Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

και καποιος εδω μου ειπε οτι με το αιτημα υπαναχωρησης υπαρχει κινδυνος αν αργησει ο νεος παροχος ,το παρον συμβολαιο να ισχυσει και να χρεωθω ποινη απποχωρησης και τη συνδρομη

γιαυτό έπρεπε πρώτα να πας σε κατάστημα του νέου πάροχου να υπογράψεις επιτόπου και να στείλουν άμεσα την καταγγελία σύμβασης στη Ζενίθ. Μετά έπρεπε να ασχοληθείς με υπαναχωρήσεις κτλ

Δλδ σκοπός ήταν να μη γίνει διακοπή παροχής , τα υπόλοιπα τα έλυνες στην πορεία

40 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

δεν ειναι τα λεγομενα μου , ειναι της ελιν , μου ζητησαν οπωσδηποτε τελευταιο λογαριασμο και οχι του πεθερου μου ,της συζυγου που δεν εκδοθηκε ακομα  , τι να πω ρε παιδια

λογικό είναι να μπερδεύτηκε αφού είναι πολύπλοκη περίπτωση και απο ότι κατάλαβα πάλι δεν έχεις αίτηση εκπροσώπησης απο νέο πάροχο 😂

Αν η Ζενίθ έχει ενημερώσει την ΕΔΑ για αλλαγή στο όνομα της συζύγου , τότε πάρε απο Ζενίθ βεβαίωση εκπροσώπησης μήπως το δεχτούν στην Ελίν (και αντίγραφο της υπαναχώρησης ) και να εύχεσαι να είναι γατόνι ο υπάλληλος

Edit: μιας και ξέχασα οτι ήταν  στης συζύγου το όνομα η αίτηση στη Ζενίθ  , έπρεπε να κάνεις αίτηση στο όνομά σου να ξεμπερδεύεις ....

(Κανονικά με την υπαναχώρηση η παροχή είναι στο όνομα του πεθερού σου , άγνωστο τι βλέπει το σύστημα της ΕΔΑ και της Ελίν)

Πραγματικά τα έμπλεξες όσο δεν πάει 😁

Τεσπα , συνήθως 2-3 εργάσιμες είναι η επανασύνδεση (ξέρει ο @HERTHAN😛) , αλλά απο όσο κατάλαβα περιμένεις να γίνει η διακοπή και μετά να κάνεις αίτηση , καλή επιτυχία

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ρεύμα και αέριο εδώ και ~14 μήνες από ΔΕΗ. Είχα κάνει τις συμβάσεις από τη σελίδα της ΔΕΗ. Ενώ στο ρεύμα myhomeonline πήρε πάγια εντολή εξόφλησης από κάρτα, στο αέριο φαίνεται ότι δεν δουλεύει. Είχα μείνει ήσυχος ότι εξοφλούνται αυτόματα οι λογαριασμοί και στο ρεύμα και στο αέριο και παρατηρώ στο νέο site της ΔΕΗ ότι στο αέριο υπάρχει ληξιπρόθεσμο ποσό από τον λογαριασμό Μαίου. Ακόμη δεν έχω λάβει λογαριασμό από τον Μάιο. Τους πήρα τηλ, έστειλα email χωρίς απάντηση και τελικά με την 3η φορά μου επιβεβαίωσαν το ληξιπρόθεσμο ότι είναι σωστό και το πλήρωσα. Τους λέω πως γίνεται να πληρώνεται το ρεύμα με πάγια εντολή από κάρτα και το αέριο όχι και δεν ήξεραν τι να πουν. Τους είπα ότι θέλω να κάνω τώρα πάγια εντολή από κάρτα στο αέριο όπως και στο ρεύμα. Μου είπαν να πάρω την τράπεζα. Βλέπω winbank έχει μόνο πάγια από λογαριασμό και στο τηλ μου είπαν ότι γίνεται από κάρτα μόνο από το site του εμπόρου. Ξαναπαίρνω τηλ στη ΔΕΗ και δεν ήξεραν τι να πουν. Μουν είπαν πάλι η τράπεζα! Ότι να 'ναι!!

Περιμένω λογαριασμό από τον Μάιο και ανησυχώ μην χάσω την τιμή που είχα στο Gascontrol και τώρα στο Benefit.

Στο site δεν μ'αφήνει να ενεργοποιήσω την πάγια εντολή με κάρτα στο αέριο. Μόνο στο ρεύμα.

Εσείς κάτι ανάλογο;

image.png.386e2fa83f0cef41f5cf73aa98a1df91.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isidorosss είπε

Στο site δεν μ'αφήνει να ενεργοποιήσω την πάγια εντολή με κάρτα στο αέριο. Μόνο στο ρεύμα.

λογικό αφου ουσιαστικά δεν υπάρχει μηχανογράφηση απο ότι διάβασες στις τελευταίες σελίδες

4 λεπτά πριν, isidorosss είπε

ελικά με την 3η φορά μου επιβεβαίωσαν το ληξιπρόθεσμο ότι είναι σωστό και το πλήρωσα.

να ξέρεις παίζει να μη φανεί στους "νέους" (παλιότερους ουσιαστικά)  λογαριασμούς που θα εκδοθούν σε 15-20 μέρες

λόγω μηχανογράφησης

6 λεπτά πριν, isidorosss είπε

Ξαναπαίρνω τηλ στη ΔΕΗ και δεν ήξεραν τι να πουν. Μουν είπαν πάλι η τράπεζα! Ότι να 'ναι!!

myrae σήμερα και ζητάς επιστροφή τυχών χαμένων εκπτώσεων , όπως και  τόκο υπερημερίας  αν χρεώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, isidorosss είπε

Έχω ρεύμα και αέριο εδώ και ~14 μήνες από ΔΕΗ. Είχα κάνει τις συμβάσεις από τη σελίδα της ΔΕΗ. Ενώ στο ρεύμα myhomeonline πήρε πάγια εντολή εξόφλησης από κάρτα, στο αέριο φαίνεται ότι δεν δουλεύει. Είχα μείνει ήσυχος ότι εξοφλούνται αυτόματα οι λογαριασμοί και στο ρεύμα και στο αέριο και παρατηρώ στο νέο site της ΔΕΗ ότι στο αέριο υπάρχει ληξιπρόθεσμο ποσό από τον λογαριασμό Μαίου. Ακόμη δεν έχω λάβει λογαριασμό από τον Μάιο. Τους πήρα τηλ, έστειλα email χωρίς απάντηση και τελικά με την 3η φορά μου επιβεβαίωσαν το ληξιπρόθεσμο ότι είναι σωστό και το πλήρωσα. Τους λέω πως γίνεται να πληρώνεται το ρεύμα με πάγια εντολή από κάρτα και το αέριο όχι και δεν ήξεραν τι να πουν. Τους είπα ότι θέλω να κάνω τώρα πάγια εντολή από κάρτα στο αέριο όπως και στο ρεύμα. Μου είπαν να πάρω την τράπεζα. Βλέπω winbank έχει μόνο πάγια από λογαριασμό και στο τηλ μου είπαν ότι γίνεται από κάρτα μόνο από το site του εμπόρου. Ξαναπαίρνω τηλ στη ΔΕΗ και δεν ήξεραν τι να πουν. Μουν είπαν πάλι η τράπεζα! Ότι να 'ναι!!

Περιμένω λογαριασμό από τον Μάιο και ανησυχώ μην χάσω την τιμή που είχα στο Gascontrol και τώρα στο Benefit.

Στο site δεν μ'αφήνει να ενεργοποιήσω την πάγια εντολή με κάρτα στο αέριο. Μόνο στο ρεύμα.

Εσείς κάτι ανάλογο;

image.png.386e2fa83f0cef41f5cf73aa98a1df91.png

Βλέπω ότι εκτός από το benefit  έχει προστεθεί και η "επείγουσα τεχνική βοήθεια", την έχεις ζητήσει εσύ;

Γιατί και σε μένα σε πρόσφατο συμβόλαιο  benefit  το έχουν  προσθέσει χωρίς να με ενημερώσουν   και τους έχω ζητήσει να μου το αφαιρέσουν όπως και ότι χρέωση έχει προκύψει

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους ηρθε λογαριασμος ΔΕΗ, ποτε εχει ημερομηνια ληξης; Γιατι τον μαιο οταν ηρθε υποτιθεται με εκδοση πριν απο 20 μερες και ληξη την επομενη αφου φανηκε στο site της, κ ειχα χασει κ την προθεσμια για το επιδομα θερμανσης, galaxybrain ΔΕΗ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@isidorosss μήπως ο ληξιπροθεσμος λογαριασμός είναι μείον, δηλαδή πιστωτικός; Όσοι ήμασταν στο control με 0.02 τη βγάλαμε τζάμπα πέρυσι και πήραμε και λεφτά (για την ακρίβεια θα συμψηφιστουν με επόμενους λογαριασμούς)

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2022 στις 4:49 ΜΜ, isidorosss είπε

και παρατηρώ στο νέο site της ΔΕΗ ότι στο αέριο υπάρχει ληξιπρόθεσμο ποσό από τον λογαριασμό Μαίου.

Κάποια στιγμη μέσα στο καλοκαίρι μου έστειλε η ΔΕΗ γράμμα στο οποίο μου ανέφερε οτι η πάγια εντολή που είχα ενεργοποιημένη για πληρωμή του λογαριασμού αερίου ,με κάρτα, δεν είναι πλεον σε ισχύ λόγω αλλαγής του αριθμού RF .Μάλιστα μου έδωσαν νεο RF τον οποίο και χρησιμοποίησα για την εκ νέου ενεργοποίηση πάγιας εντολής πληρωμής.Μήπως κάτι ανάλογο σου συνέβει...Η νέα ενεργοποίηση για πάγια εντολή έγινε απο winbank.

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ναναι η ΔΕΗ....Email η sms δεν ήρθε ποτέ απλά είδα ότι βγήκε λογαριασμός από 21/3/22 έως 21/9/22 να πληρώσω 50€ με ημερομηνία λήξης 9/1/23....Ανάλυση δεν υπάρχει φυσικά πουθενα και απορώ πώς γίνεται χωρίς να το χρησιμοποιώ καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μέσω ebill και εγώ. Τον περίμενα πόσο καιρό. Τελικά βγήκε με μόλις 3 μήνες καθυστέρηση. Και απλά σου λέει κάνει να πληρώσεις τόσα. Δεν είναι δα και ανάγκη να έχεις και λογαριασμό στα χέρια σου, τι υπερβολές είναι αυτές; Εντωμεταξύ εγώ θέλω να δω το άλλο φιάσκο. Με τι τιμή θα γίνει η χρέωση της κατανάλωσης σε περίοδο που ήμουνα στο πρόγραμμα με τα 0,02€/khw. Κάτι μου λέει ότι θα γίνει με τις σημερινές τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε και σε εμενα, ληγει 09/01/23 και εχει περιοδο χρησης απο 05 μεχρι 09/22. Και μου το στελνουν δεκεμβρη, 3 μηνες μετα να το πληρωσω γεναρη. Οτι ναναι, με το που ληξει το συμβολαιο δρομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ea6gka είπε

ηρθε και σε εμενα, ληγει 09/01/23 και εχει περιοδο χρησης απο 05 μεχρι 09/22. Και μου το στελνουν δεκεμβρη, 3 μηνες μετα να το πληρωσω γεναρη. Οτι ναναι, με το που ληξει το συμβολαιο δρομο. 

Σε εμένα έβγαλαν λογαριασμό για το διάστημα 17/3 έως 17/5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ea6gka είπε

ηρθε και σε εμενα, ληγει 09/01/23 και εχει περιοδο χρησης απο 05 μεχρι 09/22. Και μου το στελνουν δεκεμβρη, 3 μηνες μετα να το πληρωσω γεναρη. Οτι ναναι, με το που ληξει το συμβολαιο δρομο. 

 

3 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Σε εμένα έβγαλαν λογαριασμό για το διάστημα 17/3 έως 17/5.

 

3 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Ναι, μέσω ebill και εγώ. Τον περίμενα πόσο καιρό. Τελικά βγήκε με μόλις 3 μήνες καθυστέρηση. Και απλά σου λέει κάνει να πληρώσεις τόσα. Δεν είναι δα και ανάγκη να έχεις και λογαριασμό στα χέρια σου, τι υπερβολές είναι αυτές; Εντωμεταξύ εγώ θέλω να δω το άλλο φιάσκο. Με τι τιμή θα γίνει η χρέωση της κατανάλωσης σε περίοδο που ήμουνα στο πρόγραμμα με τα 0,02€/khw. Κάτι μου λέει ότι θα γίνει με τις σημερινές τιμές...

καντε καταγγελία στη ΡΑΕ ,

όταν πάρετε επίσημη απάντηση που να καλύπτει αυτά που ζητάτε , ενημερώστε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...