Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

Αυτοματοποιημένη απάντηση φαίνεται , καλύτερα πάρε γραπτώς απο ΕΔΑ για να μην περιμένεις να απαντήσει μέσω της πλατφόρμας (δλδ κράτα το υπάρχων αίτημα)

Αυτό είπα... και γραπτώς θα το πάρω, και θα κάνω αίτημα στη πλατφόρμα υπόψιν και των 2. Αν απαντήσει ξανά η ΔΕΗ ότι δεν έλαβαν καταμέτρηση, θα τους βάλω να συνενννοηθούν μεταξύ τους. 😄

Το βασικό είναι να πάρω γραπτή απάντηση, κι ίσως να υπάρξει πρόβλημα καθώς όπως έχω αναφέρει τις μετρήσεις τις έχει αναλάβει ο ΔΕΔΔΗΕ. Θα παίξω κουφό τηλέφωνο δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Αυτό είπα... και γραπτώς θα το πάρω, και θα κάνω αίτημα στη πλατφόρμα υπόψιν και των 2

ξέρω οτι αυτό είπες , εγώ είπα άλλο 😁

μην κλείσεις το αίτημα , πάρε απο ΕΔΑ γραπτώς, επισύναψε τη γραπτή απάντηση στο υπάρχων και μην ανοίξεις νέο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αν ειναι ευκολο θα ηθελα μια γνωμη γιατι δεν πολυ καταλαβαινω.

 

Εκανα συνδεση gas control με 0.125 προ 3 μηνων. Με συμφερει να παω σε benefit καλυτερα γιατι βλεπω οι τιμες εχουν πεσει? Υπαρχουν επιδοτησεις απο το κρατος και τις περνει και το control και το benefit ή μονο το benefit?

 

Τελος γνωριζει κανεις αν αλλαξω σε benefit τωρα θα εχω κυρωσεις/προστιμο?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Desouler είπε

Τελος γνωριζει κανεις αν αλλαξω σε benefit τωρα θα εχω κυρωσεις/προστιμο?

δε βάζουν

18 λεπτά πριν, Desouler είπε

Καλησπερα, αν ειναι ευκολο θα ηθελα μια γνωμη γιατι δεν πολυ καταλαβαινω.

να ρωτάς τότε με λεπτομέρεια τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις

18 λεπτά πριν, Desouler είπε

Υπαρχουν επιδοτησεις απο το κρατος και τις περνει και το control και το benefit ή μονο το benefit?

μέχρι στιγμής παίρνουν και τα σταθερά , αν αλλάξει κάτι θα το μάθεις εδώ

19 λεπτά πριν, Desouler είπε

Με συμφερει να παω σε benefit καλυτερα γιατι βλεπω οι τιμες εχουν πεσει?

Δεν υπάρχει απάντηση , πας προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα πάνω και μαντεύεις στο excel τιμές χοντρικής (TTF)

μετά κρίνεις ο ίδιος για το τι θα κάνεις για την τσέπη σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Desouler είπε

Καλησπερα, αν ειναι ευκολο θα ηθελα μια γνωμη γιατι δεν πολυ καταλαβαινω.

 

Εκανα συνδεση gas control με 0.125 προ 3 μηνων. Με συμφερει να παω σε benefit καλυτερα γιατι βλεπω οι τιμες εχουν πεσει? Υπαρχουν επιδοτησεις απο το κρατος και τις περνει και το control και το benefit ή μονο το benefit?

 

Τελος γνωριζει κανεις αν αλλαξω σε benefit τωρα θα εχω κυρωσεις/προστιμο?

 

Ευχαριστω

Κατι βλέπεις λάθος....

Με TTF 118 για τον Δεκέμβρη ( τιμη benefit Δεκέμβρη   0,12591),   έχει πάει το TTF 139 ήδη και δύσκολο να πέσει πολύ  τωρα που ξεκινάνε τα κρύα και η ζήτηση .

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, teot είπε

Κατι βλέπεις λάθος....

Με TTF 118  τον Νοέμβρη ( τιμη benefit Δεκέμβρη   0,12591),   έχει πάει το TTF 139 ήδη και δύσκολο να πέσει πολύ  τωρα που ξεκινάνε τα κρύα και η ζήτηση .

 

147 αυτη τη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, teot είπε

139,349 βλέπω....

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

ρεστίτλο.jpg

 

 

 

χθεσινο κλεισιμο. αυτη τη στιγμη ειναι 149,5

αλλα δε χρειαζεται τοση λεπτομερεια. Βαλε μια τιμη που θεωρεις οτι το "κοστος" του  control υπερσκελιζει την ασφαλεια που σου προσφερει και πραξε αναλογα. Εμεις τι να σου πουμε? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγήκε τελικός λογαριασμός από ζενίθ, ευτυχώς 2,86€. 

Ήταν για διάστημα 11 ημερών από 19/10 έως 31/10. 

Δεν πιστεύω να έρθει και κανένας με αναδρομικές χρεώσεις και καμιά ρήτρα αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Μου βγήκε τελικός λογαριασμός από ζενίθ, ευτυχώς 2,86€. 

δες αν πήρες όλες τις ΤΕΜ και κυρίως της ΔΕΠΑ νωρίτερα

11 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Δεν πιστεύω να έρθει και κανένας με αναδρομικές χρεώσεις και καμιά ρήτρα αποχώρησης.

αν ήταν θα τα βάζανε στον τελικό . Το ποσό είναι μικρό αλλά δεν ξέρω αν ήταν απο επιστροφή έναντι ή εγγύησης κτλ

αν είχες μεγαλύτερη χρέωση προμήθειας και δικαιούσαι συνέπεια ,εννοείται τη ζητάς να τα βάλουν σε ΙΒΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ekrepali said:

Κοιτάξτε εδώ τι μου απάντησε η ΔΕΗ στο Myrae.

  Hide contents

Η έκδοση λογαριασμών φυσικού αερίου γίνεται από τον μήνα Νοέμβριο έως και τον Μάιο, καθώς τους καλοκαιρινούς μήνες δεν υπάρχει ιδιαίτερη κατανάλωση.  Προκειμένου να εκδοθεί λογαριασμός θα πρέπει να έχει προηγηθεί η προώθηση εκκαθαριστικής ένδειξης του μετρητή από την ΕΔΑ.  Κατόπιν αυτού σας γνωρίζουμε ότι η υπηρεσία μας θα προχωρήσει σε έκδοση λογαριασμού όταν η ΕΔΑ μας προωθήσει ενδείξεις για εκκαθαριστικό λογαριασμό, καθώς η εταιρεία μας δεν εκδίδει έναντι λογαριασμούς.  Συνεπώς θα πρέπει να υποβληθεί αίτημα στην υπηρεσία της ΕΔΑ προκειμένου να ενημερωθείτε σχετικά με την διαδικασία της καταμέτρησης.

Η ΕΔΑ ήρθε και πήρε καταμέτρηση στις 2/11, το έχω επιβεβαιώσει τηλεφωνικώς... και προφανώς αύριο θα το ζητήσω γραπτώς ώστε να επισυνάψω την απάντηση στο MyRAE. Ή σκέφτομαι καλύτερα όταν πάρω γραπτώς την απάντηση απ'την ΕΔΑ, να κλείσω το υπάρχον αίτημα και να ανοίξω νέο υπόψιν ΔΕΗ και ΕΔΑ μαζί.

Η ΔΕΗ δεν απαντάει ΠΟΤΕ δευτερη φορά ακόμα και αν δώσεις αρνητική απάντηση (κόκκινο κουμπί) και ανταπαντήσεις. Ιστορία της ζωής μας αυτό... άνοιξε νέο αίτημα με επισύναψη της απάντησης της ΕΔΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

δες αν πήρες όλες τις ΤΕΜ και κυρίως της ΔΕΠΑ νωρίτερα

αν ήταν θα τα βάζανε στον τελικό . Το ποσό είναι μικρό αλλά δεν ξέρω αν ήταν απο επιστροφή έναντι ή εγγύησης κτλ

αν είχες μεγαλύτερη χρέωση προμήθειας και δικαιούσαι συνέπεια ,εννοείται τη ζητάς να τα βάλουν σε ΙΒΑΝ

Είχε βγει εκκαθαριστικος στις 19/10 και έως τις 31/10 δεν είχε κατανάλωση. Χρέωσαν στον τελικό μόνο πάγιο και ένα μικρό ποσό για δίκτυο μεταφοράς. Πιστεύω ότι μπήκαν όλες οι εκπτώσεις στον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Θα το ελέγξω. Εγγύηση δεν είχα λόγω πάγιας εντολής. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Είχε βγει εκκαθαριστικος στις 19/10 και έως τις 31/10 δεν είχε κατανάλωση. Χρέωσαν στον τελικό μόνο πάγιο και ένα μικρό ποσό για δίκτυο μεταφοράς. Πιστεύω ότι μπήκαν όλες οι εκπτώσεις στον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Θα το ελέγξω. Εγγύηση δεν είχα λόγω πάγιας εντολής. 

Ευχαριστώ 

δες κυρίως της ΔΕΠΑ απο αρχές του 2022 μιας και σε κάποιους τις δώσανε τμηματικά (και σε άλλους δε δώσανε)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Η ΔΕΗ δεν απαντάει ΠΟΤΕ δευτερη φορά ακόμα και αν δώσεις αρνητική απάντηση (κόκκινο κουμπί) και ανταπαντήσεις. Ιστορία της ζωής μας αυτό... άνοιξε νέο αίτημα με επισύναψη της απάντησης της ΕΔΑ 

Toυλάχιστον επιβεβαιώθηκαν τα στοιχεία μου, γιατί στα προηγούμενα αιτήματα δε με έβλεπαν. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...