Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Το κάνουν και χωρίς λογαριασμό. Όταν άλλαξα πάροχο από ηρωνα σε ΔΕΗ δεν είχα καν λογαριασμό. Το δέχτηκαν με υπεύθυνη δήλωση χωρίς μα και μου 

ναι , δε σε πρόλαβα έκανα edit :)

Δεν ξέρω αν όλοι οι πάροχοι δέχονται με υπεύθυνη δήλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Πριν λίγο μίλησα με Ελίν

Στο δια ταύτα 1) σύμβαση μόνο στο όνομα που είναι και η σύμβαση με ΕΔΑ.   2) εφόσον δεν υπάρχει πρόσφατος λογαριασμός τότε ο τελευταίος διαθέσιμος εξοφλημενος + αντίγραφο σύμβασης με ΕΔΑ ( για να απαντήσω σε προηγούμενες σχετικές ερωτήσεις )

 

Επίσης χθες μίλησα τηλεφωνικά με ΔΕΗ αέριο και επιβεβαίωσαν όλα όσα λέμε συν το ότι δεν έχουν ιδέα πότε θα εκδοθούν λογαριασμοί. Περιμένω από εδα ιστορικό μετρήσεων κ ξεκινάω τα δέοντα με την κυρία. Μέχρι τέλος του μήνα πρέπει να είμαστε σε άλλο πάροχο.

Η Ελιν ειναι η καλυτερη τιμη προς το παρων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

ναι , δε σε πρόλαβα έκανα edit :)

Δεν ξέρω αν όλοι οι πάροχοι δέχονται με υπεύθυνη δήλωση

Δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλο πάροχο, αλλά αν το κάνουν οι δυσκοίλιοι δημόσιοι υπάλληλοι στην ψυχη δεν θα το κάνουν οι άλλοι που κάνουν κρα για πελάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αηδίες. Δηλαδή εγώ σαν ιδιοκτήτρια έβαλα αεριο στο σπίτι μου και υπέγραψα σύμβαση με την ΕΔΑ στο όνομα μου. Εάν έρθει ενοικιαστής δεν θα πάρει το αεριο στο όνομα του; Μόνο στου ιδιοκτήτη η τίποτα; Χαζομάρες απλά για να σε ξεφορτωθούν η είναι ανίκανοι υπάλληλοι. Από την στιγμή που έχεις έννομη σχέση με το ακίνητο και προκύπτει από κάπου (μισθωτήριο, Ε9) μπορείς ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ να το πάρεις στο όνομα σου. Εάν δεν έχεις πρόσφατο εξοφλημένο λογαριασμό η εάν δεν έχεις καθόλου λογαριασμό υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι έχεις την Χ έννομη σχέση με το ακίνητο που έχεις αριθμό ΗΚΑΣΠ τάδε, δεν έχει εκδοθεί πρόσφατος λογαριασμός αλλά όταν εκδοθεί δηλώνεις ρητά ότι θα εξοφληθεί. Αντίγραφο σύμβασης ΕΔΑ θέλει μόνο εάν είναι η πρώτη σύνδεση με πάροχο όχι η αλλαγή παρόχου. Όσα λέω παραπάνω τα έκανα εγώ και γίνονται δεκτά κανονικότατα

Ωραία. Ευχαριστώ. Να ρωτήσω σε ποιο πάροχο έγιναν αυτά ?

16 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Η Ελιν ειναι η καλυτερη τιμη προς το παρων?

 

Πλέον προέχει το αορίστου κ μετά οι χρεώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Το ρωτάω και εγώ γιατί είχα το ίδιο ζήτημα με την ΖΕΝΙΘ παλιότερα και ακόμη περιμένω απάντηση από την ΡΑΕ μετά από 1χρόνο...

 

Το είχα ρωτήσει κι εγώ σε έναν εκπρόσωπο που συγκριτικά με άλλους ξέρει τι του γίνεται... και ήταν ανένδοτος ότι αν υπογράψεις παίρνεις bonus και εκπτώσεις και δεσμεύεσαι, ενώ αν η σύμβαση ανανεωθεί αυτόματα πάει αορίστου χρόνου χωρίς bonus (πχ τα 50 ευρώ) ή εκπτώσεις (όπως το 30% του παλιού benefit).

 

35 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Πριν λίγο μίλησα με ΕλίνΣτο δια ταύτα 1) σύμβαση μόνο στο όνομα που είναι και η σύμβαση με ΕΔΑ.   2) εφόσον δεν υπάρχει πρόσφατος λογαριασμός τότε ο τελευταίος διαθέσιμος εξοφλημενος + αντίγραφο σύμβασης με ΕΔΑ ( για να απαντήσω σε προηγούμενες σχετικές ερωτήσεις )

Έκδοση 8/12 με κατανάλωση Μαίου θεωρείται πρόσφατος; 😝

Αντίγραφο σύμβασης της ΕΔΑ (προ 15ετίας) δεν την έχω κρατήσει, κι αν τη ζητήσω χαιρετίσματα... μέχρι να τη βρούνε (αν τη βρούνε) θα έχει τελειώσει ο πόλεμος. Έχω κρατήσει το mail της ΕΔΑ απ'τις πρόσφατες καταμετρήσεις όπου αναγράφονται Όνομα, Διεύθυνση, ΗΚΑΣΠ, Αρ. Μετρητή... έχει χαρακτηρισμό εμπιστευτικό και υπογραφή/stamp της ΕΔΑ ΘΕΣΣ.  Είμαι και πελάτης στο ρεύμα, δεν υπάρχει περίπτωση να μη με δεχτούν.

Spoiler

13.jpg.2ebdb4d0524ef454a1b31b5c493f3859.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Να ρωτήσω σε ποιο πάροχο έγιναν αυτά ?

σε οποιονδήποτε ισχύουν , πλην της υπεύθυνης δήλωσης μη οφειλών που εξαρτάται απο τον πάροχο αν το δεχτεί

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αντίγραφο σύμβασης της ΕΔΑ (προ 15ετίας) δεν το έχω κρατήσει, κι αν το ζητήσω χαιρετίσματα...

δε χρειάζεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, marmagia είπε

Θα περάσεις σε αοριστου δεν σε βάζουν σε 24μηνο 

Μιλησα και εγώ με ΔΕΗ για προγραμμα gas control με 0,05 που ληγει Φεβρουαριο;;;; και μου ειπαν πως αν δεν κανω καποια ενεργεια για ανανεωση παω αυτοματα στο αοριστου benefit χωρις το δωρο των  50 ευρω ενω αν ανανεωσω με 24μηνη δεσμευση εχω το δωρο. Το ερωτηματικο που εβαλα στο φεβρουαριο ειναι γιατι η παροχη ειναι στο σπιτι της θειας μου και απο περισυ Φεβρουαριο-Μαρτιο δεν θυμαμαι ακριβως ποτε ειχα κανει συμβαση με ΔΕΗ δεν ηρθε ποτέ λογαριασμός ουτε καν το συμβολαιο δεν εχω στα χερια για να ξερω ποτε ληγει. Ουτε δια τηλεφωνου μπορουν να μου δωσουν στοιχεια λεει λογω προσωπικών δεδομένων. Μονο αν μιλησουν με την ιδια μεσω τηλεφωνου μου ειπαν μπορουν να δωσουν στοιχεια λογαριασμού κατι που δεν γινεται αφου η θεια εχει  καποιας μορφης ανοια.  Οπότε το αφησα ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tsigpan said:

Μιλησα και εγώ με ΔΕΗ για προγραμμα gas control με 0,05 που ληγει Φεβρουαριο;;;; και μου ειπαν πως αν δεν κανω καποια ενεργεια για ανανεωση παω αυτοματα στο αοριστου benefit χωρις το δωρο των  50 ευρω ενω αν ανανεωσω με 24μηνη δεσμευση εχω το δωρο. Το ερωτηματικο που εβαλα στο φεβρουαριο ειναι γιατι η παροχη ειναι στο σπιτι της θειας μου και απο περισυ Φεβρουαριο-Μαρτιο δεν θυμαμαι ακριβως ποτε ειχα κανει συμβαση με ΔΕΗ δεν ηρθε ποτέ λογαριασμός ουτε καν το συμβολαιο δεν εχω στα χερια για να ξερω ποτε ληγει. Ουτε δια τηλεφωνου μπορουν να μου δωσουν στοιχεια λεει λογω προσωπικών δεδομένων. Μονο αν μιλησουν με την ιδια μεσω τηλεφωνου μου ειπαν μπορουν να δωσουν στοιχεια λογαριασμού κατι που δεν γινεται αφου η θεια εχει  καποιας μορφης ανοια.  Οπότε το αφησα ετσι.

Ακριβώς.. δεν μου φαίνεται λογική επιλογή να δεσμευτώ για 2 χρόνια σε ένα περιβάλλον αστάθειας σε ένα ακριβούτσικο  σταθερό για 50€ τυράκι 

3 hours ago, itmaster99 said:

Ωραία. Ευχαριστώ. Να ρωτήσω σε ποιο πάροχο έγιναν αυτά ?

Πλέον προέχει το αορίστου κ μετά οι χρεώσεις. 

ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εχω το Protergia Οικοιακο Αυτονομο 40%. Τους τελευταιους μηνες δεν εχω ιδεα τι χρεωνομαι (αλλα δεν δινω ιδιατερη σημασια γιατι μονο νερο χρησης και κουζινα καιω, ομως τωρα θα χρειαστει καποια στιγμη και θερμανση). Παλαιοτερα η τιμη στο site τους συμφωνουσε με τις χρεωσεις τωρα δεν βρισκω τι με χρωενει ουτε ξερω ποια ειναι η τιμη του Ιανουριου ωστε να κανω ενα προυπολογισμο.

Εχω χρεωθει αυτα στον τελευταιο λογαριασμο:

15/09/2022 30/09/2022 0,20590
01/10/2022 31/10/2022 0,18336
01/11/2022 16/11/2022 0,12981

Χρέωση Αναπροσαρμογής: 172,22 0,04065

Απο τα παραπανω πχ τον Δεκεμριο χρεωνουν 0,12981 την κιλοβατωρα. Επισης το συνολο των κιλοβατωρων που εχω καψει μου χρεωνουν αναπροσαρμογη 0,04/KWh. Παρολα αυτα αυτη την τιμη δεν την βλεπω πουθενα ουτε στο site τους ουτε στο Excel του korakios (στο excel ειναι πολυ παραπανω απο αυτη που χρεωνομαι).

Επισης στο excel γραφει: "Καταργήθηκε, Προσοχή, κάνετε τις απαραίτητες ενέργειες καταγγελίας". Αρχικα γιατι να κανω καταγγελια και μετα πως να την κανω. Ποια ειναι η διαδικασια; Εφοσον εχω συμβολαιο θα πληρωσω την ρητρα αποχωρησης;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

 
Επεξ/σία από crash21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, crash21 είπε

Καλησπερα,

Εχω το Protergia Οικοιακο Αυτονομο 40%. Τους τελευταιους μηνες δεν εχω ιδεα τι χρεωνομαι (αλλα δεν δινω ιδιατερη σημασια γιατι μονο νερο χρησης και κουζινα καιω, ομως τωρα θα χρειαστει καποια στιγμη και θερμανση). Παλαιοτερα η τιμη στο site τους συμφωνουσε με τις χρεωσεις τωρα δεν βρισκω τι με χρωενει ουτε ξερω ποια ειναι η τιμη του Ιανουριου ωστε να κανω ενα προυπολογισμο.

Εχω χρεωθει αυτα στον τελευταιο λογαριασμο:

15/09/2022 30/09/2022 0,20590
01/10/2022 31/10/2022 0,18336
01/11/2022 16/11/2022 0,12981

Χρέωση Αναπροσαρμογής: 172,22 0,04065

Απο τα παραπανω πχ τον Δεκεμριο χρεωνουν 0,12981 την κιλοβατωρα. Επισης το συνολο των κιλοβατωρων που εχω καψει μου χρεωνουν αναπροσαρμογη 0,04/KWh. Παρολα αυτα αυτη την τιμη δεν την βλεπω πουθενα ουτε στο site τους ουτε στο Excel του korakios (στο excel ειναι πολυ παραπανω απο αυτη που χρεωνομαι).

Το πρόγραμμα αυτό ήταν το χειρότερο της αγοράς .Πλέον το καταργήσανε

Δλδ ούτε σταθερό ήταν , ούτε με βασική χρέωση και ρήτρα , ούτε βάσει TTF και προμήθεια

Είχε βάσει TTF+προμήθεια+ρήτρα αναπροσαρμογής TTF

Ο τύπος προμήθειας ήταν (TTF+0,0237)*0,6 και ρήτρας (το ξήλωσαν απο το site το είχα αναφέρει αρχικά εκεί) 1,17*TTF-29

δλδ για Σεπ με TTF 238,69 είχες παραπλανητική τιμή

(238,69/1000+0,0237)*0,6=0.157 αλλά η ρήτρα θα ήταν

(1,17*238,69-29)/1000=0,25 επιπλέον . (γιαυτό το excel στο βγάζει παραπάνω)

Απο ότι βλέπω (απο αυτά που πόσταρες) δεν σε σκίσανε με μέσο όρο ρήτρας "μόνο" 0,04065

Δες προηγούμενους λογαριασμούς αν είχες αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας ή συμμαζεύτηκαν κάπως και έτυχε και δεν πλήρωσες 0,40+ όπως το άλλο μέλος

Τσέκαρε πέρυσι αν πλήρωνες τα διπλάσια σε σχέση με άλλα προγράμματα

32 λεπτά πριν, crash21 είπε

Επισης στο excel γραφει: "Καταργήθηκε, Προσοχή, κάνετε τις απαραίτητες ενέργειες καταγγελίας". Αρχικα γιατι να κανω καταγγελια και μετα πως να την κανω.

εννοώ αμφισβήτηση λογαριασμού , καταγγελία ΣτΚ ή και ΡΑΕ , δυστυχώς δεν είχα κρατήσει λινκ , το μόνο που βρήκα ήταν προτροπή να διαβάσει μέλος απο σελίδα 277

39 λεπτά πριν, crash21 είπε

Εφοσον εχω συμβολαιο θα πληρωσω την ρητρα αποχωρησης;

ναι , ότι προβλέπεται , αλλά κάποιοι σκεφτόντουσαν τα 50-100€ της ρήτρας αποχώρησης και χάσανε 500 με 1000€ επειδή δεν κλεισανε σε φθηνό σταθερό

Τώρα τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Δες προηγούμενους λογαριασμούς αν είχες αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας ή συμμαζεύτηκαν κάπως και έτυχε και δεν πλήρωσες 0,40+ όπως το άλλο μέλος

Έχουν συμμαζευτεί από τον Δεκέμβριο του 2021. https://www.protergia.gr/spiti/fysiko-aerio-gia-spiti/xrewseis-fysikou-aeriou-oikiako-autonomo/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 11:04 ΠΜ, korakios είπε

 

____________________

για όσους με 0,125 που δεν έχουν κανέναν λογαριασμό και θέλουν να φύγουν, σκεφτείτε να κάνει αίτηση άλλος (που έχει σχέση με το ακίνητο) , άλλο ΑΦΜ δλδ

Συμπληρώνοντας το προηγούμενο post σχετικά με την επικοινωνία μου με Ελίν

Μίλησα προς λίγων ωρών και με nrg. Και αυτοί λοιπόν δέχονται να γίνει σύμβαση μόνο στο όνομα της σύμβασης ΕΔΑ. Μόνο αν γίνει ΚΑΙ αλλαγή ονόματος στην ΕΔΑ. Επίσης μετά την αναφορά ότι δεν έχω πρόσφατο λογαριασμό εξοφλημένο μου είπαν ότι "δυστυχώς εάν είναι έτσι τα πράγματα δεν μπορείτε να έρθετε σε εμάς". Μάλιστα και για τα δύο θέματα επειδή επέμενα για εύρεση λύσεων έγιναν τηλεφωνήματα 2-3 και φτάσαμε προϊστάμενος κτλ κτλ. Αποτέλεσμα : Πορτα έφαγα

Η Ελίν ξέμεινε που τουλάχιστον δέχεται να γίνει αλλαγή παρόχου στο ίδιο όνομα με αντίγραφο σύμβασης ΕΔΑ ( @ekrepali εγώ το έχω στο αρχείου μου .....!)

Επιπρόσθετες ιδέες δεκτές

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Η Ελίν ξέμεινε που τουλάχιστον δέχεται να γίνει αλλαγή παρόχου στο ίδιο όνομα με αντίγραφο σύμβασης ΕΔΑ ( @ekrepali εγώ το έχω στο αρχείου μου .....!)

Επιπρόσθετες ιδέες δεκτές

δεν έχεις παλιότερο λογαριασμό στο όνομά σου ? τι το θέλουν το χαρτί της ΕΔΑ ?

3 λεπτά πριν, nikosbt είπε

το  bennefit τηw δεη το κυμαινομeνο βγαινει πιο φτηνο απο της ελιν ετσι δεν ειναι ?

ότι σου βγάζει το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι,

Οχι για αυτο το ρωτησα κυριως, δεν ειδα ποτε υπερογκους λοαριασμους απο περσυ που την εχω και ειχα θερμανση.

Γενικα χρεωση αναπροσαρμογης εχω μονο στους 2 τελευταιους λογαριασμους 0,04065 και 0,03069.

Απλα πλεον δεν μπορω να ξερω ποια η τιμη του τρεχωντος μηνα γιατι δεν συμβαδιζουν οι τιμες του site με αυτο που με χρεωνουν. Και ειναι και εκπληξη παντα η ρητρα :D

Εδω πχ https://www.protergia.gr/spiti/fysiko-aerio-gia-spiti/xrewseis-fysikou-aeriou-oikiako-autonomo/ τα λεει ολα αναλυτικα αλλα δεν ειναι 100% οι ψρεωσεις που εχω.

Εχω χρεωθει αυτα στον τελευταιο λογαριασμο:

15/09/2022 30/09/2022 0,20590
01/10/2022 31/10/2022 0,18336
01/11/2022 16/11/2022 0,12981

Χρέωση Αναπροσαρμογής: 172,22 0,04065

Επεξ/σία από crash21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...