Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, peet είπε

     μεσω email

κάνε αίτημα στο myrae και εσύ (αν δεν έχεις κάνει)

1 λεπτό πριν, marina8282 είπε

Καλησπέρα,να ρωτήσω με πήρε τηλ η εδα κ με ενημέρωσε ότι πλέον είμαι στον νέο πάροχο κ θα οριστεί ραντεβού για μέτρηση αλλά δν ξέρουν ποτε…
Εγώ ξέρω ότι αφού γίνει μέτρηση τότε είμαι επίσημα στον νέο πάροχο.Τι από τα 2 ισχύει;;

ευχαριστώ 

 

μετά τη μέτρηση ολοκληρώνεται βάσει νομοθεσίας , αν θα κάνουν κάτι άλλο δεν ξέρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε
2 λεπτά πριν, korakios είπε

μετά τη μέτρηση ολοκληρώνεται βάσει νομοθεσίας , αν θα κάνουν κάτι άλλο δεν ξέρω

Κ εγώ αυτό ξέρω αλλά στο τηλέφωνο μου είπαν ότι είμαι από τώρα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλησπέρα,να ρωτήσω με πήρε τηλ η εδα κ με ενημέρωσε ότι πλέον είμαι στον νέο πάροχο κ θα οριστεί ραντεβού για μέτρηση αλλά δν ξέρουν ποτε…
Εγώ ξέρω ότι αφού γίνει μέτρηση τότε είμαι επίσημα στον νέο πάροχο.Τι από τα 2 ισχύει;;

ευχαριστώ 

 

Η αλλαγή γίνεται την ημέρα της καταμέτρησης... χαζομάρα σου είπε ο υπάλληλος. Ήταν σίγουρα υπάλληλος της ΕΔΑ η μήπως του Δεδδηε;  (συνεργάζονται στο θέμα των καταμέτρησεων)

Απ'το 11500 σε πήρανε (δεδδηε) η από άλλο νούμερο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η αλλαγή γίνεται την ημέρα της καταμέτρησης... χαζομάρα σου είπε ο υπάλληλος. Ήταν σίγουρα υπάλληλος της ΕΔΑ η μήπως του Δεδδηε;  (συνεργάζονται στο θέμα των καταμέτρησεων)

Απ'το 11500 σε πήρανε (δεδδηε) η από άλλο νούμερο;

Όχι,από το 11150 με πήραν από την διανομή φυσικού αεριου μου είπε η υπάλληλος.Κ εγώ παραξενεύτηκα.Ρώτησα επίσης αν ξέρουν ποτε θα γίνει το ραντεβού αλλά είπε όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να πάρω τις μετρήσεις έστειλα απευθείας mail , επισυνάπτοντας ταυτότητα και τελευταίο λογαριασμό στο [email protected]

Περιμένω ακόμα.

Προβλέπω μέχρι Φεβρουάριο να μας εκδίδει λογαριασμούς η ΔΕΗ και να μη βάζουν αναδρομικές εκπτώσεις ΔΕΠΑ για όλους τους προηγούμενους μήνες και μετά θα τρέχουμε και γιαυτο 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kosmasgr είπε

Προβλέπω μέχρι Φεβρουάριο να μας εκδίδει λογαριασμούς η ΔΕΗ και να μη βάζουν αναδρομικές εκπτώσεις ΔΕΠΑ για όλους τους προηγούμενους μήνες και μετά θα τρέχουμε και γιαυτο 😂😂

ή και να πάρουν πίσω τις αρνητικές περσινές χρεώσεις με συμψηφισμό 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

 

Εγώ για να πάρω τις μετρήσεις έστειλα απευθείας mail , επισυνάπτοντας ταυτότητα και τελευταίο λογαριασμό στο [email protected]

 

Καλησπέρα,εγώ τους έστειλαν μειλ πριν 4 μέρες κ χθες απάντησαν στέλνοντας τις μετρήσεις….

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλησπέρα,εγώ τους έστειλαν μειλ πριν 4 μέρες κ χθες απάντησαν στέλνοντας τις μετρήσεις….

Στo emetering ή στο cust ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Στo emetering ή στο cust ?

Στο emetering.Αναλυτικά από τον Μάιο μέχρι κ τον Νοέμβριο σε πίνακα κ αναφέρουν κ την ημερομηνία που στέλνονται στον πάροχο.Κ αυτό προς ενημέρωση όταν κάλεσα την ΔΕΗ για την μεγάλη καθυστέρηση των λογαριασμών,η υπάλληλος μου είπε ότι δν έχει στείλει η εδα τις μετρήσεις….

Φυσικα ψέμματα….Ακόμα αναβάθμιση λένε…Να δω τον τελικό ποτε θα τον εκδώσουν!

Επεξ/σία από marina8282
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορια @korakios μιας και τα λεγαμε χτες επικοινωνησα σημερα και ακομα και οι ιδιοι στη protergia δεν ηξεραν να μου απαντησουν και ειπαν οτι εχει γινει λαθος και θα επικοινωνησουν μαζι μου αφου προωθησουν το αιτημα μου.

Σκεφτομαι για καλο και για κακο να μιλησω και με ΡΑΕ ή συνηγορο του καταλαλωτη. Ελεγξα παλιαοτερους λογαριασμους και δεν ειχε κατι λαθος, μονο ο τελευταιος εχουν χρεωσει οτι θελουν. Ολοι οι αλλοι συμφωνουν με αυτο εδω https://www.protergia.gr/spiti/fysiko-aerio-gia-spiti/xrewseis-fysikou-aeriou-oikiako-autonomo/ (προτελευταια στηλη) εκτος απο την ρητρα που δεν μου εχουν χρεωσει ποτε εκτος των τελευταιων 2 εκκαθαριστικων λογαριασμων.

Παρολα αυτα ακομα ειναι μυστηριο ποσο ειναι η χρεωση για τον Ιανουαριο αλλα δεν αγχωνομαι ιδιαιτερα μιας και απο εβδομαδα παλι καλοκαιρι θα εχει σχετικα. 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, crash21 είπε

Ελεγξα παλιαοτερους λογαριασμους και δεν ειχε κατι λαθος, μονο ο τελευταιος εχουν χρεωσει οτι θελουν. Ολοι οι αλλοι συμφωνουν με αυτο εδω https://www.protergia.gr/spiti/fysiko-aerio-gia-spiti/xrewseis-fysikou-aeriou-oikiako-autonomo/ (προτελευταια στηλη) εκτος απο την ρητρα που δεν μου εχουν χρεωσει ποτε εκτος των τελευταιων 2 εκκαθαριστικων λογαριασμων.

καλή φάση , αναδρομικά μπορούν να σε χρεώσουν για λογαριασμούς 2ετίας 😁

3 λεπτά πριν, crash21 είπε

Παρολα αυτα ακομα ειναι μυστηριο ποσο ειναι η χρεωση για τον Ιανουαριο αλλα δεν αγχωνομαι ιδιαιτερα μιας και απο εβδομαδα παλι καλοκαιρι θα εχει σχετικα. 😃

απο τη στιγμή που δεν εφαρμόζουν τον τύπο αναπροσαρμογής όσο το συμβόλαιο (βαριέμαι να σου ξαναπώ να δεις για τροποποίηση) , δε θα πληρώσεις διπλάσια σε σχέση με άλλα προγράμματα 

Ο Ιανουάριος έκλεισε σχεδόν όσο ο Δεκέμβριος άρα ίδια χρέωση θα έχεις περίπου ~0,118 με ρήτρα

https://www.protergia.gr/media/s5dgrdu5/ypologismos_hreoseon_i_pistoseon_anaprosarmogis_fa_112021.pdf

ούτε καν νούμερα δεν έχουν οι ακατονόμαστοι στο παράδειγμα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 12:31 ΜΜ, korakios είπε

Όσοι δεν  έχουν λογαριασμό έχουν θέμα μεγάλο . Μιλούσα με άλλο μέλος σε δίπλα φόρουμ και μέσω myrae δε δίνει η ΔΕΗ βεβαίωση μη οφειλών και του δώσαν τη σύμβαση (ούτε που ξέρουν τι τους γίνεται) . Σε τηλέφωνο στη ΡΑΕ δεν έχουν πάρει γραμμή το τι γίνεται με ΔΕΗ που δείχνει 4-5 άτομα το πολύ έχουν στείλει πανελλαδικά

Η μόνη λύση ήταν να γίνει αίτηση απο άλλο ΑΦΜ σε νέο πάροχο

(edit εκτός αν ο πάροχος δέχεται υπεύθυνη δήλωση οτι ο πελάτης δε χρωστά)

Καλησπέρα!

Έχω χάσει λίγο την μπάλα. Είμαι στην ΔΕΗ στο πρόγραμμα myHome Gas Control. Είμαι ενοικιαστής και έχω λάβει λογαριασμό τον περασμένο Δεκέμβρη για το διάστημα 04/2022 έως 06/2022 και έχω τις εξής απορίες:

1. Λήγει το πρόγραμμα και σκέφτομαι να πάω στην Ελίν. Από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να γίνει αίτηση αλλαγής παρόχου με άλλο ΑΦΜ (και αποκλειστικά στα στοιχεία του ιδιοκτήτη;)

2. Έχω λάβει την προκαταβολή επιδόματος θέρμανσης. Ενδέχεται να έχω πρόβλημα με το επίδομα που έχουν καθυστερήσει οι λογαριασμοί; Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω στα χέρια μου ακόμη λογαριασμό από τον μήνα που ξεκινάει το επίδομα. Θα χάσω τις επόμενες δόσεις;

Υ.Γ.: Ετοιμάζω αίτημα στην myRAE και συνήγορο γιατί έχει παραγίνει το κακό. Στο ενδιάμεσο έχω πάρει ένα σωρό τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών και κάθε φορά τα ίδια όπως σε όλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nickaras είπε

1. Λήγει το πρόγραμμα και σκέφτομαι να πάω στην Ελίν. Από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να γίνει αίτηση αλλαγής παρόχου με άλλο ΑΦΜ (και αποκλειστικά στα στοιχεία του ιδιοκτήτη;)

αν δε δεχτεί ο νέος πάροχος αναγκαστικά "πας" με άλλο ΑΦΜ που να έχει σχέση με το ακίνητο

6 λεπτά πριν, nickaras είπε

2. Έχω λάβει την προκαταβολή επιδόματος θέρμανσης. Ενδέχεται να έχω πρόβλημα με το επίδομα που έχουν καθυστερήσει οι λογαριασμοί; Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω στα χέρια μου ακόμη λογαριασμό από τον μήνα που ξεκινάει το επίδομα. Θα χάσω τις επόμενες δόσεις;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/758984-ερώτηση-επίδομα-θέρμανσης/?do=getNewComment

6 λεπτά πριν, nickaras είπε

Υ.Γ.: Ετοιμάζω αίτημα στην myRAE και συνήγορο γιατί έχει παραγίνει το κακό. Στο ενδιάμεσο έχω πάρει ένα σωρό τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών και κάθε φορά τα ίδια όπως σε όλους.

ναι , μόνο έτσι , πλέον δεν είναι πρόβλημα μόνο οτι μαζεύεται ποσό , τίθεται και για το επίδομα όπως και αθέμιτες πρακτικές κλειδώματος του πελάτη στην εταιρία (τουλάχιστον έπρεπε να δίνουν βεβαίωση μη οφειλών για το τελευταίο)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nickaras είπε

Ετοιμάζω αίτημα στην myRAE και συνήγορο γιατί έχει παραγίνει το κακό.

 

Στο MyRAE άνοιξε αίτημα ναι. Συνήγορο όχι ακόμα γιατί μπορούν να προκύψουν κι άλλα θέματα στη πορεία.

Όταν σου απαντήσει η ΔΕΗ στο Myrae, στείλε μετά στο YΠΕΝ σχετικά με τη μη έκδοση λογαριασμών και το πρόβλημα με το επίδομα θέρμανσης. [email protected] (Υπόψιν τμήματος οργάνωσης και εποπτείας φυσικού αερίου). Στη δική μου περίπτωση μετά από καμιά 20ριά μέρες το ΥΠΕΝ διαβίβασε την αναφορά στη ΡΑΕ, στο πρόεδρο της ΡΑΕ (Δαγούμα), στη ΔΕΗ, στο πρόεδρο της ΔΕΗ (Στάσση) και σε άλλα 2 εσωτερικά email.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...