Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Η δεύτερη υπάλληλος μου είπε οτι έχουν συστημικό πρόβλημα και δεν ξέρουν πότε θα λυθεί και οτι καταβάλλονται "υπεράνθρωπες" προσπάθειες για να επιλυθεί αλλά ενημέρωση δεν έχει πότε θα το λύσουν.

όλη η χώρα το 2022 δέχεται Κυβερνοεπιθεσεις (ΕΛΤΑ, ΔΕΣΦΑ κτλ)

αυτό έπαθε και η ΔΕΗ και χτιζει απο το μηδεν το συστημα της βαπτιζοντας το αναβάθμιση.

αν είναι και στο ρευμα θα γινει της τρελής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/12/2022 στις 7:58 ΜΜ, ekrepali είπε

Aυτός λέει να αλλάξει από τώρα, ώστε αν ο μέσος όρος Γενάρη (front Φλεβάρη) είναι κάτω από 100... να έχει κέρδος πιο άμεσα.

edit: Πρόσφατη είδηση που αφορά έμμεσα το αέριο

Πάει το ρωσικό πετρέλαιο. Αν κόψουν εντελώς και τις παραδόσεις αερίου ως απάντηση στο πλαφόν του TTF, καλή τύχη μετά να γεμίσουν οι δεξαμένες για το 2023-2024 μόνο με LNG σε προσιτές τιμές. Είναι αυτό που είπα το πρωί, είναι τεράστια η αβεβαιότητα... ό,τι επιλογή κι αν κάνουμε (σταθερό ή κυμαινόμενο) είναι τζόγος.

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

🔽

- Στέλνεις email στην EΔΑ και ζητάς βεβαίωση των πρόσφατων καταμετρήσεων. Για ΕΔΑ ΘΕΣΣ είναι το [email protected] Για ΕΔΑ Αττικής δε ξέρω. Στο mail εννοείται γράψε όλα τα στοιχεία σου... ονοματεπώνυμα, ΑΦΜ, ΗΚΑΣΠ, Διεύθυνση, Τηλέφωνο.

- Την απάντηση που θα σου στείλει η ΕΔΑ με το ιστορικό καταμετρήσεων, την εκτυπώνεις σε PDF

- Πας στο MyRAE και ανοίγεις αίτημα κατά της ΔΕΗ με αιτιολογία "την εξυπηρέτηση μου απ'την εταιρία - τη γενική ποιότητα εξυπηρέτησης", γράφεις ότι η ΕΔΑ πήρε μέτρηση την τάδε ημερομηνία και προωθήθηκε στη ΔΕΗ τη τάδε ημερομηνία, επισυνάπτεις το PDF απ'τη βεβαίωση της ΕΔΑ και ζητάς την άμεση έκδοση λογαριασμού.

- Η ΔΕΗ θα αλλάξει τροπάριο κι αντί για τη δικαιολογία ότι δεν έλαβαν τη καταμέτρηση, θα σου πούνε ότι λόγω αναβάθμισης του συστήματος καθυστέρησε η έκδοση των λογαριασμών και καταβάλουν κάθε προσπάθεια να επιλυθεί το πρόβλημα σύντομα.

- Η απάντηση αυτή είναι σε Word, το κατεβάζεις και το μετατρέπεις σε PDF.

- Στέλνεις email στο [email protected] γράφοντας "Υπόψιν τμήματος προστασίας καταναλωτών". Από κάτω ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, διεύθυνση, ΑΦΜ, ΗΚΑΣΠ. Επισυνάπτεις την απάντηση της ΕΔΑ και την απάντηση της ΔΕΗ. Γράφεις ότι η ΔΕΗ καθυστερεί πολύ να εκδώσει λογαριασμούς αερίου ενώ έχει λάβει τις ενδείξεις απ'την ΕΔΑ. Ζητάς να γίνουν συστάσεις ώστε να εκδωθούν οι λογαριασμοί άμεσα, διαφορετικά να επιβληθεί ποινική ρήτρα όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ.

----

Ναι ίσως είναι κουραστικό να τα κάνετε όλα αυτά (εγώ τα έκανα). Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δε κάνουμε τίποτα και δεν ταρακουνηθούν, θα περιμένουμε τους λογαριασμούς με ρυθμούς ΔΕΗ δηλαδή ίσως κατά το καλοκαιράκι .

Καλησπέρα 

κ εγώ το ίδιο έχω πάθει περιμένω λογαριασμό από Μάιο μέχρι τώρα…

αν κάνουμε αυτό που λες,πιστεύεις θα εκδοθεί λογαριασμός;;

πριν λίγο μίλησα με εκπρόσωπο κ πάλι είπε ότι αρχές του χρόνου θα εκδοθούν αλλά δν ξέρουν ποτε ακριβώς…Κ τιμολογήσεις μέχρι Νοεμβρίου…δλδ Ιανουάριο που γίνεται καταμέτρηση από εδα θα εκδώσουν λογαριασμό το καλοκαίρι;;

μείνει σοβαρά πράγματα αυτά;;;

Το συμβόλαιο μου λήγει τον Μάρτιο κ σκέφτομαι  να φύγω από τώρα…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Το συμβόλαιο μου λήγει τον Μάρτιο κ σκέφτομαι  να φύγω από τώρα…

με 0,05 δε θα βιαζόμουν , εννοείται κινείσαι όπως καταλαβαίνεις :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

με 0,05 δε θα βιαζόμουν , εννοείται κινείσαι όπως καταλαβαίνεις :)

Έχεις δίκιο αυτο σκέφτομαι φυσικά!!αλλά βλέπω να χάνω το επίδομα θέρμανσης….

παντως κάνω αυτο που έγραψες κ εύχομαι να δούμε λογαριασμούς άμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marina8282 είπε

παντως κάνω αυτο που έγραψες κ εύχομαι να δούμε λογαριασμούς άμεσα 

βασικά ο @ekrepali το έγραψε 😁

πάντως εννοείται οτι όσοι έχετε πρόβλημα με το επίδομα (υπάρχει άλλο νήμα) ή και με συσσώρευση πολλών λογαριασμών μαζεμένα λόγω της καθυστέρησης κάνετε κινήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marina8282 είπε

κ εγώ το ίδιο έχω πάθει περιμένω λογαριασμό από Μάιο μέχρι τώρα…

αν κάνουμε αυτό που λες,πιστεύεις θα εκδοθεί λογαριασμός;;

Ίσως επισπευστούν οι καταστάσεις, αν πέσουν 5-10 παράπονα στη ΡΑΕ...

 

5 λεπτά πριν, marina8282 είπε

πριν λίγο μίλησα με εκπρόσωπο κ πάλι είπε ότι αρχές του χρόνου θα εκδοθούν αλλά δν ξέρουν ποτε ακριβώς…

Μη μπαίνετε στο κόπο να μιλάτε στο τηλέφωνο... δε έχουν ιδέα πότε θα βγούνε οι λογαριασμοί. Έχουν πάρει γραμμή να απαντάνε αόριστα... "σύντομα", "τις επόμενες μέρες", "αρχές του χρόνου" κλπ.

 

 

 

8 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Έχεις δίκιο αυτο σκέφτομαι φυσικά!!αλλά βλέπω να χάνω το επίδομα θέρμανσης….

παντως κάνω αυτο που έγραψες κ εύχομαι να δούμε λογαριασμούς άμεσα 

Το να τιμολογείσαι με 0.10 κυμαινόμενο (0.05 έμμεσα με το επίδομα θέρμανσης)... είναι το ίδιο με το να κάτσεις στο 0.05 και να ελπίζεις να βγει λογαριασμός. Πιστεύω θα βγούνε, τι στο διάολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως επισπευστούν οι καταστάσεις, αν πέσουν 5-10 παράπονα στη ΡΑΕ...

 

Μη μπαίνετε στο κόπο να μιλάτε στο τηλέφωνο... δε έχουν ιδέα πότε θα βγούνε οι λογαριασμοί. Έχουν πάρει γραμμή να απαντάνε αόριστα... "σύντομα", "τις επόμενες μέρες", "αρχές του χρόνου" κλπ.

 

 

 

Το να τιμολογείσαι με 0.10 κυμαινόμενο (0.05 έμμεσα με το επίδομα θέρμανσης)... είναι το ίδιο με το να κάτσεις στο 0.05 και να ελπίζεις να βγει λογαριασμός. Πιστεύω θα βγούνε, τι στο διάολο.

Έχεις δίκιο αναμένουμε…κ ας ελπίσουμε συντομα να δούμε φως!

έστειλα στην εδα κ περιμένω τις καταμετρήσεις για να γράψω κ στην pae.

Δν το περίμενα πάντως από την ΔΕΗ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marina8282 είπε

Έχεις δίκιο αυτο σκέφτομαι φυσικά!!αλλά βλέπω να χάνω το επίδομα θέρμανσης….

παντως κάνω αυτο που έγραψες κ εύχομαι να δούμε λογαριασμούς άμεσα 

Θα προτιμούσα το 0,05 ως και τον Μάρτιοζ παρά τις πενταροδεκαρες του επιδόματος για το αέριο που δίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Θα προτιμούσα το 0,05 ως και τον Μάρτιοζ παρά τις πενταροδεκαρες του επιδόματος για το αέριο που δίνουν. 

Τις πενταροδεκαρες τις παίρνουν όλοι ανεξαρτήτως προγράμματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ κάνω αίτηση για αλλαγή παρόχου σε νέα εταιρεία πχ ελιν αέριο, υπάρχει περίπτωση νατο επισπεύσουν και να βγάλουν τους λογαριασμούς μαζεμένους λόγω της αλλαγής ή θα γίνει χειρότερα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

ΑΝ κάνω αίτηση για αλλαγή παρόχου σε νέα εταιρεία πχ ελιν αέριο, υπάρχει περίπτωση νατο επισπεύσουν και να βγάλουν τους λογαριασμούς μαζεμένους λόγω της αλλαγής ή θα γίνει χειρότερα???

άγνωστο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις απάντηση που να μην είναι υποθετική

Προς το παρών δεν έχει κάνει κάποιος κίνηση για αλλαγή, το σημαντικότερο πρόβλημα πιστεύω θα είναι όταν ζητήσουν προηγούμενο λογαριασμό (εμένα πχ είναι απο Μάιο) και δεν ξέρω αν θα το δεχτούν

Έστω οτι δέχονται με πρόσφατη βεβαίωση εκπροσώπησης άγνωστο το πότε θα την εκδώσει η ΔΕΗ

Θα δείξει απο τα πρώτα μέλη που αποφασίσουν να την κάνουν ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκδόθηκε ο λογαριασμός φυσικού αερίου στο επαγγελματικό μου πρόγραμμα στη Zenith,στην οποία παρέμεινα μετά την λήξη του τον περασμένο Μάιο,προφανώς με έχουν βάλει στο τρέχον εμπορικό τους πρόγραμμα.

Παρατηρώ πως δεν έχουν βάλει πίστωση ΤΕΜ για Νοέμβριο-Δεκέμβριο,σωστα?

Search.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, apouxereis είπε

 

Παρατηρώ πως δεν έχουν βάλει πίστωση ΤΕΜ για Νοέμβριο-Δεκέμβριο,σωστα?

Search.pdf 131.3 kB · 2 downloads

Δεν υπάρχει ΤΕΜ πλέον... μόνο έκπτωση της ΔΕΠΑ την οποία δε στην έβαλαν. Κάνε αμφισβήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Φεύγει...

Κάτσε περίμενε, τώρα είδα επαγγελματικό. Παίρνουν ΔΕΠΑ τα επαγγελματικα;

edit: Με μια ματιά που έριξα στις ειδήσεις, μόνο τα οικιακά παίρνουν ΔΕΠΑ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...