Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Karanikolis είπε

για το μόνο που αγχώνομαι είναι ότι δεν έχω λάβει λογαριασμό από το Μάιο !

όλο και κάποιος θα επιβεβαιώσει το ίδιο πρόβλημα , αλλά δεν είναι λύση , επομένως αναμονή ή ΣτΚ , ΡΑΕ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/11/2022 στις 8:53 ΜΜ, dvlsakos είπε

Κλεινω προς Ελιν Gas Οn! Home παντως 

καλησπερα . το εβαλες τελικά ? ποσο χρονο χρειαστηκε η μεταβαση ? η εγγυηση πόσο ειναι ? η τιμή που δινει ανα κιλοβατωρα TTF+0,016 είναι σταθερή ή αλλάζει ? και τι ειναι αυτο το 30% εκπτωση στο περιθωριο προμηθειας ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

η τιμή που δινει ανα κιλοβατωρα TTF+0,016 είναι σταθερή ή αλλάζει ?

0,016 σταθερό , TTF αλλάζει (προφανώς)

2 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

και τι ειναι αυτο το 30% εκπτωση στο περιθωριο προμηθειας ?

30% στο 0,016 ( = 0,0112)

Spoiler

image.png.a6c930d2d4585ac5d8b91b35d100a35e.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

0,016 σταθερό , TTF αλλάζει (προφανώς)

ναι για το ttf το ξερω , το αλλο με ενδιεφερε μη πουν τον ενα μηνα 0,016 και τον αλλο 0,16 και τρεχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makisman1973 είπε

ναι για το ttf το ξερω , το αλλο με ενδιεφερε μη πουν τον ενα μηνα 0,016 και τον αλλο 0,16 και τρεχω

τον άλλο μήνα αποκλείεται , όμως σε 6 μήνες βάσει νομοθεσίας ,  ίσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τον άλλο μήνα αποκλείεται , όμως σε 6 μήνες βάσει νομοθεσίας ,  ίσως

κορακιε εισαι θησαυρος. 

οκ σε  6 μηνες θα ναι καλοκαιρι , ειναι και χωρις δεσμευση οποτε τοτε ξαναμπαινω στο ψαξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

κορακιε εισαι θησαυρος. 

οκ σε  6 μηνες θα ναι καλοκαιρι , ειναι και χωρις δεσμευση οποτε τοτε ξαναμπαινω στο ψαξιμο

αν δε κανω λαθος το benefit της δεη ειναι πιο φτηνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nikosbt είπε

αν δε κανω λαθος το benefit της δεη ειναι πιο φτηνο..

ναι αλλα εχει την 24μηνη δεσμευση και 5 ευρω παγιο εναντι 3,5. Τωρα θα μου πεις κακο ειναι αυτό . Ειναι λιγο δικοπο μαχαίρι

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

ναι αλλα εχει την 24μηνη δεσμευση και 5 ευρω παγιο εναντι 3,5. Τωρα θα μου πεις κακο ειναι αυτό . Ειναι λιγο δικοπο μαχαίρι

σιγουρα για παγιο, απ την αλλη η δεη ειναι η μοναδικη που φανηκε οτι δεν εκανε μλκς με τα συμβολαια οταν εγινε το μπαμ σε αυξησεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosbt είπε

σιγουρα για παγιο, απ την αλλη η δεη ειναι η μοναδικη που φανηκε οτι δεν εκανε μλκς με τα συμβολαια οταν εγινε το μπαμ σε αυξησεις..

ναι αλλά το benefit πλέον με TTF*1,03+0,004 , δεν το λες και κελεπούρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Ναι αλλά η ΔΕΗ βγάζει ένα λογαριασμό ανά 6μηνο.

ελπιζουμε με την αναβαθμηση να στρωσει και αυτο .. 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι αλλά το benefit πλέον με TTF*1,03+0,004 , δεν το λες και κελεπούρι

σιγουρα οχι αλλα σε σχεση με την ελιν σχεδον μια η αλλη ειναι.. εγω την επαθα απο προτεργια και ελπεδισον και βαρεθηκα ολη αυτη την ιστορια απ τον ενα στον αλλο, προς ωρας ειμαι στο gascontrol απο κει και περα αν πεσει πολυ το γυρναω σε κυμαινομενο δεη ελπιζω λογο ιδιας εταιριας χωρις ρητρα.. αλλα θα περιμενω ως ιανουαριο φεβρουαριο να δουμε πως θα παει το πραμα και αναλογος θα κινηθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω την παρεα.επειδη ειμαι σε αναζητηση αλλου παροχου φυσικου αεριου καθως η ζενιθ που ειμαι τα τελευταια χρονια αποδειχτηκε το λιγοτερο απαραδεκτη (αλλη λεξη μου ερχεται στο μυαλο αλλα ας μην αρχισουμε ετσι) προσπαθω να καταλαβω μερικα πραγματα αλλα οσα περισσοτερα διαβαζω τοσο μπερδευομαι.καταρχας να πω οτι με ενδιαφερει μονο το αεριο καθως στο ρευμα δεν εχω λογο να φυγω απο την δεη.και ερχομαστε στις ερωτησεις...

1.το ττφ ειναι σταθερο σε ολους η ο καθενας βαζει οτι νουμερο θελει και εννοω το καθαρο οχι πχ 1.03 * ττφ

2.το κερδος των χονδρεμπορων αν καταλαβα καλα οτι ειναι αυτο το 1,03 (τυχαιο νουμερο )το εχουν ολοι απλα δεν το αναφερουν στα σαιτ?

3.το περιθωρειο κερδους που αναφερουν (πχ 0,015) πως μπορω να δω αν ειναι πραγματικο και δεν εχουν ενσωματωθει διαφορες εκπτωσεις που πιθανον υπαρχουν? (δεν εμπιστευομαι τα σαιτ τους και τις τηλεφωνητριες.

4. οι χρεωσεις μεταφορας και διανομης ειναι ιδιες η παιζει και εκει κανα κολπο?

5.υπαρχουν αλλες χρεωσεις που πρεπει να προσεξω (εκτος φυσικα απο φπα,φορους και λοιπα)

6. η  αλλαγη παροχου τελικα ποσες μερες σε αφηνει χωρις αεριο? μια εταιρια που ρωτησα μου ειπε καποιες ωρες αλλα κοβω το κεφαλι μου οτι δεν παιζει κατι τετοιο.

συγνωμη ανα σας κουρασα αλλα απο σαιτ και τηλεφωνα δεν βρισκω ολες τις πληροφοριες και δεν ειναι εποχη για λαθη.το εκανα μια φορα με την ζενιθ φτανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα.Να κανω μια ερωτηση μηπως καποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει.

Δεν εχω λαβει λογαριασμο απο την δεη για το φυσικο αεριο 8 μηνες.Το διαστημα αυτο και μεχρι τον μηνα Σεπτεμβριο ειχα σταθερη τιμη .Απο τον Οκτωβριο ομως που εληξε το συμβολαιο εχω μεταφερθει στο κυμαινομενο.

Δεν εχει εκδοθει ουτε λογαριαμος εναντι.Στην συμβαση αναφερει οτι ο προμηθευτης προχωραει στην εκδοση λογαριασμων με ανωτατο οριο το 4μηνο.

Εκτος οτι δεν προχωρησε στην εκδοση του λογαριασμου ανα 4 μηνο οπως θα επρεπε η ανησυχια μου ειναι πως θα διανεμηθουν οι κιλοβατωρες σε αυτους τους 8 μηνες .Αφου μετα απο 8 μηνες δεν μπορω να εχω μια εικονα ως καταναλωτης οτι ανταποκρινονται κοντα στην πραγματικοτητα οσο αφορα την περιοδο της καταναλωσης.

Το οτι δεν προχωρησε ουτε στην εκδοση εναντι κατα την θερινη περιοδο με κανει να σκεφτομαι.Μπορει δηλαδη να φορτωσει κιλοβατωρες στους μηνες με την αυξημενη τιμη ενω δεν θα ανταποκρινονται στην πραγματικη περιοδο καταναλωσης?

Σκεφτομαι να κανω αμφισβητηση λογαριασμου αφου ο προμηθυετης δεν τηρησε το προβλεπομενο χρονο εκδοσης λογαριασμων και αφου εχει την δυνατοτητα με εκδοση εναντι λογαριασμου.Το οτι στην ιδια παραγραφο αναφερει οτι η εκδοση γινεται με ανωτατο οριο τους 4 μηνες αλλα αν δεν εκδοσει λογαριασμο δεν απαλλασει τον καταναλωτη απο την εξοφληση του,ειναι καθαρα καταχρηστικος ορος.

Εννοειται οτι θα δεχθω τις χρεωσεις που δεν επηρεαζονται ,προς τους τριτους.Αλλα θα αμφισβητησω την διανομη καθε κιλοβατωρας ,αφου δεν θα εχει σταθερη τιμη στο συνολο του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsioy77 είπε

 

Εκτος οτι δεν προχωρησε στην εκδοση του λογαριασμου ανα 4 μηνο οπως θα επρεπε η ανησυχια μου ειναι πως θα διανεμηθουν οι κιλοβατωρες σε αυτους τους 8 μηνες .Αφου μετα απο 8 μηνες δεν μπορω να εχω μια εικονα ως καταναλωτης οτι ανταποκρινονται κοντα στην πραγματικοτητα οσο αφορα την περιοδο της καταναλωσης.

Το οτι δεν προχωρησε ουτε στην εκδοση εναντι κατα την θερινη περιοδο με κανει να σκεφτομαι.Μπορει δηλαδη να φορτωσει κιλοβατωρες στους μηνες με την αυξημενη τιμη ενω δεν θα ανταποκρινονται στην πραγματικη περιοδο καταναλωσης?

Αν έχεις ψηφιακό μετρητή και υπάρχουν καταμετρήσεις ανά μήνα ή δίμηνο, ζητάς απ'την ΕΔΑ τις καταμετρήσεις και απαιτείς απ'τον πάροχο να σε τιμολογήσει βάσει αυτών.

Αν έχεις αναλογικό μετρητή... τη καταμέτρηση Μαϊου δεν έχουν δικαίωμα να τη προσπεράσουν. Το πρόβλημα είναι η περίοδος Μάιος - ως τώρα, και ναι έχουν το δικαίωμα να κάνουν αναλογική χρέωση... έχω παραθέσει την απόφαση της ΡΑΕ σε προηγούμενη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...