Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, greg4 είπε

Καλησπέρα,

image.png.d7cc77debd8671d6d4b5c3a5670d6541.png

Το χρέωση Δυναμικότητας Διανομής πως υπολογίζεται Βασικά γιατί έχω 28kwh και η χρέωση 5,79 πως βγήκε; Δεν βγαίνει ο πολλαπλασιασμός :P

Το 28 είναι ισχύς του μετρητή σου (αναγράφεται πάνω αριστερά στη σελίδα). Και δεν είναι 28kwh... είναι 28kwh/h.

To 1.064 είναι €/kwh/h... είναι ο συντελεστής δυναμικότητας Αττικής. https://www.energycost.gr/el/adjustable-charges/natural-gas

28 * 1.064 = 29.79 (για 365 μέρες)

Για 71 μέρες ==> 71*29.79/365 = 5.79

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Προφανώς το συμβόλαιο σου ολοκληρώθηκε μετά τις 1/7/2022,είχαν στείλει ειδοποίηση και σε εμένα.

Το δικό μου επαγγελματικό με 0,0325 ολοκληρώθηκε πρίν από αυτό το διάστημα,οπότε είμαι σε αναμονή να δώ τί χρέωση θα έχω πλέον(λογικά με αναπροσαρμογή TTF).

Kαλά Χριστούγεννα σε όλους στο νήμα και στο αντίστοιχο της ηλεκτρικής ενέργειας!

Όχι το συμβόλαιο μου ολοκληρώνεται στις 29/09/2023. Απλώς από 01/07/2022 άλλαξαν την χρέωση από την τιμή που είχα αρχικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Δλδ θα πρέπει σε πρώτη φάση να στείλω κάποιο email ζητώντας την πίστωση του ποσού? 

ναι , ζητάς την έκπτωση ΔΕΠΑ για τον παρών λογαριασμό (και για τους υπόλοιπους αν χρωστάνε)

58 λεπτά πριν, greg4 είπε

Το χρέωση Δυναμικότητας Διανομής πως υπολογίζεται Βασικά γιατί έχω 28kwh και η χρέωση 5,79 πως βγήκε; Δεν βγαίνει ο πολλαπλασιασμός :P

αγνόησε τη μηχανογράφηση , είναι η δυναμικότητα του μετρητή σου (το γράφει σε άλλο σημείο στο λογαριασμό σου) , επί χρέωση δυναμικότητας της περιοχής σου (1,063......) επί μέρες κατανάλωσης  δια 365 (έτος)

edit με πρόλαβε ο ekrepali

7 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Όχι το συμβόλαιο μου ολοκληρώνεται στις 29/09/2023. Απλώς από 01/07/2022 άλλαξαν την χρέωση από την τιμή που είχα αρχικά 

εχει το νου σου μήπως συνεχίσουν τα ψιλά γράμματα στους λογαριασμούς και αλλάξουν τη χρέωση απο 1/1/23 (κανονικά η ειδοποίηση πρέπει να είναι ατομική , δλδ τηλ , email , sms κτλ)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογαριασμός Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου.. Βλέπω ότι μου δώσανε την ξεχασμένη έκπτωση δεπα  από προηγούμενους μήνες.... Αλλα για τους 2 μήνες αυτούς δεν έχουν  έκπτωση δεπα σωστά? 

Screenshot_20221224_220907.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, conne είπε

Λογαριασμός Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου.. Βλέπω ότι μου δώσανε την ξεχασμένη έκπτωση δεπα  από προηγούμενους μήνες....

Screenshot_20221224_220907.png

  

3 ώρες πριν, korakios είπε

Δες το φύλλο αερίου στο excel με το ιστορικό επιδοτήσεων (είναι χαμηλά κάτω) μιας και παίζει να μη σου βάλανε απο πέρυσι

=

Spoiler

image.png.ba46874c8fdb0634a9dccc0ffe9dbf80.png

η μισή είναι , την ξέχασαν την υπόλοιπη

51 λεπτά πριν, conne είπε

Αλλα για τους 2 μήνες αυτούς δεν έχουν  έκπτωση δεπα σωστά? 

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, conne είπε

Λογαριασμός Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου.. Βλέπω ότι μου δώσανε την ξεχασμένη έκπτωση δεπα  από προηγούμενους μήνες.... Αλλα για τους 2 μήνες αυτούς δεν έχουν  έκπτωση δεπα σωστά? 

Screenshot_20221224_220907.png

Καλημέρα και χρόνια πολλά. 

Και εμένα έτσι μου έκαναν, πιστωσανε 0.015 την υπόλοιπη επιδότηση ΔΕΠΑ του περσινού χειμώνα και για το φετινο Σεπτεμβρη, Οκτωβρη τπτ. 

Βεβαια είχα σχεδόν μηδενικές καταναλώσεις το φθινόπωρο οπότε περιμένω να δω στον επόμενο λογαριασμό τι θα χρεώσουν. 

Συνηθως τα πιστωνουν ετεροχρονισμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δείκτης TTF δείχνει να κατρακυλάει, μήπως πρέπει να σκεφτόμαστε να σπάσουμε τα συμβόλαια που είχαμε κλείσει με σταθερή τιμή 0,125€; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας. 

Τελειώνει το έτος και λογαριασμός αερίου ΔΕΗ ακόμα να εμφανιστεί, με τον τελευταίο που εκδόθηκε να είναι στις 27/5. 

Εν τω μεταξύ, λήγει και η ετήσια σύμβαση αερίου (My Home Gas Control - 0,05€/KWh) ταυτόχρονα τώρα, χωρίς να ξέρω που θα περάσω ως πρόγραμμα, αλλά βλέπω μόνο το myHome GasBenefit ως διαθέσιμο στο site τους (με τιμή 1,03 x Τιμή TTF* +0,004) 😲😯

Πέρσι που κοίταξα, είχα για τους 7 μήνες χρήσης (1 Οκτ - 30 Απρ) συνολική κατανάλωση 10.000 KWh, με μέση μηνιαία κατανάλωση 1.425 KWh αερίου και ενδεικτικό κόστος λογαριασμού για τις 5.000 KWh (στο πρόγραμμα My Home Gas Control - 0,05€/KWh) τα 188€.

Εάν υποθέσουμε ότι και φέτος έχω παρόμοια μηνιαία κατανάλωση (1.425 KWh), πόσο θα πληρώνω περίπου σε μηνιαία βάση, εάν με βάλουν στο μοναδικό διαθέσιμο τους myHome GasBenefit;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, topmar είπε


1) Εν τω μεταξύ, λήγει και η ετήσια σύμβαση αερίου (My Home Gas Control - 0,05€/KWh) ταυτόχρονα τώρα, χωρίς να ξέρω που θα περάσω ως πρόγραμμα, αλλά βλέπω μόνο το myHome GasBenefit ως διαθέσιμο στο site τους (με τιμή 1,03 x Τιμή TTF* +0,004) 😲😯

2) Εάν υποθέσουμε ότι και φέτος έχω παρόμοια μηνιαία κατανάλωση (1.425 KWh), πόσο θα πληρώνω περίπου σε μηνιαία βάση, εάν με βάλουν στο μοναδικό διαθέσιμο τους myHome GasBenefit;; 

 

Ή πας αυτόματα στο benefit (αορίστου χρόνου, χωρίς το 50άρικο)

Ή λίγες μέρες πριν λήξει το control υπογράφεις το benefit ( 2 χρόνια δέσμευση, δώρο 50άρικο)

Mε τα τωρινά δεδομένα υπολόγιζε γύρω στα 150 ευρώ το μήνα μόνο για προμήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Ο δείκτης TTF δείχνει να κατρακυλάει, μήπως πρέπει να σκεφτόμαστε να σπάσουμε τα συμβόλαια που είχαμε κλείσει με σταθερή τιμή 0,125€; 

Το κυμαινόμενο θα κλείσει στην ίδια τιμή με το control αυτό το μήνα (front month Γενάρη)

Τι καιρό θα κάνει του χρόνου δε μπορεί να μαντεψει ούτε ο Αρναούτογλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ή πας αυτόματα στο benefit (αορίστου χρόνου, χωρίς το 50άρικο)

Ή λίγες μέρες πριν λήξει το control υπογράφεις το benefit ( 2 χρόνια δέσμευση, δώρο 50άρικο)

Mε τα τωρινά δεδομένα υπολόγιζε γύρω στα 150 ευρώ το μήνα μόνο για προμήθεια

Ευχαριστώ πολύ... Δηλαδή, πέρσι για 3,5 μήνες 188€ και φέτος 525€ (X3 φορές πάνω!) 😯😲

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

email απο δεη 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για τον λογαριασμό Φυσικού Αερίου έκδοσης Δεκεμβρίου, σας δίνεται η δυνατότητα αποπληρωμής μέχρι 20/01/2023

γιατι αραγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rose from hell είπε

email απο δεη 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για τον λογαριασμό Φυσικού Αερίου έκδοσης Δεκεμβρίου, σας δίνεται η δυνατότητα αποπληρωμής μέχρι 20/01/2023

γιατι αραγε

είχε και 6 άτοκες με πληρωμή απο Εθνική ,χρήσιμο σε όσους έρθει μεγάλο μαζεμένο ποσό

1 ώρα πριν, topmar είπε

Ευχαριστώ πολύ... Δηλαδή, πέρσι για 3,5 μήνες 188€ και φέτος 525€ (X3 φορές πάνω!) 😯😲

τι να πούνε άλλοι που την πάτησαν πέρυσι με protergia/zenith flex/nrg και είχαν ρήτρα πάνω στο TTF...

_________________________________

Άσχετο ο Ηρών ετοιμάζει μαγείρεμα μάλλον μιας και έχει άκυρο λινκ για το ΤΤΦα και ζήτησα να μου στείλουν αλλά δεν είχε ακόμα Ιανουάριο 😁 Θα δείξει αν πετύχει η συνταγή 😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το κυμαινόμενο θα κλείσει στην ίδια τιμή με το control αυτό το μήνα (front month Γενάρη)

Τι καιρό θα κάνει του χρόνου δε μπορεί να μαντεψει ούτε ο Αρναούτογλου.

Το ότι έχει πέσει η MWh στα 81,5€ δείχνει μια τάση που είναι σαφώς πτωτική. Διαφορά 43,5€ στην MWh είναι τεράστια για να την επωμιστούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Το ότι έχει πέσει η MWh στα 81,5€ δείχνει μια τάση που είναι σαφώς πτωτική. Διαφορά 43,5€ στην MWh είναι τεράστια για να την επωμιστούμε. 

σίγουρα , αλλά Ιανουάριο σχεδόν κλείσανε οι τιμές

τώρα οι πάροχοι με δικιά τους χρέωση και όχι με TTF ίσως όντως ρίξουν απο τώρα κάπως τις τιμές

έτσι κι αλλιώς το control ήταν για καβάντζωμα σε περίπτωση στραβής και να φύγουμε αν πέσουν οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...