Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις συμφωνήσει σ'αυτές τις χρεώσεις όταν υπέγραφες τη σύνδεση της παροχής στην ΕΔΑ

Οι χρεώσεις αυτές εισπράτονται απ'τον πάροχο και ο πάροχος με τη σειρά του πληρώνει το διαχειριστή.

Ούτε η ΕΔΑ όταν έκανα το αίτημα είχε τέτοιον όρο για την διακοπή, ούτε ο πάροχος. Τώρα από εκεί κι έπειτα ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει και απλά να το ξέρει.

Όπως είπε και η ΕΔΑ σε διπλή επικοινωνία μαζί τους,

''η χρέωση είναι στον πάροχο, δεν σας στείλαμε κάτι εμείς να πληρώσετε.Άλλοι πάροχοι περνάνε την χρέωση στον καταναλωτή και άλλοι όχι.  Σαφήνεια επ αυτού δεν υπάρχει." !

Άμα ήθελε ο πάροχος μου ας το έβαζε στους όρους του συμβολαίου ή ας με ενημέρωνε τηλεφωνικά ή γραπτά όταν ζήτησα την διακοπή του συμβολαίου με αφορμή τις αθλιότητες του.

Στο μέλλον θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη...

 

 

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ffp said:

Καλημέρα μια βοήθεια. Εχω λέβητα αερίου και μέχρι σήμερα καίω υγραέριο με μπουκάλες. Το μήνα χρειάζεται 6 φιάλες επί 55€ η μπουκαλα   συνολο 330€. Στη γειτονιά μου σκάβουν για το φυσικό αέριο. Με συμφέρει να συνδεθώ ή θα χρειαστεί πανω απο 330€ το μήνα για να τη βγάλω. Φαντάζομαι αν συμφέρει θα ναι καλυτερα με Ήρωνα που έχω ήδη το ρευμα σωστά ;

Η μέση θερμογόνος δύναμη του LPG είναι 6,5kwh ανα λίτρο η 12,5 ανα κιλο. 25κιλες φιάλες έχεις; Αν είναι έτσι καις περίπου 1875-1900 kWh το μήνα. Άρα χονδρικά με μια μέση τιμή TTF 140€ θα σου κοστίσει μόνο η κατανάλωση (χωρίς πάγια η λοιπές χρεώσεις που συνήθως δεν είναι τραγικά μεγάλες) 300-350€  έναντι 330 που σου κοστίζουν οι μπουκάλες. βέβαια το TTF μπορεί να πέσει η μπορεί να αυξηθεί, δεν είναι σταθερό. Αν έχεις ήδη ρεύμα στον ηρωνα θα σε συμφέρει προφανώς παραπάνω 

έχεις ζεστό νερό κανονικά τώρα όπως δουλεύεις το σύστημα; Σκοπεύεις αν συνθέσεις σε δίκτυο της ΕΔΑ να αλλάξεις λέβητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

 

Έχεις συμφωνήσει σ'αυτές τις χρεώσεις όταν υπέγραφες τη σύνδεση της παροχής στην ΕΔΑ (βλέπε κάτω χρεώσεις για ΕΔΑ ΘΕΣΣ)

https://www.edathess.gr/uphresies/epikourikes/

Οι χρεώσεις αυτές εισπράτονται απ'τον πάροχο και ο πάροχος με τη σειρά του πληρώνει το διαχειριστή.

 

Σου ανανέωσαν τη σύμβαση αυτόματα και ξεκίνησε νέα δέσμευση (καταχρηστική) με νέο πέναλτυ αποχώρησης. Το έχουμε αναφέρει αναλυτικά στο παρελθόν το πρόβλημα αυτό με την Elpedison, τα ίδια κάνουν και στο ρεύμα. Έπρεπε πριν τη λήξη της σύμβασης να ενημερώσεις ότι μέχρι να γίνει η αλλαγή σε νέο πάροχο επιθυμείς τη παραμονή αορίστου χρόνου στο βασικό τιμοκατάλογο (χωρίς εκπτώσεις).

Τώρα τρέχα γύρευε, προσπάθησε μέσω ΡΑΕ να παλέψεις την καταχρηστικότητα της αυτόματης ανανέωσης με δέσμευση. Γράψε δηλαδή πως σύμφωνα με τους όρους της Elpedison ό,τι και να έκανες... είτε έφευγες νωρίτερα, είτε αργότερα... θα σε χρέωναν πέναλτυ. Θα πάρεις απάντηση κομπόστα από Elpedison, η ΡΑΕ δε πρόκειται να παρέμβει. Δοκίμασε μετά τηλεφωνικώς να πεις στη ΡΑΕ τον πόνο σου.

Και δεν μπορω να αποδείξω πως ανανέωσαν χωρίς την συναίνεση μου ? Αναγράφεται κάπου στους όρους ότι ανανεώνεται αυτόματα αντί να γίνει αορίστου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mellodos είπε

Και δεν μπορω να αποδείξω πως ανανέωσαν χωρίς την συναίνεση μου ? Αναγράφεται κάπου στους όρους ότι ανανεώνεται αυτόματα αντί να γίνει αορίστου?

image.webp.5ef8bec99279dc528dd55c392e204786.webp

Αφού έχεις υπογράψει αυτό τον όρο, έχεις δώσει συνέναιση για αυτόματη ανανέωση.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marmagia είπε

Η μέση θερμογόνος δύναμη του LPG είναι 6,5kwh ανα λίτρο η 12,5 ανα κιλο. 25κιλες φιάλες έχεις; Αν είναι έτσι καις περίπου 1875-1900 kWh το μήνα. Άρα χονδρικά με μια μέση τιμή TTF 140€ θα σου κοστίσει μόνο η κατανάλωση (χωρίς πάγια η λοιπές χρεώσεις που συνήθως δεν είναι τραγικά μεγάλες) 300-350€  έναντι 330 που σου κοστίζουν οι μπουκάλες. βέβαια το TTF μπορεί να πέσει η μπορεί να αυξηθεί, δεν είναι σταθερό. Αν έχεις ήδη ρεύμα στον ηρωνα θα σε συμφέρει προφανώς παραπάνω 

έχεις ζεστό νερό κανονικά τώρα όπως δουλεύεις το σύστημα; Σκοπεύεις αν συνθέσεις σε δίκτυο της ΕΔΑ να αλλάξεις λέβητα; 

  ο λέβητας μπήκε το 2021, εχω και ζεστό νερό. 25 άρες φιάλες . Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ffp είπε

  ο λέβητας μπήκε το 2021, εχω και ζεστό νερό. 25 άρες φιάλες . Ευχαριστώ

ή εκεί

12 λεπτά πριν, mellodos είπε

Και δεν μπορω να αποδείξω πως ανανέωσαν χωρίς την συναίνεση μου ? Αναγράφεται κάπου στους όρους ότι ανανεώνεται αυτόματα αντί να γίνει αορίστου?

καταρχάς ποιο είχες υπογράψει ? κάποια είχανε 2ετή διάρκεια με ένα χρόνο σταθερό και 2ο κυμαινόμενο

αν όντως τελείωσε η διάρκεια κάνε αίτημα στο myrae και αναφέρεις οτι δεν έγινε ατομική ειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ffp είπε

  ο λέβητας μπήκε το 2021, εχω και ζεστό νερό. 25 άρες φιάλες . Ευχαριστώ

χρειάζομαι 1900 kwh στο υγραέριο το μήνα. Δεν θα χρειαστώ το ίδιο στο φυσικό αέριο ; 1900* 0.11 που μου είπαν στον Ήρωνα, περιπου 200€ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, takislz είπε

Έχεις συμφωνήσει σ'αυτές τις χρεώσεις όταν υπέγραφες τη σύνδεση της παροχής στην ΕΔΑ

Οι χρεώσεις αυτές εισπράτονται απ'τον πάροχο και ο πάροχος με τη σειρά του πληρώνει το διαχειριστή.

Ούτε η ΕΔΑ όταν έκανα το αίτημα είχε τέτοιον όρο για την διακοπή, ούτε ο πάροχος. Τώρα από εκεί κι έπειτα ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει και απλά να το ξέρει.

Όπως είπε και η ΕΔΑ σε διπλή επικοινωνία μαζί τους,

''η χρέωση είναι στον πάροχο, δεν σας στείλαμε κάτι εμείς να πληρώσετε.Άλλοι πάροχοι περνάνε την χρέωση στον καταναλωτή και άλλοι όχι.  Σαφήνεια επ αυτού δεν υπάρχει." !

Άμα ήθελε ο πάροχος μου ας το έβαζε στους όρους του συμβολαίου ή ας με ενημέρωνε τηλεφωνικά ή γραπτά όταν ζήτησα την διακοπή του συμβολαίου με αφορμή τις αθλιότητες του.

Στο μέλλον θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη...

 

 

Στη σύμβαση με τη Protergia συμφώνησες/υπέγραψες αυτό:

111.jpg.a66ba6e6ea32f42d5f3bdb8059067852.jpg

Και χρεώθηκες τέλος διακοπής σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία

https://www.edathess.gr/uploads/file/708b1d1b1945491fa7000a6212219b34/ΦΕΚ2292Β010621_ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΕΣ_ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ_ΕΔΑ_ΘΕΣΣ.pdf

Επίσης αγνοείς τι σου λέει ο κάθε άσχετος υπάλληλος στο τηλέφωνο...

1 λεπτό πριν, ffp είπε

χρειάζομαι 1900 kwh στο υγραέριο το μήνα. Δεν θα χρειαστώ το ίδιο στο φυσικό αέριο ; 1900* 0.11 που μου είπαν στον Ήρωνα, περιπου 200€ ;;;

 

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Συνέχεια εδώ.

 

14 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, Walternet είπε

Eίμαι σε ανάλογη κατάσταση με τους 2-3 προηγούμενους στα μέσα του μήνα λήγει το 12μηνο συμβόλαιο της ΔΕΗ

 

-Πήρα τηλέφωνο  και μου είπαν προκειμένου να ανανεώσω όσο πιο κοντά στο τέλος του συμβολαίου να τηλεφωνήσω για ηχογράφηση\ανανέωση  εκεί γύρω στις 10 του μηνός-

και τα ερώτηματα 

1)Αν το αφήσω να ανανεωθεί αυτόματα με την λήξη

α) πηγαίνω στο ίδιο  myHomeGasBenefit με τις ίδιες ακριβώς χρεώσεις

 απλά χάνω τα 50€ της ανανέωσης

και παράλληλα

- δεν δεσμεύομαι χρονικά (γίνεται η σύμβαση αόριστη δηλαδή μπορώ να αποχωρίσω αζημίως όποια στιγμή θέλω?

-ή δεσμεύομαι για τον ίδιο χρόνο του myHomeGasBenefit 24 μήνες ?

 

2) Αν ανανεώσω όπως μου είπαν τηλεφωνικά στο myHomeGasBenefit 3-4 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο μου

τότε επειδή σύμφωνα με το προηγούμενο συμβόλαιο

θα θεωρηθεί οτι  λύνω το συμβόλαιο (για να να ανανεώσω έστω και με την ίδια εταιρία την ΔεΗ)  και θα χρεωθώ 40€ για πρόωρη αποχώρηση?

Γιατί αν ισχύει το 2)

Δηλαδή για 50 - 40=10€  αναρρωτιέμαι αν για 10€ αξίζει τον κόπο να προχωρήσω σε 24μηνη δέσμευση για το ίδιο συμβόλαιο ιδίως αν  με την αυτόματη ανανέωση δεν υπάρχει χρονική δέσμευση και μπορώ να αποχωρήσω μελλοντικά αζημίως όποτε θέλω ?

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  

 

Έχεις συμφωνήσει σ'αυτές τις χρεώσεις όταν υπέγραφες τη σύνδεση της παροχής στην ΕΔΑ (βλέπε κάτω χρεώσεις για ΕΔΑ ΘΕΣΣ)

https://www.edathess.gr/uphresies/epikourikes/

Οι χρεώσεις αυτές εισπράτονται απ'τον πάροχο και ο πάροχος με τη σειρά του πληρώνει το διαχειριστή.

 

Σου ανανέωσαν τη σύμβαση αυτόματα και ξεκίνησε νέα δέσμευση (καταχρηστική) με νέο πέναλτυ αποχώρησης. Το έχουμε αναφέρει αναλυτικά στο παρελθόν το πρόβλημα αυτό με την Elpedison, τα ίδια κάνουν και στο ρεύμα. Έπρεπε πριν τη λήξη της σύμβασης να ενημερώσεις ότι μέχρι να γίνει η αλλαγή σε νέο πάροχο επιθυμείς τη παραμονή αορίστου χρόνου στο βασικό τιμοκατάλογο (χωρίς εκπτώσεις).

Τώρα τρέχα γύρευε, προσπάθησε μέσω ΡΑΕ να παλέψεις την καταχρηστικότητα της αυτόματης ανανέωσης με δέσμευση. Γράψε δηλαδή πως σύμφωνα με τους όρους της Elpedison ό,τι και να έκανες... είτε έφευγες νωρίτερα, είτε αργότερα... θα σε χρέωναν πέναλτυ. Θα πάρεις απάντηση κομπόστα από Elpedison, η ΡΑΕ δε πρόκειται να παρέμβει. Δοκίμασε μετά τηλεφωνικώς να πεις στη ΡΑΕ τον πόνο σου.

ekrepali 

Ενώ έκανες quote το ερώτημα/reply μου η απάντησή σου  απευθυνόταν αποκλειστικά στα ερωτήματα των άλλων δύο  που έκανες quote  ( takislz & mellodos ) ,μάλλον εκ παραδρομής .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ffp είπε

χρειάζομαι 1900 kwh στο υγραέριο το μήνα. Δεν θα χρειαστώ το ίδιο στο φυσικό αέριο ; 1900* 0.11 που μου είπαν στον Ήρωνα, περιπου 200€ ;;;

 

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Συνέχεια εδώ.

 

14 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν βγάλεις αναλογία υγραερίου φυσικού αερίου (όχι εδώ) τσεκάρεις το excel για πάροχο

43 λεπτά πριν, takislz είπε

Άμα ήθελε ο πάροχος μου ας το έβαζε στους όρους του συμβολαίου ή ας με ενημέρωνε τηλεφωνικά ή γραπτά όταν ζήτησα την διακοπή του συμβολαίου με αφορμή τις αθλιότητες του.

πως και έκλεισες γενικά το αέριο ? Ρωτάω μήπως είχες και καμια παροχή για ρεύμα που δε χρησιμοποιείς να έκανες κανα double να κάλυπταν τα δώρα τα πάγια και αν χρειαζόταν να έκαιγες για ζεστό νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στη σύμβαση με τη Protergia συμφώνησες/υπέγραψες αυτό:

111.jpg.a66ba6e6ea32f42d5f3bdb8059067852.jpg

Και χρεώθηκες τέλος διακοπής σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία

https://www.edathess.gr/uploads/file/708b1d1b1945491fa7000a6212219b34/ΦΕΚ2292Β010621_ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΕΣ_ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ_ΕΔΑ_ΘΕΣΣ.pdf

Επίσης αγνοείς τι σου λέει ο κάθε άσχετος υπάλληλος στο τηλέφωνο...

 

 

 

Ενώ ακούω τον κάθε σχετικό (με την - της protergia;) σε ένα forum;

Ο καθένας κανονίζει όπως αντιλαμβάνεται και νομίζει τα θέματα του.

Θα ρωτήσω να μας πούνε (στο δικαστήριο) και τι αφορά το πέναλτι αποχώρησης. Εκεί μέσα είναι αυτά τα κόστη του παρόχου λογικά για αυτό και κάποιοι τα επωμίζονται. Αλλιώς θα τα χρέωναν όλοι!

Εκτός αν το πέναλτι λογίζεται ως διαφυγόντα κέρδη. 😄

Θα δείξει, για την ώρα έχει πάει μια καταγγελία εκεί που πρέπει, για όλα τα κόλπα του άθλιου παρόχου και ήταν πολλά μέχρι τέλους. 

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο εδώ, η συνέχεια στα δικαστήρια.

Όταν το πάνε δικαστικά θα ενημερώσω τι ίσχυε τελικά και τι όχι. Φοβάμαι πως θα αργήσει η απάντηση 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, takislz είπε

Ενώ ακούω τον κάθε σχετικό (με την - της protergia;) σε ένα forum;

Δηλαδή η μπαρούφα που σου είπε ο άσχετος εκπρόσωπος στο τηλέφωνο, έχει μεγάλη αξία απ'τις χρεώσεις που αναγράφονται στο site της ΕΔΑ και στην εφημερίδα της κυβερνήσεως; Nαι, πέστο αυτό στο δικαστήριο... 👍

Όσο για το πέναλτυ αποχώρησης, πρέπει να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού πριν πας δικαστικώς. Στην απάντηση της αμφισβήτησης θα σου πούνε τι αφορά το πέναλτυ αποχώρησης, προφανώς κάτι που υπέγραψες και δεν έδωσες σημασία... πχ επιστροφή όλων των εκπτώσεων αναδρομικά αν φύγεις πριν τη λήξη της σύμβασης, ή επιστροφή της επιπλέον έκπτωση double κλπ. Εσύ ξέρεις (ή μάλλον δε ξέρεις) τι ακριβώς υπέγραψες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...