Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

0,133 σου βγήκε περίπου μέσος όρος (χωρίς ΔΕΠΑ)

Στο Double Home Flex η τελική τιμή (με την έκπτωση 45% + έκπτωση ΔΕΠΑ) σε σχέση με τη δική μου (ΔΑΦΑ - ΔΕΠΑ) βγαίνει πιο φθηνά για Οκτώβριο και Νοέμβριο. Ειδικά τον Νοέμβριο βγαίνει 0,03€/kWh πιο φθηνά.

Χώρια και την παλιά "σταθερή" χρέωση που έχω (0,03€ - 45% έκπτωση ποσότητας = 0,0165€/kWh)

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Στο Double Home Flex η τελική τιμή (με την έκπτωση 45% + έκπτωση ΔΕΠΑ) σε σχέση με τη δική μου (ΔΑΦΑ - ΔΕΠΑ) βγαίνει πιο φθηνά για Οκτώβριο και Νοέμβριο. Ειδικά τον Νοέμβριο βγαίνει 0,03€/kWh πιο φθηνά.

τη ΔΕΠΑ μην την υπολογίζεις για συγκρίσεις , είναι κοινή για όλους (πλην Ζενίθ που τη δίνουν με το σταγονόμετρο σε δόσεις)

8 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Χώρια και την παλιά "σταθερή" χρέωση που έχω (0,03€ - 45% έκπτωση ποσότητας = 0,0165€/kWh)

εδώ σε έχασα αφού είχες ρήτρα αναπροσαρμογής (ΔΑΦΑ)

Εγώ απλά έβγαλα μέσο όρο , οκ, να βάλουμε και της ΔΕΠΑ μιας και είναι μέσος όρος μηνών

(36,56-16,45-4,39-14,38-8,92+9,23+67,91+65)/1218,578= ~0,11€/kw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

εδώ σε έχασα αφού είχες ρήτρα αναπροσαρμογής (ΔΑΦΑ)

Η ΔΑΦΑ χρεώνεται επιπλέον της σταθερής χρέωσης δεν την καταργεί (αν εννοείς αυτό).

Φαίνεται στην αρχή των χρεώσεων η χρεώση 0,03€/kWh και από κάτω η έκπτωση ποσότητας 45%. Κανονικά πρέπει να την λογαριάζω και αυτή για να βλέπω το όφελος/ζημία σε σχέση με άλλα προγράμματα.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Κανονικά πρέπει να την λογαριάζω και αυτή για να βλέπω το όφελος/ζημία σε σχέση με άλλα προγράμματα.

ναι δεν είπα το αντίθετο . Και πριν υπολόγισα το 45% με ή χωρίς ΔΕΠΑ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NickTheMeat είπε

Η τελική τιμή στο double βγαίνει όσο το TTF. εσύ τι χρεώσεις περιμένες να έχεις? οι εκπτώσεις που δινει είναι παραπλανητικο marketing και μονο.

Εσύ δηλαδή το ήξερες αύτο και το απέφυγες. Μπράβο σου, εμείς οι περισσότεροι τα χαϊβάνια δεν το καταλάβαμε.

Για αυτό λοιπόν έχω ανοίξει αίτημα στην ΡΑΕ. Γιατί ενώ όλοι οι πάροχοι την αντίστοιχη περίοδο (Οκτώβριος 21~Ιανουάριος 22 που ήμουν στον ΗΡΩΝ) είχαν ΤΤΦΑ στο 0,07~ 0,11, ο ΗΡΩΝ αποφάσισε να κάνει εξυπνάδα και να μας τα πάρει εμάς του double διαφορετικά. Περιμένω λοιπόν να μου εξηγήσουν και να μου δικαιολογήσουν που βρήκαν αυτή την ΤΤΦΑ. Και σε αυτό το screenshot να φανταστείς και να δεις πόσο του νοιάζει και πως απαντάνε, δεν είναι καν μέσα οι τρεις από τους τέσσερις μήνες που ήμουν σε αυτούς. Γενικά απαντάνε πάντα αόριστα ώσπου να κλείσει το αίτημα, αλλά εγώ ανοίγω καινούριο και γράφω, σε συνέχεια του αιτήματος που δεν απαντήθηκε κτλπ. Έχω πάρει τόσες απαντήσεις και όλες ήταν εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, argimeg είπε

Γενικά απαντάνε πάντα αόριστα ώσπου να κλείσει το αίτημα, αλλά εγώ ανοίγω καινούριο και γράφω, σε συνέχεια του αιτήματος που δεν απαντήθηκε κτλπ. Έχω πάρει τόσες απαντήσεις και όλες ήταν εκτός θέματος.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/657/#comment-59604874

μπας και αναγκαστούν να απαντήσουν

είναι για το γνωστό θέμα της ΔΕΗ , αλλά κατάλαβες πιστεύω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/657/#comment-59604874

μπας και αναγκαστούν να απαντήσουν

είναι για το γνωστό θέμα της ΔΕΗ , αλλά κατάλαβες πιστεύω

Δεν το πήρα χαμπάρι αυτό. Να σε καλά θα το ετοιμάσω και θα το στείλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, argimeg είπε

Εσύ δηλαδή το ήξερες αύτο και το απέφυγες. Μπράβο σου, εμείς οι περισσότεροι τα χαϊβάνια δεν το καταλάβαμε.

Για αυτό λοιπόν έχω ανοίξει αίτημα στην ΡΑΕ. Γιατί ενώ όλοι οι πάροχοι την αντίστοιχη περίοδο (Οκτώβριος 21~Ιανουάριος 22 που ήμουν στον ΗΡΩΝ) είχαν ΤΤΦΑ στο 0,07~ 0,11, ο ΗΡΩΝ αποφάσισε να κάνει εξυπνάδα και να μας τα πάρει εμάς του double διαφορετικά. Περιμένω λοιπόν να μου εξηγήσουν και να μου δικαιολογήσουν που βρήκαν αυτή την ΤΤΦΑ. Και σε αυτό το screenshot να φανταστείς και να δεις πόσο του νοιάζει και πως απαντάνε, δεν είναι καν μέσα οι τρεις από τους τέσσερις μήνες που ήμουν σε αυτούς. Γενικά απαντάνε πάντα αόριστα ώσπου να κλείσει το αίτημα, αλλά εγώ ανοίγω καινούριο και γράφω, σε συνέχεια του αιτήματος που δεν απαντήθηκε κτλπ. Έχω πάρει τόσες απαντήσεις και όλες ήταν εκτός θέματος.

Δε πρόκειται να σου απαντήσουν με σαφήνεια πώς προκύπτει το ΤΤΦΑ. Όταν λοιπόν σου απαντήσουν... πάτα κόκκινο και γράψτε "παρακαλώ αποδείξτε μου ότι η ΤΤΦΑ δεν είναι υπερκοστολογημένη κι ότι δεν έχετε ενσωματώσει κρυφό περιθώριο κέρδους". Στην επόμενη απάντηση τους ή αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών, ξαναπατάς κόκκινο και ζητάς διαμεσολάβηση της ΡΑΕ. Εν συνεχεία στέλνεις αίτημα διαμεσολάβησησ με email με βάσει το πρότυπο στη πάνω παράθεση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δε πρόκειται να σου απαντήσουν με σαφήνεια πώς προκύπτει το ΤΤΦΑ. Όταν λοιπόν σου απαντήσουν... πάτα κόκκινο και γράψτε "παρακαλώ αποδείξτε μου ότι η ΤΤΦΑ δεν είναι υπερκοστολογημένη κι ότι δεν έχετε ενσωματώσει κρυφό περιθώριο κέρδους". Στην επόμενη απάντηση τους ή αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών, ξαναπατάς κόκκινο και ζητάς διαμεσολάβηση της ΡΑΕ. Εν συνεχεία στέλνεις αίτημα διαμεσολάβησησ με email με βάσει το πρότυπο στη πάνω παράθεση.

Κανονικά θα έπρεπε να πάει στον εισαγγελέα οικονομικού εγκλήματος κι ας τρέχουν μετά πάροχοι, ΕΔΑ, ραε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2023 στις 12:47 ΜΜ, korakios είπε

θα το έκανα ευχαρίστως αλλά δε σύνταξα κείμενο ακόμα και αν συντάξω θα το ποστάρω εδώ

email στη ΔΕΗ έστειλα απλά

Καλημέρα 

Σήμερα θα στείλω και εγώ ....διότι φως στο τούνελ της ΔΕΗ δεν βλέπω αλλά βλέπω το ttf να πηγαίνει στο 70

Στο   [email protected]     ΣΩΣΤΑ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Εγώ έχω το άλλο θέμα με την ΔΕΗ.

Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός Απριλίου - Μαρτίου (0,05€/kwh) χωρίς να μου έχει πιστωθεί η προωθητική ενέργεια των 30€ έκπτωσης. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως θα μου τα βάλουνε στον επόμενο.

Θα μπορώ να κάνω αμφισβήτηση του πρώτου λογαριασμού, σε περίπτωση που δεν μου πιστωθεί το δώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα έβαλαν 30 ευρώ, αλλά δεν θυμάμαι αν την είχα κι όλας. Δεν βρίσκω το συμβόλαιο με τίποτα. Ο λογαριασμός για για όποιον του φανεί χρήσιμος:
image.png.931a79d7e22c602c708bd2eb103360b3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, itmaster99 είπε

Στο   [email protected]     ΣΩΣΤΑ ??

ναι , μην περιμένεις φυσικά απάντηση

35 λεπτά πριν, skantsos είπε

Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός Απριλίου - Μαρτίου (0,05€/kwh) χωρίς να μου έχει πιστωθεί η προωθητική ενέργεια των 30€ έκπτωσης. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως θα μου τα βάλουνε στον επόμενο.

γραπτώς πάρτο

36 λεπτά πριν, skantsos είπε

Θα μπορώ να κάνω αμφισβήτηση του πρώτου λογαριασμού, σε περίπτωση που δεν μου πιστωθεί το δώρο?

ναι

11 λεπτά πριν, greg4 είπε

Ούτε εμένα έβαλαν 30 ευρώ, αλλά δεν θυμάμαι αν την είχα κι όλας.

είχε

____________________

για όσους με 0,125 που δεν έχουν κανέναν λογαριασμό και θέλουν να φύγουν, σκεφτείτε να κάνει αίτηση άλλος (που έχει σχέση με το ακίνητο) , άλλο ΑΦΜ δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα εκδόθηκε τον Δεκέμβριο ο πρωτος λογαριασμος Απριλίου-Μαΐου στον οποίο αντί να μου πιστώσουν την έκπτωση με χρέωσαν 30ε και μετά από κάτι μέρες εκδόθηκε διορθωτικός όπου αφαίρεσαν 60ε χωρίς να κάνω κάτι εγώ. Ηρθαν και οι δύο λογαριασμοί μαζί σε έντυπο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

____________________

για όσους με 0,125 που δεν έχουν κανέναν λογαριασμό και θέλουν να φύγουν, σκεφτείτε να κάνει αίτηση άλλος (που έχει σχέση με το ακίνητο) , άλλο ΑΦΜ δλδ

Καλή σκέψη....... αλλά:

Με ΕΔΑ όμως τι γίνεται ? πχ. αν κάνω εγώ αίτηση αλλα το ακίνητο κ η σύνδεση είναι στο όνομα συζύγου πως θα κάτσει ? τι τρέξιμο θα χρειαστεί ? ο πάροχος ο καινούργιος τι δικαιολογητικά θα ζητήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...