Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/12/2022 στις 12:22 ΜΜ, fotisbasm είπε

Να κανω μια ερωτηση γενικου περιεχομενου περι αεριου 

Λεμε οτι κλειδωνει πλαφον στα 200ε /mwh σε τι μεταφραζετε αυτο για εμας τους χρηστες???

Τωρα λεμε οτι το TTF ειναι 136ευρω (στο περιπου μην κολατε) 

Δηλαδη θα μπορει να παει το TTF μεχρι 200ευρω ????

εαν ναι που το συνολικο κερδος ????? 

καταλαβενω κατι λαθος????

Κοίτα, τα χρηματιστήρια έγιναν όχι για να σφάζονται οι πάροχοι στα πόδια της κυρά Τασίας ποιος θα πουλήσει πιο φθηνά αλλά για να εξασφαλίσουν γρήγορα και άμεσα κέρδη οι μεγάλοι όμιλοι, κυρίως σε περιόδους κρίσης. Όπως και έγινε.  Κάπου όμως ξέφυγε το πάρτι, άρχισε να ενοχλεί και μεγάλους παίχτες και όταν ξέφυγε τελείως φοβήθηκαν ότι θα τους πάρουν με τις πέτρες. Τότε αποφάσισαν τις επιδοτήσεις αλλά τώρα με το πλαφόν θα κοπούν κι αυτές και θα μας πούνε, αυτό μπορούσαμε αυτό κάναμε, καλό κολύμπι τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, διαβάζοντας το νήμα και ενόψει της λήξης του σταθερό της ΔΕΗ ήθελα να ρωτήσω εάν είναι πιο "ασφαλές" να επιλέξω πρόγραμμα με χρέωση βάσει TTF και όχι κόστος προμήθειας. Διαβάζοντας την συζήτηση νομίζω πως βγαίνει το συμπέρασμα πως είναι πιο "διαφανές", σωστά;

Επίσης γιατί το energycost.gr της ΡΑΕ βγάζει άλλα αποτελέσματα, και λιγότερα προγράμματα, σε σχέση με αυτά του εξελόφυλλου του νήματος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλησπέρα σας, διαβάζοντας το νήμα και ενόψει της λήξης του σταθερό της ΔΕΗ ήθελα να ρωτήσω εάν είναι πιο "ασφαλές" να επιλέξω πρόγραμμα με χρέωση βάσει TTF και όχι κόστος προμήθειας. Διαβάζοντας την συζήτηση νομίζω πως βγαίνει το συμπέρασμα πως είναι πιο "διαφανές", σωστά;

Επίσης γιατί το energycost.gr της ΡΑΕ βγάζει άλλα αποτελέσματα, και λιγότερα προγράμματα, σε σχέση με αυτά του εξελόφυλλου του νήματος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Zήτα απ'τη W&V να σου στείλει γραπτώς τη τιμή προμήθειας Νοεμβρίου για το Ζero Gas, διότι περιέργως εμφάνισαν ιστορικό τιμών από Γενάρη ως Οκτώβριο ενώ το πρόγραμμα είναι καινούργιο.

Αλλιώς βάλε το Φυσικό Αέριο Οικιακό, που είναι χωρίς δέσμευση (?). Το Εxtra έχει έκπτωση ως 78 ευρώ ετησίως, 54ευρώ πάγιο ετησίως και 2 χρόνια δέσμευση οπότε καλύτερα να το αποφύγεις.

Από ΤΤF φτηνότερο είναι το Comfort της Ελίν, αλλά έχει μεγάλο πάγιο... αν τα βάλεις κάτω μπορεί να μη σε συμφέρει. ΔΕΗ δε σου προτείνω, εκτός αν θες να λάβεις λογαριασμό κατά το 2025. Στους υπόλοιπους αν διαβάσεις στα σχόλια στο excel θέλει προσοχή, άλλοι βαράνε με συνδρομές, άλλοι παίρνουν πίσω τις εκπτώσεις αν αποχωρήσεις κλπ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killer_instinct είπε

Επίσης γιατί το energycost.gr της ΡΑΕ βγάζει άλλα αποτελέσματα, και λιγότερα προγράμματα, σε σχέση με αυτά του εξελόφυλλου του νήματος;

είναι παρατημένο εδώ και πάρα πολλούς μήνες , μην το δινεις σημασία και παλιότερα είχε τραγικά λάθη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φρεντς, προσπαθώ να κατεβάσω ή να ανοίξω με οποιονδήποτε τρόπο τον λογαριασμό αερίου από το ebill της ΔΕΗ. Ενώ με τον λογαριασμό του ρεύματος δεν έχω κανένα θέμα (τον κατεβάζει σε pdf), με τον λογαριασμό του αερίου (τον κατεβάζει σε htm) μου βγάζει σελίδα σφαλματος). Επίσης ενώ λήγει όπως γράφει στις 9/1 email με τον λογαριασμό δεν μου έχει έρθει ακόμα. Κατέβασα και την εφαρμογή mydei και εκεί τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill999r είπε

Καλησπέρα φρεντς, προσπαθώ να κατεβάσω ή να ανοίξω με οποιονδήποτε τρόπο τον λογαριασμό αερίου από το ebill της ΔΕΗ. Ενώ με τον λογαριασμό του ρεύματος δεν έχω κανένα θέμα (τον κατεβάζει σε pdf), με τον λογαριασμό του αερίου (τον κατεβάζει σε htm) μου βγάζει σελίδα σφαλματος). Επίσης ενώ λήγει όπως γράφει στις 9/1 email με τον λογαριασμό δεν μου έχει έρθει ακόμα. Κατέβασα και την εφαρμογή mydei και εκεί τα ίδια.

πρώτη φορά το ακούω σε όλους έχει έρθει κανονικά 😁

απο το νέο έτος ξαναδοκίμασε , αλλιώς τα γνωστά αν βιάζεσαι να τον πληρωσεις :

email και αν δε βγει άκρη myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

πρώτη φορά το ακούω σε όλους έχει έρθει κανονικά 😁

απο το νέο έτος ξαναδοκίμασε , αλλιώς τα γνωστά αν βιάζεσαι να τον πληρωσεις :

email και αν δε βγει άκρη myrae

Οκ, δεν βιάζομαι αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν κατεβαίνει έστω σε pdf μορφή.

Από το νέο έτος θα τους πάρω ένα τηλέφωνο...για ευχές.... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Κοίτα, τα χρηματιστήρια έγιναν όχι για να σφάζονται οι πάροχοι στα πόδια της κυρά Τασίας ποιος θα πουλήσει πιο φθηνά αλλά για να εξασφαλίσουν γρήγορα και άμεσα κέρδη οι μεγάλοι όμιλοι, κυρίως σε περιόδους κρίσης. Όπως και έγινε.  Κάπου όμως ξέφυγε το πάρτι, άρχισε να ενοχλεί και μεγάλους παίχτες και όταν ξέφυγε τελείως φοβήθηκαν ότι θα τους πάρουν με τις πέτρες. Τότε αποφάσισαν τις επιδοτήσεις αλλά τώρα με το πλαφόν θα κοπούν κι αυτές και θα μας πούνε, αυτό μπορούσαμε αυτό κάναμε, καλό κολύμπι τώρα...

Μα εδώ το TTF 120€ να πάει πάλι είναι να ξυλωσουμε τους λέβητες όχι να πάει 200€ γενικός υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες φυσικού αερίου και έχει γίνει πιο ακριβό όχι απλά από το πετρέλαιο αλλά και από την βενζίνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι απτις 1 Σεπτεμβρη στην ΔΕΗ στο αεριο,ουτε ξερω καθε ποτε βγαινει ο λογαριασμος,αν εχει βγει,αν επρεπε να μου ρθει με μειλ,αν ερχετε με περιστερι...

Δεν με νοιαζει να τα πληρωσω μαζεμενα,αλλα θελω να σιγουρευτω πρωτον οτι παιρνω κρατικη επιδοτηση στο σταθερο και δευτερον οτι τα υπολογισαν σωστα και δεν καναν παγαποντιες οπως με ζενιθ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι από τέλος Σεπτέμβρη,  έχει έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός από Φυσικό αέριο Ελλάδος, αλλά επίσημα δεν έχω καμία ειδοποίηση ούτε και φαίνεται στο ebill της ΔΕΗ .......τι άλλο να κάνω εκτός από το να περιμένω ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paiktaras69 είπε

Εγώ είμαι από τέλος Σεπτέμβρη,  έχει έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός από Φυσικό αέριο Ελλάδος, αλλά επίσημα δεν έχω καμία ειδοποίηση ούτε και φαίνεται στο ebill της ΔΕΗ .......τι άλλο να κάνω εκτός από το να περιμένω ????

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

αλλιώς τα γνωστά αν βιάζεσαι να τον πληρωσεις :

email και αν δε βγει άκρη myrae

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Εγώ είμαι από τέλος Σεπτέμβρη,  έχει έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός από Φυσικό αέριο Ελλάδος, αλλά επίσημα δεν έχω καμία ειδοποίηση ούτε και φαίνεται στο ebill της ΔΕΗ .......τι άλλο να κάνω εκτός από το να περιμένω ????

Μια από τα ίδια και εγώ.

Χθες άνοιξε και έδωσα μέτρηση στην ΕΔΑΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Μια από τα ίδια και εγώ.

 

4 ώρες πριν, korakios είπε

τα γνωστά αν βιάζεσαι να τον πληρωσεις :

email και αν δε βγει άκρη myrae

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bill999r είπε

Οκ, δεν βιάζομαι αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν κατεβαίνει έστω σε pdf μορφή.

Από το νέο έτος θα τους πάρω ένα τηλέφωνο...για ευχές.... 😁

Προς ενημέρωση και άλλων φίλων με το ίδιο πρόβλημα.

Μίλησα σήμερα με την εξυπηρέτηση πελατών ( περιέργως δεν περίμενα ούτε 30 δευτερόλεπτα στο τηλέφωνο για να συνδεθώ με εκπρόσωπο) και με ενημέρωσαν ότι το ανωτέρω πρόβλημα με τον λογαριασμό είναι γνωστό και ότι θα επιλυθεί.

Επίσης μου είπαν ότι όσοι λογαριασμοί έχουν εκδοθεί τον τελευταίο καιρό είναι λανθασμένοι λόγω λάθους στο σύστημα τιμολόγησης και θα πρέπει να περιμένουμε νέους διορθωτικους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...