Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως εδω με την δεη.....Στελνω αμφισβητηση λογαριασμου αφου ο λογαριασμος που εχει ανεβασει δεν υπαρχει pdf για να δω ποσες κιλοβατωρες με χρεωνει και εχουν καταμετρηθει.Επικοινωνω με εδα για να μαθω τις καταμετρησεις και στελνω παλι στην δεη να εκδοσει λογαριασμους βαση καταμετρησεων και αντιστοιχης περιοδου.Να αφησει τα μαγειρεματα η δεη.Και εννοειται οτι σε 2 μηνες εχω φυγει.Η δεη ηταν καλη οταν ειχε φθηνη τιμη ,απο εκει και περα δεν αξιζει να ειναι κανεις σε αυτη.Ο μεγαλυτερος παροχος με τα περισσοτερα καταστηματα και υπαλληλους και κρατικο χρημα να ρεει σε αυτη δεν μπορει να εκδοσει ενα λογαριασμο.Μας δουλευουν κανονικα.Προσεχτε οσοι ειχατε συμβολαιο με φθηνη τιμη πως θα γινει ο επιμερισμος στις κιλοβατορες,μεταξυ χειμερινης και καλοκαιρινης περιοδου,φθηνης και ακριβης τιμης υστερα απο την ληξη συμβολαιου.Παραβιαζει και τους ορους συμβασης.

Και απο οτι καταλαβαινω εχει και προστατες εδω μεσα η δεη.......μη γραψουμε κατι για το μπαχαλο της και γλιτωσουμε κοσμο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioy77 είπε

 

Και απο οτι καταλαβαινω εχει και προστατες εδω μεσα η δεη.......μη γραψουμε κατι για το μπαχαλο της και γλιτωσουμε κοσμο.

Προστάτες ΔΕΗ 🔽

  

Στις 22/11/2022 στις 8:08 ΜΜ, korakios είπε

ΔΕΗ με τα χάλια που έχει δε θα περνούσα ούτε απ΄έξω , οκ ,χαμηλές τιμές είχε και το τηρούν το συμβόλαιο , αλλά αναγκαίο κακό ήταν για οικονομία , δε φημίζεται για τη σβελτάδα και εξυπηρέτηση

έτσι κι αλλιώς μόνο για ζεστό νερό θα είναι η χρήση φέτος όπως δείχνουν τα πράγματα

 

  

Στις 3/6/2022 στις 10:47 ΠΜ, ekrepali είπε

 

Ρε τους ηλίθιους...

@HERTHAN φέρε τις βόμβες 😅

 

Στις 3/9/2021 στις 1:22 ΠΜ, HERTHAN είπε

Μ'εκοψαν το αεριο με τον χειμωνα με μειον εξω οι μπαστ@##%@€!.

 

  

Στις 26/9/2022 στις 1:40 ΜΜ, Manolo7 είπε

Ασχετοι υπαλληλοι,ανυπαρκτο τμημα φυσικου αεριου(αν παρεις καμια περιεργη ωρα 6-7 το απογευμα η πολυ πρωι και ο μοναδικος υπαλληλος για το αεριο πηγε καμια τουαλετα η κανει διαλειμμα σου λενε να αφησεις τα στοιχεια να σε παρουν πισω- spoiler alert δεν παιρνουν ποτε-). πλεον αποκτησαμε και οικειοτητα με τους υπαλληλους αφου μιλαμε καθε μερα. this is DEI 😅

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι που να μπορουμε να κανουμε. Εκανα και εγω τη διαδικασια, εστειλα στην εδα μου εστειλαν σχεδον αμεσως ολες τις μετρησεις που εχει στειλει ο τηλεμετρητης μου στην δεη και το προωθησαν το μειλ εκτος απο εμενα και στην ιδια την δεη. Εχω κανει εδω και καιρο και καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη(θεωρω οτι η ραε ειναι χαμενος χρονος) και περιμενω. Νομιζω ειναι ολοφανερο τι εχει γινει, εκαναν αναβαθμιση(γελαμε εδω) στο συστημα τους και τα σκ@τωσαν με την μηχανογραφηση, δεν εχουν ιδεα για την συμβαση κανενος πελατη, ποτε ξεκινησε ποτε τελειωσε  και ΠΙΘΑΝΟΝ να καθονται και να ψαχνουν τα εντυπα και τις αιτησεις καθενος απο εμας για να μας καταχωρησουν στο συστημα. Αυτο μπορει να παρει μηνες. Αν ισχυει και οτι το τμημα του αεριου χωραει ολοκληρο σε ενα ταξι, μπορει και παραπανω απο μηνες.Εγω ομως εχω αλλη απορια, και την εξεφρασα και σε εναν υπαλληλο στο τηλεφωνο.

-δεν εκδιδετε λογαριασμους, δεν ξερουμε τι θα πληρωσουμε,θα χασουμε και την προθεσμια του επιδ. θερμανσης, αν σηκωθω και φυγω και κανω αιτηση σε αλλη εταιρια τι συνεπειες θα εχω?

-θα σας βαλουμε προστιμο

-ναι αληθεια?ουτε μεχρι ποτε εχω συμβολαιο δεν ξερετε,αν εχει ληξει, αν ειμαι καν πελατης σας.

ΤΡΕΛΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

αν ειμαι καν πελατης σας.

Σοβαρά τώρα παίζει να έγινε τέτοιο πράγμα;;;

Εντάξει εγώ δεν καίγομαι να πω την αλήθεια.... Όποτε έρθει.... 

αν έχει γίνει μάλιστα τέτοιο σκηνικό τότε θα μας έρχονται διορθωτικοι λογαριασμοι μέχρι κ 2 χρόνια από τη λύση της σύμβασης ( ο νόμος τους δίνει αυτό το δικαίωμα)... Οπότε ούτε αυτοί παίζει να βιάζονται.... 😁😁😁

Η χειρότερη Μπανανία στον κόσμο... 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsioy77 είπε

μη γραψουμε κατι για το μπαχαλο της και γλιτωσουμε κοσμο.

κόσμος που δε διαβάζει μια σελίδα πίσω σε ένα νήμα , πόσο μάλλον να κάνει αναζήτηση , δε θα γλυτώσει έτσι κι αλλιώς

3 ώρες πριν, Manolo7 είπε

και ΠΙΘΑΝΟΝ να καθονται και να ψαχνουν τα εντυπα και τις αιτησεις καθενος απο εμας για να μας καταχωρησουν στο συστημα

  έγινε βασικά ήδη ένα σκηνικό:

Στις 14/12/2022 στις 3:45 ΜΜ, korakios είπε

άσε που στο δίπλα φόρουμ πρέπει να χάσανε εντελώς τη σύμβαση απο έναν και ο τυχερούλης πήρε παράταση απο Ιανουάριο σε Μάιο με 0,05 (Μάιο  βλέπει το σύστημα , πιστεύω στην τύχη το βάλανε 😂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με καλέσανε το μεσημέρι, για να μου πούνε τηλεφωνικά τον λογαριασμό μου και τι χρωστάω 🤣 🤣 γιατί έχουν κάνει κλασικά αναβάθμιση και θέλει λίγες ημέρες για να δουλέψουν όλα ρολόι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2022 στις 2:59 ΜΜ, fredd0 είπε

χοντρικα πολλαπλασιαζεις με 10.55 για να βγαλεις Kwh

11.6 είναι η ΑΘΔ για τους υπολογισμούς στους λογαριασμούς

Στις 20/12/2022 στις 7:28 ΜΜ, korakios είπε

για να μη στηρίζεσαι σε απαντήσεις , απαντάς ο ίδιος

βάζεις στο excel τιμή στο κελί Β28 , TTF που αλλάζει καθημερινά

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5408202

ή και βλέπεις το σημείο "Monthly European Gas Index, average of the Daily European Gas Index" επιλέγοντας TTF στο

https://www.powernext.com/futures-market-data

όπου και βλέπεις για τον επόμενο μήνα (Ιανουάριο) πως θα πάει και γενικά πως κυμαίνεται η αγορά

Αυτό που αλλάζει κάθε μέρα δεν έχει και πολύ νόημα. Μπορεί σήμερα να είναι 80 και αύριο 130. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DOOM_NX είπε

Αυτό που αλλάζει κάθε μέρα δεν έχει και πολύ νόημα. Μπορεί σήμερα να είναι 80 και αύριο 130. 

περισσότερο βλέπει κανείς την τάση που επικρατεί και για τους επόμενους μήνες

φυσικά πάλι μπορεί λόγω κάποιου γεγονότος να αλλάξει τελείως το σκηνικό , τζόγος είναι η πρόβλεψη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μασατε με την ΔΕΗ.

Απλα πραγματα.......αν δεν υπαρχει αναλυση λογαριασμου για το ποσο που εχουν ανεβασει κανετε αμφισβητηση λογαριασμου .

Εχουν παραβιασει ορους συμβασης και συνεχιζουν με το να ανεβαζουν ποσα χρεωσης με ημερομηνια ληξης χωρις να υπαρχει αναλυση.Προσεχτε ειναι σοβαρο.

Θα εχετε ζητησει πρωτα απο την εδα καταμετρησεις και εκτος απο την αμφισβητηση λογαριασμου ,θα απαιτησετε να εκδοθουν λογαριασμοι ανα χρονικη περιοδο καταμετρησης και συμφωνα με την καταμετρηση.Υστερα απο την αμφισβητηση και πριν απαντησουν καταγγελια στο ΣΤΚ για παραβιαση ορων της συμβασης απο την ΔΕΗ για την μη εκδοση λογαριασμων στο χρονικο οριο που προβλεπεται και για την εκδοση λογαριασμου στο ebill χωρις αναλυση λογαριασμου,πολυ σοβαρο.

Ενημερωνεται και τον ΣΤΚ οτι εχετε αμφισβητησει τον λογαριασμο και οτι αν στο διαστημα της επιλυσης της διαφορας δοθει εντολη διακοπης θα ακολουθηστετε την νομικη οδο και την απαιτηση αποζημιωσης.Κολληστε στον τοιχο τωρα την ΔΕΗ που τα εχει χαμενα.Χαμενοι δεν θα βγειτε.Μην πουμε περισσοτερα γιατι υπαρχουν και.........εδω.

 

Ενημερωστε και οσους δεν γνωριζουν.Λογαριασμος χωρις αναλυση δεν πληρωνεται.Ακομα και να θελετε να τον πληρωσετε θα το κανετε με επιφυλαξη παντως νομιμου δικαιωματος σας.

Επισης θα αρχισω ενημερωνω και ΜΜΕ η και στο διαδυκτιο οσους ενδιαφερονται για το θεματακι.Πως καταφερε δηλαδη ο μεγαλυτερος παροχος ενεργειας να τα εχει κανει τοσο......και να παραβιαζει συνεχως ορους συμβασης .

10 ώρες πριν, bill999r είπε

Σοβαρά τώρα παίζει να έγινε τέτοιο πράγμα;;;

Εντάξει εγώ δεν καίγομαι να πω την αλήθεια.... Όποτε έρθει.... 

αν έχει γίνει μάλιστα τέτοιο σκηνικό τότε θα μας έρχονται διορθωτικοι λογαριασμοι μέχρι κ 2 χρόνια από τη λύση της σύμβασης ( ο νόμος τους δίνει αυτό το δικαίωμα)... Οπότε ούτε αυτοί παίζει να βιάζονται.... 😁😁😁

Η χειρότερη Μπανανία στον κόσμο... 

Τι λεμε τωρα.Αν καποιος λυσει την συμβαση με αιτημα σε αλλο παροχο η ΕΔΑ θα κανει καταμετρηση και η ΔΕΗ θα εκδωσει λογαριασμο τελικο ,βαση της καταμετρησης αυτης(τελευταιας) και προηγουμενης, βαση τιμων ανα χρονικη περιοδο και συμβασης.Τελικος λογαριασμος .Ελεγχεται απο τον καταναλωτη ,αν συμφωνει τον εξοφλει και τελος.Ποιος νομος λεει οτι μπορει να προχωρησει σε διορθωση μετα απο την εκδοση τελικου λογαριασμου ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsioy77 είπε

εκδοση τελικου λογαριασμου

Κ όμως φίλε μου έχει συμβεί σε μένα με την Ελίν ( για προμήθεια ρεύματος).

Βέβαια δεν γνωρίζω με σιγουριά αν εφαρμόζεται και στο αέριο μιας και η δική μου περίπτωση αφορούσε ηλεκτρική ενέργεια, αλλά υποθέτω πως θα εφαρμόζεται.

Εν ολίγοις...

3 μήνες περίπου, ίσως κ παραπάνω από την διακοπή με πήραν τηλέφωνο ότι έχει εκδοθεί διορθωτικός λογαριασμός 20 ευρώ για το διάστημα που ήμουν πελάτης τους και πώς θα μου έρθει email .

Τους ευχαρίστησα και το έκλεισα ενώ μέσα μου αναρωτήθηκα αν πραγματικά είναι τόσο καθυστερημένοι και πιστεύουν ότι θα το πληρώσω ενώ δεν είμαι πλέον πελάτης τους. Ρώτησα εδώ για το παραπάνω περιστατικό και ο φίλος korakios  μου παρέθεσε τον νόμο που έλεγε ακριβώς αυτό το πράγμα, ότι δηλαδή έχουν το δικαίωμα διορθωτικών λογαριασμών έως κ 2 έτη από την λήξη της σύμβασης . Σε περίπτωση που δεν το πλήρωνα μπορούσαν να μου κόψουν το ρεύμα ακόμα κ αφού ήμουν σε διαφορετικό πάροχο. Όπως καταλαβαίνεις το πλήρωσα χωρίς πολλά πολλά... Όλα στα μέτρα τους φίλε μου.... Τους όρους μπορείς να τους δεις εδώ Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες.

Βρήκα κ το αντίστοιχο θέμα που είχα ανοίξει.

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsioy77 είπε

Ποιος νομος λεει οτι μπορει να προχωρησει σε διορθωση μετα απο την εκδοση τελικου λογαριασμου ?

Κώδικας Προμήθειας Φυσικού Αερίου (Άρθρο 38)

Αντιστοίχως στο ρεύμα είναι ο Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 βδομαδες βγήκε για από 4/22 έως 9/22 εκκαθαριστικού της ΔΕΗ 50€ (εχω το 0,05 σταθερό).Φυσικά δεν άνοιγε το pdf,πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να μη δώσω σημασία έχει γίνει λάθος κτλ.Βγηκε χθες διορθωτικός με -14€....Χωρίς pdf φυσικα...ουτε που ξέρουν τι τους γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...