Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, crash21 είπε

Καλησπερα και παλι,

Οχι για αυτο το ρωτησα κυριως, δεν ειδα ποτε υπερογκους λοαριασμους απο περσυ που την εχω και ειχα θερμανση.

Γενικα χρεωση αναπροσαρμογης εχω μονο στους 2 τελευταιους λογαριασμους 0,04065 και 0,03069.

Απλα πλεον δεν μπορω να ξερω ποια η τιμη του τρεχωντος μηνα γιατι δεν συμβαδιζουν οι τιμες του site με αυτο που με χρεωνουν. Και ειναι και εκπληξη παντα η ρητρα :D
 

ελπίζω μονο να μην είναι έναντι , ο Ηρών στο Fix/FX χρέωνε ρήτρα στον εκκαθαριστικό μόνο (χρέωση ΔΑΦΑ, που αργούσε επίτηδες να βγάλει)

πότε υπέγραψες ?

Επίσης δες λίγο τη σύμβαση και πες τον τύπο της ρήτρας αναπροσαρμογής και αν είναι όπως έτσι που πόσταρα δες αν είχες τροποποίηση με ψιλά γράμματα

25 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχουν συμμαζευτεί από τον Δεκέμβριο του 2021. https://www.protergia.gr/spiti/fysiko-aerio-gia-spiti/xrewseis-fysikou-aeriou-oikiako-autonomo/

Δεκ του 2021 ήταν πάλι τσουχτερή τιμή και νομίζω (δε θυμάμαι ) , οι ρήτρες ήταν παραπάνω

πάντως άλλες τιμές πόσταρε

1 ώρα πριν, crash21 είπε

Εχω χρεωθει αυτα στον τελευταιο λογαριασμο:

15/09/2022 30/09/2022 0,20590
01/10/2022 31/10/2022 0,18336
01/11/2022 16/11/2022 0,12981

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, crash21 είπε

Αυτο βλεπω στο συμβολαιο

αν μπορείς βάλτο σε spoiler , πάντως ρήτρα δεν αναφέρει , δες το κανονικό συμβόλαιο με τους γενικούς όρους (αυτό είναι ο τιμοκατάλογος)

32 λεπτά πριν, crash21 είπε

Γενικα χρεωση αναπροσαρμογης εχω μονο στους 2 τελευταιους λογαριασμους 0,04065 και 0,03069.

κάτσε , μάλλον κατάλαβα τι έπαιξε , όντως παίζει να ήσουν απο τους τελευταίους που έκλεισε χωρίς ρήτρα και κάνανε τροποποίηση μετά το 6μηνο , για δες αν συμβαδίζει και αν ναι δες για ψιλά γράμματα σε παλιότερο λογαριασμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συμβολαιο ειναι pdf αλλα εικονα, δεν μπορω να κανω αναζητηση κειμενου, παρολα αυτα δεν βρηκα καπου να λεει για ρητρα που το διαβασα.
Επισης ναι δεν ειχα ποτε ρητρα εκτος των 2 τελευταιων εκκαθαστικων λογαριασμων που ειχα αλλα μικρη 0,04065 και 0,03069. Για 1 χρονο και 1 μηνα δεν ειχα ρητρα σε κανενα λογαριασμο που ελεγξα. Ειναι και ενα λογος που στο Excel σου μου ειχε κανει εντυπωση που ελεγε για ρητρα και η πραγματικη τιμη ηταν παρα πολυ πιο ψηλα απο αυτη που ειχα εγω.

Παιζει στην πορεια να μου το αλλαξαν μονοι τους αυθαιρετα; Θα τους παρω τηλεφωνο να μου πουνε τουλαχιστον πως το καλο με χρεωνουν γιατι οπως ειπα δεν εχω ιδεα τι πληρωνω για τον Ιανουαριο.

Επεξ/σία από crash21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενεργός στο control 0.125 έκανα αίτημα στην ελιν με τον τελικο λογαριασμο της Ζενιθ (Σεπ 2022) και μου στειλαν κανονικά την αίτηση για υπογραφή. βέβαια στην αίτηση έχουν προ-συμπληρώσει σαν τελευταίο παροχο την ζενιθ. Δεν νομίζω να κολλήσει η αίτηση σε αυτό. στα δικαιολογητικά το ζητούμενο ήταν τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός.

 

Απο τον Ηρων μια τωρα εβδομαδα ακομα περιμένω να μου στείλουν την αιτηση....

Επεξ/σία από NickTheMeat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, crash21 είπε

Παιζει στην πορεια να μου το αλλαξαν μονοι τους αυθαιρετα;

ναι ,να κάνανε τροποποίηση

3η φορά σου λέω : " Δες παλιότερους λογαριασμούς για ψιλά γράμματα"

15 λεπτά πριν, crash21 είπε

Θα τους παρω τηλεφωνο να μου πουνε τουλαχιστον πως το καλο με χρεωνουν γιατι οπως ειπα δεν εχω ιδεα τι πληρωνω για τον Ιανουαριο.

ποτέ τηλέφωνα , μόνο για φάρσες

Πρώτα " Δες παλιότερους λογαριασμούς για ψιλά γράμματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω το βρηκα στο συμβολαιο μου τι λεει για την ρητρα (8.8)
Πρεπει να δω γιατι δεν ειχα χρεωθει 1 χρονο. Επισης να δω πως υπολογιζεται για να εχω μια εικονα τι θα δωσω αυτο τον μηνα. Παιζει αλλοι να ειχαν συμβολαιο με αλλη εξισωση υπολογισμου της ρητρας για αυτο να ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με αλλους;
 

Spoiler

image.png.a3dedfca0240439bbf983b590f827f9e.png

 

Επεξ/σία από crash21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

ενεργός στο control 0.125 έκανα αίτημα στην ελιν με τον τελικο λογαριασμο της Ζενιθ (Σεπ 2022) και μου στειλαν κανονικά την αίτηση για υπογραφή. βέβαια στην αίτηση έχουν προ-συμπληρώσει σαν τελευταίο παροχο την ζενιθ. Δεν νομίζω να κολλήσει η αίτηση σε αυτό. στα δικαιολογητικά το ζητούμενο ήταν τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός.

χμμμ , ίσως μπερδέψει το θέμα με την ΕΔΑ, δλδ πρέπει η ΕΔΑ να επικοινωνήσει με τον προηγούμενο πάροχο . Πίεσε την Ελίν να δεχτούν υπεύθυνη δήλωση μη οφειλών

Αναφορά σε κείμενο

Ο αρμόδιος Διαχειριστής ελέγχει την πληρότητα του
Αιτήματος Αλλαγής Εκπροσώπησης, βάσει των οικείων
κανονιστικών διατάξεων, και ενημερώνει το νέο Προμη-
θευτή σχετικά. Εντός τριών (3) ημερών από τη λήψη του
Αιτήματος Εκπροσώπησης ο αρμόδιος Διαχειριστής επι-
κοινωνεί με τον παλαιό Προμηθευτή μέσω του Ηλεκτρο-
νικού Συστήματος για την ύπαρξη τυχόν ληξιπρόθεσμων
οφειλών του Πελάτη. Ο παλαιός Προμηθευτής οφείλει
να απαντήσει σχετικώς εντός τριών (3) ημερών μέσω
του Ηλεκτρονικού Συστήματος.

5 λεπτά πριν, crash21 είπε

Επισης να δω πως υπολογιζεται για να εχω μια εικονα τι θα δωσω αυτο τον μηνα.

όσο το excel

5 λεπτά πριν, crash21 είπε

Παιζει αλλοι να ειχαν συμβολαιο με αλλη εξισωση υπολογισμου της ρητρας για αυτο να ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με αλλους;

δυστυχώς όχι

5 λεπτά πριν, crash21 είπε

Νομιζω το βρηκα στο συμβολαιο μου τι λεει για την ρητρα (8.8)

αυτό είναι , παλιά το θυμόμουν απέξω , το ξέχασα

5 λεπτά πριν, crash21 είπε

Πρεπει να δω γιατι δεν ειχα χρεωθει 1 χρονο.

δε θα το σκάλιζα , απλά θα χαιρετούσα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψεις και γνωμες στο ερωτημα : οσοι ειμαστε στο gascontrol 0.125 σταθερο να μεινουμε η να παμε τελος του Ιανουαριου σε κυμαινομενο ? ( κυμαινομενο Φεβρουαριου το βλεπω γυρω στο 0.07 )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nikosbt είπε

αποψεις και γνωμες στο ερωτημα : οσοι ειμαστε στο gascontrol 0.125 σταθερο να μεινουμε η να παμε τελος του Ιανουαριου σε κυμαινομενο ? ( κυμαινομενο Φεβρουαριου το βλεπω γυρω στο 0.07 )

Νομίζω πρέπει να φύγουμε βέβαια δεσμευεσαι για 24 μηνες.Επισης μιλώντας πριν λίγο με ΔΕΗ μου είπαν πως για Οκτωμβριο Νοέμβριο και Δεκέμβριο τους ενημέρωσαν από την ΔΕΠΑ ότι τς σταθερά δεν παίρνουν επιδοτηση.. Έχει πάρει κάποιος λογαριασμό από ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zispats είπε

Νομίζω πρέπει να φύγουμε βέβαια δεσμευεσαι για 24 μηνες.Επισης μιλώντας πριν λίγο με ΔΕΗ μου είπαν πως για Οκτωμβριο Νοέμβριο και Δεκέμβριο τους ενημέρωσαν από την ΔΕΠΑ ότι τς σταθερά δεν παίρνουν επιδοτηση.. Έχει πάρει κάποιος λογαριασμό από ΔΕΗ?

Ατελώς είναι η μετάβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, crash21 είπε

Επισης να δω πως υπολογιζεται για να εχω μια εικονα τι θα δωσω αυτο τον μηνα.

Αναφορά σε κείμενο

όσο το excel

Χμμ το excel μου δινει τιμη 0,197 με TTF 119,372.  Ομως εχουμε πτωση στο φυικο αεριο αν δεν κανω λαθος, ειναι τεραστια η διαφορα με τα 0.12 του Δεκεμβριου. Κατι ή εγω κανω λαθος ή το excel.

Εν τω μεταξυ 0,197 ειναι μεγαλη η διαφορα και με ολα τα αλλα προγραμματα, που σημαινει πρεπει να κανω καταγγελια....

Επεξ/σία από crash21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Zispats είπε

Επισης μιλώντας πριν λίγο με ΔΕΗ μου είπαν

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

ποτέ τηλέφωνα , μόνο για φάρσες

______________________

24 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Ατελώς είναι η μετάβαση;

αν εννοείς απο control που λήγει σε benefit , πας αορίστου (χωρίς κάποια χρέωση/πίστωση)

αν εννοείς να μεταβείς πιο μπροστά στο  benefit η ΔΕΗ δε χρεώνει

αν εννοείς απο control να πας αλλού χωρίς να λήξει το συμβόλαιο τότε πληρώνεις (με αμφισβήτηση της χρέωσης λόγω των γνωστών θεμάτων)

5 λεπτά πριν, crash21 είπε

Χμμ το excel μου δινει τιμη 0,197 με TTF 119,372.  Ομως εχουμε πτωση στο φυικο αεριο αν δεν κανω λαθος, ειναι τεραστια η διαφορα με τα 0.12 του Δεκεμβριου. Κατι ή εγω κανω λαθος ή το excel.

κάντα με το χέρι , αντί 238,69 που είχα βάλε 119,372

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59619459

κανονικά έπρεπε να σε τσεκουρώσει και τους προηγούμενους μήνες , τώρα ή φάγανε αρκετά ή κάνανε τροποποίηση 5η φορά : " Δες παλιότερους λογαριασμούς για ψιλά γράμματα" 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosbt είπε

αποψεις και γνωμες στο ερωτημα : οσοι ειμαστε στο gascontrol 0.125 σταθερο να μεινουμε η να παμε τελος του Ιανουαριου σε κυμαινομενο ? ( κυμαινομενο Φεβρουαριου το βλεπω γυρω στο 0.07 )

Σε κυμαινόμενο χωρίς χρονική δέσμευση συμβολαίου(δεν είναι πολλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...