Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει,λιγο πολυ αναμενομενη η επιδοτηση. θελουν να εχουν την τιμη κοντα στο 0.10 για να κανουν το αεριο ασυμφορο, και το καταφερνουν πολυ καλα. του χρονου και βλεπουμε με αυτες τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους!

Επειδή πρέπει να διαλέξω πάροχο σε καινούργιο σπίτι, αυτή την στιγμή ποιον θα προτείνατε ως οικονομικότερο?

Πακέτο μαζι με ρεύμα νομίζω ότι έχεις κάποια εκτύπωση ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, agriokatsiko είπε

Εγώ τώρα είδα λογαριασμό αναλυτικό. Πώς στο καλό έχουν μοιράσει τις κιλοβατώρες και ενώ έχω χαμηλότερη κατανάλωση για το ίδιο διάστημα από το συμφορουμίτη, μου έχει βγει παραπάνω; Για κάθε επιδότηση υπολογίζουν ότι νά'ναι ή μου φαίνεται γιατί δεν είναι εκπαιδευμένο το μάτι μου;

image.png.044d28867ed53ed3e62819036d5fb7fc.png

Edit: Και απαντάω μόνος μου αφού το είδα πιο ψύχραιμα το θέμα. Εγώ έχω μάλλον πιο απλωμένη κατανάλωση, ηλιακό δεν έχω, όλα είναι στο αέριο από θέρμανση μέχρι ζεστό νερό και εστίες για μαγείρεμα. Μπαίνω σε περίοδο ποιότητας ζωής σε λίγες μέρες που λήγει το συμβόλαιο. Και η γυναίκα είναι κρυουλιάρα...

'Εχεις μεγαλύτερο λογαριασμό ΑΝ και έχεις λιγότερη κατανάλωση, γιατί έχεις πάρει την επιδότηση κράτους & ΔΕΠΑ για πολύ λιγότερες KWh από ότι ο άλλος σε σχέση με αυτές που κάψατε. Τώρα για ποιον λόγο έγινε αυτό....;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, drexxx said:

Καλημέρα σε όλους!

Επειδή πρέπει να διαλέξω πάροχο σε καινούργιο σπίτι, αυτή την στιγμή ποιον θα προτείνατε ως οικονομικότερο?

Πακέτο μαζι με ρεύμα νομίζω ότι έχεις κάποια εκτύπωση ή κάνω λάθος?

Καλημέρα! Ρίξε μια ματια στο εξελ εδώ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, drexxx είπε

Επειδή πρέπει να διαλέξω πάροχο σε καινούργιο σπίτι, αυτή την στιγμή ποιον θα προτείνατε ως οικονομικότερο?

καλησπέρα , να έχεις υπόψιν οτι είναι πανάκριβο το αέριο πλέον , δλδ το οικονομικότερο πρόγραμμα δεν είναι φθηνό

3 ώρες πριν, drexxx είπε

Πακέτο μαζι με ρεύμα νομίζω ότι έχεις κάποια εκτύπωση ή κάνω λάθος?

ναι , αλλά 99% όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο . Προς το παρών έχει η elpedison 300+100 για double αλλά η εταιρία είναι σε μαύρη λίστα

μετά είναι η Προτέργια με 200€ δώρο ,αλλά δες στο excel τιμή απο το Αυτόνομο 40% (ευτυχώς καταργήθηκε) και έκαψε κόσμο στο παρελθόν βάζοντας ρήτρα χωρίς προειδοποίηση πάνω σε κυμαινόμενη χρέωση  , συν στο ρεύμα δεν κάνει ανάλυση χρεώσεων (στο άλλο νήμα απορίες για ρεύμα)

Μένει το double Flex του Ηρών , αλλά είναι στα προγράμματα που έχουν kinder έκπληξη χρέωση ,

στο site κάτι κάνανε πάλι και είναι λάθος το ιστορικό , δες αυτό  (χαμηλά στο excel είναι το ιστορικό απο το απλό και όχι το double)

αν κάψεις AC για θέρμανση ψιλοαξίζει

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

αν κάψεις AC για θέρμανση ψιλοαξίζει

Αν κάψεις AC για θέρμανση, βάλε το double home flex του Ήρων στο αέριο και το double generous home στο ρεύμα. Έτσι, θα έχεις πολύ φθηνές χρεώσεις ρεύματος επειδή το double generous έχει +7% παραπάνω έκπτωση συνέπειας (για τον Ιανουάριο βγαίνει αρνητική η χρέωση) και θα καις AC άφοβα. Επιπλέον θα έχεις 50 ευρώ δώρο στο ρεύμα και 50 ευρώ δώρο στο αέριο που είναι καλά για χρήση ζεστού νερού κλπ. 

@drexxx

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαριστω πολυ παιδια! Δεν περιμενα τοσο αμεση και ενδελεχη ανταποκριση!
Το σπιτι ειναι Β+ οποτε πιστευω οτι γενικα θα εχει χαμηλη καταναλωση. 
Περισσοτερο γιατι με ενοχλει να πληρωνω ''νταβατζιλικι'' το ψαχνω. Απο πλατφορμα συγκρισης μου εβγαλε το ΗΡΩΝ σαν τον φθηνοτερο συνδυασμο αλλα εσεις μου δωσατε πολυ χρησιμες πληροφοριες!

Το καλοκαιρι μετακομιζω αλλα πρεπει να κανω τις συνδεσεις τωρα.

Τα 50 ευρω εκπτωση ισχυουν μονο για αιτησεις μεσω ιντερνετ σωστα?

 

Επεξ/σία από drexxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drexxx είπε

Τα 50 ευρω εκπτωση ισχυουν μονο για αιτησεις μεσω ιντερνετ σωστα?

Σωστά

1 ώρα πριν, drexxx είπε

Το καλοκαιρι μετακομιζω αλλα πρεπει να κανω τις συνδεσεις τωρα.

Τότε σε βολεύει ο Ήρων που δεν έχει δέσμευση και τα 100 ευρώ θα καλύψουν χρεώσεις δήμου, πάγια κλπ μέχρι να μετακομίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Μόλις ήρθε ο λογαριασμός στη ΖΕΝΙΘ.... Με σταθερό συμβόλαιο 2ετιας (παλιό 2021) το οποίο και το καλοκαίρι έγινε αναπροσαρμογη της τιμής στο 0.11584.... Δεν αναφέρει πουθενά μέσα στο λογαριασμό επιδότηση.... Τι γίνεται? Δεν υπάρχει επιδότηση πλέον στο αέριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μόλις ήρθε ο λογαριασμός στη ΖΕΝΙΘ.... Με σταθερό συμβόλαιο 2ετιας (παλιό 2021) το οποίο και το καλοκαίρι έγινε αναπροσαρμογη της τιμής στο 0.11584.... Δεν αναφέρει πουθενά μέσα στο λογαριασμό επιδότηση.... Τι γίνεται? Δεν υπάρχει επιδότηση πλέον στο αέριο? 

Περίοδος κατανάλωσης σταθερού και περίοδος κατανάλωσης κυμαινόμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Απλώς δεν έχει πουθενά κάποια έκπτωση από το Κράτος 

Δεν υπάρχει έκπτωση ΤΕΜ , την έκπτωση ΔΕΠΑ σου χρωστάνε και είναι γνωστό πρόβλημα ,

στείλε email και αν σου απαντήσουν ότι να'ναι , άνοιξε αίτημα στο myrae , σε άλλους την έβαλαν μετά απο μήνες

Δες το φύλλο αερίου στο excel με το ιστορικό επιδοτήσεων (είναι χαμηλά κάτω) μιας και παίζει να μη σου βάλανε απο πέρυσι

(της ΔΕΠΑ αναφέρομια , όχι ΤΕΜ, αλλά τσέκαρε ολα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν υπάρχει έκπτωση ΤΕΜ , την έκπτωση ΔΕΠΑ σου χρωστάνε και είναι γνωστό πρόβλημα ,

στείλε email και αν σου απαντήσουν ότι να'ναι , άνοιξε αίτημα στο myrae , σε άλλους την έβαλαν μετά απο μήνες

Δες το φύλλο αερίου στο excel με το ιστορικό επιδοτήσεων (είναι χαμηλά κάτω) μιας και παίζει να μη σου βάλανε απο πέρυσι

(της ΔΕΠΑ αναφέρομια , όχι ΤΕΜ, αλλά τσέκαρε ολα)

Δλδ θα πρέπει σε πρώτη φάση να στείλω κάποιο email ζητώντας την πίστωση του ποσού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oasisAthens είπε

Όλο σταθερό είναι απλώς την τιμή χρέωσης μου άλλαξαν. 

Screenshot_20221224_190741_edit_223599354877859.jpg

Απλώς δεν έχει πουθενά κάποια έκπτωση από το Κράτος 

Προφανώς το συμβόλαιο σου ολοκληρώθηκε μετά τις 1/7/2022,είχαν στείλει ειδοποίηση και σε εμένα.

Το δικό μου επαγγελματικό με 0,0325 ολοκληρώθηκε πρίν από αυτό το διάστημα,οπότε είμαι σε αναμονή να δώ τί χρέωση θα έχω πλέον(λογικά με αναπροσαρμογή TTF).

Kαλά Χριστούγεννα σε όλους στο νήμα και στο αντίστοιχο της ηλεκτρικής ενέργειας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...