Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν υπάρχει ΤΕΜ πλέον... μόνο έκπτωση της ΔΕΠΑ την οποία δε στην έβαλαν. Κάνε αμφισβήτηση.

Τα ίδια και σε μένα. Δεν έχει ΔΕΠΑ.

Ποια διαδικασία ακολουθούμε ? Συμπληρώνουμε το pdf της αμφισβήτησης και το αποστέλλουμε ως συνημμένο στη φόρμα επικοινωνίας ( θέματα λογαριασμού )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Τα ίδια και σε μένα. Δεν έχει ΔΕΠΑ.

Ποια διαδικασία ακολουθούμε ? Συμπληρώνουμε το pdf της αμφισβήτησης και το αποστέλλουμε ως συνημμένο στη φόρμα επικοινωνίας ( θέματα λογαριασμού )?

εξαρτάται αν αναφέρεσαι σε οικιακό ή επαγγελματικό

Στα επαγγελματικά δεν έχω ιστορικό ΔΕΠΑ δυστυχώς και πρέπει κάποιος να ψάχνει ανακοινώσεις

πχ απο εκεί

Λέει για Φεβ/Μαρτ η ΔΕΠΑ έδωσε 0,02 , @apouxereis

Τα ΤΕΜ πάντως (στα επαγγελματικά) μέχρι στιγμής είναι :

Αναφορά σε κείμενο

3. Για τους μη οικιακούς καταναλωτές, η μοναδιαία επιδότηση για τον μήνα Ιανουάριο ορίζεται στο ποσό των τριάντα (30) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Για τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο, η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των είκοσι (20) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.
Για τον μήνα Απρίλιο η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των σαράντα (40) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.
Για τους μήνες Μάιο και Ιούνιο η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των είκοσι (20) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.
Για τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των τριάντα (30) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.
Για τον μήνα Σεπτέμβριο η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των τριάντα (30) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.
Για τον μήνα Οκτώβριο η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των σαράντα (40) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εξαρτάται αν αναφέρεσαι σε οικιακό ή επαγγελματικό

Στα επαγγελματικά δεν έχω ιστορικό ΔΕΠΑ δυστυχώς και πρέπει κάποιος να ψάχνει ανακοινώσεις

Τα ΤΕΜ στα επαγγελματικά μέχρι στιγμής είναι :

 

Οικιακό 

Screenshot_20221229-142507~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosmasgr είπε

Οικιακό 

Screenshot_20221229-142507~2.png

στα οικιακά κλασσικό φαινόμενο της Ζενίθ , κάνε αμφισβήτηση και μετά ΡΑΕ

δες στο excel το ιστορικό κάτω χαμηλά στο φύλλο με το φυσικό αέριο  ,αν σου βάλανε και τις παλαιότερες επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ, υπόψιν σε κάποιους τις βάλανε μισές , σε άλλους ολόκληρες και σε άλλους μισές πριν το καλοκαίρι και Οκτώβριο τις υπόλοιπες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apouxereis είπε

Εκδόθηκε ο λογαριασμός φυσικού αερίου στο επαγγελματικό μου πρόγραμμα στη Zenith,στην οποία παρέμεινα μετά την λήξη του τον περασμένο Μάιο,προφανώς με έχουν βάλει στο τρέχον εμπορικό τους πρόγραμμα.

Παρατηρώ πως δεν έχουν βάλει πίστωση ΤΕΜ για Νοέμβριο-Δεκέμβριο,σωστα?

Search.pdf 131.3 kB · 11 downloads

Πολυ καλά κάνεις και αναρωτιέσαι για την επιδότηση Δεπα,  αλλά δες και το πρόγραμμα που είσαι που πληρώνεις σταθερή χρέωση και την αναπροσαμογη του ttf επιπλεον. 

Επεξ/σία από NickTheMeat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σταθερό πρόγραμμα για 2 έτη με χαμηλή τιμή 0,035 και ο περσινός χειμώνας μου βγήκε τζάμι.Επειδή το πρόγραμμα έληγε φέτος τον Ιούνιο και ΔΕΝ ήμουν σε αυτούς που μπόρεσαν να κλείσουν σταθερή τιμή με 0,11 με τη γνωστή επιστολή και επειδή πρακτικά έχω μηδενική κατανάλωση Απρίλιο με Οκτώβριο,είπα να το αφήσω να δω τί μου ξημερώνει...

Έχω και μιά εγγύηση 100e που μπορώ να χρησιμοποιήσω την κατάλληλη στιγμή,που μάλλον μετά απο αυτές τις χρεώσεις πλησιάζει,παρότι έχω μειώσει πολύ την κατανάλωση.

Ωστόσο,από το σχετικό ψάξιμο που έκανα το καλοκαίρι για τα οικιακά προγράμματα(μπήκα gas control και ναι,δεν βγήκε και σε μένα λογαριασμός😀)νομίζω ότι ΟΛΑ τα προγράμματα φυσικού αερίου έχουν κάποιον συντελεστή που προστίθεται με το TTF,κοινώς δεν φαίνεται κάποιο επαγγελματικό πρόγραμμα να υπερέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Είχα σταθερό πρόγραμμα για 2 έτη με χαμηλή τιμή 0,035 και ο περσινός χειμώνας μου βγήκε τζάμι.Επειδή το πρόγραμμα έληγε φέτος τον Ιούνιο και ΔΕΝ ήμουν σε αυτούς που μπόρεσαν να κλείσουν σταθερή τιμή με 0,11 με τη γνωστή επιστολή και επειδή πρακτικά έχω μηδενική κατανάλωση Απρίλιο με Οκτώβριο,είπα να το αφήσω να δω τί μου ξημερώνει...

σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να επιλέγεις πρόγραμμα που δεν έχει δέσμευση μέχρι να δεις τι παίζει

αν δεν υπέγραψες πάντως κάτι και δεν είχες κάποια ατομική ειδοποίηση για ανανέωση , θεωρητικά δεν ισχύει πέναλτι πρόωρης αποχώρησης και είσαι σε αορίστου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

άγνωστο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις απάντηση που να μην είναι υποθετική

Προς το παρών δεν έχει κάνει κάποιος κίνηση για αλλαγή, το σημαντικότερο πρόβλημα πιστεύω θα είναι όταν ζητήσουν προηγούμενο λογαριασμό (εμένα πχ είναι απο Μάιο) και δεν ξέρω αν θα το δεχτούν

Έστω οτι δέχονται με πρόσφατη βεβαίωση εκπροσώπησης άγνωστο το πότε θα την εκδώσει η ΔΕΗ

Θα δείξει απο τα πρώτα μέλη που αποφασίσουν να την κάνουν ....

Kαι εγώ λογαριασμό από Μαίο έχω, στα ίδια είμαστε. Βασικά φαντάζομαι ότι θα μπερδευτεί ακόμα περισσότερο η δουλεία, οπότε θα καθήσω στα αυγά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί,το ανάφεραν αυτό στην επιστολη.Από τα οικιακά,χωρίς δέσμευση φαίνονται της ELIN και της NRG,θα μελετήσω αν έχουν και επαγγελματικά χωρίς δέσμευση.Το κλιματιστικό για θέρμανση γραφείου είναι μονόδρομος νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Ναί,το ανάφεραν αυτό στην επιστολη.Από τα οικιακά,χωρίς δέσμευση φαίνονται της ELIN και της NRG,θα μελετήσω αν έχουν και επαγγελματικά χωρίς δέσμευση.

το prime της NRG παίζει να έχει ξανά συνδρομή , θα δείξει απο 1/1/23

6 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Το κλιματιστικό για θέρμανση γραφείου είναι μονόδρομος νομίζω

ναι , υπο προϋποθέσεις πάντα , συνέχεια εκεί

αλλά ontopic , αν δεν κάψεις αέριο δεν έχει νόημα και πολύ ψάξιμο , το πολύ να βρεις χωρίς πάγιο/δέσμευση πχ

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/12/Τιμές_Επαγγελματίες_Δεκέμβριος.pdf

(είδα δε βγήκαν και ΤΕΜ για το δίμηνο ή παίζει να μην είναι ενημερωμένο)

βέβαια είναι στα προγράμματα με τιμή έκπληξη , οπότε βλέπεις και κάνεις

ή πας σε elpedison (!) για κανα double και 400€ δώρο αν έχεις παροχή ρεύματος που δε χρησιμοποιείς

αλλά με τη συγκεκριμένη εταιρία παίζει πχ σενάριο να σε πάει στα 15€ το μήνα πάγιο ανα παροχή ,φευγοντας μεν αζημίως, επιστρέφοντας όμως τα δώρα . Για 24 μήνες θα πρέπει να κοιτάς συνέχεια τους λογαριασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ ότι γνωρίζω ότι τα συνδιαστικά προγράμματα είναι γενικά NO NO,το επαγγελματικό αέριο της elin φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον,μάλλον καλύτερο από το πρόγραμμα της zenith που έχωτώρα(από αρχές Δεκεμβρίου είμαι elin στο ρεύμα).

2 λεπτά πριν, icydepths είπε

Με τις τρέχουσες τιμές, δεν... συμφέρει, ας πούμε,  το https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/ ; 

Άγνωστη τιμή προμήθειας για το flex νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icydepths είπε

Με τις τρέχουσες τιμές, δεν... συμφέρει, ας πούμε,  το https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/ ; 

Οχι τιμολογούν πολύ παραπάνω από το ttf,που κάποιες φορες χάνεται και η έκπτωση του 35% σε σχέση με την τιμή του ttf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Άγνωστη τιμή προμήθειας για το flex νομίζω

https://www.heron.gr/media/ot2g3pls/ttφα-εμπορικές_v4.pdf

τώρα τι θα βάλουν Ιανουάριο άγνωστο

πάντως και αυτό είναι με μηδενικό πάγιο και χωρίς δέσμευση

(φυσικά όχι double για ρεύμα Ηρών σε επαγγελματικό για λόγους που αναλύθηκαν στο άλλο νήμα)

15 λεπτά πριν, icydepths είπε

Με τις τρέχουσες τιμές, δεν... συμφέρει, ας πούμε,  το https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/ ; 

δες κάτω χαμηλά στο excel το ιστορικό του Flex σε σχέση με το TTF , ότι να'ναι είναι η χρέωση , πέρυσι μάδησε καλά (άλλο το ΤΤΦα ανακάλυψη του Ηρών και άλλο το TTF)

άσε που δεν έχουν ακόμα ανακοινώσει για Ιανουάριο και στο site στο πρόγραμμα έχουν λάθος λινκ του 2021 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

στα οικιακά κλασσικό φαινόμενο της Ζενίθ , κάνε αμφισβήτηση και μετά ΡΑΕ

δες στο excel το ιστορικό κάτω χαμηλά στο φύλλο με το φυσικό αέριο  ,αν σου βάλανε και τις παλαιότερες επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ, υπόψιν σε κάποιους τις βάλανε μισές , σε άλλους ολόκληρες και σε άλλους μισές πριν το καλοκαίρι και Οκτώβριο τις υπόλοιπες

που το βλεπω αυτο φίλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...