Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς τα δεχθήκαμε...

Βγήκε λογαριασμός ΦΑ στη ΔΕΗ  αλλά δεν έχει πουθενά να δούμε την ανάλυση...

Περιμένουμε ενημέρωση μου είπε ο υπάλληλος της ΔΕΗ στο τηλέφωνο. Περιμένετε και εσείς 2-3 εργάσιμες για να εμφανιστεί και η ανάλυση!

Επίσης σε ερώτηση γιατί μόνο αυτό το διάστημα. Θα περίμενα μέχρι 31/10 όπου έληξε το σταθερό και μπήκα στο benefit μου απάντησε: Τι να σας πω και εμείς περιμένουμε ενημέρωση να δούμε τι έχει γίνει. Πάντως οι μετρήσεις είναι στο σύστημα οπότε μην ανησυχείτε, θα βγει και άλλος εκκαθαριστικός!

Spoiler

 

image.png.d442c717c9846eaecf630b8704816f47.png

 

 

Επεξ/σία από stazzy1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 hours ago, Thresh said:

Να δω πότε θα βγάλουν για έως Οκτώβριο ή Νοέμβριο ποτέ είναι...

Το 2024 στα σίγουρα. Αναμένουμε ένα λογαριασμό ως Οκτώβριο σε επτά μήνες και μετά αν οοοοολα πάνε καλά με την αναβάθμιση σε 14-15 μήνες θα εξοφληθεί ως τον Δεκέμβριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

τι σχέση έχουν οι υπαναχωρήσεις ?

Αφού ήμουν οριακά στην προθεσμία υπαναχώρησης .αν ο αλλος παροχος καθυστερούσε το αίτημα δε θα χρεωνομουν την ποινή αποχώρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bγήκε και σε μένα λογαριασμός από ΔΕΗ (είχα προλάβει το 0,05 το Μάρτιο και αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός που λαμβάνω). Εν τω μεταξύ είχα στείλει μήνυμα να μου πουν αν έχουν μετρήσει και ελαβα απάντηση από τη ΔΕΗ σε 24 ώρες (!) μέσω ΡΑΕ το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

 

Σε απάντηση της υπ αριθ ΨΨΨΨΨ ηλεκτρονικής αναφοράς σας, σχετικά με το θέμα που θίγει  τη μη έκδοση  λογαριασμού στην υπ΄αριθμό ΧΧΧΧ παροχή Φυσικού Αερίου, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως κατόπιν του απαιτούμενου ελέγχου, διαπιστώθηκε ότι στις 08.12.2022 εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός που ανέρχονταν στο πιστωτικό  ποσό των -2 €.

Γενικότερα, σας γνωρίζουμε πως η έκδοση λογαριασμών φυσικού αερίου γίνεται από τον μήνα Νοέμβριο έως και τον Μάιο, καθώς τους καλοκαιρινούς μήνες δεν υπάρχει ιδιαίτερη κατανάλωση.Επιπλέον, σας γνωρίζουμε πως στις παροχές Φυσικού Αερίου εκδίδονται μόνο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί και όχι έναντι, και μόνο κατόπιν  προώθησης εκκαθαριστικής ένδειξης του μετρητή από την ΕΔΑ.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

Ε. Νέννε

 

Εν τω μεταξύ pdf δεν υπάρχει, email ή sms δεν ήρθε. Αναμένουμε...

 


 

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Nikolas2002 said:

Bγήκε και σε μένα λογαριασμός από ΔΕΗ (είχα προλάβει το 0,05 το Μάρτιο και αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός που λαμβάνω). Εν τω μεταξύ είχα στείλει μήνυμα να μου πουν αν έχουν μετρήσει και ελαβα απάντηση από τη ΔΕΗ σε 24 ώρες (!) μέσω ΡΑΕ το εξής:

Εν τω μεταξύ pdf δεν υπάρχει, email ή sms δεν ήρθε. Αναμένουμε...

 


 

Capture.JPG

email/ sms θα έρθει όταν βγει το pdf σε 2-3 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, walex said:

Γιατί όμως μόνο για περίοδο κατανάλωσής 12/04/2022-14/06/2022?

Γιατί μας είχαν πάρει τότε μέτρηση αλλά δεν είχε εκδοθεί ποτέ. Οπότε βγάζουν ξεχωριστά αυτή και ξεχωριστά 15/6 έως πότε θα είναι η επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makis.man είπε

Αφού ήμουν οριακά στην προθεσμία υπαναχώρησης .αν ο αλλος παροχος καθυστερούσε το αίτημα δε θα χρεωνομουν την ποινή αποχώρησης?

ας μην το αναλύσουμε αλλο , δεν έχει και νόημα , πιστεύω σήμερα ήδη έκανες κινήσεις για άλλο πάροχο μπας και προλάβεις τη διακοπή ,

να είσαι προετοιμασμένος και για 16 εργάσιμες χωρίς αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

ας μην το αναλύσουμε αλλο , δεν έχει και νόημα , πιστεύω σήμερα ήδη έκανες κινήσεις για άλλο πάροχο μπας και προλάβεις τη διακοπή

Υποχρεωτικα μπαινω σε διακοπη τωρα . Μιλησα και με ΕΔΑ και με ζενιθ . Δεν πειραζει μπανιο κρυο νερο να σφιξουν οι κωλοι . Ο νεος παροχος μου ειπε οτι πρεπει πρωτα να γινει  διακοπη και μετα να γινει νεα αιτηση . Παντως απο την ΕΔΑ μου ειπαν οτι η επανασυνδεση μπορει να γινει και σε λιγοτερες απο 3 μερες αποτι λενε,  θα δουμε . θα καλεσω τωρα ελιν να ξεκινησουν τα χαρτια ωστε τη δευτερα να γινει αμεσως το αιτημα για εκπροσωπηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makisman1973 είπε

Ο νεος παροχος μου ειπε οτι πρεπει πρωτα να γινει  διακοπη και μετα να γινει νεα αιτηση

δε νομίζω να ισχύει

Μόλις τώρα, makisman1973 είπε

Μιλησα και με ΕΔΑ

απο την ΕΔΑ τι σου είπαν ? (επίσης κράτα ονοματεπώνυμο υπαλλήλου και ώρα/ημερομηνία)

αν δούνε αίτηση εκπροσώπησης δλδ πάλι θα το κόψουν ? 😁

επίσης ρώτα πόσα είναι τα τέλη διακοπής . Η σύνδεση νομίζω και φέτος είναι δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

απο την ΕΔΑ τι σου είπαν ?

μου ειπαν οτι αν απευθυνθω σε αλλο παροχο και γινει αιτημα εγκαιρως τοτε δε θα προχωρησουν στη διακοπη . Απο τη ζενιθ ομως μου ειπαν οτι πλεον δεν μπορει να ανακληθει η διακοπη απο αυτους.

Εν τω μεταξυ ο νεος παροχος για να ξεκινησει τη διαδικασια ακομα και τωρα πρεπει να εχει τελευταιο λογαριασμο του προηγουμενου παροχου . Ελα μου μου ομως που ο τελευταιος λογαριασμος ειναι στο ονομα του πεθερου μου αλλα το νεο συμβολαιο στο ονομα της συζυγου και θα πρεπει να περιμενω να εκδοθει νεος λογαριασμος στο ονομα της συζυγου για να γινει νεο αιτημα στο νεο παροχο... πιο πουτανα δε γινεται η κατασταση . ευχομαι φετος ο αγιος βασιλης να μου φερει φυσικο αεριο ,χαχχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

μου ειπαν οτι αν απευθυνθω σε αλλο παροχο και γινει αιτημα εγκαιρως τοτε δε θα προχωρησουν στη διακοπη . Απο τη ζενιθ ομως μου ειπαν οτι πλεον δεν μπορει να ανακληθει η διακοπη απο αυτους.

Εν τω μεταξυ ο νεος παροχος για να ξεκινησει τη διαδικασια ακομα και τωρα πρεπει να εχει τελευταιο λογαριασμο του προηγουμενου παροχου . Ελα μου μου ομως που ο τελευταιος λογαριασμος ειναι στο ονομα του πεθερου μου αλλα το νεο συμβολαιο στο ονομα της συζυγου και θα πρεπει να περιμενω να εκδοθει νεος λογαριασμος στο ονομα της συζυγου για να γινει νεο αιτημα στο νεο παροχο... πιο πουτανα δε γινεται η κατασταση . ευχομαι φετος ο αγιος βασιλης να μου φερει φυσικο αεριο ,χαχχαχαχ

σαλατα τα χεις κανει

δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου αλλαγη ονοματος σε παροχη δε γινεται, αφου δεν υπαρχει προηγουμενος λογαριασμος. Αν πχ καποιος νοικιασει διαμερισμα, πρεπει να βρει τον προηγουμενο νοικαρι να του δωσει λογαριασμο, και μαλιστα πληρωμενο. 🥴

σου παμε τραβα σ'ενα καταστημα να κανεις αιτηση, μια βδομαδα μετα ακομα εκει.

🥶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makisman1973 είπε

μου ειπαν οτι αν απευθυνθω σε αλλο παροχο και γινει αιτημα εγκαιρως τοτε δε θα προχωρησουν στη διακοπη

αυτό είναι και το σωστό , άρα κυνηγάς Ελίν , ενημερώνεις ΕΔΑ όπως σου είπα σε προηγούμενο ποστ

2 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Απο τη ζενιθ ομως μου ειπαν οτι πλεον δεν μπορει να ανακληθει η διακοπη απο αυτους.

παπάντζες σου είπαν και η υπαναχώρηση ήταν (κακώς που δε σε ενημέρωσαν) αίτημα διακοπής  με καταγγελία της σύμβασης , εσύ απλά έπρεπε να κανεις αίτηση σε νέο πάροχο μέρες πριν , έτσι κι αλλιώς πάλι καταγγελία σύμβασης θα έκανε ο νέος πάροχος στη Ζενίθ αλλά η ΕΔΑ θα έβλεπε οτι σε εκπροσωπεί

το home plus χωρίς τη συνδρομή δε μπορούσε η ζενίθ να στο δώσει εξαρχής ?

13 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Εν τω μεταξυ ο νεος παροχος για να ξεκινησει τη διαδικασια ακομα και τωρα πρεπει να εχει τελευταιο λογαριασμο του προηγουμενου παροχου .

τώρα το είδα:

όχι απο τη στιγμή που δεν πέρασε τελικά η παροχή στο όνομά σου (εξού και η υπαναχώρηση έγινε  διακοπή)

σε κατάστημα αν είχες πάει πριν μέρες θα έπαιρνες την παροχή στο όνομά σου και θα ξεμπέρδευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fredd0 είπε

σου παμε τραβα σ'ενα καταστημα να κανεις αιτηση, μια βδομαδα μετα ακομα εκει.

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το home plus χωρίς τη συνδρομή δε μπορούσε η ζενίθ να στο δώσει εξαρχής ?

οταν μου το ειπατε πηγα κατευθειαν σε καταστημα .η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα δεχθουν και αν υπαρχει περιπτωση να το δεχθουν μονο με τους ορους του συμβολαιου δηλαδη 24μηνη συνδεση και 100 συνδρομη.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

εσύ απλά έπρεπε να κανεις αίτηση σε νέο πάροχο μέρες πριν , έτσι κι αλλιώς πάλι καταγγελία σύμβασης θα έκανε ο νέος πάροχος στη Ζενίθ αλλά η ΕΔΑ θα έβλεπε οτι σε εκπροσωπεί

και καποιος εδω μου ειπε οτι με το αιτημα υπαναχωρησης υπαρχει κινδυνος αν αργησει ο νεος παροχος ,το παρον συμβολαιο να ισχυσει και να χρεωθω ποινη απποχωρησης και τη συνδρομη

16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου αλλαγη ονοματος σε παροχη δε γινεται, αφου δεν υπαρχει προηγουμενος λογαριασμος.

δεν ειναι τα λεγομενα μου , ειναι της ελιν , μου ζητησαν οπωσδηποτε τελευταιο λογαριασμο και οχι του πεθερου μου ,της συζυγου που δεν εκδοθηκε ακομα  , τι να πω ρε παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...