Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλή χρονια με υγεία!!

100€ είναι πχ ειτε φύγεις 2 μήνες νωρίτερα πριν την λήξη του συμβολαίου;;Η είναι αναλογικό το ποσο;

100 ευρώ εντός του 1ου εξαμήνου, 50 ευρώ εντός του 2ου εξαμήνου.

Εγώ κλείνω 6μηνο στις 28/2 οπότε ίσως κάτσω στο control και το Φλεβάρη, για να δω που θα πάνε οι τιμές για τον Μάρτιο. Πχ αν το TTF κλείσει 80 το Φλεβάρη, τότε η διαφορά απ'το Gas Control θα είναι 0.045Ε/ΚWh, πες ότι καίω 1000kw = 45 ευρώ διαφορά.

Αν είναι να πάω σε κυμαινόμενο, μάλλον στην Ελίν θα καταλήξω. Υπάρχει και η επιλογή του Benefit αλλά δε θέλω να δεσμευτώ 2 χρόνια με νέο πέναλτυ αποχώρησης. Επίσης για την αλλαγή προγράμματος από control σε benefιt μου έχουν πει 2 εκπρόσωποι ότι δεν χρεώνεται πέναλτυ αποχώρησης στο control, αλλά αν δεν το δω γραπτώς δε το δένω σχοινί κορδόνι.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, ekrepali είπε

100 ευρώ εντός του 1ου εξαμήνου, 50 ευρώ εντός του 2ου εξαμήνου.

Εγώ κλείνω 6μηνο στις 28/2 οπότε ίσως κάτσω στο control και το Φλεβάρη, για να δω που θα πάνε οι τιμές για τον Μάρτιο. Πχ αν το TTF κλείσει 80 το Φλεβάρη, τότε η διαφορά απ'το Gas Control θα είναι 0.045Ε/ΚWh, πες ότι καίω 1000kw = 45 ευρώ διαφορά.

Αν είναι να πάω σε κυμαινόμενο, μάλλον στην Ελίν θα καταλήξω. Υπάρχει και η επιλογή του Benefit αλλά δε θέλω να δεσμευτώ 2 χρόνια με νέο πέναλτυ αποχώρησης. Επίσης για την αλλαγή προγράμματος από control σε benefιt μου έχουν πει 2 εκπρόσωποι ότι δεν χρεώνεται πέναλτυ αποχώρησης στο control, αλλά αν δεν το δω γραπτώς δε το δένω σχοινί κορδόνι.

 

 

Μάλιστα,την ελιν δν την γνωρίζω.

Εγω σκεφτόμουν για ζενιθ με συνδιασμο κ το ρεύμα αν δίνουν κάποια εκπτωση έχοντας κ τα 2 μαζί.

ΔΕΗ ρεύμα αν είσαι στο κοινωνικό τιμολόγιο ποσο είναι η κιλοβατορα;

Όσο αφορά την έκδοση λογαριασμου αεριου εγώ ακόμα περιμένω…Είπαν αρχές του νέου έτους αλλά δν πιστεύω τπτ από όσα λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Μάλιστα,την ελιν δν την γνωρίζω.

Εγω σκεφτόμουν για ζενιθ με συνδιασμο κ το ρεύμα αν δίνουν κάποια εκπτωση έχοντας κ τα 2 μαζί.

ΔΕΗ ρεύμα αν είσαι στο κοινωνικό τιμολόγιο ποσο είναι η κιλοβατορα;

Όσο αφορά την έκδοση λογαριασμου αεριου εγώ ακόμα περιμένω…Είπαν αρχές του νέου έτους αλλά δν πιστεύω τπτ από όσα λένε.

Όταν μπλέξεις με δέσμευση σε ρεύμα και αέριο, μετά δεν έχεις ευελιξία να επιλέξεις κάτι καλύτερο.

Η Ελίν είναι αορίστου και έχει το 'φτηνοτερο' κυμαινόμενο (όλα εξακολουθούν να είναι ακριβά).

Ρεύμα και ΚΟΤ δεν είναι επί του θέματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Έχουμε και τα 80€ penalty από την ΔΕΗ αν την κοπανήσουμε. 

 

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

+φπα = 100

μείον 100 λόγω ασυνέπειας έκδοσης λογαριασμών κτλ κτλ , όταν έρθει η ώρα θα ετοιμάσω κείμενο για ΔΕΗ και ΡΑΕ να φύγουμε αζημίως

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όταν μπλέξεις με δέσμευση σε ρεύμα και αέριο, μετά δεν έχεις ευελιξία να επιλέξεις κάτι καλύτερο.

Η Ελίν είναι αορίστου και έχει το 'φτηνοτερο' κυμαινόμενο (όλα εξακολουθούν να είναι ακριβά).

Ρεύμα και ΚΟΤ δεν είναι επί του θέματος.

 

Καλημέρα 

μεχρι τον Αύγουστο του  23 δν ισχύει ότι τα συμβόλαια είναι ελεύθερα;;

Θα κοιτάξω κ ελιν συνδυαστικά ρεύμα κ αέριο.

από την ελιν μπορείς να φύγεις οποτε θέλεις χωρίς ρήτρα αποχώρησης;

Επεξ/σία από marina8282
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

 

μείον 100 λόγω ασυνέπειας έκδοσης λογαριασμών κτλ κτλ , όταν έρθει η ώρα θα ετοιμάσω κείμενο για ΔΕΗ και ΡΑΕ να φύγουμε αζημίως

Εννοείται αυτό.

Εγώ έχω ζητήσει και ποινικές ρήτρες: 😝

α) για χαμηλό επίπεδο υπηρεσιών (παραδοχή καθυστέρησης / αδυναμίας έκδοσης λογαριασμών) και

β) για μη τήρηση των όρων του Παραρτήματος ΙΙΙ του ΚΠΗΕ, καθώς έστειλα mail στη ΔΕΗ υπόψιν του προϊσταμένου του τμήματος τιμολόγησης για να μου δώσουν ξεκάθαρη απάντηση πότε θα εκδωθεί ο λογαριασμός και φυσικά δεν απάντησαν εντός 10 εργάσιμων ημερών.

Έστειλα καταγγελία στο [email protected] κι εννοείται ζήτησα να πάρουν θέση εντός 2 μηνών. 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξέλιξη δείχνει ότι το gas control ήταν λάθος επιλογή.

Με τον μισό χειμώνα να έφυγε και τις αποθήκες γεμάτες δεν υπάρχει περίπτωση το ttf να πιάσει τιμές φθινοπώρου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,καλή χρονιά σε όλους

Θα θελα την γνώμη σας καθότι ψιλοάσχετος και προσπαθώ να καταλάβω πως γίνονται οι χρεώσεις

Είμαι στο GAS HOME EASY της ΖΕΝΙΘ ,με κατανάλωση 233 κυβικά Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου και ποσό 425 ευρώ(περίπου 1,8 ευρώ το κυβικό).(Χρέωση Δεκέμβρη: τιμή με συμβόλαιο 0.042+TTF Δεκέμβρη 0,112= 0.154)

Διάφοροι γνωστοί μου ειναι όλοι στο GAS HOME PLUS (με λογαριασμό περίπου 1,54 το κυβικό).(Δεκέμβρης 0.125)

Πιστεύετε ότι τέτοιες διαφορές θα συνεχιστούν το επόμενο 2μηνο- 4μηνο,δηλ.καλό θα ήταν να μεταπηδήσω και εγώ στο PLUS ή θα την πατήσω 

(Πέρσι ήμουν με κυμαινόμενη τιμή χωρίς συμβόλαιο και την πάτησα άσχημα.Τον Απρίλη αφού με τρελάνανε στα τηλ.από ΖΕΝΙΘ να κάνω συμβόλαιο σταθερό <για το συμφέρον  μου>, βλέπω ότι πληρώνω περισσότερα από αυτούς με κυμαινόμενη τιμή)

Δεν βγάζω άκρη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, giorgosxax είπε

Η εξέλιξη δείχνει ότι το gas control ήταν λάθος επιλογή.

Με τον μισό χειμώνα να έφυγε και τις αποθήκες γεμάτες δεν υπάρχει περίπτωση το ttf να πιάσει τιμές φθινοπώρου 

Εννοείται ότι αν έχεις άλλη δυνατότητα για θέρμανση ή ζεστό νερό,δεν καίς φυσικό αέριο φέτος,ούτε στο control ούτε σε κυμαινόμενο πρόγραμμα.Το control ήταν μόνο για ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος από νωρίς φέτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, giorgosxax είπε

Η εξέλιξη δείχνει ότι το gas control ήταν λάθος επιλογή.

Με τον μισό χειμώνα να έφυγε και τις αποθήκες γεμάτες δεν υπάρχει περίπτωση το ttf να πιάσει τιμές φθινοπώρου 

οικονομικα δεν ηταν λαθος γιατι μεχρι και τον Ιανουαριο μεσα, εισαι οικονικα πιο κατω απο τα κυμαινομενα συμβολαια. Ποιος θα φανταζοταν οτι μεχρι σημερα θα εχει τετοιο καιρο!!! Ολοι σκεφτομασταν που θα παει το ΤΤΦ, αφου ηταν δεδομενο οτι απο Νοεμβρη θα ξεκινουσε ο χειμωνας και κατα συνεπως η καταναλωση φ.α.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosxax είπε

Η εξέλιξη δείχνει ότι το gas control ήταν λάθος επιλογή.

Με τον μισό χειμώνα να έφυγε και τις αποθήκες γεμάτες δεν υπάρχει περίπτωση το ttf να πιάσει τιμές φθινοπώρου 

Το Gas control τι τιμές έχει;

Το TTF πάντως δεν θα παίξει σε τιμές παλιές ούτε καν κατά προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Το Gas control τι τιμές έχει;

Το TTF πάντως δεν θα παίξει σε τιμές παλιές ούτε καν κατά προσέγγιση.

το τελευταίο gascontrol 0,125 , μόνο για ζεστό νερό είναι (όπως και τα υπόλοιπα ...)

3 ώρες πριν, giorgosxax είπε

Η εξέλιξη δείχνει ότι το gas control ήταν λάθος επιλογή.

Με τον μισό χειμώνα να έφυγε και τις αποθήκες γεμάτες δεν υπάρχει περίπτωση το ttf να πιάσει τιμές φθινοπώρου 

ναι οκ, το σπας εννοείται αν δε συμφέρει απο Φεβρουάριο....

2 ώρες πριν, todorris είπε

Καλημέρα παιδιά,καλή χρονιά σε όλους

Θα θελα την γνώμη σας καθότι ψιλοάσχετος και προσπαθώ να καταλάβω πως γίνονται οι χρεώσεις

Είμαι στο GAS HOME EASY της ΖΕΝΙΘ ,με κατανάλωση 233 κυβικά Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου και ποσό 425 ευρώ(περίπου 1,8 ευρώ το κυβικό).(Χρέωση Δεκέμβρη: τιμή με συμβόλαιο 0.042+TTF Δεκέμβρη 0,112= 0.154)

Διάφοροι γνωστοί μου ειναι όλοι στο GAS HOME PLUS (με λογαριασμό περίπου 1,54 το κυβικό).(Δεκέμβρης 0.125)

Πιστεύετε ότι τέτοιες διαφορές θα συνεχιστούν το επόμενο 2μηνο- 4μηνο,δηλ.καλό θα ήταν να μεταπηδήσω και εγώ στο PLUS ή θα την πατήσω 

(Πέρσι ήμουν με κυμαινόμενη τιμή χωρίς συμβόλαιο και την πάτησα άσχημα.Τον Απρίλη αφού με τρελάνανε στα τηλ.από ΖΕΝΙΘ να κάνω συμβόλαιο σταθερό <για το συμφέρον  μου>, βλέπω ότι πληρώνω περισσότερα από αυτούς με κυμαινόμενη τιμή)

Δεν βγάζω άκρη

συμπλήρωσε το excel (δες καρφιτσωμένη ανάρτηση) και βλέπεις

Επειδή είπες Ζενίθ δες και συ αν σου βάλανε όλες τις επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ (δες λογαριασμούς έτους, το ιστορικό επιδοτήσεων είναι κάτω χαμηλά), edit είναι γνωστό πρόβλημα διάβασε προηγούμενες σελίδες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχει ξεφτιλίσει η ΔΕΗ με τους λογαριασμούς που δεν έχουν εκδοθεί ακόμα. Άραγε η ΡΑΕ θα μπορουσε να πιέσει? σε κάποιους διάβασα έχουν ξεκινήσει να έρχονται αλλα πρέπει να ειναι μικρο ποσοστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cyberguy είπε

Άραγε η ΡΑΕ θα μπορουσε να πιέσει?

μπορεί ναι , μπορεί όχι , το μόνο σίγουρο είναι οτι δε πιεστεί η ΔΕΗ αν δεν κάνετε τίποτα .... (για όσους καίγονται για έκδοση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...