Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

αν στην περίπτωση του προγράμματος που θα μπεις/μπήκες θα χρεωθείς τη συνδρομή .

Αφού λέει "έκπτωση 100% στην 24μηνη συνδρομή".

Εγώ θα του πρότεινα να κάτσει. Καλό το gas home plus χωρίς συνδρομή.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, korakios είπε

κακώς μιας και ρευμα και αέριο καις . Στο αέριο δες το excel το ιστορικό τέρμα χαμηλά , άγνωστο αν θα είναι ανταγωνιστικό ή όχι , για ρεύμα δεν είναι η ρήτρα μόνο , είναι όλα τα υπόλοιπα που έχει κάνει η εταιρία στο παρελθόν

σκέψου το καλά που πας να μπλέξεις

Δυστυχως δεν εχω εναλλακτικη, ουτε πετρελαιο αλλα ουτε και ρευμα. Περισυ πληρωσα 500 ευρω περιπου για την καταναλωση μου και φετος με βαση την χειροτερο μηνα (0.24/kwh) στην ιδια καταναλωση θα πληρωνα ανεξαρτητως παροχου μεταξυ 950-1100 ευρω με βαση το excel. Οποτε σκεφτομαι οτι αυτα τα 300 ευρω σε καθε περιπτωση θα ειναι η καλυτερη λυση που εχω αυτη την στιγμη. Καταλαβαινω κατι λαθος?

Αν εννοεις τι θα γινει με την τιμη του ρευματος στο συγκεκριμενο προγραμμα της elpedison αν σταματησουν οι επιδοτησεις του κρατους ή/και επανελθει η ρητρα αναπροσαρμογης ειναι αυτο που λεω και εγω οτι με τρομαζει, οτι θα ειμαι σε 2τες συμβολαιο. Για το αεριο ομως, που ειναι και το θεμα μας, ολοι με τιμη TTF πανε και απλα κοτσαρει ο καθενας τον δικο του συντελεστη και το αντιστοιχο παγιο απο οτι βλεπω με αποτελεσμα η τελικη τιμη που πληρωνεις σε συνολο 5-6000kw να εχει 100-150 ευρω διαφορα αναλογα την καταναλωση και την τιμη TTF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Crus είπε

Καταλαβαινω κατι λαθος?

όχι , έτσι κι αλλιώς εσύ τα βάζεις κάτω και τα υπολογίζεις , απλά να σιγουρευτώ οτι γνωρίζεις οτι επιστρέφεις τα δώρα σε περίπτωση αποχώρησης

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

το elpedison smart όχι

κερδίζει το σασπένς είτε στο λογαριασμό είτε στο site  😛

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

το elpedison smart όχι

Τι εννοεις? Η τιμη ειναι αποτελεσμα της κυμαινόμενη χρέωσης ενέργειας, βάσει του κόστους προμηθευτή "Κπφα" = Κπφα+Υ

  https://www.elpedison.gr/files/1/Gas/GasHome Smart_Pricelist.pdf

Edit: Εκτος αν εννοεις οτι δεν γνωριζουμε την τιμη του συντελεστη της καθε εταιρειας. Για αυτο και εγραψα "...ολοι με τιμη TTF πανε και απλα κοτσαρει ο καθενας τον δικο του συντελεστη και το αντιστοιχο παγιο"

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Τι εννοεις? Η τιμη ειναι αποτελεσμα της κυμαινόμενη χρέωσης ενέργειας, βάσει του κόστους προμηθευτή "Κπφα" = Κπφα+Υ

   

https://www.elpedison.gr/files/1/Gas/GasHome Smart_Pricelist.pdf

Το Κπφα δεν έχει σχέση με το ttf. Δες το ιστορικό τιμών κάτω κάτω στο excel που έχει δίπλα δίπλα ttf και elpedison smart.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

κερδίζει το σασπένς είτε στο λογαριασμό είτε στο site  😛

Μεταξυ μας, το μεγαλο σασπενς ειναι η κυμαινομενη τιμη TTF καθε μερα... 😛

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

κερδίζει το σασπένς είτε στο λογαριασμό είτε στο site  😛

Έχω απορία να μάθω πως βγαίνουν οι τιμές. ΦΑΕ και smart έιχαν πάνω κάτω ίδια τιμή. Αν δεν ήταν τα προβλήματα του ρεύματος στην elpe, και με άγνωστη προμήθεια δεν θα ήταν άσχημο. Πάνω κάτω στο ttf στηρίζεται.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Το Κπφα δεν έχει σχέση με το ttf. Δες το ιστορικό τιμών κάτω κάτω στο excel που έχει δίπλα δίπλα ttf και elpedison smart.

Αυτο δεν το γνωριζα ειναι η αληθεια, νομιζα οτι ως τιμη ΚΠΦΑ θεωρουν την τιμη TTF ως βαση. Απο οτι βλεπω παντως ειναι κοντα, συνηθως ελαχιστα υψηλοτερη και σπανια λιγο χαμηλοτερη (π.χ. Οκτωβριος 22').

Πχ, βαση πινακα για τον μηνα:

Σεπτεμβριο

Τιμη TTF: 0,23869 - Αρα 238 ευρω στις 1000Kwh - Τιμη ΚΠΦΑ (elpedison) 0,24508 - Αρα 245 ευρω στις 1000Kwh

7 ευρω ακριβοτερα οι 1000 Kwh δηλαδη.

Οκτωβριο

Τιμη TTF: 0,2055 - Αρα 205 ευρω στις 1000Kwh - Τιμη ΚΠΦΑ (elpedison) 0,17441 - Αρα 174 ευρω στις 1000Kwh

30 ευρω φθηνοτερα οι 1000 Kwh δηλαδη.

15 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , έτσι κι αλλιώς εσύ τα βάζεις κάτω και τα υπολογίζεις , απλά να σιγουρευτώ οτι γνωρίζεις οτι επιστρέφεις τα δώρα σε περίπτωση αποχώρησης

Θα κατσω να ψαξω ποσο ειναι να σπασω το συμβολαιο ρευμα και αεριο. Φανταζομαι θα επιστρεφεις τα 300 και 100 ευρω αντιστοιχα συν τα οποια παγια. Βασικα πιο σωστα οπως εχεις αναφερει και πολλακις, θα τους στειλω e-mail να μου απαντησουν επισημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Crus είπε

Αυτο δεν το γνωριζα ειναι η αληθεια, νομιζα οτι ως τιμη ΚΠΦΑ θεωρουν την τιμη TTF ως βαση. Απο οτι βλεπω παντως ειναι κοντα, συνηθως ελαχιστα υψηλοτερη και σπανια λιγο χαμηλοτερη (π.χ. Οκτωβριος 22').

Πχ, βαση πινακα για τον μηνα:

Σεπτεμβριο

Τιμη TTF: 0,23869 - Αρα 238 ευρω στις 1000Kwh - Τιμη ΚΠΦΑ (elpedison) 0,24508 - Αρα 245 ευρω στις 1000Kwh

7 ευρω ακριβοτερα οι 1000 Kwh δηλαδη.

Οκτωβριο

Τιμη TTF: 0,2055 - Αρα 205 ευρω στις 1000Kwh - Τιμη ΚΠΦΑ (elpedison) 0,17441 - Αρα 174 ευρω στις 1000Kwh

30 ευρω φθηνοτερα οι 1000 Kwh δηλαδη.

Δεν πρόκειται η τιμή αερίου να ξεφύγει πολύ απ' το ttf. Και εγώ τόσο καιρό στο ΦΑΕ ήμουν με άγνωστη τιμή χωρίς προβλήματα. Πιο τίμιος είναι ο ήρων που πλέον ανακοινώνει την τιμή του μήνα στο τέλος του προηγούμενου και ξέρεις τι πληρώνεις. Και μπορεί να βγει και φθηνότερο (το ήρων double flex είχε 0,08 τον Νοέμβριο με ttf 0,138). Αλλά είναι και τα προβλήματα της elpedison στο ρεύμα.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δεν πρόκειται η τιμή αερίου να ξεφύγει πολύ απ' το ttf. Και εγώ τόσο καιρό στο ΦΑΕ ήμουν με άγνωστη τιμή χωρίς προβλήματα. Πιο τίμιος είναι ο ήρων που πλέον ανακοινώνει την τιμή του μήνα στο τέλος του προηγούμενου και ξέρεις τι πληρώνεις. Και μπορεί να βγει και φθηνότερο (το ήρων double flex είχε 0,08 τον Νοέμβριο με ttf 0,138). Αλλά είναι και τα προβλήματα της elpedison στο ρεύμα.

ξερω οτι βγαινουμε εκτος θεματος, αλλα επειδη αναφερονται τα προβληματα της elpedison στο ρευμα και ειδα και στον πινακα του @korakios "προσοχη στην συγκεκριμενη εταιρεια" μπορεις να μου πεις επιγραμματικα τι εννοεις? Η εστω ενα link να διαβασω τι εχει συμβει.

Προσωπικα ημουν στο ElectricityHome Night FIXED με 0,895 και 0,661 και μεχρι την ληξη του δεν ειχα θεμα με ρητρες αναπροσαρμογης η κατι αλλο και απλα εφυγα για το dei myhomeonline πριν γινουν οι ανακοινωσεις για καταργηση ρητρας και τις καλες επιδοτησεις του κρατους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crus είπε

Θα κατσω να ψαξω ποσο ειναι να σπασω το συμβολαιο ρευμα και αεριο. Φανταζομαι θα επιστρεφεις τα 300 και 100 ευρω αντιστοιχα συν τα οποια παγια. Βασικα πιο σωστα οπως εχεις αναφερει και πολλακις, θα τους στειλω e-mail να μου απαντησουν επισημα.

τα δώρα σίγουρα τα επιστρέφεις , είναι στο site οι όροι και μετά έχεις τη ρήτρα αποχώρησης του αερίου (5€ ανα υπολειπόμενο μήνα εκ των 24ων , τέρμα χαμηλά)

Spoiler

όσο για το ρεύμα ρισκάρεις με όποιες πρωτοβουλίες πάρει αργότερα (επιστροφή συνέπειας, συνδρομή , αναδρομική χρέωση κτλ)

 

1 ώρα πριν, Crus είπε

Αυτο δεν το γνωριζα ειναι η αληθεια, νομιζα οτι ως τιμη ΚΠΦΑ θεωρουν την τιμη TTF ως βαση.

ευτυχώς δλδ που το κατάλαβε ο @dasnowy , διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά , λέει οτι τα τελευταία προγράμματα έχουν άγνωστη τιμή προμήθειας (?ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ?) και σου είπα τέρμα χαμηλά , είναι το ιστορικό τιμών

1 ώρα πριν, Crus είπε

και ειδα και στον πινακα του @korakios "προσοχη στην συγκεκριμενη εταιρεια" μπορεις να μου πεις επιγραμματικα τι εννοεις?

θα σου απαντήσω στο νήμα με το ρεύμα , (edit εκεί δλδ)

για αέριο είχε βρει ο @ekrepali παλιότερα κάποια πράγματα αν θυμάμαι καλά (edit μάλλον για επιστροφές εκπτώσεων συνέπειας ήταν ένα, edit2 και σα να θυμάμαι οτι για το σταθερό ήταν μεν 2 χρόνια αλλά μόνο ο 1ος ήταν με σταθερή τιμή)

Επεξ/σία από korakios
λινκ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Crus είπε

ξερω οτι βγαινουμε εκτος θεματος, αλλα επειδη αναφερονται τα προβληματα της elpedison στο ρευμα και ειδα και στον πινακα του @korakios "προσοχη στην συγκεκριμενη εταιρεια" μπορεις να μου πεις επιγραμματικα τι εννοεις? Η εστω ενα link να διαβασω τι εχει συμβει.

Προσωπικα ημουν στο ElectricityHome Night FIXED με 0,895 και 0,661 και μεχρι την ληξη του δεν ειχα θεμα με ρητρες αναπροσαρμογης η κατι αλλο και απλα εφυγα για το dei myhomeonline πριν γινουν οι ανακοινωσεις για καταργηση ρητρας και τις καλες επιδοτησεις του κρατους.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/206/#comment-59481503

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω επαναπαυτει με το σταθερό της ζενίθ δεύτερη χρονιά τώρα και δεν έχω μπει σε διαδικασία ψαχτικης, απ'οτι είδα το plus της είναι χαμηλότερο από το benefit της ΔΕΗ σωστα;

Μιλαω πάντα χωρίς τη συνδρομή των 100ευρω μέσα και με αφορμή της αλλαγής της σύμβασης του φίλου παραπάνω από το fix στο plus (κάτι που θα μπορούσε να συμβεί κατι αντίστοιχο και σε μένα στο μελλον) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Επειδή έχω επαναπαυτει με το σταθερό της ζενίθ δεύτερη χρονιά τώρα και δεν έχω μπει σε διαδικασία ψαχτικης, απ'οτι είδα το plus της είναι χαμηλότερο από το benefit της ΔΕΗ σωστα;

Μιλαω πάντα χωρίς τη συνδρομή των 100ευρω μέσα και με αφορμή της αλλαγής της σύμβασης του φίλου παραπάνω από το fix στο plus (κάτι που θα μπορούσε να συμβεί κατι αντίστοιχο και σε μένα στο μελλον) 

όλα ρευστά είναι , αν τυχών σου έρθει ειδοποίηση κοιτάς τότε τα διαθέσιμα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...