Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Είχε βγει εκκαθαριστικος στις 19/10 και έως τις 31/10 δεν είχε κατανάλωση. Χρέωσαν στον τελικό μόνο πάγιο και ένα μικρό ποσό για δίκτυο μεταφοράς. Πιστεύω ότι μπήκαν όλες οι εκπτώσεις στον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Θα το ελέγξω. Εγγύηση δεν είχα λόγω πάγιας εντολής. 

Ευχαριστώ 

 

16 ώρες πριν, korakios είπε

δες κυρίως της ΔΕΠΑ απο αρχές του 2022 μιας και σε κάποιους τις δώσανε τμηματικά (και σε άλλους δε δώσανε)

Όλα καλά. Έχουν βάλει όλες τις εκπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω κάνει αίτημα στην ελιν , θα έχω τον λέβητα και για ζεστό νερό χρήσης. θέλω να ρωτήσω, το κόστος χρήσης του ζεστού νερού μόνο χωρίς την θέρμανση είναι το ίδιο σαν να ανάβεις και τα καλοριφέρ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτήσω και εγώ κάτι επειδή βλέπω ότι αρκετοί συμβουλεύουν να γίνει σύμβαση με οικονομικό πάροχο βάσει τρέχουσων χρεώσεων πριν ανακοινωθούν οι τιμολογήσεις του Δεκεμβρίου.

είμαι στο Zenith Gas Home Fix μέχρι 29/12/22 και οι χρεώσεις είναι ελάχιστες.

με τη λήξη του συμβολαίου βάσει επιστολής, θα με μεταφέρον στο Gas Home Plus. με μια μικρή έρευνα βλέπω ότι άλλος πάροχος, μάλλον Elin, με συμφέρει αρκετά περισσότερο βάσει της κατανάλωσής μου και αναμενόμενου TTF.

υποθέτω ότι το πιο λογικό είναι να μείνω μέχρι τελευταία στιγμή στο Fix δεδομένου ότι και τα τέλη Δεκεμβρίου είναι το peak της κατανάλωσης για το συγκεκριμένο σπίτι;

ή να περάσω νωρίτερα σε οικονομικότερο πάροχο;

 

YΓ: το ρεύμα μου είναι επίσης σταθερό Zenith αλλά μέχρι 16/12/22 οπότε αυτό πρέπει να αλλάξει νωρίτερα.

Επεξ/σία από triple_sec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

=99€ συνδρομή

το γνωρίζω εξ ου και η ερώτηση μου αφορά το timing όχι το "αν".

να το πάω μέχρι οριακά 28/12 για να εκμεταλλευτώ τις χαμηλές χρεώσεις του Fix ή να αλλάξω το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, triple_sec είπε

το γνωρίζω εξ ου και η ερώτηση μου αφορά το timing όχι το "αν".

να το πάω μέχρι οριακά 28/12 για να εκμεταλλευτώ τις χαμηλές χρεώσεις του Fix ή να αλλάξω το συντομότερο.

το θέμα είναι να κάνει ο νέος πάροχος το αίτημα νωρίς, μην το αφήνεις τελευταία στιγμή

επίσης πάρε γραπτώς απο zenith τι θα χρεώνεσαι μέχρι να ολοκληρώσει η ΕΔΑ τη μετάβαση

και έχε το νου σου με την ΕΔΑ αν δεν υπάρχει πρόσβαση ,γιατί μόνο όταν πάρει μέτρηση για την αλλαγή , αυτή θα ολοκληρωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triple_sec είπε

το γνωρίζω εξ ου και η ερώτηση μου αφορά το timing όχι το "αν".

να το πάω μέχρι οριακά 28/12 για να εκμεταλλευτώ τις χαμηλές χρεώσεις του Fix ή να αλλάξω το συντομότερο.

Αν στο γράμμα που έστειλαν αναγράφει δωρεάν 24μηνη συνδρομή τότε αν θες αλλάζεις μετά. Αν όμως δε το γράφει άλλαξε άμεσα γιατί η αλλαγή του αερίου μπορεί να αργήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Εκτός αν την έκαναν δώρο όπως και στους υπόλοιπους. 

από όσο βλέπω παρέχεται όντως απαλλαγή αλλά υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι και οι 24 μήνες δέσμευση...

 

scan20221208_0001.pdf

Επεξ/σία από triple_sec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, triple_sec είπε

από όσο βλέπω παρέχεται όντως απαλλαγή αλλά υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι και οι 24 μήνες δέσμευση...

24 μήνες διάρκεια έχει , όχι δέσμευση (όχι ρήτρα αποχώρησης δλδ) 

Spoiler

image.png.4b774f827a5c98c37910617fcf04d709.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

24 μήνες διάρκεια έχει , όχι δέσμευση (όχι ρήτρα αποχώρησης δλδ) 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.4b774f827a5c98c37910617fcf04d709.png

 

ευχαριστώ, τώρα είναι ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, korakios είπε

0,135 τελική για Δεκέμβριο (0,015 επιδότηση ΔΕΠΑ)

έτσι κι αλλιώς είτε με 0,125 το τελευταίο σταθερό της ΔΕΗ είτε 0,15 εκπλήξεις δε θα έχεις αφού δεν είναι να καις αέριο , ζεστό νερό και καμιά 10αριά γιορτινές μέρες ,του χρόνου ξαναβλέπουμε

ρήτρα αποχώρησης έχει ? Αν ναι πόσο ? (edit και πόση η διάρκεια του προγράμματος?)

edit2 , το βρήκα (προσοχή με αυτά τα sites)

μόνο 190€ για το 12μηνο ???? 😂 , οκ .... φαντάζομαι (και ελπίζω) να ελαττώνεται ανα μήνα παραμονής

Στο σπιτι για θερμανση εχω ενα καινουριο air conditition inverter και αεριο με 2 παιδια αρα θερμανση πρεπει να εχω δηλ πρεπει κατι να καιω , ρευμα εκανα παλι στον Ηρων λογω double τι με συμφερει απο τα 2 να καιω τελικα μπορει καποιος να μου πει γιατι ακρη δεν βγαζω τελικα και απο οτι ειδα και αυτο που εκανα για το αεριο οποτε θελει το αλλαζει ο Ηρων αρα ολοι μας κοροιδευουν

Επεξ/σία από Superbull3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

ρευμα εκανα παλι στον Ηρων λογω double τι με συμφερει απο τα 2 να καιω τελικα

δώσε τιμές χρέωσης και ρωτάς εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

6 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

τελικα και απο οτι ειδα και αυτο που εκανα για το αεριο οποτε θελει το αλλαζει ο Ηρων αρα ολοι μας κοροιδευουν.....

όλοι οι γενικοί όροι σε όλα τα προγράμματα το αναφέρουν , φυσικά εννοείται όχι πριν το 6μηνο και όχι πριν απο 30 μέρες ατομικής ειδοποίησης (ο τρόπος ειδοποίησης που αναφέρεται όμως είναι θέμα και πρέπει να κοιτάς ψιλά γράμματα στο λογαριασμό). Φυσικά φεύγεις αζημίως σε περίπτωση τροποποίησης

Δε μπορώ να πω οτι είναι πρόγραμμα συμφέρον το συγκεκριμένο ,πάντα με σημερινά δεδομένα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

δώσε τιμές χρέωσης και ρωτάς εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

όλοι οι γενικοί όροι σε όλα τα προγράμματα το αναφέρουν , φυσικά εννοείται όχι πριν το 6μηνο και όχι πριν απο 30 μέρες ατομικής ειδοποίησης (ο τρόπος ειδοποίησης που αναφέρεται όμως είναι θέμα και πρέπει να κοιτάς ψιλά γράμματα στο λογαριασμό). Φυσικά φεύγεις αζημίως σε περίπτωση τροποποίησης

Δε μπορώ να πω οτι είναι πρόγραμμα συμφέρον το συγκεκριμένο ,πάντα με σημερινά δεδομένα

Η τιμη του απο οτι ειδα του ρευματος για Δεκεμβριο με επιδοτηση βγαινει στην καταναλωση μου 0,0564 αλλα αν ανεβω παει 0,1064 ετσι λεει η σελιδα τους λογικα ρευμα νομιζω συμφερει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...