Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

περισσότερο να ρωτήσω αν δέχονται τον τελευταίο λογαριασμό (Μαίου με παλαιότερη κατανάλωση)

Άμα τους πεις ότι ενδιαφέσαι για double, δε πιστευω να το παίξουν δύσκολοι.

Αλλιώς κάνε ένα αίτημα στην ΕΔΑ μέσω ΡΑΕ με αιτιολογία 'Άλλο", να σου στείλουν είτε το αντίγραφο της σύμβασης ή βεβαίωση των προηγούμενων μετρήσεων (όπου εκεί φαίνονται τα στοιχεία σου). Εμένα είχαν απαντήσει σε 3 μέρες νομίζω, ενώ μέσω email άργησαν παραπάνω.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, peet είπε

Σύμφωνα με την ΕΔΑ [υπάρχει σχετικό  email  με κοινοποιήση  και στη ΔΕΗ]  οι μετρήσεις στένονται στους παρόχους κανονικά Η ΔΕΗ απαντά ότι δεν έχει λάβει τις μετρήσεις από την ΕΔΑ και ότι υπάρχει συστημικό  πρόβλημα ,για αυτό δεν εκδίδει λογαριασμούς Η τελευταία επικοινωνία μου με την ΔΕΗ έγινε χθές και επανέλαβαν την ιδια δικαιολογία

 

απαντά μεσω email ή myrae  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

ΕΔΑ

Μολις πηρα και ΕΔΑ και ΔΕΗ.

Η ΕΔΑ δεν ηξερε για το θεμα των 20 ημερων (απο αλλαγη προγραμματος μεχρι μετρησης)

Η ΔΕΗ μου ειπε οτι για αυτες τις 20 ημερες θα χρεωθω με την κοστολογηση του νεου προγραμματος αναλογικα.

Υπαρχει καποιος νομος/ειδικοι/γενικοι οροι που να λενε το αντιθετο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Μολις πηρα και ΕΔΑ και ΔΕΗ.

Η ΕΔΑ δεν ηξερε για το θεμα των 20 ημερων (απο αλλαγη προγραμματος μεχρι μετρησης)

Η ΔΕΗ μου ειπε οτι για αυτες τις 20 ημερες θα χρεωθω με την κοστολογηση του νεου προγραμματος αναλογικα.

Υπαρχει καποιος νομος/ειδικοι/γενικοι οροι που να λενε το αντιθετο? 

Δες το 17.3

https://www.dei.gr/media/yk3e4bzk/oroi-fysikouaeriou.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Εισαι αρχηγος!

Μια τελευταια ερωτηση μονο. Λεει μετα απο εγγραφη αιτηση του πελατη. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να ζητησω εγω να μεταβω στο κυμαινομενο λιγες μερες πριν ληξει το σταθερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Εισαι αρχηγος!

Μια τελευταια ερωτηση μονο. Λεει μετα απο εγγραφη αιτηση του πελατη. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να ζητησω εγω να μεταβω στο κυμαινομενο λιγες μερες πριν ληξει το σταθερο?

κάτσε , δεν είχα καταλάβει οτι μιλάς για λήξη ,

δε γνωρίζω και δεν αναφέρει το 5.3 ,

για το πως θα χρεωθείς ότι σου πούνε γραπτώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

απαντά μεσω email ή myrae  ?

Και μέσω emai ([email protected]) και μέσω myrae απαντάνε. Πρώτα είχα στείλει στο cust... πέρασαν μέρες και δεν απάντησαν. Μετά άνοιξα το αίτημα στο myrae υπόψιν ΕΔΑ και ΔΕΗ. Και πήρα την ίδια απάντηση απ'την ΕΔΑ και μέσω mail και μέσω ΡΑΕ με διαφορά μιας μέρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

περισσότερο να ρωτήσω αν δέχονται τον τελευταίο λογαριασμό (Μαίου με παλαιότερη κατανάλωση)

Προσωπικα δεν θα ανησυχουσα τοσο για αυτο,θα βρεθει μια λυση για ποιον θελει να αλλαξει προμηθευτη

Η απορια μου ειναι τι θα κερδισετε πηδωντας σε αλλο προγραμμα,σε αλλη εταιρεια κτλ,τα πραγματα ειναι εξαιρετικα ρευστα,δεν υπαρχει χειροπιαστο οφελος και αν υπαρχει ειναι προσωρινο.Αλλο ειναι να πεις οτι βρηκα σταθερο προγραμμα με χαμηλοτερη τιμη.

Προσωπικα χρησιμοποιω air condition Α+ τωρα και αναμενω να δω αν καποιος θα βγαλει σταθερο προγραμμα σε χαμηλοτερα επιπεδα απο το σταθερο της ΔΕΗ (ισως η ΔΕΗ παλι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Προσωπικα δεν θα ανησυχουσα τοσο για αυτο,θα βρεθει μια λυση για ποιον θελει να αλλαξει προμηθευτη

αν δεν είχα λογαριασμό θα ανησυχούσα πάντως , πχ η Ελίν δε δέχτηκε έστω με υπεύθυνη δήλωση μη οφειλών σε μια περίπτωση (έκανε αναγκαστικά σε άλλο ΑΦΜ και έτυχε που μπορούσε να το κάνει) και σε 2η περίπτωση πήραν λογαριασμό απο παλαιότερο πάροχο που έχω περιέργεια να δω τι θα παίξει μιας και η ΕΔΑ θα στείλει στον παραπροηγούμενο πάροχο και όχι στη ΔΕΗ

10 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η απορια μου ειναι τι θα κερδισετε πηδωντας σε αλλο προγραμμα,σε αλλη εταιρεια κτλ,τα πραγματα ειναι εξαιρετικα ρευστα,δεν υπαρχει χειροπιαστο οφελος και αν υπαρχει ειναι προσωρινο.Αλλο ειναι να πεις οτι βρηκα σταθερο προγραμμα με χαμηλοτερη τιμη.

έτσι και αλλιώς το 0,125 δε συμφέρει για θέρμανση , ούτε και τα 0,08 (αν κυμανθεί εκεί) αλλά δε θα έχω δέσμευση προσωπικά ας πληρώνω κάτι παραπάνω σε άλλο πάροχο , το 0,02 ήταν αναγκαίο κακό απο την αρχή και όσο σκέφτομαι οτι χάσαμε το 0,05 όσοι είμασταν στο 0,02 λόγω ασχετοσύνης υπαλλήλων είναι επιπλέον λόγος να την κάνω) . Κρίμα που τότε δεν είχα δει τα περι αιτήματος καταναλωτή για τροποποίηση σύμβασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

________________________________

Ζήτησα τιμές απο w&v Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου και προσφορά για χωρίς δέσμευση , να δούμε , αν και είμαι σίγουρος οτι θα πουν να με πάρουν τηλέφωνο (αυτή τη φορά τους έγραψα οτι δεν έχω καθόλου κινητό ούτε  σταθερό 😛 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,να ρωτήσω με πήρε τηλ η εδα κ με ενημέρωσε ότι πλέον είμαι στον νέο πάροχο κ θα οριστεί ραντεβού για μέτρηση αλλά δν ξέρουν ποτε…
Εγώ ξέρω ότι αφού γίνει μέτρηση τότε είμαι επίσημα στον νέο πάροχο.Τι από τα 2 ισχύει;;

ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...