Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα πατε σε οποιο κυμενομενο ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ειναι πιο φθηνο, να βγει ο χειμωνας. Αν απο ανοιξη τελειωσει ο πολεμος και ομαλοποιηθει η προμηθεια, βλεπετε.

Η δουλεια του πλαφον ειναι αφενως να δωσει σημα η Γερμανια οτι δε θα ξαναβγει να αγορασει οσο οσο, οπως το καλοκαιρι και να κοψει το ψωμι των σπεκουλαδορων. Το 180 ειναι μια χαρα για να κρατησει το TTF γυρω στο 100

Αν περιμενετε TTF 5 για να ανοιξετε θερμανση θα σας βρουνε παγωμενους σε ιγκλου, αυτα δεν ειναι ρεαλιστικες προσδοκιες. Ρεαλιστικα το αεριο θα ειναι τιμη πετρελαιου /KW +- και κερδιζεις απο την αποδοτικοτητα του λεβητα. Αμα αλλαξουν τα πραγματα Ρωσια, το ξανασυζηταμε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, ekrepali είπε

Νέα απάντηση κομπόστα απ'τη ΔΕΗ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

111.jpg.063ae0d241d4a4ee9269ddf1e5a7d89c.jpg

Θα λάβουμε λογαριασμούς "το συντομότερο", δηλαδή δεν έχουν ιδέα πότε. Το θέμα λύθηκε, μη ξαναρωτήσετε. 😁

Όλα λυμένα και τακτοποιημένα

Ο δικός μου τελευταίος εκδόθηκε 27/5/22 και αφορούσε κατανάλωση έως 16/4/22...!!!!!
Άρα στις 27/5/23 θα βγει ο επόμενος να κλείσουμε την χρονιά με το καλό.....
θα τους πληρώσω 27/5/24 και είμαι άρχοντας😁😁

Τι ΡΑΕ κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια λιγο τα φωτα σας...
Απο τις 13/9 εχω παει στο GasControl,εχει ερθει η ΕΔΑ κ πηρε αριθμους 20/10 κ σημερα ηρθε παλι...φυσικα δεν εχει εκδοθει λογαριασμος απο την ΔΕΗ...το θεμα μου ειναι οτι εχω μπερδευτει με την καταναλωση,απο τις 13/9 εως σημερα η διαφορα στον μετρητη ειναι 87...αυτα τα 87 ειναι nm3 απ οτι εχω καταλαβει οι kwh πως βγαινουν ωστε να υπολογισω στο περιπου την kwh * την τιμη του gas control???image.png.fa820bbcaa79c0d3ccaee1fff1fb9351.png

σε ενα παλιο λογαριασμο της ζενιθ πχ λεει 7.96nm3 κ 92.33kwh...υπαρχει καποιος τυπος ωστε να βρω ποσες kwh θα χρεωθω με 87nm3 στον μετρητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bewareof είπε

Καλησπερα παιδια λιγο τα φωτα σας...
Απο τις 13/9 εχω παει στο GasControl,εχει ερθει η ΕΔΑ κ πηρε αριθμους 20/10 κ σημερα ηρθε παλι...φυσικα δεν εχει εκδοθει λογαριασμος απο την ΔΕΗ...το θεμα μου ειναι οτι εχω μπερδευτει με την καταναλωση,απο τις 13/9 εως σημερα η διαφορα στον μετρητη ειναι 87...αυτα τα 87 ειναι nm3 απ οτι εχω καταλαβει οι kwh πως βγαινουν ωστε να υπολογισω στο περιπου την kwh * την τιμη του gas control???image.png.fa820bbcaa79c0d3ccaee1fff1fb9351.png

σε ενα παλιο λογαριασμο της ζενιθ πχ λεει 7.96nm3 κ 92.33kwh...υπαρχει καποιος τυπος ωστε να βρω ποσες kwh θα χρεωθω με 87nm3 στον μετρητη?

χοντρικα πολλαπλασιαζεις με 10.55 για να βγαλεις Kwh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 2:28 ΜΜ, bill999r είπε

Προς ενημέρωση και άλλων φίλων με το ίδιο πρόβλημα.

Μίλησα σήμερα με την εξυπηρέτηση πελατών ( περιέργως δεν περίμενα ούτε 30 δευτερόλεπτα στο τηλέφωνο για να συνδεθώ με εκπρόσωπο) και με ενημέρωσαν ότι το ανωτέρω πρόβλημα με τον λογαριασμό είναι γνωστό και ότι θα επιλυθεί.

Επίσης μου είπαν ότι όσοι λογαριασμοί έχουν εκδοθεί τον τελευταίο καιρό είναι λανθασμένοι λόγω λάθους στο σύστημα τιμολόγησης και θα πρέπει να περιμένουμε νέους διορθωτικους.

Δηλαδή ΤΙ ΛΑΘΟΣ εννοεί ο ποιητής; Και από πότε ξεκίνησε αυτό; Τι προσπαθεί να κρύψει ή και να καθυστερήσει η ΔΕΗ; Οι διορθωτικοί λογαριασμοί θα είναι χρεωστικοί ή πιστωτικοί;

Εδώ Συνήγορος του καταναλωτή μου μυρίζει.

Έχω κάνει ήδη αιτήματα μεσώ my.rae.gr προς ΕΔΑ και ΔΕΗ, και μαζεύω στοιχειά. Η ΔΕΗ ήδη απάντησε άλλα μάλλον επιβαρύνει περισσότερο την θέση της.

Αν παιχτεί λ@λ@κία δεν θα το αφήσω έτσι.

---

Συμφωνά με τον Κώδικα Προμήθειας Φυσικού Αερίου σε Πελάτες [ΦΕΚ 1969 1/6/2018] και τους Γενικούς Όρους της σύμβασης είναι υποχρεωμένοι να εκδίδουν λογαριασμένους βασισμένους σε πραγματικά στοιχειά περιοδικά και ανά τέσσερις (4) μήνες κατά ανώτατο όριο.

Παραθέτω τα παρακάτω απoσπάσματα:

Κώδικα Προμήθειας

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3
ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ

Άρθρο 29
Ειδικές Ρυθμίσεις Σύμβασης Προμήθειας

5. Ο Λογαριασμός Κατανάλωσης εκδίδεται περιοδικά
και ανά τέσσερις (4) μήνες κατά ανώτατο όριο, σύμφω-
να με το εκάστοτε ισχύον σύστημα τιμολόγησης του
Προμηθευτή και πρέπει να εκκαθαρίζεται βάσει πιστο-
ποιημένης από τον αρμόδιο Διαχειριστή ένδειξης του
Μετρητή

 

Γενικοί Όροι της σύμβασης

17.5 Οι Λογαριασμοί Κατανάλωσης Φυσικού Αερίου εκδίδονται περιοδικά και ανά τέσσερις (4) μήνες κατά ανώτατο όριο, σύμφωνα με το εκάστοτε ισχύον σύστημα τιμολόγησης του Προμηθευτή και εκκαθαρίζονται βάσει πιστοποιημένης από τον αρμόδιο Διαχειριστή καταμετρούμενης κατανάλωσης. Ο Προμηθευτής έχει τη δυνατότητα να εκδίδει λογαριασμούς Έναντι, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις από ιστορικά στοιχεία του Πελάτη που παρέχει ο Διαχειριστής Δικτύου Διανομής, οι οποίοι εκκαθαρίζονται με βάση τα μετρητικά δεδομένα που αποστέλλονται στον Προμηθευτή από τον Διαχειριστή για την αντίστοιχη περίοδο κατανάλωσης.

 

Αλήθεια, από πότε η ΔΕΗ εφαρμόζει αυτή την τακτική;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anti είπε

Και από πότε ξεκίνησε αυτό;

είναι γνωστό απο Σεπτέμβριο

3 λεπτά πριν, anti είπε

Τι προσπαθεί να κρύψει ή και να καθυστερήσει η ΔΕΗ; Οι διορθωτικοί λογαριασμοί θα είναι χρεωστικοί ή πιστωτικοί;

δεν υπάρχει συνωμοσία , απλά μαμήθηκε η μηχανογράφησή τους

όλα τα παρακάτω έχουν αναφερθεί (τουλάχιστον 50-60 μετρημένες φορές) και ποστάρουμε μόνο όταν κάποιος έχει θετική εξέλιξη (όχι αρνητικές , αυτές πάλι έχουν αναφερθεί) ,

καταντά λίγο μλκ το θέμα με καθε σελίδα να γράφεται το ίδιο και το ίδιο (σε κάθε σελίδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fredd0 είπε

Τωρα πατε σε οποιο κυμενομενο ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ειναι πιο φθηνο, να βγει ο χειμωνας. Αν απο ανοιξη τελειωσει ο πολεμος και ομαλοποιηθει η προμηθεια, βλεπετε.

Η δουλεια του πλαφον ειναι αφενως να δωσει σημα η Γερμανια οτι δε θα ξαναβγει να αγορασει οσο οσο, οπως το καλοκαιρι και να κοψει το ψωμι των σπεκουλαδορων. Το 180 ειναι μια χαρα για να κρατησει το TTF γυρω στο 100

Αν περιμενετε TTF 5 για να ανοιξετε θερμανση θα σας βρουνε παγωμενους σε ιγκλου, αυτα δεν ειναι ρεαλιστικες προσδοκιες. Ρεαλιστικα το αεριο θα ειναι τιμη πετρελαιου /KW +- και κερδιζεις απο την αποδοτικοτητα του λεβητα. Αμα αλλαξουν τα πραγματα Ρωσια, το ξανασυζηταμε

Το θέμα είναι να επιλέξεις κυμαινόμενο βάσει τιμής προμήθειας ή βάσει TTF; Έχει διαφορά; Τι είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Το θέμα είναι να επιλέξεις κυμαινόμενο βάσει τιμής προμήθειας ή βάσει TTF; Έχει διαφορά; Τι είναι καλύτερο;

αν σ'ενδιαφερει  διαφανεια, TTF

η τιμη προμηθειας ειναι πιασ'ταυγο και κουρευτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, doll said:

Με το όριο στα 180 τελικά το σταθερό GASControl στα 0.125 συμφέρει ή το σπάμε? και που πάμε?

Νωρίς είναι ακόμη να κάνουμε κίνηση. 

Ας πιάσει ο καλός χειμώνας και βλέπουμε. 

Προσωπικά λέω να το κρατήσω όπως είναι και του χρόνου βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, doll είπε

Με το όριο στα 180 τελικά το σταθερό GASControl στα 0.125 συμφέρει ή το σπάμε? και που πάμε?

για να μη στηρίζεσαι σε απαντήσεις , απαντάς ο ίδιος

βάζεις στο excel τιμή στο κελί Β28 , TTF που αλλάζει καθημερινά

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5408202

ή και βλέπεις το σημείο "Monthly European Gas Index, average of the Daily European Gas Index" επιλέγοντας TTF στο

https://www.powernext.com/futures-market-data

όπου και βλέπεις για τον επόμενο μήνα (Ιανουάριο) πως θα πάει και γενικά πως κυμαίνεται η αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anti είπε

ανά τέσσερις (4) μήνες

Φίλε εμένα δεν μου έχει έρθει κανένας λογαριασμός από τότε που έκανα τη μετάβαση σε ΔΕΗ ( Απρίλιος του 22)

😁😁😁🥲🥲🥲🥲

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 7:55 ΜΜ, fredd0 είπε

Τωρα πατε σε οποιο κυμενομενο ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ειναι πιο φθηνο, να βγει ο χειμωνας. Αν απο ανοιξη τελειωσει ο πολεμος και ομαλοποιηθει η προμηθεια, βλεπετε.

Η δουλεια του πλαφον ειναι αφενως να δωσει σημα η Γερμανια οτι δε θα ξαναβγει να αγορασει οσο οσο, οπως το καλοκαιρι και να κοψει το ψωμι των σπεκουλαδορων. Το 180 ειναι μια χαρα για να κρατησει το TTF γυρω στο 100

Αν περιμενετε TTF 5 για να ανοιξετε θερμανση θα σας βρουνε παγωμενους σε ιγκλου, αυτα δεν ειναι ρεαλιστικες προσδοκιες. Ρεαλιστικα το αεριο θα ειναι τιμη πετρελαιου /KW +- και κερδιζεις απο την αποδοτικοτητα του λεβητα. Αμα αλλαξουν τα πραγματα Ρωσια, το ξανασυζηταμε

Ας βγεί ο Δεκέμβριος χαλαρά και μετα ανάβουμε χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το γνωστό θέμα με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ:

1) Στέλντετε mail στο [email protected] και ζητάτε γραπτώς το ιστορικό καταμετρήσεων του 2022. Για ΕΔΑ Αττικής ψάξτε βρείτε το mail, δε το ξέρω. Αφού πάρετε απάντηση, την εκτυπώνετε σε PDF και

2) Ανοίγετε αίτημα στο MyΡΑΕ υπόψιν της ΔΕΗ, κάνοντας παράπονα για τη καθυστέρηση έκδοσης λογαριασμών... επισυνάπτοντας το PDF της ΕΔΑ. Αφού πάρετε απάντηση κομπόστα σε αρχείο Word, μετά

3) Στέλντε mail στο [email protected] γράφοντας "Υπόψιν του Τμήματος Προστασίας Καταναλωτών", επισυνάπτετε το PDF της ΕΔΑ και την απάντηση της ΔΕΗ και αναφέρετε ότι:

α) Η ΔΕΗ καθυστερεί να εκδώσει λογαριασμούς αερίου

β) Δίνει αόριστες απαντήσεις σχετικά με το πότε θα εκδωθούν

γ) Για τους λογαριασμούς που εκδώθηκαν το Δεκέμβρη (για παλιές καταναλώσεις) δεν εμφανίζεται το PDF.

Mέχρι στιγμής είμαι ο μόνος που έχω κάνει τα παραπάνω, κι αν δε πράξετε το ίδιο καμιά 10ριά ακόμα τουλάχιστον... σιγά μην ασχοληθεί η ΡΑΕ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε ασχοληθεί αν δε κάνετε τίποτα.

Πάμε παρακάτω... κι αν έχετε διαφωνίες μεταξύ σας, υπάρχουν και τα PM.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα μηνύματα εδώ είπα μπω να δω αν έχει αλλάξει κάτι στο ebill της ΔΕΗ.

Και βλέπω αυτό:

image.png.84cc467dfb3cbb20790c6af53d84811d.png

Πραγματικά θεωρώ ότι θα κάνουμε πολλούς μήνες να βγάλουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...