-47_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, marmagia είπε

Elin σε ποιο πηγες; Το comfort; Ξέρουμε το εάν είναι τυπικοι με την έκδοση λογαριασμών κλπ; Λήγει η δευτερη παροχή που έχω κε 0,05 στις 9/2 και εκεί εφόσον δεν έχω ρήτρα αποχώρησης κλο το σκεφτομαι 

δεν πήγα ακόμα , το τρενάρω λίγες μέρες , για το απλό λέω μιας και είναι φέτος μικρή η κατανάλωση

αν είναι τυπικοί ή όχι δεν το γνωρίζω

έχε το νου σου στη ΔΕΗ , είναι ικανοί να σε βάλουν με δέσμευση στο benefit

υποτίθεται οτι σου έχει έρθει ειδοποίηση 30 μέρες πριν , εγώ θα ρωτούσα αν μπορώ να φύγω απο τώρα αζημίως ή αν απο 10/2 θα είμαι σε αορίστου

7 λεπτά πριν, atpanos είπε

Και ο ΗΡΩΝ δείχνει επιδότηση για σταθερά:

 

Screenshot_2023-01-16-19-28-30-47_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg

αυτά είναι απο συνεργάτες , δε θα τα έδινα και πολύ βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, korakios said:

δεν πήγα ακόμα , το τρενάρω λίγες μέρες , για το απλό λέω μιας και είναι φέτος μικρή η κατανάλωση

αν είναι τυπικοί ή όχι δεν το γνωρίζω

έχε το νου σου στη ΔΕΗ , είναι ικανοί να σε βάλουν με δέσμευση στο benefit

υποτίθεται οτι σου έχει έρθει ειδοποίηση 30 μέρες πριν , εγώ θα ρωτούσα αν μπορώ να φύγω απο τώρα αζημίως ή αν απο 10/2 θα είμαι σε αορίστου

αυτά είναι απο συνεργάτες , δε θα τα έδινα και πολύ βάση

Μου ήρθε μήνυμα προχθές που με ενημερώνει περί λήξης και μου λέει ελα να ανανεώσεις, που δε σκοπεύω να το κάνω. Το θέμα είναι ότι προβληματίζομαι. Προφανώς έχω δει το excel αλλά δεν είμαι σίγουρη. Και αυτό γιατί δεν έχω μέτρηση φετινού χειμώνα αφού ο τελευταίος λογαριασμός ήρθε ως Αύγουστο. Πέρσι στα μέσα του χειμώνα άλλαξα κουφώματα με νέα τριπλά με θερμόδιακοπές κλπ όποτε στην πραγματικότητα εικάζω κατανάλωση. Πέρσι τον Μάρτιο (με νέα κουφώματα) είχα κατανάλωση 2100 κιλοβατώρες άρα υπολογίζω κάπου στις 2000 να έχω τώρα αν όχι πιο κάτω λόγω ζέστης. Αν μείνει το TTF πες στα 60€ τον Μάρτιο/Απρίλιο είναι 10€  διαφορά ελιν απλού με ΔΕΗ δεν ξέρω αν αξίζει να αλλαξω για τόσο μικρή διαφορά. Από εκεί και πέρα όντως δεν είναι εμπιστοσύνης η ΔΕΗ και φοβάμαι μην πάει να ανανεώσει καμία 24μηνη σύμβαση. Λες να ρωτήσω μέσω my Rae;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Λες να ρωτήσω μέσω my Rae;

Θα πάρεις τη γνωστή απάντηση κομπόστα, ότι λόγω αναβάθμισης δεν έχουν εκδοθεί λογαριασμοί και καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια. Εγώ το συνέχισα μέσω του [email protected] όπου ζήτησα διαμεσολάβηση... πρωτοκολλήθηκε μεν το αίτημα αλλά δε κοινοποιήθηκε στη ΔΕΗ και το κόβω χλωμό να απαντήσουν εντός 2 μηνών. Έπειτα έστειλα στο ΥΠΕΝ όπου με τη σειρά τους κοινοποίησαν στη ΡΑΕ και τη ΔΕΗ. Και σήμερα έλαβα mail από μια υπάλληλο της ΔΕΗ (απ'τη διαχείριση πελατών) που έλεγα να τη πάρω τηλέφωνο (τελικά αφορούσε την αναφορά που έλαβαν απ'το ΥΠΕΝ)... ε λοιπόν πήρα και δεν ήξερε τι της γινόταν. Αρχικά ήθελε να μου στείλει το λογαριασμό που εκδώθηκε 8/12 (με κατανάλωση Μαϊου)... της είπα ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν εκδωθεί για καταναλώσεις απ'τον Ιούνιο και μετά ενώ έχουν γίνει 2 επιτόπιες καταμετρήσεις Δεν είχε τη παραμικρή ιδέα ότι υπήρχε πρόβλημα στην έκδοση λογαριασμών αερίου... είπε θα πάει να ρωτήσει στα αρμόδια τμήματα και θα επικοινωνήσει μαζί μου τις επόμενες μέρες.

Έχουν μαζευτεί τόσες πολλές εκκρεμότητες με τη ΔΕΗ, που μέχρι κι εγώ έχω αρχίσει σιγά - σιγά να χάνω τη μπάλα. Μέχρι να υπάρξει επικοινωνία / παρέμβαση σχετικά με μια αναφορά, προκύπτουν επιπλέον θέματα. Γι'αυτό θέλω να φύγω να τα βάλω σε μια σειρά, γιατί έχει καταντήσει αηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Έχουμε καμία ιδέα τι παίζει με την ελιν; Βγάζει όντως κάθε μήνα λογαριασμό;

  Έχει αναφερθεί αυτό:

Στις 13/12/2022 στις 9:45 ΠΜ, makisman1973 είπε


σε επικοινωνια που ειχα με ελιν μου ειπαν εχουμε δυνατοτοτητα να μετραμε εμεις και να στελνουμε την ενδειξη στην εδα και θα βγαινει ο λογαριασμος αμεσα .

 

Εμένα πάντως η πλατφόρμα της ΕΔΑ με αφήνει να δώσω ενδείξεις μόνο τις περιόδους που έρχονται ούτως ή άλλως για καταμέτρηση. Το Σεπτέμβριο δε μπόρεσα να δώσω ένδειξη.

Οπότε προβλέπω και στην Ελίν να παίρνουμε λογαριασμούς 4 φορές το χρόνο όσοι έχουμε αναλογικό μετρητή. Όσοι έχουν ψηφιακό μετρητή ίσως πιο συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...