Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

myrae

να του κόψουν την παροχή 😁

ποτέ καταγγελία σύμβασης , πάντα ο νέος πάροχος την κάνει για να κάνει εκπροσώπηση

Έστειλα και εγώ email ζητώντας απο τώρα διαβεβαίωση γραπτώς να μη χρεωθεί η ρήτρα αποχώρησης και ζήτησα και βεβαίωση εκπροσώπησης αν τυχών χρειαστεί . Φυσικά τόνισα έντονα να μη κάνουν καμια μλκ και νομίζουν οτι είναι αίτημα αποχώρησης και γίνει καμια καταγγελία σύμβασης

Τέλη του μηνός την κάνω , θα παίξει και παράλληλα και αίτημα μέσω myrae κτλ κτλ , καλά περάσαμε με καλές τιμές  ,αλλά αναγκαίο κακό ήταν ποτέ ξανα ΔΕΗ ελπίζω 😛

Επειδή συντάσω αυτή τη στιγμή και εγώ στο myrae ειναι εύκολο με ένα pm να μου στείλεις το κείμενο που απέστειλες ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Επειδή συντάσω αυτή τη στιγμή και εγώ στο myrae ειναι εύκολο με ένα pm να μου στείλεις το κείμενο που απέστειλες ?

Ευχαριστώ.

θα το έκανα ευχαρίστως αλλά δε σύνταξα κείμενο ακόμα και αν συντάξω θα το ποστάρω εδώ

email στη ΔΕΗ έστειλα απλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Φυσικά τόνισα έντονα να μη κάνουν καμια μλκ και νομίζουν οτι είναι αίτημα αποχώρησης και γίνει καμια καταγγελία σύμβασης

 

Παλι καλά που το τόνισες...

@HERTHAN τι απόδοση δίνεις να τον αφήσουν χωρίς αέριο; 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Παλι καλά που το τόνισες...

@HERTHAN τι απόδοση δίνεις να τον αφήσουν χωρίς αέριο; 😆

τον είχα στον νου μου όταν το έγραφα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αυτός όμως δεν είχε σκύλο. 😄

δυστυχώς το κουτί της ΕΔΑ είναι έξω , μόνο ο μετρητής είναι μέσα ,γενικά με βλέπω στην αυλή αυτές τις μέρες , είχα και μια σχιζοφρενική γάτα πολύ παλιά , κρίμα που δεν άφησε απογόνους , έκανε επίθεση αν έκοβε κάτι περίεργο με νύχια και δόντια , να δεις μαστόρι 140 κιλά να σκάει επειδή το πήρε με την όπισθεν και βρήκε σε ένα τσαπί που είχα .... απο μια γάτα όρθια ( περπατούσε με τα 2 πόδια για μανούρα όταν σκάλωνε) , πάντως το γατί θα έκανε δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

Έστειλα και εγώ email ζητώντας απο τώρα διαβεβαίωση γραπτώς να μη χρεωθεί η ρήτρα αποχώρησης και ζήτησα και βεβαίωση εκπροσώπησης αν τυχών χρειαστεί . Φυσικά τόνισα έντονα να μη κάνουν καμια μλκ και νομίζουν οτι είναι αίτημα αποχώρησης και γίνει καμια καταγγελία σύμβασης

Τέλη του μηνός την κάνω , θα παίξει και παράλληλα και αίτημα μέσω myrae κτλ κτλ , καλά περάσαμε με καλές τιμές  ,αλλά αναγκαίο κακό ήταν ποτέ ξανα ΔΕΗ ελπίζω 😛

την πιθανότητα να περάσουμε απο το gascontrol στο gasbenefit (χωρίς φυσικά ρήτρες και χρεώσεις) δεν την εξετάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα κάνει συμβόλαιο με ΔΕΗ (fix 0.05) από 10/3/22. Δεν έχω πάρει ακόμη λογαριασμό.

Το αέριο βέβαια πρώτη φορά το χρησιμοποίησα πριν από 1 μήνα.

Μόνο μια επιστροφή 30 ευρώ υπάρχει στο σύστημα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tempo είπε

την πιθανότητα να περάσουμε απο το gascontrol στο gasbenefit (χωρίς φυσικά ρήτρες και χρεώσεις) δεν την εξετάζεις;

24 μήνες επιπλέον ΔΕΗ , όχι ευχαριστώ δε θα πάρω 😂

βασικά δε γνωρίζω αν πχ μένουν 6 μήνες απο το control και πας στο benefit ,το αν θα παραμένουν 6 μήνες υπόλοιπο ή θα πάνε 24 , αλλά θέλω να φύγω απο ΔΕΗ τέλη του μήνα

edit Υπόψιν είμαι με τα 0,12 σταθερού , αν ήμουν με τα 0,05 δε θα καιγόμουν , αλλά να πληρώνω παραπάνω και να είμαι στη ΔΕΗ ,δε γίνεται (για μένα , δλδ προτιμώ να πληρώσω και λίγο παραπάνω σε άλλο πάροχο γενικότερα)

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Εγώ είχε κάνει συμβόλαιο με ΔΕΗ (fix 0.05) από 10/3/22. Δεν έχω πάρει ακόμη λογαριασμό.

Το αέριο βέβαια πρώτη φορά το χρησιμοποίησα πριν από 1 μήνα.

Μόνο μια επιστροφή 30 ευρώ υπάρχει στο σύστημα.

email και μετά αίτημα στο myrae

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

24 μήνες επιπλέον ΔΕΗ , όχι ευχαριστώ δε θα πάρω 😂

βασικά δε γνωρίζω αν πχ μένουν 6 μήνες απο το control και πας στο benefit ,το αν θα παραμένουν 6 μήνες υπόλοιπο ή θα πάνε 24 , αλλά θέλω να φύγω απο ΔΕΗ τέλη του μήνα

email και μετά αίτημα στο myrae

ωραία, ενημέρωσε μας αν σου είναι εύκολο (γιατί βλέπω ότι είσαι ο πρώτος που ξεκίνησες να ψάχνεις τον καλύτερο τρόπο να φύγουμε απο το gascontrol όσο το δυνατό πιο ανώδυνα). Εγώ που έκανα το gascontrol τέλη Αυγούστου αν φύγω πριν κλείσω 6μηνο έχω ρήτρα 80ευρώ (αρκετά μεγάλο ποσό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, tempo είπε

ωραία, ενημέρωσε μας αν σου είναι εύκολο (γιατί βλέπω ότι είσαι ο πρώτος που ξεκίνησες να ψάχνεις τον καλύτερο τρόπο να φύγουμε απο το gascontrol όσο το δυνατό πιο ανώδυνα). Εγώ που έκανα το gascontrol τέλη Αυγούστου αν φύγω πριν κλείσω 6μηνο έχω ρήτρα 80ευρώ (αρκετά μεγάλο ποσό).

και εγώ τα ίδια , όμως δε θα περιμένω να μου απαντήσει η ΔΕΗ θετικά , ούτε φυσικά να βγει άκρη μέσω myrae , θα κάνω αίτηση σε άλλον πάροχο περίπου 20 του μηνός και μετά θα ασχοληθώ με ΔΕΗ , απλά έστειλα απο τώρα email (και άργησα βασικά) γιατί ξέρω τη φάση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κι εγω στη ΔΕΗ με το σταθερο 0.12

Προφανως δεν με συμφερει επι του παροντος

Ομως θελω να δω κατι χειροπιαστο για να παω αλλου,διαφορετικα αν πχ ανεβουν οι τιμες γιατι επεσε βαρυς χειμωνας στην  κεντρικη Ευρωπη μετα παλι χαμενος θα ειμαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

και εγώ τα ίδια , όμως δε θα περιμένω να μου απαντήσει η ΔΕΗ θετικά , ούτε φυσικά να βγει άκρη μέσω myrae , θα κάνω αίτηση σε άλλον πάροχο περίπου 20 του μηνός και μετά θα ασχοληθώ με ΔΕΗ , απλά έστειλα απο τώρα email (και άργησα βασικά) γιατί ξέρω τη φάση

Καλησπέρα 

κ εγώ έφυγα την προηγούμενη εβδομάδα από δεη αέριο.Έστειλες μέιλ που;στην Δεη;για καθυστέρηση λογαριασμου;

για να δω πως θα κινηθώ.Εγώ περιμένω την εδα για μέτρηση.Πόσες μέρες θέλει;

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ειμαι κι εγω στη ΔΕΗ με το σταθερο 0.12

Προφανως δεν με συμφερει επι του παροντος

Ομως θελω να δω κατι χειροπιαστο για να παω αλλου,διαφορετικα αν πχ ανεβουν οι τιμες γιατι επεσε βαρυς χειμωνας στην  κεντρικη Ευρωπη μετα παλι χαμενος θα ειμαι 

πάρε τηλ σε πάροχους , εκτός απο τα αισθηματικά/επαγγελματικά , λένε και τον καιρο καθώς και παγκόσμιες εξελίξεις 😂

πέρα απο την πλάκα , κανείς δε μπορεί να σου πει τι θα παίξει Μάρτιο , προς το παρών κοιτάω TTF ημερών να δω πόσο θα κλείσει ο Φεβρουάριος

Με την ευκαιρία πάτε στο νέο λινκ

https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

επιλέγετε "EEX EGIX DAY&MONTH" και μετά "TTF  Month" και πατάτε στο διάγραμμα που δείχνει πόσο τείνει να κλείσει ο επόμενος μήνας (Φεβρουάριος) παίρνοντας μ.ο. ημερήσιων του τρέχων (Ιανουαρίου)

2 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλησπέρα 

κ εγώ έφυγα την προηγούμενη εβδομάδα από δεη αέριο.Έστειλες μέιλ που;στην Δεη;για καθυστέρηση λογαριασμου;

ναι στη ΔΕΗ , [email protected]
πχ

Αναφορά σε κείμενο

 

"λόγω της χαμηλής ποιότητας υπηρεσιών (μη έκδοση λογαριασμών) , θα ήθελα γραπτώς οτι δε θα εφαρμόσετε ρήτρα αποχώρησης...."

"...Θα προτιμούσα να με διαβεβαιώσετε απο τώρα τη μη εφαρμογή της ρήτρας αποχώρησης, ωστε να αποφύγω μελλοντικές αμφισβητήσεις λογαριασμών μέσω αρμόδιων αρχών (Συνήγορο Καταναλωτή και ΡΑΕ και ταυτόχρονη καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτών), φυσικά μαζί με τις αντίστοιχες βεβαιώσεις καταμετρήσεων απο ΕΔΑ..."

 

_______________

δε ζήτησα καν έκδοση λογαριασμού μιας (για μένα) , δεν ήταν αίτημα έκδοσης , διαβεβαίωση της μη ρήτρας αποχώρησης και έκδοση βεβαίωσης εκπροσώπησης ήταν το αίτημα

Εσύ που πήγες ? Δέχτηκαν αρχαίο λογαριασμό ?

8 λεπτά πριν, marina8282 είπε

για να δω πως θα κινηθώ.Εγώ περιμένω την εδα για μέτρηση.Πόσες μέρες θέλει;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58978459

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...