Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν έχεις ψηφιακό μετρητή και υπάρχουν καταμετρήσεις ανά μήνα ή δίμηνο, ζητάς απ'την ΕΔΑ τις καταμετρήσεις και απαιτείς απ'τον πάροχο να σε τιμολογήσει βάσει αυτών.

Αν έχεις αναλογικό μετρητή... τη καταμέτρηση Μαϊου δεν έχουν δικαίωμα να τη προσπεράσουν. Το πρόβλημα είναι η περίοδος Μάιος - ως τώρα, και ναι έχουν το δικαίωμα να κάνουν αναλογική χρέωση... έχω παραθέσει την απόφαση της ΡΑΕ σε προηγούμενη σελίδα.

Ναι και βεβαια εχουν το δικαιωμα αναλογικης μετρησης,αναλογικο μετρητη εχω.Αλλα σκεφτομαι οτι εσκεμμενα αποφευγουν την εκδοση εναντι .Και βαση της συμβασης θα επρεπε να εχουν εκδοσει εστω εναντι στο 4 μηνο.Αν εγω δεν τηρησω καποιο ορο συμβασης θα υποστω τις συνεπειες,παραδειγμα εξοφληση κατα την ημερομηνια ληξης λογαριασμου.Ενω ο προμηθευτης δεν εχει συνεπειες.

Εχουν να εκδοσουν λογαριασμο απο την εναρξη της θερινης περιοδου και εχουμε φθασει λιγο μετα την εναρξη της χειμερινης περιοδου.Και μεχρι την εναρξη της χειμερινης περιοδου ειχα σταθερη και χαμηλη τιμη.Νομιζω οτι εχει γινει εσκεμμενα.

Τωρα πρεπει να αναζητησω τον τροπο που διανεμουν ,την αναλογια,τις κιλοβατωρες.Και να ισχυριστω οτι η αναλογια εχει επηρεαστει υπερ της υψηλοτερης χρεωσης αφου ο προμηθευτης δεν τηρησε το προβλεπομενο χρονο εκδοσης λογαριασμων βαση της συμβασης.

Θα κανω καταγγελια και στον ΣΤΚ και στην ΡΑΕ.Οχι οτι θα βγει κατι,αλλα θεωρω οτι σαν καταναλωτες πρεπει να διεκδικουμε και να εφαρμοζονται απο τους προμηθευτες οροι της συμβασης.

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν έχεις ψηφιακό μετρητή και υπάρχουν καταμετρήσεις ανά μήνα ή δίμηνο, ζητάς απ'την ΕΔΑ τις καταμετρήσεις και απαιτείς απ'τον πάροχο να σε τιμολογήσει βάσει αυτών.

Αν έχεις αναλογικό μετρητή... τη καταμέτρηση Μαϊου δεν έχουν δικαίωμα να τη προσπεράσουν. Το πρόβλημα είναι η περίοδος Μάιος - ως τώρα, και ναι έχουν το δικαίωμα να κάνουν αναλογική χρέωση... έχω παραθέσει την απόφαση της ΡΑΕ σε προηγούμενη σελίδα.

Συγνωμη φιλε μου......οταν λες οτι την μετρηση του Μαιου δεν εχουν δικαιωμα να την προσπερασουν εννοεις οτι θα επρεπε να ειχε γινει καταμετρηση και κακως δεν εγινε για τον Μαιο?

Σε ευχαριστω και για την απαντηση και την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, volos40 είπε

1.το ττφ ειναι σταθερο σε ολους η ο καθενας βαζει οτι νουμερο θελει και εννοω το καθαρο οχι πχ 1.03 * ττφ

το TTF αλλάζει ανα μήνα

9 ώρες πριν, volos40 είπε

2.το κερδος των χονδρεμπορων αν καταλαβα καλα οτι ειναι αυτο το 1,03 (τυχαιο νουμερο )το εχουν ολοι απλα δεν το αναφερουν στα σαιτ?

είτε είναι βάσει TTF συν κέρδος , είτε σταθερή προμήθεια συν ρήτρσ αναρπσαρμογής βάσει TTF , ή εντελώς άγνωστη προμήθεια με τιμές που ανακοινώνουν όποτε , ανα μήνα

9 ώρες πριν, volos40 είπε

3.το περιθωρειο κερδους που αναφερουν (πχ 0,015) πως μπορω να δω αν ειναι πραγματικο και δεν εχουν ενσωματωθει διαφορες εκπτωσεις που πιθανον υπαρχουν? (δεν εμπιστευομαι τα σαιτ τους και τις τηλεφωνητριες

δες το excel της προτεινόμενης ανάρτησης

9 ώρες πριν, volos40 είπε

4. οι χρεωσεις μεταφορας και διανομης ειναι ιδιες η παιζει και εκει κανα κολπο?

μια απο τις 2 , δε θυμάμαι ακριβώς , εξαρτάται απο πάροχο και ΕΔΑ , αλλά μικρές οι διαφορές

9 ώρες πριν, volos40 είπε

5.υπαρχουν αλλες χρεωσεις που πρεπει να προσεξω (εκτος φυσικα απο φπα,φορους και λοιπα)

κλασσικά τα προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής (τα πρώτα που έχω στο excel)

9 ώρες πριν, volos40 είπε

6. η  αλλαγη παροχου τελικα ποσες μερες σε αφηνει χωρις αεριο? μια εταιρια που ρωτησα μου ειπε καποιες ωρες αλλα κοβω το κεφαλι μου οτι δεν παιζει κατι τετοιο.

όχι , δε μένεις δευτερόλεπτο χωρίς αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιασκο η αναβαθμιση της ΔΕΗ, φυσικο αεριο λογαριασμος γιοκ ακομα.

Δεν εχω λογια αν τον εκδωσουν σε 10 μερες θα ληγει του χρονου ;

Τα επιδοματα θερμανσης;

Τα τεκμηρια με πληρωμη καρτων που εχουμε υπολογισει με αυτοματες πληρωμες πανε απατα;

Δεν πανε καλα εκει περα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas314 είπε

Δεν πανε καλα εκει περα

για όσους θέλουν να φύγουνε αζημίως είναι καλό πάτημα η μη έκδοση λογαριασμών

απο εκεί και μετά είτε αναμονή , ή ΣτΚ ,ΡΑΕ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 8:25 ΜΜ, korakios είπε

(μιας και τα ΕΛΤΑ είναι όποτε θυμούνται και αν)

Δεν μπορώ να διαφωνήσω γενικά για την ποιότητα των ΕΛΤΑ, και εγώ ο ίδιος τους κράζω, αλλά κάποια φορά πρέπει να σε καλέσω στο κέντρο διαλογής να δεις πως στέλνει η ΔΕΗ (και ο κάθε μεγάλος πελάτης) τις αλληλογραφίες της, αρχικά για διαλογή και μετά διανομή από τα ΕΛΤΑ στους πελάτες. Εκεί λοιπόν θα καταλάβεις ότι σε αυτήν την περίπτωση μόνο τα ΕΛΤΑ δεν φταίνε, αλλά επειδή ο τελικός αποδέκτης είναι ο πελάτης (εσύ και εγώ) κατηγορούμε τα ΕΛΤΑ (λανθασμένα σε αυτήν την περίπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα προχωρησω σε αμφισβητηση λογαριασμου λογω οτι δεν εχει εκδοθει λογαριασμος απο την Δεη εδω και 8 μηνες.Επρεπε να ειχε εκδωσει ηδη δυο και 4 λογαριασμους τον χρονο..Δεν ξερω αν μπορουσαμε να κανουμε κατι ομαδικα.Οποιος ξερει ας ενημερωσει.Μαλιστα θα ζητησω απο την ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ενημρωση γραπτη για το αν εχει κανει καταμετρηση αυτους 8 μηνες και η ΔΕΗ δεν εχει φροντισει να εκδωσει λογαριασμο βαση αυτης.Στην αμφισβητηση θα δεχθω την πληρωμη παγιων και υποχρεωσεις προς τριτους που δεν επηρεαζονται απο το γεγονος της χρονικη περιοδου που επρεπε να γινει καταμετρηση.Αλλωστε στην συμβαση υπαρχει ο ορος της εκδοσης λογαριασμου με ανωτερο το 4μηνο.Δεν μπορει να υπολογιστει η καταναλωση κιλοβατωρων απο την εναρξη της θερινης περιοδου εως και μετα την εναρξη της χειμερινης περιοδου.Και μαλιστα με διαφορετικες τιμες αφου απο σταθερη τιμη που ειχα εχω περασει σε κυμαινομενη αφου εληξε το συμβολαιο.Τουλαχιστο κατα την ληξη της συμβασης επρεπε να εκδωσει λογαριασμο και να με ενημερωσει για τις νεες τιμες και τα κυμαινομενα .Αυτο ειναι κοροιδια και καποιο οφελος εχει απο αυτη την ιστορια της μη εκδοσης λογαριασμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karetsos είπε

σε εμένα που πήγα στο αέριο στη ΔΕΗ από τον Απρίλιο, αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμη κανένας λογαριασμός ακόμη, τι προτείνετε;

 

29 λεπτά πριν, korakios είπε

για όσους θέλουν να φύγουνε αζημίως είναι καλό πάτημα η μη έκδοση λογαριασμών

απο εκεί και μετά είτε αναμονή , ή ΣτΚ ,ΡΑΕ .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσκεμμενα δεν κανει εκδοση λογαριασμων και ετσι θα μεταφερει την πραγματικη καταναλωση της θερινη περιοδου στην χειμερινη που εχει υψηλοτερη τιμη.Εγω μολις ερθει ο λογαριασμος κανω αμφισβητηση λογαριασμου και υστερα ΣΤΚ και ΡΑΕ καταγγελια.Πιστευετε οτι πραγματικα οτι δεν υπαρχει δολος απο τον μεγαλυτερο προμηθευτη ενεργειας στην μη εκδοση λογαριασμων για τα 2/3 του χρονου.Τα σπασμενα πανε να βγαλουν απο τις χαμηλες τιμες που ειχαν δωσει.Αν τους αφησεις θα εκδοσουν λογαριασμο τον Μαρτιο για να φορτωσουν ακομα περισσοτερες κιλοβατωρες στην χειμερινη περιοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsioy77 είπε

Εσκεμμενα δεν κανει εκδοση λογαριασμων και ετσι θα μεταφερει την πραγματικη καταναλωση της θερινη περιοδου στην χειμερινη που εχει υψηλοτερη τιμη.Εγω μολις ερθει ο λογαριασμος κανω αμφισβητηση λογαριασμου και υστερα ΣΤΚ και ΡΑΕ καταγγελια.Πιστευετε οτι πραγματικα οτι δεν υπαρχει δολος απο τον μεγαλυτερο προμηθευτη ενεργειας στην μη εκδοση λογαριασμων για τα 2/3 του χρονου.Τα σπασμενα πανε να βγαλουν απο τις χαμηλες τιμες που ειχαν δωσει.Αν τους αφησεις θα εκδοσουν λογαριασμο τον Μαρτιο για να φορτωσουν ακομα περισσοτερες κιλοβατωρες στην χειμερινη περιοδο

η υψηλοτερη τιμη αεριου οχι απλα της χρονιας αλλα ολης της ιστοριας ηταν  ο αυγουστος του 22, οποτε η θεωρια σου μπαζει λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η υψηλοτερη τιμη αεριου οχι απλα της χρονιας αλλα ολης της ιστοριας ηταν  ο αυγουστος του 22, οποτε η θεωρια σου μπαζει λιγο

κομψός 😁

εννοεί οτι θα μαζευτούν αρκετά και θα απλώσουν και τη θερινή (ακριβή περίοδο) οι πρόσφατες χειμερινές κιλοβατώρες . Αλλά όντως , θεωρίες συνωμοσίας , απλά η ΔΕΗ είναι άχρηστη και δε μπορεί να φτιάξει ένα σύστημα μηχανογράφησης πάνω απο χρόνο τώρα ("αναβάθμιση")

Υποθέτω οτι θα λάβουν υπόψιν όλες τις μετρήσεις απο ΕΔΑ που έχουν πάρει (όταν τις πάρει το σύστημα) , απλά θα έρθουν μαζεμένα αρκετά . Θα δείξει

σε όποιον δεν αρέσει κάνει τις ανάλογες κινήσεις, δε χρειάζεται να το σπαμάρουμε ....

προσωπικα , λόγω των περσινών πιστωτικών χρεώσεων δε σκαλίζω τίποτα και το αφήνω στο αυτόματο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 Μου ήρθε μηνυμα για ληξη σύμβασης Φ.Α μεσω ΔΕΗ ( GAS CONTROL ) 

 Ειχα την εντύπωση ότι ήταν διετης η σύμβαση αλλά θα το ψάξω να βρω την σύμβαση..

Πιο πρόγραμμα της ΔΕΗ Φ.Α συμφέρει πλεόν ;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_kor06 είπε

Καλησπέρα ,

 Μου ήρθε μηνυμα για ληξη σύμβασης Φ.Α μεσω ΔΕΗ ( GAS CONTROL ) 

 Ειχα την εντύπωση ότι ήταν διετης η σύμβαση αλλά θα το ψάξω να βρω την σύμβαση..

Πιο πρόγραμμα της ΔΕΗ Φ.Α συμφέρει πλεόν ;;

Ευχαριστώ

Και εμένα ακριβός το ίδιο Νομίζα 2 ετια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

 Ειχα την εντύπωση ότι ήταν διετης η σύμβαση αλλά θα το ψάξω να βρω την σύμβαση..

ένα έτος ήταν

2 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Πιο πρόγραμμα της ΔΕΗ Φ.Α συμφέρει πλεόν ;;

ένα υπάρχει (24μηνο) , δεν έχει επιλογές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα έτος ήταν

ένα υπάρχει (24μηνο) , δεν έχει επιλογές

Έχεις δίκιο 12μηνο..

Τώρα κορακιε πιο λες είναι πιο οικονομικό;; σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...