Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να δω ποσο θα πληρωσω στο φυσικο αεριο στη ζενιθ εκαψα 52 μοναδες για ενα σπιτι κλειστο.απλα θελω να δω πως μπορω να το βρισκω μονος πανω κατω δλδ γιατι εχουν και εξτρα χρεωσεις..ευχαριστω παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, skiathos7 είπε

καλησπερα παιδια μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να δω ποσο θα πληρωσω στο φυσικο αεριο στη ζενιθ εκαψα 52 μοναδες για ενα σπιτι κλειστο.απλα θελω να δω πως μπορω να το βρισκω μονος πανω κατω δλδ γιατι εχουν και εξτρα χρεωσεις..ευχαριστω παιδια!

λίγες είναι οι ρυθμιζόμενες σε σχέση με τις χρεώσεις προμήθειας

https://zenith.gr/media/wmqnmpmy/λοιπές-χρεώσεις-λογαρασμού.pdf

μήπως σκοπεύεις να μη χρησιμοποιήσεις το σπίτι για διετία ? αν ναι να δεις κανα double πρόγραμμα για να πάρεις δώρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πολλά χρόνια (από την αρχική εγκατάσταση αερίου το 2007) πάροχο την Φυσικό Αέριο Ελλαδος με το πρόγραμμα "Οικιακό πλήρες" χωρίς δέσμευση. Η παροχή είναι κοινόχρηστη (κεντρική θέρμανση). Πρόκειται για διώροφο (ισόγειο, 1ος & 2ος)) που μένουμε εμείς και τα παιδιά μας.

Μου έκαναν πρόταση από την Elpedison για το πρόγραμμα "GasHome Central" (για κεντρικές Παροχές) που δεν έχει πάγιο (όπως και αυτό που έχω τώρα) αλλά έχει 24μηνη δέσμευση με 4€/μήνα penalty πρόωρης αποχώρησης. Από την εταιρεία προώθησης (plegmanet) μου είπαν ότι η τιμή της KWh είναι 5% κάτω από την τιμή του βασικού παρόχου. Για την Αττική ο βασικός πάροχος είναι η Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Στα χαρτιά της σύμβασης που μου έστειλαν για να υπογράψω λέει "έως 5% χαμηλότερες τιμές σε σχέση με τους βασικούς προμηθευτές".

Εκτός από το "έως" που κρύβει μεγάλο κίνδυνο, δεν μπορώ να βρω πουθενά την τιμή του βασικού παρόχου. Από την plegmanet μου είπαν ότι ούτε αυτοί μπόρεσαν (άρα πως εγώ θα τσεκάρω τους λογαριασμούς αν πάω με την Elpedison?) 

Στην Φυσικό Αέριο Ελλάδος για το πρόγραμμα "Οικιακό Πλήρες Εξτρα" για τον μήνα Νοέμβριο η τιμή που δημοσιεύουν είναι 0.10618 €/KWh αλλά αυτό δεν νομίζω να είναι η τιμή του βασικού παρόχου πάνω στην οποία θα εφαρμοστεί το 5% από την Elpedison. Από την Φυσικό Αέριο μου είπαν προφορικά ότι το "Οικιακό Πλήρες Εξτρα" έχει τιμή 20% κάτω από τη βασική (με όρο ορθής χρήσης και ταβάνι) αλλά, όταν ρώτησα πάνω σε ποιο νούμερο εφαρμόζεται αυτό το 20%, μου είπαν προφορικά ότι προφανώς εφαρμόζεται στην τιμή του βασικού πακέτου, (δηλ. που έχω τώρα). Άρα 0.10618/0,8=0,13272 είναι η τιμή του βασικού παρόχου? Για το πακέτο Οικιακό Πλήρες ΔΕΝ δημοσιεύουν τιμή στο site! 

Στο λογαριασμό όμως που μού ήλθε μόλις τώρα για τον Νοέμβριο (12/11/2022-30/11/2022) με κατανάλωση 1.207,96 KWh έχει τιμή KWh 0,11218 και βγάζει €135,50 και - για την ίδια περίοδο (12/11/2022-30/11/2022) - κάνει έκπτωση ΔΕΠΑ 0,02500 €/KWh και μου αφαιρεί €30,20. Δηλ. τελική τιμή KWh 0,11218 - 0,02500 = 0,08718 που δεν έχει καμιά σχέση με το 0,13272.

Πάντως η τιμή που δημοσιεύει η Elpedison για τον Νοέμβριο είναι 139,48 €/MWh δηλ. 0,13948 €/KWh που είναι πιό πάνω από το 0,13272!

Δαν βγάζω άκρη! Αν ξέρετε κάτι παραπάνω πείτε μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Από την εταιρεία προώθησης (plegmanet) μου είπαν

οτιδήποτε για να πουλήσουν

5 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Στην Φυσικό Αέριο Ελλάδος για το πρόγραμμα "Οικιακό Πλήρες Εξτρα"

δες στα σχόλια στο excel (είναι λινκ)

5 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Η παροχή είναι κοινόχρηστη (κεντρική θέρμανση)

τότε δες αρχικά το excel , πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για κοινόχρηστο , το σωστό φυσικά είναι να αλλάξεις όλες τις τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως μεταδίδει το Bloomberg, οι υπουργοί Ενέργειας των 27 συμφώνησαν να επιβληθεί πλαφόν 180 ευρώ ανά μεγαβατώρα στην τιμή του φυσικού αερίου. 

Σύμφωνα με όσα ανακοινώθηκαν από την Τσεχική προεδρία, η συμφωνία θα τεθεί σε ισχύ από τις 15 Φεβρουαρίου. 

Ο Μηχανισμός θα ενεργοποιείται περίπτωση που η τιμή TTF θα ξεπερνά αυτό το όριο για 3 συνεχόμενες ημέρες και εφόσον είναι μεγαλύτερη κατά 35 ευρώ σε σχέση με ένα καλάθι τιμών του LNG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikosbt είπε

Όπως μεταδίδει το Bloomberg, οι υπουργοί Ενέργειας των 27 συμφώνησαν να επιβληθεί πλαφόν 180 ευρώ ανά μεγαβατώρα στην τιμή του φυσικού αερίου.

Σύμφωνα με όσα ανακοινώθηκαν από την Τσεχική προεδρία, η συμφωνία θα τεθεί σε ισχύ από τις 15 Φεβρουαρίου.

Ο Μηχανισμός θα ενεργοποιείται περίπτωση που η τιμή TTF θα ξεπερνά αυτό το όριο για 3 συνεχόμενες ημέρες και εφόσον είναι μεγαλύτερη κατά 35 ευρώ σε σχέση με ένα καλάθι τιμών του LNG.

άρα 180 οι επόμενες τιμές 😁

να κλείσουμε το νήμα , όπου και να πάμε ,τζάμπα θα τη βγάλουμε , βάλτε θερμοστάτη 30 και τα κλιματιστικά 22

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα απάντηση κομπόστα απ'τη ΔΕΗ.

Spoiler

111.jpg.063ae0d241d4a4ee9269ddf1e5a7d89c.jpg

Θα λάβουμε λογαριασμούς "το συντομότερο", δηλαδή δεν έχουν ιδέα πότε. Το θέμα λύθηκε, μη ξαναρωτήσετε. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, korakios είπε

οτιδήποτε για να πουλήσουν

δες στα σχόλια στο excel (είναι λινκ)

τότε δες αρχικά το excel , πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για κοινόχρηστο , το σωστό φυσικά είναι να αλλάξεις όλες τις τιμές

Δεν έχει το EXTRA στο Excel και το λινκ στο ΠΛΗΡΕΣ βγάζει απλα στο site της Φ.Α. 

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MessengerOfGood είπε

Δεν έχει το EXTRA στο Excel και το λινκ στο ΠΛΗΡΕΣ βγάζει απλα στο site της Φ.Α. 

εννοείται δεν το έχει ,

δες στα σχόλια=στήλη σχόλια , πατάς εκεί που λέει δε συμφέρει και σε βγάζει σε ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται δεν το έχει ,

δες στα σχόλια=στήλη σχόλια , πατάς εκεί που λέει δε συμφέρει και σε βγάζει σε ποστ

Α, ναί. Είχα μόλις διαβάσει την πολύ καλή ανάρτησή σου που λες γιατί δεν αξίζει.

Για την Elpedison κάνω πίσω. Δεν τρελάθηκα να δεσμευτώ 24 μήνες για ένα δώρο 300€ (που επιστρέφεται αν φύγω) και μια τιμή KWh που δεν μπορώ να ελέγξω με τίποτα...

Τη στιγμή μάλιστα που θα καθαρίσει (?) λίγο το τοπίο με το πλαφόν της ΕΕ...

ΥΓ Αυτό το πρόγραμμα GasHome δεν αξίζει να μπεί στο Excel?

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MessengerOfGood είπε

Α, ναί. Είχα μόλις διαβάσει την πολύ καλή ανάρτησή σου που λες γιατί δεν αξίζει.

Για την Elp;edison κάνω πίσω. Δεν τρελάθηκα να δεσμευτώ 24 μήνες για ένα δώρο 300€ (που επιστρέφεται αν φύγω) και μια τιμή KWh που δεν μπορώ να ελέγξω με τίποτα...

Τη στιγμή μάλιστα που θα καθαρίσει (?) λίγο το τοπίο με το πλαφόν της ΕΕ...

η elpedison το δίνει σε double το δώρο μόνο ,γενικά σπάνια συμφέρουν ,  εννοείται δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη εταιρία και ο μόνος λόγος που ανέφερα για double παραπάνω ήταν αν το σπίτι δεν κατοικείται για μεγάλο χρονικό διάστημα

Για το πλαφόν τι να καθαρίσει ? τίποτα δεν έγινε πρακτικό , όταν το TTF πέσει στα 5 με 10 και όταν πηγαίνει 20-30 να λέμε φαρμάκι , τότε ξανασυζητάμε . Με σημερινές τιμές έτσι κι αλλιώς δεν ασχολείται κάποιος με θέρμανση προς το παρών , πόσο μάλλον με το ότι να ναι όριο του 180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

η elpedison το δίνει σε double το δώρο μόνο ,γενικά σπάνια συμφέρουν ,  εννοείται δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη εταιρία και ο μόνος λόγος που ανέφερα για double παραπάνω ήταν αν το σπίτι δεν κατοικείται για μεγάλο χρονικό διάστημα

Για το πλαφόν τι να καθαρίσει ? τίποτα δεν έγινε πρακτικό , όταν το TTF πέσει στα 5 με 10 και όταν πηγαίνει 20-30 να λέμε φαρμάκι , τότε ξανασυζητάμε . Με σημερινές τιμές έτσι κι αλλιώς δεν ασχολείται κάποιος με θέρμανση προς το παρών , πόσο μάλλον με το ότι να ναι όριο του 180

Εμένα το δώρο 300€ μου το έδωσε παρ΄ όλο που δεν έχω double. To ρεύμα στην Αθήνα είναι στο ΔΕΗ Home Online (το παλιό εννοείται). Ίσως γιατί τους έδωσα το εξοχικό διαμέρισμα στο Λουτράκι που έχει ελάχιστη κατανάλωση (πρακτικά μόνο τον Αύγουστο και άν...). Το πρόγραμμα ρεύματος στο Λουτράκι που τους έδωσα είναι το "Electricity Home night". Χωρίς δέσμευση, με μηδενικό πάγιο, τιμές Δεκεμβρίου 2022 (μετά την κρατική επιδότηση ΤΕΜ) 0,129 ημερήσιο και 0,122 νυκτερινό. Αν δεν μου αρέσει φεύγω (ελπίζω!)!

Για το πλαφόν δεν ξέρω πολλά για το TTF αλλά αφού το λές εσύ δεν έχει νόημα.

Στο δια ταύτα για το αέριο: Τι λες, μένω στα αυγά μου, αλλάζω πάροχο ή περιμένω τις όποιες εξελίξεις;  Έρχονται και εκλογές (αλλά τότε θα έχει τελειώσει και ο χειμώνας!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Στο δια ταύτα για το αέριο: Τι λες, μένω στα αυγά μου, αλλάζω πάροχο ή περιμένω τις όποιες εξελίξεις;

δεν είναι και δύσκολο να δεις τιμές online τι παίζει

για κανονική χρήση πάντως δε θα πρότεινα την elpdison σαν εταιρία

γενικά η ΦΑ που είσαι έχει νορμάλ τιμές , αλλά σε οικιακά έχω εμπειρία , δλδ πρέπει να δεις στα κοινόχρηστα μια-μια εταιρία αν κάποια έχει μεγάλη διαφορά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...