Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! 
Προσπαθώ να παρακολουθήσω το thread αλλά σε τόσες εκατοντάδες σελίδες χάθηκα, οπότε ας τα πάρω απ την αρχή.

Εχω αέριο και ρεύμα στην ΔΕΗ

  • Αέριο Home GASCONTROL (0.05)
  • Ρεύμα MyHomeEnter+ (0.18 ημερήσιο - 0,13 νυχτερινό)

 

Με το ρεύμα δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα, έχω γενικά χαμηλές καταναλώσης (κάτω απο 300 kw/h τον μήνα) εκτός του οτι λήγει σε 1 μήνα και δεν ξέρω που να πάω.

Εμένα ο πόνος μου, κλασικά απ' ότι κατάλαβα, είναι το αέριο και το γεγονός οτι πέρα απο 1 εκκαθαριστικό 18 ημερών (18/03/2022 - 04/04/2022) όταν πρωτομπήκα στο GasControl, δεν έχω λάβει ΤΙΠΟΤΑ. Και άντε καλά αν δεν χρεώσουν ρήτρες και κέρατα το 0,05 παλεύεται αλλά αν δεν το δω δεν θα ησυχάσω. Να σημειώσω οτι λήγει και αυτό σε 1 μήνα (τα έκανα μαζί με το ρεύμα) και δεν ξέρω που να πάω!

Έκανα σήμερα εγγραφή στο myrae και υπέβαλα αίτημα/παράπονο για το γεγονός αυτό. Ίδωμεν !

Κάθε συμβουλή πέρα απο αυτό δεκτή!

Επίσης δυσκολεύομαι πολύ να κατανοήσω πως δουλεύει το περιβόητο excel. Το κατέβασα αλλά χάνομαι. Αν υπάρχουν οδηγίες χρήσης παρακαλώ πείτε μου.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, teo_gr είπε

Καλημέρα! 
Προσπαθώ να παρακολουθήσω το thread αλλά σε τόσες εκατοντάδες σελίδες χάθηκα, οπότε ας τα πάρω απ την αρχή.

Εχω αέριο και ρεύμα στην ΔΕΗ

  • Αέριο Home GASCONTROL (0.05)
  • Ρεύμα MyHomeEnter+ (0.18 ημερήσιο - 0,13 νυχτερινό)

 

Με το ρεύμα δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα, έχω γενικά χαμηλές καταναλώσης (κάτω απο 300 kw/h τον μήνα) εκτός του οτι λήγει σε 1 μήνα και δεν ξέρω που να πάω.

Εμένα ο πόνος μου, κλασικά απ' ότι κατάλαβα, είναι το αέριο και το γεγονός οτι πέρα απο 1 εκκαθαριστικό 18 ημερών (18/03/2022 - 04/04/2022) όταν πρωτομπήκα στο GasControl, δεν έχω λάβει ΤΙΠΟΤΑ. Και άντε καλά αν δεν χρεώσουν ρήτρες και κέρατα το 0,05 παλεύεται αλλά αν δεν το δω δεν θα ησυχάσω. Να σημειώσω οτι λήγει και αυτό σε 1 μήνα (τα έκανα μαζί με το ρεύμα) και δεν ξέρω που να πάω!

Έκανα σήμερα εγγραφή στο myrae και υπέβαλα αίτημα/παράπονο για το γεγονός αυτό. Ίδωμεν !

Κάθε συμβουλή πέρα απο αυτό δεκτή!

Επίσης δυσκολεύομαι πολύ να κατανοήσω πως δουλεύει το περιβόητο excel. Το κατέβασα αλλά χάνομαι. Αν υπάρχουν οδηγίες χρήσης παρακαλώ πείτε μου.

Ευχαριστω!

Ρεύμα

Spoiler

πληρώνεις πολλά το τελευταίο 6μηνο, θα μπορούσες να τη βγάλεις 'τζάμπα'. Στις 21 του μήνα που θα ανακοινωθούν τιμές του Φλεβάρη, έλα σ'αυτό το θέμα να δεις τι σε συμφέρει.

 

Αέριο την έβγαλες ζάχαρη με το 0.05... η μη έκδοση λογαριασμών είναι γενικό θέμα στη ΔΕΗ.

Αυτή τη στιγμή συμφέρει το κυμαινόμενο Gas Home της Ελίν, το οποίο έχει και επιπλέον έκπτωση αν συνδιαστεί με ρεύμα. Περίμενε λοιπόν να τελειώσει ο χρόνος απ'το Gas Control και φεύγεις στα καπάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στο MyRAE άνοιξε αίτημα ναι. Συνήγορο όχι ακόμα γιατί μπορούν να προκύψουν κι άλλα θέματα στη πορεία.

Όταν σου απαντήσει η ΔΕΗ στο Myrae, στείλε μετά στο YΠΕΝ σχετικά με τη μη έκδοση λογαριασμών και το πρόβλημα με το επίδομα θέρμανσης. [email protected] (Υπόψιν τμήματος οργάνωσης και εποπτείας φυσικού αερίου). Στη δική μου περίπτωση μετά από καμιά 20ριά μέρες το ΥΠΕΝ διαβίβασε την αναφορά στη ΡΑΕ, στο πρόεδρο της ΡΑΕ (Δαγούμα), στη ΔΕΗ, στο πρόεδρο της ΔΕΗ (Στάσση) και σε άλλα 2 εσωτερικά email.

Έχω ήδη ανοίξει κι εγώ αίτημα σε myrae και θα ακολουθήσει αυτά που περιγράφεις στη συνέχεια. Νομίζω ότι ξέφυγε η κατάσταση. Την προηγούμενη Τετάρτη 11/1 μίλησα με εξυπ και τις ίδιες αηδιες-δικαιολογιες χωρίς καμία ιδέα για το αν και πότε θα........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ρεύμα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

πληρώνεις πολλά το τελευταίο 6μηνο, θα μπορούσες να τη βγάλεις 'τζάμπα'. Στις 21 του μήνα που θα ανακοινωθούν τιμές του Φλεβάρη, έλα σ'αυτό το θέμα να δεις τι σε συμφέρει.

 

Αέριο την έβγαλες ζάχαρη με το 0.05... η μη έκδοση λογαριασμών είναι γενικό θέμα στη ΔΕΗ.

Αυτή τη στιγμή συμφέρει το κυμαινόμενο Gas Home της Ελίν, το οποίο έχει και επιπλέον έκπτωση αν συνδιαστεί με ρεύμα. Περίμενε λοιπόν να τελειώσει ο χρόνος απ'το Gas Control και φεύγεις στα καπάκια.

το bennefit της δεη δε βγαινει πιο φτηνα ? ετσι βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, nikosbt είπε

το bennefit της δεη δε βγαινει πιο φτηνα ? ετσι βλεπω

Στο κελί C8 της Ελίν, πήγαινε πάνω στη συνάρτηση και άλλαξε το 0.0112 σε 0.0064 για να δεις πόσο βγαίνει αν το συνδιάσεις με ρεύμα. Εννοείται όμως το ρεύμα δεν είναι εγγυημένο ότι θα συμφέρει τους επόμενους μήνες.

Spoiler

444.jpg.52160b1e9a953e184d3508850da8c19e.jpg

Φυσικα αν θες παραμένεις στο Benefit είτε αορίστου (χωρίς να πάρεις το 50άρικο), είτε υπογράφοντας (παίρνεις το 50άρικο και δεσμεύεσαι για 2 χρόνια). Και μετά κάνεις το σταυρό σου να βγει λογαριασμός.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teo_gr είπε

Επίσης δυσκολεύομαι πολύ να κατανοήσω πως δουλεύει το περιβόητο excel. Το κατέβασα αλλά χάνομαι. Αν υπάρχουν οδηγίες χρήσης παρακαλώ πείτε μου.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/552/#comment-59474481

αν δυσκολεύεσαι σε κάτι συγκεκριμένο ρώτα , απλά συμπληρώνεις TTF που νομίζεις οτι θα είναι το επόμενο διάστημα και βάζεις τα κιλοβάτ κατανάλωσης

2 ώρες πριν, teo_gr είπε

Εμένα ο πόνος μου, κλασικά απ' ότι κατάλαβα, είναι το αέριο και το γεγονός οτι πέρα απο 1 εκκαθαριστικό 18 ημερών (18/03/2022 - 04/04/2022) όταν πρωτομπήκα στο GasControl, δεν έχω λάβει ΤΙΠΟΤΑ

άνοιξε και εσύ αίτημα στο myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση για νέο συμβόλαιο ρεύματος και αερίου ;

Έχω κοιτάξει μέσα σ ’άκρες τι συμβαίνει με τις εταιρείες και τις προσφορές τους .

 Έμπρακτα αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε, για ένα σπίτι 70τ.μ. , μονοπρόσωπο .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dramsta είπε

Καλησπέρα σας, υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση για νέο συμβόλαιο ρεύματος και αερίου ;

Έχω κοιτάξει μέσα σ ’άκρες τι συμβαίνει με τις εταιρείες και τις προσφορές τους .

 Έμπρακτα αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε, για ένα σπίτι 70τ.μ. , μονοπρόσωπο .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πριν από 5 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελίν η εγγύηση 100 ευρώ χρεώνεται στο 2ο λογαριασμό (αν δεν ενεργοποιηθεί πάγια εντολή). Οπότε αυτό που σκεφτόμουνα να βάλω μεγαλύτερη εγγύηση (για το επιδομα θέρμανσης) δε θα το κάνω γιατί ο 1ος λογαριασμός θα εκδωθει τον Μάιο και δε θα περιέχει εγγύηση. 

Οπότε 100 ευρώ, θα ενεργοποιήσω πάγια... την οποία θα βγάλω μετά τη καταμέτρηση του Νοεμβρίου για να περάσει η εγγύηση στο επίδομα θέρμανσης του χρόνου.

Έβαλα μπρος τη διαδικασία για αλλαγή...

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στην Ελίν η εγγύηση 100 ευρώ χρεώνεται στο 2ο λογαριασμό (αν δεν ενεργοποιηθεί πάγια εντολή). Οπότε αυτό που σκεφτόμουνα να βάλω μεγαλύτερη εγγύηση (για το επιδομα θέρμανσης) δε θα το κάνω γιατί ο 1ος λογαριασμός θα εκδωθει τον Μάιο και δε θα περιέχει εγγύηση. 

Οπότε 100 ευρώ, θα ενεργοποιήσω πάγια... την οποία θα βγάλω μετά τη καταμέτρηση του Νοεμβρίου για να περάσει η εγγύηση στο επίδομα θέρμανσης του χρόνου.

Έβαλα μπρος τη διαδικασία για αλλαγή...

 

 

Καλημέρα

Λες να προχωρήσω κι εγώ ?   Είπα να περιμένω λίγες ημέρες ακόμη να κλείσει ttf
Αν και στο 60-65 παίζει βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε καταγγελεις τη συμβαση ( εχουν την συμβατικη υποχρεωση να εκδιδουν λογαριασμους ανα 4 μηνες το μεγιστο) και αλλαζεις προμηθευτη (προφανως στελνεις στον ΣΤΚ και ζητας να μη πληρωσεις τελη αποχωρησης αφου η δεη δεν τηρει τους ορους της συμβασης)

ειτε περιμενεις ποτε θα βγαλει λογαριασμο η ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, johnnyman είπε

καλημέρα παιδιά. 

αυτό μου απαντησε η δεη στην Rae... .

πως κινούμαστε τώρα?

SmartSelect_20230116_110102_WPS Office.jpg

Τσεκαρε τις προηγούμενες σελίδες η κάνε αναζήτηση 'ΥΠΕΝ'

Edit. Βασικά κοίτα πάνω πάνω σε αυτή τη σελιδα

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, itmaster99 είπε

Καλημέρα

Λες να προχωρήσω κι εγώ ?   Είπα να περιμένω λίγες ημέρες ακόμη να κλείσει ttf
Αν και στο 60-65 παίζει βλέπω

Το πρόγραμμα της Ελιν είναι κυμαινόμενο? Αν ναι πως ξέρεις το φλεβάρη τι ttf θα έχει? Σήμερα τι τιμή έχεις υπολογίσει μαζί με την εκπτωση συνδιασμού με ρεύμα?

To GasControl 0.125 (αυτό έχω) το κρατάω προς ώρα.

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...