Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Από τις 3 του μήνα αυτό αλλά σιγή ακόμα. 

 

Στις 10 εργάσιμες (βγάλε δηλαδή ΣΚ και Παρασκευή των Φώτων), πάτα κόκκινο και επισήμανε ότι έχουν περάσει 10 εργάσιμες και αναμένεις την απάντηση τους άμεσα. Αν δε πάρεις ανταπόκριση άνοιξε νέο αίτημα στη ΡΑΕ με αιτιολογία "Την εξυπηρέτηση απ'την εταιρία --> Τη γενικότερη ποιότητα εξυπηρέτησης" και γράψε ότι δε τηρουν τις προθεσμίες για επίλυση παραπόνων αναφέροντας το προηγούμενη αίτημα της ΡΑΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα από εσάς την ΔΕΗ παρακάτω ενημέρωση:

Αναφορά σε κείμενο

"Σας υπενθυμίζουμε πως η σύμβασή σας για το προϊόν Φυσικού Αερίου λήγει σύντομα.
Μετά την λήξη, θα εφαρμοστούν οι χρεώσεις σύμφωνα με τους Γενικούς Όρους της Σύμβασης και η προωθητική έκπτωση δεν θα ισχύει.

Για να συνεχίσετε να απολαμβάνετε την προωθητική έκπτωση (gift), ανανεώστε τη σύμβασή σας:" 

Τους έστειλα mail για να μάθω για την προωθητική έκπτωση και τα προγραμματα. Έλαβα την παρακάτω απάντηση:

Αναφορά σε κείμενο

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η σύμβαση σας λήγει 23/02/2023 . Το επόμενο και μοναδικό πρόγραμμα προς το παρόν είναι το  myHomeGasBenefit με χρεώσεις Ενέργειας (€/kWh)1,03 x Τιμή TTF* +0,004 Πάγιο (€/μήνα) €5,00 . Στις ανωτέρω χρεώσεις δεν συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 6%.  και μέχρι στιγμής το πρόγραμμα έχει προωθητική ενέργεια 50€ έκπτωση στον λογαριασμό
για αιτήσεις έως 31.01.2023 η οποία θα αλλάξει πιθανόν μέχρι την λήξη της σύμβασης σας . 

Το βασικό προϊόν κυμαινόμενης τιμής με 24μηνη διάρκεια σύμβασης. Απευθύνεται σε οικιακούς πελάτες φυσικού αερίου σε όλη την Ελλάδα με αυτόνομη θέρμανση και για αυτόνομες οικιακές παροχές χρήσης ζεστού νερού και κουζίνας.

 

24μηνη δέσμευση δεν αξίζει οπότε λογικά πάω για αλλαγή παρόχου. Οπότε με την ΔΕΗ με σταθερό πακέτο 0,05 μάλλον η  Ελιν φαίνεται να είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ATmega είπε

Έλαβα από εσάς την ΔΕΗ παρακάτω ενημέρωση:

Τους έστειλα mail για να μάθω για την προωθητική έκπτωση και τα προγραμματα. Έλαβα την παρακάτω απάντηση:

24μηνη δέσμευση δεν αξίζει οπότε λογικά πάω για αλλαγή παρόχου. Οπότε με την ΔΕΗ με σταθερό πακέτο 0,05 μάλλον η  Ελιν φαίνεται να είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή.

 

Η μετάβαση στο myHomeGasBenefit  με 24μηνη δέσμευση γίνεται αυτόματα με την λήξη του προηγούμενου προγράμματος;

Γιατί και εγώ έχω το fix 0.05 και λήξει κατά τον Μάρτιο.

Θα πρέπει να τους ειδοποιήσω κάπως αν θέλω να αποχωρήσω;

Στις 10/1/2023 στις 10:17 ΠΜ, Drake27 είπε

Καλημερα,

Ειμαι πελατης της δεη με gascontrol στα 0.05,η εδα εχει παρει 2 μετρησεις μεχρι στιγμης.

Αντε στην πρωτη τι μετρηση να παρει,αφου απο την αλλαγη παροχου και μετα δεν χρησιμοποιησα αεριο μεχρι τον οκτωμβριο μιας και εχω και ηλιακο για ζεστο νερο.

Την δευτερη μετρηση την πηραν πριν τα χριστουγεννα που εχω καψει πλεον αεριο για ζεστη,το θεμα ειναι οτι δεν εχει εκδοθει λογαριασμος και ειμαι ακομα με τα -30€ που ηταν απο την συμβαση που υπογραψα για 1 χρονο.

Εστειλα mail αλλα καμια απαντηση ακομα.

και εγώ τα ίδια, μόνο το -30 έχει βγει.

Το θέμα είναι μην αργήσει παραπάνω και μας ζητήσουν και επιστροφή του επιδόματος θέρμανσης!

τους έστειλα και mail πρόσφατα και αναμένω απάντηση. Γνωρίζει κανείς γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα μη έκδοσης λογαριασμών;; ειδικά για εμάς που είναι fix η τιμή !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα μπαινεις αυτοματα σε υποχρεωτικο 24μηνο συμβολαιο ? Μου φαινεται καταχραστικος ορος

Επεξ/σία από tsaltinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η δικη μου συμβαση ληγει στις 2 Φεβρουαριου. ΕΙμαι σε ΔΕΗ.
Τι εναλλακτικες εχω?
Σταθερη τιμη? Κυμαινομενη? Μενω ΔΕΗ? Ειχα "ηρεμησει" για ενα χρονο και τωρα τρεχω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Σιγουρα μπαινεις αυτοματα σε υποχρεωτικο 24μηνο συμβολαιο ? Μου φαινεται καταχραστικος ορος

Το ρωτάω και εγώ γιατί είχα το ίδιο ζήτημα με την ΖΕΝΙΘ παλιότερα και ακόμη περιμένω απάντηση από την ΡΑΕ μετά από 1χρόνο...

Με είχε βάλει αυτόματα σε άλλο πρόγραμμα με απλή ειδοποίηση με ψιλά γράμματα και πλήρωσα τέλος πρόωρης διακοπής... Οπότε ρωτάω για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Παιδια η δικη μου συμβαση ληγει στις 2 Φεβρουαριου. ΕΙμαι σε ΔΕΗ.
Τι εναλλακτικες εχω?
Σταθερη τιμη? Κυμαινομενη? Μενω ΔΕΗ? Ειχα "ηρεμησει" για ενα χρονο και τωρα τρεχω...

ειμαι στην ιδια περιπτωση με σενα, λήγει στις 15 η δεη και ακομα δεν μου έχει έρθει νεος λογαριασμος απο τον μαιο. Και δεν ξερω που θα παω ακομα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι να κάνω καταγγελία σύμβασης , να τους στείλω φωτογραφία μετρητή , να βγάλουν τελικό και αν αρνηθούν θα κινηθώ νομικά. Παράλληλα θα κάνω ένα τηλέφωνο Ελίν να δω αν γίνεται να πάω εκεί με παλιό λογαριασμό αναφέροντας την καταγγελία σύμβασης της ΔΕΗ λόγω μη έκδοσης λογαριασμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Με είχε βάλει αυτόματα σε άλλο πρόγραμμα με απλή ειδοποίηση με ψιλά γράμματα και πλήρωσα τέλος πρόωρης διακοπής... Οπότε ρωτάω για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων.

το ίδιο πήγαν να μου κάνουν στο ρεύμα αλλά μέσω ΣτΚ έβγαλα άκρη

12 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Εγώ σκέφτομαι να κάνω καταγγελία σύμβασης ,

την κάνει ο νέος πάροχος , έχε το νου ου μη μείνεις χωρίς αέριο

2 ώρες πριν, ATmega είπε

24μηνη δέσμευση δεν αξίζει οπότε λογικά πάω για αλλαγή παρόχου. Οπότε με την ΔΕΗ με σταθερό πακέτο 0,05 μάλλον η  Ελιν φαίνεται να είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή.

δεν ισχύει δέσμευση, κανονικα πας σε αορίστου , αλλά αν σε χρεώσουν θα πρέπει να κάνεις αμφισβήτηση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, cyberguy είπε

ειμαι στην ιδια περιπτωση με σενα, λήγει στις 15 η δεη και ακομα δεν μου έχει έρθει νεος λογαριασμος απο τον μαιο. Και δεν ξερω που θα παω ακομα

Για κοιταζε και εσυ και εγω, διοτι εχω πελαγωσει! Και βλεπω οτι αμα αργησω θα με βαλουν αυτοματα σε 24μηνο προγραμμα και μετα θα εχω και ρητρα αν αλλαξω γνωμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liberis tsabras said:

Για κοιταζε και εσυ και εγω, διοτι εχω πελαγωσει! Και βλεπω οτι αμα αργησω θα με βαλουν αυτοματα σε 24μηνο προγραμμα και μετα θα εχω και ρητρα αν αλλαξω γνωμη!

Θα περάσεις σε αοριστου δεν σε βάζουν σε 24μηνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, korakios είπε

 

δεν έχεις σχέση με το ακίνητο ? (εχεις) 

ότι ζητά ο κάθε πάροχος , ρώτα και θα σου πούνε τα δικαιολογητικά :)

Πριν λίγο μίλησα με Ελίν

Στο δια ταύτα 1) σύμβαση μόνο στο όνομα που είναι και η σύμβαση με ΕΔΑ.   2) εφόσον δεν υπάρχει πρόσφατος λογαριασμός τότε ο τελευταίος διαθέσιμος εξοφλημενος + αντίγραφο σύμβασης με ΕΔΑ ( για να απαντήσω σε προηγούμενες σχετικές ερωτήσεις )

 

Επίσης χθες μίλησα τηλεφωνικά με ΔΕΗ αέριο και επιβεβαίωσαν όλα όσα λέμε συν το ότι δεν έχουν ιδέα πότε θα εκδοθούν λογαριασμοί. Περιμένω από εδα ιστορικό μετρήσεων κ ξεκινάω τα δέοντα με την κυρία. Μέχρι τέλος του μήνα πρέπει να είμαστε σε άλλο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, itmaster99 said:

Πριν λίγο μίλησα με Ελίν

Στο δια ταύτα 1) σύμβαση μόνο στο όνομα που είναι και η σύμβαση με ΕΔΑ.   2) εφόσον δεν υπάρχει πρόσφατος λογαριασμός τότε ο τελευταίος διαθέσιμος εξοφλημενος + αντίγραφο σύμβασης με ΕΔΑ ( για να απαντήσω σε προηγούμενες σχετικές ερωτήσεις )

 

 

Αηδίες. Δηλαδή εγώ σαν ιδιοκτήτρια έβαλα αεριο στο σπίτι μου και υπέγραψα σύμβαση με την ΕΔΑ στο όνομα μου. Εάν έρθει ενοικιαστής δεν θα πάρει το αεριο στο όνομα του; Μόνο στου ιδιοκτήτη η τίποτα; Χαζομάρες απλά για να σε ξεφορτωθούν η είναι ανίκανοι υπάλληλοι. Από την στιγμή που έχεις έννομη σχέση με το ακίνητο και προκύπτει από κάπου (μισθωτήριο, Ε9) μπορείς ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ να το πάρεις στο όνομα σου. Εάν δεν έχεις πρόσφατο εξοφλημένο λογαριασμό η εάν δεν έχεις καθόλου λογαριασμό υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι έχεις την Χ έννομη σχέση με το ακίνητο που έχεις αριθμό ΗΚΑΣΠ τάδε, δεν έχει εκδοθεί πρόσφατος λογαριασμός αλλά όταν εκδοθεί δηλώνεις ρητά ότι θα εξοφληθεί. Αντίγραφο σύμβασης ΕΔΑ θέλει μόνο εάν είναι η πρώτη σύνδεση με πάροχο όχι η αλλαγή παρόχου. Όσα λέω παραπάνω τα έκανα εγώ και γίνονται δεκτά κανονικότατα

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι δεν  έχουν λογαριασμό έχουν θέμα μεγάλο . Μιλούσα με άλλο μέλος σε δίπλα φόρουμ και μέσω myrae δε δίνει η ΔΕΗ βεβαίωση μη οφειλών και του δώσαν τη σύμβαση (ούτε που ξέρουν τι τους γίνεται) . Σε τηλέφωνο στη ΡΑΕ δεν έχουν πάρει γραμμή το τι γίνεται με ΔΕΗ που δείχνει 4-5 άτομα το πολύ έχουν στείλει πανελλαδικά

Η μόνη λύση ήταν να γίνει αίτηση απο άλλο ΑΦΜ σε νέο πάροχο

(edit εκτός αν ο πάροχος δέχεται υπεύθυνη δήλωση οτι ο πελάτης δε χρωστά)

Επεξ/σία από korakios
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

Όσοι δεν  έχουν λογαριασμό έχουν θέμα μεγάλο . Μιλούσα με άλλο μέλος σε δίπλα φόρουμ και μέσω myrae δε δίνει η ΔΕΗ βεβαίωση μη οφειλών και του δώσαν τη σύμβαση (ούτε που ξέρουν τι τους γίνεται) . Σε τηλέφωνο στη ΡΑΕ δεν έχουν πάρει γραμμή το τι γίνεται με ΔΕΗ που δείχνει 4-5 άτομα το πολύ έχουν στείλει πανελλαδικά

Η μόνη λύση ήταν να γίνει αίτηση απο άλλο ΑΦΜ σε νέο πάροχο

Το κάνουν και χωρίς λογαριασμό. Όταν άλλαξα πάροχο από ηρωνα σε ΔΕΗ δεν είχα καν λογαριασμό. Το δέχτηκαν με υπεύθυνη δήλωση χωρίς μα και μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...