Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

σίγουρα , αλλά Ιανουάριο σχεδόν κλείσανε οι τιμές

τώρα οι πάροχοι με δικιά τους χρέωση και όχι με TTF ίσως όντως ρίξουν απο τώρα κάπως τις τιμές

έτσι κι αλλιώς το control ήταν για καβάντζωμα σε περίπτωση στραβής και να φύγουμε αν πέσουν οι τιμές

Καταλήγω όμως ότι έπρεπε να προχωρήσουμε τότε με το GasBenefit εκείνης της περιόδου με το όποιο ρίσκο είχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelakis1914 είπε

Καταλήγω όμως ότι έπρεπε να προχωρήσουμε τότε με το GasBenefit εκείνης της περιόδου με το όποιο ρίσκο είχε. 

αν είχες χρονομηχανή , ναι , για TTF 138,57 και κάτω συνέφερε το προηγούμενο benefit

αν θες να ρισκάρεις το κάνεις και τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelakis1914 είπε

Το ότι έχει πέσει η MWh στα 81,5€ δείχνει μια τάση που είναι σαφώς πτωτική. Διαφορά 43,5€ στην MWh είναι τεράστια για να την επωμιστούμε. 

Δε διαφωνώ (ειδικά αν καις καλοριφέρ) ότι θα είναι σημαντική διαφορά αν τον άλλο μήνα σταθεροποιηθεί ο μέσος όρος κάτω του 100. Επαναλαμβάνω δε ξέρουμε πού θα κυμανθεί το TTF αν πιάσουν απότομα κρύα... κι επίσης που θα κυμανθεί την άνοιξη που θα πρέπει να γίνει ανεφοδιασμός για του χρόνου.

Με τέτοια αβεβαιότητα δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή κι όλα κρίνονται εκ των υστέρων. Παράδειγμα αυτή τη στιγμή θα ήμασταν ακόμα πιο ωφελιμένοι αν είχαμε υπογράψει το παλιό benefit με +0.004 -30%... αλλά όταν είχαμε αυτό το δίλημμα το TTF εκτοξεύτηκε μετά από μερικές μέρες στο 300.

Όποιος θέλει πάντως να πάει benefit πρέπει να ρωτήσει  τη ΔΕΗ αν θα δεχτεί άμεσα το αίτημα αλλαγής προγράμματος (ώστε να μπει σε ισχύ στην επόμενη καταμέτρηση της ΕΔΑ πχ αρχές του χρόνου).


Διότι σύμφωνα με τους όρους αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να περάσουν 30 μέρες απ'το αίτημα και μετά να έρθει η ΕΔΑ για καταμέτρηση ώστε να γίνει η αλλαγή προγράμματος. Αν ισχύει αυτό, μπορεί η αλλαγή να λάβει ισχύ το Μάρτιο.

Spoiler


43.jpg.740ce71706bfd5fbce05d00b3e0efff4.jpg

re.jpg.4561549f267fbf4e249b12eb73e24e94.jpg

 


 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Το ότι έχει πέσει η MWh στα 81,5€ δείχνει μια τάση που είναι σαφώς πτωτική. Διαφορά 43,5€ στην MWh είναι τεράστια για να την επωμιστούμε. 

o γεναρης θα κλεισει ιδια τιμη με το κοντρολ, τι θα γινει το φλεβαρη εχεις ενα μηνα να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fredd0 είπε

o γεναρης θα κλεισει ιδια τιμη με το κοντρολ, τι θα γινει το φλεβαρη εχεις ενα μηνα να δεις

Aυτός λέει να αλλάξει από τώρα, ώστε αν ο μέσος όρος Γενάρη (front Φλεβάρη) είναι κάτω από 100... να έχει κέρδος πιο άμεσα.

edit: Πρόσφατη είδηση που αφορά έμμεσα το αέριο

Πάει το ρωσικό πετρέλαιο. Αν κόψουν εντελώς και τις παραδόσεις αερίου ως απάντηση στο πλαφόν του TTF, καλή τύχη μετά να γεμίσουν οι δεξαμένες για το 2023-2024 μόνο με LNG σε προσιτές τιμές. Είναι αυτό που είπα το πρωί, είναι τεράστια η αβεβαιότητα... ό,τι επιλογή κι αν κάνουμε (σταθερό ή κυμαινόμενο) είναι τζόγος.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτός λέει να αλλάξει από τώρα, ώστε αν ο μέσος όρος Γενάρη (front Φλεβάρη) είναι κάτω από 100... να έχει κέρδος πιο άμεσα.

o γεναρης θα τιμολογηθει με το ttf γεναρη οποτε αμεσο κερδος δεν υπαρχει. Και δε μιλαμε για αλλαγη παροχου που θελει χρονο, μετρησεις εδα κλπ. Αλλαγη προγραμματος οσο ΔΕΗ κι αν ειναι ο αλλος γινεται γρηγορα

μη ξεχναμε οτι η Ευρωπη δεν εχει δει χειμωνα ακομα, ενας λογος που το ttf ειναι χαμηλα ειναι αυτος, περα απο πλαφον κλπ. Αν πλακωσει κρυο το γεναρη θα συνεχισει το ttf κατω απο 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

o γεναρης θα τιμολογηθει με το ttf γεναρη οποτε αμεσο κερδος δεν υπαρχει.

Το ίδιο πράγμα λέμε και δε μπορούμε να συνεννοηθούμε. 😆 Με το υποθετικό σενάριο ότι το ΤΤF από σήμερα και στο εξής θα παραμείνει κάτω από 100... αν θέλει κάποιος να τιμολογηθεί το Φλεβάρη με αυτές τις τιμές θα πρέπει να πάει στο κυμαινόμενο από τώρα.

Κι εγώ μαζί σου είμαι... επερχόμενα κρύα, πρόβλημα εφοδιασμού για το 2023-2024 και μετακόμιση της προσφοράς LNG σε ξένα hubs, μπορεί να εκτοξεύσουν τις τιμές όχι μόνο προσεχώς το χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάει το ρωσικό πετρέλαιο.

μη δίνεις σημασία , το ίδιο άρθρο αναφέρει " ενώ η Ε.Ε. έχει επιβάλει εμπάργκο στις εισαγωγές ρωσικού αργού δια θαλάσσης" που δεν ισχύει . Το ίδιο καράβι που ερχόταν απο Ρωσία σταματούσε σε λιμάνι άλλης χώρας και βαπτίζονταν εξορκίζοντας το κακό ρώσικο στοιχείο . Το ίδιο θα συνεχίσει να γίνεται

Τώρα αν εκτός απο το πετρέλαιο θα βαπτίζεται και το LNG να αγιάσει , άγνωστο , σίγουρα θα επηρεάσει τις τιμές , δε νομίζω τραγικά , φυσικά τίποτα σίγουρο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μίλησα με ΔΕΗ σήμερα και μου είπαν οτι δεν έχουν απο την ΕΔΑ κάποια ένδειξη. Η ΕΔΑ (θεσσαλονίκη) τηλεφωνικά πριν καιρό μου είχε πει οτι πήρε ένδειξη 7/11/2022. Μετά "έπεσε"  η γραμμή και ξανακάλεσα. Η δεύτερη υπάλληλος μου είπε οτι έχουν συστημικό πρόβλημα και δεν ξέρουν πότε θα λυθεί και οτι καταβάλλονται "υπεράνθρωπες" προσπάθειες για να επιλυθεί αλλά ενημέρωση δεν έχει πότε θα το λύσουν. Με επιστολή σε ΡΑΕ παίζει να γίνεται τίποτα ή τζάπα να μην ασχοληθώ?? έτσι δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε εμπρόθεσμα να ανεβάζουμε λογαριασμούς ως 30/4/2023 για το επίδομα θέρμανσης. Αέριο πήρα 1/9/2022, έχω e-bill όπου εμφανίζεται και το αέριο αλλά όχι λογαριασμός.

Οι ΕΔΑ που έχουν τέτοια καθυστέρηση να εισπράξουν χρήματα για το δίκτυο διανομής δεν έχουν κάπως αντιδράσει να τους βάλουν χέρι? 

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, επειδη εχω μπερδευτει. Ειμαι στο gas benefit της ΔΕΗ αλλα δε θυμαμαι τον τροπο τιμολογισης. Ειναι TTF+0.004-30%  η TTF+0.04-30%? Οποιος θυμαται παρακαλω να μου πει. 

Επεξ/σία από nikosig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, nikosig said:

Καλησπερα παιδια, επειδη εχω μπερδευτει. Τειμαι στο gas benefit της ΔΕΗ αλλα δε θυμαμαι τον τροπο τιμολογισης. Ειναι TTF+0.004-30%  η TTF+0.04-30%? Οποιος θυμαται παρακαλω να μου πει. 

Το παλιό η το νέο gas benefit; Υποθέτω το παλιό που ήταν Τιμή TTF* +0,040 -30%

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το παλιό η το νέο gas benefit; Υποθέτω το παλιό που ήταν Τιμή TTF* +0,040 -30%

Το παλιο ναι. Ευχαριστω

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

 

 

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

 

Επεξ/σία από nikosig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

μίλησα με ΔΕΗ σήμερα και μου είπαν οτι δεν έχουν απο την ΕΔΑ κάποια ένδειξη. Η ΕΔΑ (θεσσαλονίκη) τηλεφωνικά πριν καιρό μου είχε πει οτι πήρε ένδειξη 7/11/2022. Μετά "έπεσε"  η γραμμή και ξανακάλεσα. Η δεύτερη υπάλληλος μου είπε οτι έχουν συστημικό πρόβλημα και δεν ξέρουν πότε θα λυθεί και οτι καταβάλλονται "υπεράνθρωπες" προσπάθειες για να επιλυθεί αλλά ενημέρωση δεν έχει πότε θα το λύσουν. Με επιστολή σε ΡΑΕ παίζει να γίνεται τίποτα ή τζάπα να μην ασχοληθώ?? έτσι δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε εμπρόθεσμα να ανεβάζουμε λογαριασμούς ως 30/4/2023 για το επίδομα θέρμανσης. Αέριο πήρα 1/9/2022, έχω e-bill όπου εμφανίζεται και το αέριο αλλά όχι λογαριασμός.

Οι ΕΔΑ που έχουν τέτοια καθυστέρηση να εισπράξουν χρήματα για το δίκτυο διανομής δεν έχουν κάπως αντιδράσει να τους βάλουν χέρι? 

🔽

- Στέλνεις email στην EΔΑ και ζητάς βεβαίωση των πρόσφατων καταμετρήσεων. Για ΕΔΑ ΘΕΣΣ είναι το [email protected] Για ΕΔΑ Αττικής δε ξέρω. Στο mail εννοείται γράψε όλα τα στοιχεία σου... ονοματεπώνυμα, ΑΦΜ, ΗΚΑΣΠ, Διεύθυνση, Τηλέφωνο.

- Την απάντηση που θα σου στείλει η ΕΔΑ με το ιστορικό καταμετρήσεων, την εκτυπώνεις σε PDF

- Πας στο MyRAE και ανοίγεις αίτημα κατά της ΔΕΗ με αιτιολογία "την εξυπηρέτηση μου απ'την εταιρία - τη γενική ποιότητα εξυπηρέτησης", γράφεις ότι η ΕΔΑ πήρε μέτρηση την τάδε ημερομηνία και προωθήθηκε στη ΔΕΗ τη τάδε ημερομηνία, επισυνάπτεις το PDF απ'τη βεβαίωση της ΕΔΑ και ζητάς την άμεση έκδοση λογαριασμού.

- Η ΔΕΗ θα αλλάξει τροπάριο κι αντί για τη δικαιολογία ότι δεν έλαβαν τη καταμέτρηση, θα σου πούνε ότι λόγω αναβάθμισης του συστήματος καθυστέρησε η έκδοση των λογαριασμών και καταβάλουν κάθε προσπάθεια να επιλυθεί το πρόβλημα σύντομα.

- Η απάντηση αυτή είναι σε Word, το κατεβάζεις και το μετατρέπεις σε PDF.

- Στέλνεις email στο [email protected] γράφοντας "Υπόψιν τμήματος προστασίας καταναλωτών". Από κάτω ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, διεύθυνση, ΑΦΜ, ΗΚΑΣΠ. Επισυνάπτεις την απάντηση της ΕΔΑ και την απάντηση της ΔΕΗ. Γράφεις ότι η ΔΕΗ καθυστερεί πολύ να εκδώσει λογαριασμούς αερίου ενώ έχει λάβει τις ενδείξεις απ'την ΕΔΑ. Ζητάς να γίνουν συστάσεις ώστε να εκδωθούν οι λογαριασμοί άμεσα, διαφορετικά να επιβληθεί ποινική ρήτρα όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ.

----

Ναι ίσως είναι κουραστικό να τα κάνετε όλα αυτά (εγώ τα έκανα). Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δε κάνουμε τίποτα και δεν ταρακουνηθούν, θα περιμένουμε τους λογαριασμούς με ρυθμούς ΔΕΗ δηλαδή ίσως κατά το καλοκαιράκι .

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

🔽

- Στέλνεις email στην EΔΑ και ζητάς βεβαίωση των πρόσφατων καταμετρήσεων. Για ΕΔΑ ΘΕΣΣ είναι το [email protected] Για ΕΔΑ Αττικής δε ξέρω. Στο mail εννοείται γράψε όλα τα στοιχεία σου... ονοματεπώνυμα, ΑΦΜ, ΗΚΑΣΠ, Διεύθυνση, Τηλέφωνο.

ήδη έκανα το 1ο βήμα (email σε ΕΔΑ ΘΕΣΣ) και προχωράμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosig είπε

Καλησπερα παιδια, επειδη εχω μπερδευτει. Ειμαι στο gas benefit της ΔΕΗ αλλα δε θυμαμαι τον τροπο τιμολογισης. Ειναι TTF+0.004-30%  η TTF+0.04-30%? Οποιος θυμαται παρακαλω να μου πει. 

https://web.archive.org/web/20220801094113/https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gasbenefit/

+0,04

_________________

το αρχικό ήταν +0,015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...