Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
Μόλις τώρα, tsigpan είπε

Πάντως εγώ λογω μη εναλλακτικής λύσης, αέριο εκαψα, με gas control 0.125. βεβαια εκ των υστέρων  αποδειχτηκε λαθος η επιλογη να καψω αεριο και να μην γυρισω σε πετρελαιο αφου την εποχή που εκανα αιτηση  για  επιδομα θερμανσης το πετρελαιο ειχε 1.30, οποτε μου εβγαινε το ιδιο και λιγο παραπανω.

έπρεπε να ψαχτείς με κλιματιστικά στο αντίστοιχο νήμα , αν δεις στο άλλο νήμα είναι μεγάλη η διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστηχώς τα κλιματιστιά μου ειναι παλιας τεχνολογιας ενεργειακής κλασης Β, 15ετίας. Επιπλεον με το κλιμα που εχουμε εδω Θεσσαλια  δεν βγαινει χειμωνας με κλιματιστικά, ασχετα που ακομη δεν εκανε  βαρύ χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έκλεισα ακόμα κάπου , dual θα αποφύγω εκτός αν τύχει συμπτωματικά να συμφέρει και στο ρεύμα και προϋπόθεση είναι να μην έχει δέσμευση . Μάλλον προς Ελίν ή NRG , όπως κάτσει , είναι και το πρόβλημα οτι έχω λογαριασμό αρχαίο ,μπορεί και να μη δεχτεί κανένας στο τέλος 😁

Τουλάχιστον εσύ έχεις λογαριασμό

9 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Δυστηχώς τα κλιματιστιά μου ειναι παλιας τεχνολογιας ενεργειακής κλασης Β, 15ετίας. Επιπλεον με το κλιμα που εχουμε εδω Θεσσαλια  δεν βγαινει χειμωνας με κλιματιστικά, ασχετα που ακομη δεν εκανε  βαρύ χειμώνα.

Και εγώ στη Θεσσαλία είμαι και μια χαρά μπορεί να βγει ο χειμώνας με κλιματιστικά. Απλά δεν πρέπει να τα κλείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Δυστηχώς τα κλιματιστιά μου ειναι παλιας τεχνολογιας ενεργειακής κλασης Β, 15ετίας. Επιπλεον με το κλιμα που εχουμε εδω Θεσσαλια  δεν βγαινει χειμωνας με κλιματιστικά, ασχετα που ακομη δεν εκανε  βαρύ χειμώνα.

συνέχεια στα αλλα νήματα :)

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Τουλάχιστον εσύ έχεις λογαριασμό

με 0,125 είσαι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

με 0,125 είσαι ?

Ναι. Σκοπεύω να το κρατήσω όμως γιατί είναι για μικρή γκαρσονιέρα με μικρή κατανάλωση. Του χρόνου βλέπω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Ναι. Σκοπεύω να το κρατήσω όμως γιατί είναι για μικρή γκαρσονιέρα με μικρή κατανάλωση. Του χρόνου βλέπω. 

αν δεν χρησιμοποιείται συχνά και έχει πολύ μικρή κατανάλωση σε ρεύμα και αέριο , δε βαράς ένα dual στην αγαπημένη όλων εταιρία με διαφορά ?😁

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-aerio-gia-to-spiti-sas/double-energy-home-smart/

2 χρόνια βεντούζας βέβαια και κάτι θα σκεφτούν για να τα πάρουν .... σκέφτομαι πόσος κόσμος έχει φύγει για να έχουν 3ο μήνα την προσφορά με τα 400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν χρησιμοποιείται συχνά και έχει πολύ μικρή κατανάλωση σε ρεύμα και αέριο , δε βαράς ένα dual στην αγαπημένη όλων εταιρία με διαφορά ?😁

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-aerio-gia-to-spiti-sas/double-energy-home-smart/

2 χρόνια βεντούζας βέβαια και κάτι θα σκεφτούν για να τα πάρουν .... σκέφτομαι πόσος κόσμος έχει φύγει για να έχουν 3ο μήνα την προσφορά με τα 400€

Πρόκειται για φοιτητική γκαρσονιέρα με μικρή κατανάλωση αερίου και πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος. Στην elpedison όμως δεν πάω ούτε με σφαίρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ενδιαφέρει να κάνω καινούριο συμβόλαιο για διαμέρισμα 40 τ.μ. (με κλιματιστικά καινούρια) συνδυαστικό ρεύμα/αέριο. Βλέπω τις χρεώσεις του ΗΡΩΝ στο ρεύμα και φαίνονται καλύτερες από άλλους παρόχους (πρόγραμμα Generous Home) και σε συνδυασμό με αέριο (Double Home Flex) δίνεται και δωρεάν το 45% (κατα τα λεγόμενα τους) της κατανάλωσης αερίου + 50€ αν γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση.

Λέτε αξίζει το ρίσκο λόγω της άγνωστης προμήθειας στο αέριο? Έχει κάποιος ρεύμα/αέριο εκεί να μοιραστεί την εμπειρία του έως τώρα?

Έχετε να προτείνετε κάτι ασφαλέστερο/οικονομικότερο?

Έχω χάσει τη μπάλα μια βδομάδα τώρα, βοηθήστε με :P

Edit: Για Δεκέμβριο το ΤΤΦα του Ηρωνα ήταν 0,118542930 (double flex). Έχει ρωτήσει/μάθει κανείς για τον Ιανουάριο?

Επεξ/σία από P-a-n-d-a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, P-a-n-d-a είπε

Edit: Για Δεκέμβριο το ΤΤΦα του Ηρωνα ήταν 0,118542930 (double flex). Έχει ρωτήσει/μάθει κανείς για τον Ιανουάριο?

στείλε email ή ρώτα μέσω messenger μπας και

πάντως πέρυσι όταν πάγωσαν τη δημοσίευση τιμών άρμεξαν καλά

(τιμές ποστάρανε μέλη )

17 λεπτά πριν, P-a-n-d-a είπε

Έχετε να προτείνετε κάτι ασφαλέστερο/

βάσει TTF θα ξέρεις τουλάχιστον τον επόμενο μήνα τι θα χρεώνεσαι (τέλη του τρέχων μήνα)

17 λεπτά πριν, P-a-n-d-a είπε

οικονομικότερο?

για να πεις κάτι οικονομικότερο απο κάτι άλλο πρέπει να ξέρεις τιμές 😛

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, P-a-n-d-a είπε

Με ενδιαφέρει να κάνω καινούριο συμβόλαιο για διαμέρισμα 40 τ.μ. (με κλιματιστικά καινούρια) συνδυαστικό ρεύμα/αέριο. Βλέπω τις χρεώσεις του ΗΡΩΝ στο ρεύμα και φαίνονται καλύτερες από άλλους παρόχους (πρόγραμμα Generous Home) και σε συνδυασμό με αέριο (Double Home Flex) δίνεται και δωρεάν το 45% (κατα τα λεγόμενα τους) της κατανάλωσης αερίου + 50€ αν γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση.

Λέτε αξίζει το ρίσκο λόγω της άγνωστης προμήθειας στο αέριο? Έχει κάποιος ρεύμα/αέριο εκεί να μοιραστεί την εμπειρία του έως τώρα?

Έχετε να προτείνετε κάτι ασφαλέστερο/οικονομικότερο?

Έχω χάσει τη μπάλα μια βδομάδα τώρα, βοηθήστε με :P

Edit: Για Δεκέμβριο το ΤΤΦα του Ηρωνα ήταν 0,118542930 (double flex). Έχει ρωτήσει/μάθει κανείς για τον Ιανουάριο?

Αν χρησιμοποιήσεις κλιματιστικά για θέρμανση, κάνε το double στον ΗΡΩΝ για να έχεις πολύ φτηνό ρεύμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

στείλε email ή ρώτα μέσω messenger μπας και

Στο τηλέφωνο μάλλον θα πάρω απάντηση "ε δεν τα ξέρουμε εμείς αυτά" να φανταστώ. Θα τα δοκιμάσω όλα και ότι κάτσε, καλύτερα γραπτά για να φαίνεται.

Περνώντας πάντως τις τιμές του Double Home Flex με το 45% στο excel και υπολογίζοντας το συντελεστή μόνο για το 22, βγαίνει ~1, δηλάδη πάνω κάτω στα ίδια με το TTF. Δεν τους εμποδίζει τίποτα βέβαια να το ανεβάσουν στο Θεό.

26 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν χρησιμοποιήσεις κλιματιστικά για θέρμανση, κάνε το double στον ΗΡΩΝ για να έχεις πολύ φτηνό ρεύμα.

Έτσι ακριβώς το σκέφτηκα και εγώ. Εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος, οι τιμές του Ήρωνα στο ρεύμα δεν φαίνεται να έχουν ανταγωνισμό. Μετά και τον κρατικών επιδοτήσεων, εκπτόσεων συνέπειας κλπ. η χρέωση βγαίνει 0,03 €/kWh (μέγιστη χρέωση προμήθειας προ εκπτώσεων 0,45 €/kWh) στο Generous Home.

Επεξ/σία από P-a-n-d-a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, P-a-n-d-a είπε

Έτσι ακριβώς το σκέφτηκα και εγώ. Εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος, οι τιμές του Ήρωνα στο ρεύμα δεν φαίνεται να έχουν ανταγωνισμό. Μετά και τον κρατικών επιδοτήσεων, εκπτόσεων συνέπειας κλπ. η χρέωση βγαίνει 0,03 €/kWh (μέγιστη χρέωση προμήθειας προ εκπτώσεων 0,45 €/kWh) στο Generous Home.

Σου απάντησα στο νήμα για το ρεύμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, P-a-n-d-a είπε

Με ενδιαφέρει να κάνω καινούριο συμβόλαιο για διαμέρισμα 40 τ.μ. (με κλιματιστικά καινούρια) συνδυαστικό ρεύμα/αέριο. Βλέπω τις χρεώσεις του ΗΡΩΝ στο ρεύμα και φαίνονται καλύτερες από άλλους παρόχους (πρόγραμμα Generous Home) και σε συνδυασμό με αέριο (Double Home Flex) δίνεται και δωρεάν το 45% (κατα τα λεγόμενα τους) της κατανάλωσης αερίου + 50€ αν γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση.

Λέτε αξίζει το ρίσκο λόγω της άγνωστης προμήθειας στο αέριο? Έχει κάποιος ρεύμα/αέριο εκεί να μοιραστεί την εμπειρία του έως τώρα?

Έχετε να προτείνετε κάτι ασφαλέστερο/οικονομικότερο?

Έχω χάσει τη μπάλα μια βδομάδα τώρα, βοηθήστε με :P

Edit: Για Δεκέμβριο το ΤΤΦα του Ηρωνα ήταν 0,118542930 (double flex). Έχει ρωτήσει/μάθει κανείς για τον Ιανουάριο?

Έχω κακή εμπειρία γιατί για 3 μήνες πέρσυ στο αέριο χρέωναν ότι ήθελαν και ακόμα έχω ανοιχτό θέμα στην ΡΑΕ να μου αποδείξουν από που βρήκαν το τόσο μεγάλο ΤΤΦΑ που χρέωναν. Η τελευταία απάντηση τους ήταν ένα screenshot από ένα δικό τους xls το βλέπεις παρακάτω. Τους ζήτησα κάτι επίσημο και ακόμα περιμένω απάντηση από τον Αύγουστο. Τους χρωστάω 40€ και όποτε με ενοχλούν τους λέω να απαντήσουν πρώτα στο ανοιχτό αίτημα μου και μετά θα τους πληρώσω. 

 

image.png.0415f0c316c5c71c649678970b3a0529.png

Για το ρεύμα μετά τους 6 μήνες μου έστειλαν e-mail ότι γίνεται αναπροσαρμογή προς τα επάνω και την έκανα και από εκεί.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, argimeg είπε

Έχω κακή εμπειρία γιατί για 3 μήνες πέρσυ στο αέριο χρέωναν ότι ήθελαν και ακόμα έχω ανοιχτό θέμα στην ΡΑΕ να μου αποδείξουν από που βρήκαν το τόσο μεγάλο ΤΤΦΑ που χρέωναν. Η τελευταία απάντηση τους ήταν ένα screenshot από ένα δικό τους xls το βλέπεις παρακάτω. Τους ζήτησα κάτι επίσημο και ακόμα περιμένω απάντηση από τον Αύγουστο. Τους χρωστάω 40€ και όποτε με ενοχλούν τους λέω να απαντήσουν πρώτα στο ανοιχτό αίτημα μου και μετά θα τους πληρώσω. 

 

image.png.0415f0c316c5c71c649678970b3a0529.png

Για το ρεύμα μετά τους 6 μήνες μου έστειλαν e-mail ότι γίνεται αναπροσαρμογή προς τα επάνω και την έκανα και από εκεί.

Η τελική τιμή στο double βγαίνει όσο το TTF. εσύ τι χρεώσεις περιμένες να έχεις? οι εκπτώσεις που δινει είναι παραπλανητικο marketing και μονο.

Επεξ/σία από NickTheMeat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...